ТЕМА: Ксамил (Албанија)

Мислење 30 Јун 2013, 16:07

Јас вечер одам, конечно дојде и тој ден, ќе ви раскажувам кога ќе се вртам....Се надевам ќе си поминам најубаво
Аватар на корисникот
Sunshine88

Жолто цветче
 
492199
Мислења: 1537
Зачленет: 25 Мар 2010, 23:47
Трофеи: 1

Мислење 30 Јун 2013, 20:34

anuskaNESTLE напиша:Јас лани бев во Саранда, градот до Ксамил, одалечен 10 км ми се чини беше отприлика, но секое сабајле со автобус идевме во Ксамил, пошто е ефтин и превозот, и на секој пола саат го има до доцна навечер од рано насабајле и не ни беше воопшто проблем. Некои си 50 денари наши е.

Е сега годинава смештајот во Ксамил ќе ни е, Саранда ја знаеме како Оче наш, а и повеќе ми е за добра плажа отколку за гужва и добар град.

Саранда е како Охрид, висок град со улички една надоре друга, па нагоре трета и тако даље.
Саранда е преубава - навечер. Плажата е градска и не е нешто wow - како Ксамил, а у Ксамил си - а на Малдивите, или Бора Бора, дури и у Ксамил има плажа што се вика Бора Бора, бевме и таму, пошто има околу 30 плажи, како полуостров му иде, сите се една до друга, се оде пешки од една на друга без проблем и е преубаво, водата е иста како на Малдивите, најдобра споредба искрено, песокот е брашно бел, бел, водата приѕирна, бистра, светло плава дури и на 6 метри длабочина!
Има две плажи кои се спојуваат со патче, со тој брашно песок... ^_^
Од мерак лежев во тој песок кој нит се лепи на стапала што мене лично многу ме нервира нит се праве торта, абе брашно!
Морето е прекрасно и мирно секогаш, Ксамил е рај.
Ефтино е, поефтино од Грција каде каде, а за јадење поефтино и од кај нас.
Смештајот е ефтин - за 20 евра цел апартман комотно за две фамилии со деца одма до плажата.
Додека во Саранда смештајот е поскап од Ксамил, пошто во Саранда секако има и ноќен живот, добри кафиќи и луксузни ресторани во кои јадевме секоја вечер, пошто драги мои можеш да си дозволиш!
Пица голема, со еден сок за еден човек - 350 денари. А ресторан со 5 ѕвезди.
Јадењето е вкусно, и има грчко гиро( 60 денари :x а оригинал Грчко, го утепавме од јадење!), риба, пица, скара, маркетите работат до касно навечер, до 2 некаде, исто и бутиците и менувачниците.
Но, како што наваливме сите, осеќам ќе рипнат цените, сеуште се е ново, допрва станува актуелно и познато, пошто е прекрасно и преефтино но тој што еднаш бил, баш како нас, верувајте пак ќе сака назад и назад. :)

Единствена лоша замерка - патот.
Долг и исцрпувачки, патувавме 12 часа, од Скопје до Саранда, пошто преку агенцииве никој не возе преку Грција, а таму е подобар патот и пократко, а агенцииве сите возат Директно, Македонија, Албанија, Драч, Валона, па од Валона до Саранда има само 5 часа пат, може и 6, пошто патот е катастрофа, се качуваш, симнуваш низ планина може 5 пати....
Кога си идевме накај дома, горе низ планината возевме низ облаци буквално, мое прво искуство, и беше превозбудливо. :)

Ви ја препорачувам агенцијата Мередита во Чаирчанка, 65 евра повратна карта, пошто луѓето се прељубезни и верувајте, доколку имате некаков проблем во Албанија, тие се тука за вас кога и да му се јавите, пошто два возачи возат, еден од Македонија до Драч, и после од Драч, Синан иде со кола комбе да ве земе, за да ви е удобно пошто патот од Валона до Саранда е лом.

Здраво Анушка. И ние сакаме да одиме оваа година во Ксамил во почетокот на Август (инаку, 2 пара сме), па ова што го пишуваш во врска со цената од 20ЕУР за апартман за 2 фамилии ми изгледа ептен примамливо. Ке може ли да ми дадеш точни информации каде се наоѓаат апартманите и дали навистина цената е 20 ЕУР за цел двособен апартман.
Поздравче и ... очекувам одговор што побрзо.
ruzki748

Бело цветче
 
61
Мислења: 56
Зачленет: 15 Авг 2012, 17:11

Мислење 01 Јул 2013, 14:17

Sunshine88 напиша:Јас вечер одам, конечно дојде и тој ден, ќе ви раскажувам кога ќе се вртам....Се надевам ќе си поминам најубаво

чекаме да пишеш како е , особено ако одиш и до саранда и од там ме интересират информации поззз убаво да си минеш
Аватар на корисникот
pearlll

Бело цветче
 
1931
Мислења: 67
Зачленет: 10 Мај 2013, 15:15

Мислење 06 Јул 2013, 00:55

Sunshine88 напиша:Јас вечер одам, конечно дојде и тој ден, ќе ви раскажувам кога ќе се вртам....Се надевам ќе си поминам најубаво

