1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ксамил (Албанија)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од T-At, 2 јули 2011.

  1. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Еве се вратив скоро од Ксамил.Значи убаво е, има кај да се прошета ВОДАТА Е ТОП,НОцените растат сркоја година.За следната мислам дека Албанија повеќе нема да ја шетам..пошто таму одам на одмор уназад 6 години.
     
  2. Iviste

    Iviste Активен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    28

    stefanim освен што си единствената со негативни критики за Ксамил изгледа си и единствената што не знае дека се пишува поВторно, а не пофторно. Од мене толку, кажано е се :))
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  3. stefanim

    stefanim Нов член

    Се зачлени на:
    23 јули 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Nezam zasto da odite vo ksamil da trosite pari za gorivo zemete si peskiri i direktno na bit pazar sve e identicno dodeka pisuvam jas sum na plaza Porto kaciki na lefkada te molam vidi na internet koga ke stignete na bit pazar seti se na mene.i uste nesto da ti kazam tamu cela kanalizacija ja ispustaat tamu kaj ke se banjas ako imas deca ke se banjate vo g...a i ubavo da si pominete PS. Ponesete si lekarstva .golem pozdrav od ubavite plazi na lefkada koj bil znae sto e prirodna ubavina.
    PS.za da ti go dolovam custvoto na ubavina ako si.od Skopje pomini.eden den na olimpiski brazen i.sve ke ti stane jasno
    [mod-kirilica:2h4hlgaa][/mod-kirilica:2h4hlgaa]
     
  4. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.583
    stefanim мислам дека е доволно јасно да се разбере дека си разочаран од Ксамил и дека местото не ти оставило впечаток,и дека си незадоволна,секако дека не сум јас таа што ќе ти соли памет,но според мене не е убаво да се вреѓа.Како што ти имаш право да си го искажеш своето мислење и својот впечаток за тоа место така имаат и другите членови,од нив зависи што ќе напишат.
     
    На Tina12 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    stefanim срц, извини ама никој тука не рече дека ксамил е поубаво од Лефкада, Закинтос и тако даље. Можеби некој нема услови да оди на тие места. Така да нема потреба да мешаш баби и жаби. Сите што одите за Ксамил, немојте да се мислите после ваквиве коментари, некои луѓе си имаат предрасуди и тоа е тоа. Слободно уживај на тоа плажана Порто кацики и не шири дезинформации насекаде.

    Мапа нема, освен ако не си испечатиш или земеш карта на Албанија. На ЏПС ги нема албанските места. :geek: Па затоа е многу лесно после Игуменица да се згреши патот. Имам точно опишано каде треба да одите на ова мислење. Но сепак има луѓе по патот, се среќаваат и прашувајте ги за секој случај.

     
  6. Iviste

    Iviste Активен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    28
    stefanim јас не знам како од толку убавина пред тебе наоѓаш време да се уклучиш на форумов, уште па со цел да го ругаш Ксамил. Се гледа стварно уживаш во убавините.#sarcasm# јас одам за некој ден, многу мои познати се вратија скоро и се полни со импресии, едвај чекам и јас да го направам истото ама ќе ти пишам лично тебе кога ќе се вратам, зошто за разлика од тебе јас додека сум на плажа вистински уживам немам време за форуми. Убав одмор за сите 8)
     
    На Lella и ivic85 им се допаѓа ова.
  7. enola

    enola Нов член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    5
    Се вратив од Ксамил и сум задоволна од одморот таму.
    Прво патот не е толку напорен и мачен како што некои го опишале. Со паузи и поминување граници околу 8 саати вкупно. Одевме Скопје - Гевгелија - Игуменица - Ксамил. Низ Грција е автопат и дали после граница има 40тина минути возење по селски патишта до Ксамил (вклучувајќи поминување преку сплав едно 30метри).
    Од местото како место не може да се очекува премногу во однос на инфраструктура. една единствена главна улица е асфалтирана. Се друго се земјени патчиња и се некако е угорници и удолници. Не е средено и скоцкано како во Грција, но затоа плажите и водата се убави. Плажите не се пространи, но има многу и се мали и убави се навистина. Во водата на некои плажи има карпи но на некои нема. Бојата на водата е преубава. Тиркизна сина и зелена. Водата е чиста, топла и солена. Единствено што не ми се допаѓа е што не можеш да бираш дали ќе земеш лежалка или ќе си седиш на твоја. Има само една плажа на која има и лежалки и место за сопствен чадор и лежалки. Но тоа е многу мало место и скоро никогаш не е слободно. ОДиш од плажа на плажа и секаде лежалките се резервриани. Се наоѓа по некаде слободна па за нареден ден каде сакаш ќе си резервираш за другиот ден со време :D
    Тоа малку беше фрустрирачки ама после се навикнуваш и ти станува ок. По околу 3-4 евра се две лежалки со чадор. Секоја плажа има сопствен ресторан па си пиеш слободно турско кафе за 40денари, нес за 70, сокови 70денари, сладолед со цени слични како во Скопје. Во ресторанчињата храната епреубава и превкусна. салата околу 150денари, помфрит 80, октопод 400денари, школки 300денари, тестени од 150-300денари порција, пици од 200-500денари порции зависи какви пици а зависи и од ресторанчето во кое си седнал. Гиро е околу 70 денари, а во маркетите цените се скопски нешто и поефтини зависи од производот. Педалинка е околу 250денари за 6 души. Возење на банана е 130денари од човек. Возење на бродче до островчињата во близина е со така некоја цена од 140денари. Возење со кајак е исто толку.
    Се на се е ефтино и и ако одиш за бањање и сончање тоа е вистинско место за тебе. Убава вода, фини плажи. Опуштен одмор без нешто да си скратиш.
    Шеталижте нема. Ама пиеш кафе и навечер поокрај плажа ако сакаш.
    Саранда е блиску. со кола некои 10тина минути. Иста како Охрид. Шеталиште и гужва. Не ми се допадна мене.
    Сместување слободно барајте таму. Не е скапо ни преку агенција ама сам ако си бараш и поефтино ќе најдеш. Плус на место каде сакаш. Цените се околу 17-25евра од вечер за апартман убаво среден со клима. Не видов некој да палти 30-35евра. Ама може има, не одрекувам. таму е се блиску и се далеку. БАш селце ама приајтно е. И луѓето се фини и љубезни.
    Се обидов да опфатам се. Ако сакате прашајте нешто што испууштив: )
     
    На Viktorijaaa5, Lella, Iviste и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    И јас сум презадоволна од ксамил и за наредно лето обавезно ке одам пак. Жал ми е што ова лето не бев. Плажите се преполни со македонци. Албанскиот го владеам добро и немав мака за таа работа, дури и на наши им помогнав да се пазарат за смештај. Водата е одлична и луѓето гостопримливи и фини. Барем сигурно нема да ти ја оштетат колата и да ти извадат регистрација. Ние одевме преку ѓирокастро и патот беше хорор филм, На секој 10-20 метри по еден споменик. Само тоа ми е лош спомен од одморот во ксамил, а се друго е одлично.
    Поздрав до членот кој е во гејлада.
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  9. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Ај раскажи за патот преку Џирокастро.Кажуваа за преку Лугара ама за ова никогаш не слѕшнав детали.Кажи од кај тргна и како беше? Иначе во Ксамил има шеталишта, освен во центарот можеш да се прошеташ по патеката до која се стигнува преку патот што води накај школото и општината.После тоа покрај плажите има долго петалиште
     
  10. floresita11

    floresita11 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Bi sakala da ve prasham kako se snajdovte za smeshtaj tie sho sega vo brzo vreme bevte vo Ksamil? Jas ke odam zaedno so decko mi na 6ti i probuvame od tuka da najdeme smeshtaj ama cenite im se skapi za 2ca(od 25 e nagore) ,a imam slushano deka se naogja mn poevtino za dvajca..Problemot e shto nie odime so avtobus i nema da mozeme mn da shetame so kuferi pa se plasham deka nema da se snajdeme za smeshta ..
     