Ајде чекаме да кажиш како било.
Поконкретно ме интересира колку е сместувањето, пошто ние сме 2 пара.
Аватар на корисникот
neltu

Фем почетничка
 
71
Мислења: 45
Зачленет: 11 Јун 2011, 23:10
Don’t use such strong words, it only makes you look weak - Aizen Sosuske

Мислење 06 Јул 2013, 14:38

ruzki748 напиша:Здраво Анушка. И ние сакаме да одиме оваа година во Ксамил во почетокот на Август (инаку, 2 пара сме), па ова што го пишуваш во врска со цената од 20ЕУР за апартман за 2 фамилии ми изгледа ептен примамливо. Ке може ли да ми дадеш точни информации каде се наоѓаат апартманите и дали навистина цената е 20 ЕУР за цел двособен апартман.
Поздравче и ... очекувам одговор што побрзо.

За сите кои ме прашавте за смештајот - јас немам број од луѓето каде бев лани сместена, заборавив да земам, а и пишав дека седевме во Саранда, а преку ден одевме Ксамил со автобус. Затоа годинава ќе седиме Ксамил, на мене и на дечко ми ни е за добра плажа, море а не за шетање низ град или ноќен живот.
За смештај немојте да се секирате, има многу вили, ние се што видовме лани беше чисто и многу пријатно, со клими, тв, постелнини се менува на секои 3 дена. Апартманите за два пара се најизводливи, пошто има дневна и две соби, кујна, вц... смештајот е отприлика 20 - 25 евра, значи од човек по 5-6 евра му доаѓа, преефтино.
Е сега годинава евентуално јас мислам може до 30 да скокне цената ако има многу туристи, пошто како идат годините, се повеќе и повеќе го откриваат местово и нормално е со тоа и да скокаат цените, но дека се уште не е разработено како што треба, се уште се гради и се инвестира, мислам дека апартманите ќе си ја држат и годинава цената од 25 евра.
:)

И ние одиме пред 1ви август, накај 29 - 30.
Аватар на корисникот
anuskaNESTLE

Жолто цветче
 
53465127
Мислења: 1853
Зачленет: 25 Мај 2011, 17:25
Слика

Мислење 06 Јул 2013, 22:03

Da si znaete vo Ksamil strujata vo sezona e katastrofa, so slab napon. A cesto I snemuva.
Аватар на корисникот
zence

Фем почетничка
 
11
Мислења: 13
Зачленет: 05 Мај 2012, 17:12

Мислење 06 Јул 2013, 23:41

Sunshine88 напиша:Јас вечер одам, конечно дојде и тој ден, ќе ви раскажувам кога ќе се вртам....Се надевам ќе си поминам најубаво

Ако имаш интернет не е лошо да пишеш од лице место и некоја слика да пуштиш.

Поздрав
belosija

Фем почетничка
 
140
Мислења: 16
Зачленет: 11 Мар 2012, 12:29

Мислење 08 Јул 2013, 11:43

Здраво луѓе.

Ние сакаме да одиме во Ксамил на 14ти јули. Дали е препорачливо да одиме така и тамо да најдеме сместување???? Чекам искуства. И дајте линк од агенцијата Мередита
Аватар на корисникот
buba4e89

Жолто цветче
 
1581483
Мислења: 2618
Зачленет: 01 Авг 2012, 11:41
Локација: Таму некаде каде што желбите се остваруваат. ♥
Слика

Мислење 08 Јул 2013, 12:02

buba4e89 напиша:Здраво луѓе.

Ние сакаме да одиме во Ксамил на 14ти јули. Дали е препорачливо да одиме така и тамо да најдеме сместување???? Чекам искуства. И дајте линк од агенцијата Мередита

Marigona. ;)
https://www.facebook.com/pages/Marigona ... 03?fref=ts
Аватар на корисникот
Trendafilka

Црвено цветче
 
2680812903
Мислења: 5945
Зачленет: 28 Дек 2009, 15:12
Локација: 221B Baker Street
Don't Trust Anything That Bleeds for Five Days and Doesn't Die . . .
Што е убав овој свет - онде го*но, овде цвет.
СликаСлика

Мислење 09 Јул 2013, 16:45

Јас со вереникот само што се вративме од Ксамил, престојувавме 10 дена во вила 50м од плажа, си поминавме прекрасноо воодушевени од буквално се ,плажите средени со бел песок чисти оджувани, водата тиркизна, мириса на сол премногу, јонско море е најубаво, јадевме во ресторани цените како кај нас, рибата на скара превкусна за 5евра, луѓето посебно фини , со струјата се беше во ред само еднаш снема во 10 дена и тоа еден сат некаде денски беше, ги посетивме островите многу се убави атрактивни, кој сака мирен релакцирачки одмор без ноќен живот местото е погодено без двоумење...еве слики од плажите :)
Прикачени фајлови
DSC05575.JPG
DSC05497.JPG
DSC05428.JPG
Аватар на корисникот
Peperutche7

Сино цветче
 
2367
Мислења: 119
Зачленет: 20 Јан 2011, 19:33
An act of courage is always an act of love <3

Врати се на Патувања и одмори

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 6 гости