  11. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    За смештај не се скирајте. Се наоѓа таму. Има многу вили, повеќето ги нема на интернет. ;) И евтино е.

    Едит: Не сум спомнала. Ксамил има прееубаво зајдисонце. Во тоа време поминува еден брод. Створено за фотографирање :D :sun:

    [​IMG]
     
  12. floresita11

    floresita11 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Aha ,super :) A kako se razbiravte so lugjeto,slabo angliskiot kako shto citam po forumi ?
    [mod-kirilica:392yy2sx][/mod-kirilica:392yy2sx]
     
  13. Madilyn

    Madilyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2014
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    126
    Стигнав јас, малце облачно ама се средува. Водата е топла, пријатна. Луѓето се многу љубезни, неможе да не се снајдеш, ефтино е. Апартманите се сите нови, чисти, средени со пристапни цени.
    Ние плаќаме 30евра цел апартман е 60 го делиме со други од Македонија, кои ги има многу. Има 4 соби, 2 кујни и 2 купатила на 5мин од плажа.
    Засега задоволни, само да ни се среди времево :sun: :sun:
     
  14. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Ќе се среди, не се секирајте. Утре ќе се разбудите и нема ни еден облак да видите. Памти ми го зборот. :D И јас вака се грижев хаха. :D

    Точно, не знаат англиски многу. Некои знаат онака колку за разбирање. Ама знаат македонски. Некои пак супер го владеат како ние што бевме кај еден. :D
     
  15. anamak

    anamak Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    10
    Читајки ги вашите постови и јас добив желба да го посетам ова лето Ксамил.
    Планираме преку Грција да одиме, ме интересира за патот во Албанија, дали е низ овие места Кonispol, Mursi, Xarre, Butrint , Ksamil или има друг пат кој е пократок.
    поздрав
    https://www.google.com/maps/place/Ksami ... b3c8a2d66d
     
  16. fashion.girl.13

    fashion.girl.13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    и ние оваа година бевме во ксамил патувавме преку грција а после граница со албанија патувавме по еден да го наречам селски пат и поминавме со сплав преку една река и преку тој пат се стигнува за многу побрзо време...ние бевме сместени во вила алекс и ни беше многу близу до плажата бела виста немаше ни 5 минути до плажата.Сместување се наоѓа и таму имаат многу хотели и вили морето е преубаво,многу солено и чисто,цените се повеќето како кај нас,за времето не се секирајте,на нас едно сабајле ни се погоди никакво врнеше,грмеше,светкаше и се тоа пола саат а истиот ден попладнето беше многу топло и дури ни под чадор не се издржуваше,ако сакате да купувате нешто за јадење купувајте во алфа маркетот бидејки тој е најевтин :)
     

    Прикачени фајлови:

    • SAM_3519.JPG
      SAM_3519.JPG
      Големина на фајлот:
      307,4 KB
      Прегледи:
      346
    На Veki4kaa, Lella и Iviste им се допаѓа ова.
  17. Madilyn

    Madilyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2014
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    126
    Се среди готово, многу беше топло денеска, си фатив боичка. Се надевам ќе остане вака.
    Си уживаме сеа. :sun: :rock:
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  18. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Ќафасан-Елбасан-Фиер-Влора-Ѓирокастро (лазарат)-Саранда= хорор филм БУКВАЛНО

    https://www.google.rs/maps/@40.0105877,20.2504561,10z

    http://www.youtube.com/watch?v=ceOtJ_bRF1s
    На видеово каде се вози 50 на час за 1 мин се забележуваат 4 споменици од млади загинати, а до крајот имаш околу 300-400

    цело време се качуваш по планини и се спушташ http://www.youtube.com/watch?v=t_b6-bkxZgc а патот е катастрофа посебно за нокно време како нас


    еве ти се што поминав http://www.musicpotential.com/alb.aspx
     
  19. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Супер, а дали знаете к0га 0тв0ра а к0га затв0ра албанск0-грчката граница бидејки разбрав дека не раб0теле цела н0к. П0зз :)
     
  20. fashion.girl.13

    fashion.girl.13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    границата не работи од 10 навечер до 6 наутро :)
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.