1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Цисти на јајниците

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од simonceee, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. simonceee

    simonceee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    Здраво,имам 23 години и од коа ми има дојдено никогаш немам редовен циклус.Сум била многу пати на гинеколог и ми установија цисти на јајниците.Пиев таблети но не можев да поднесувам ме тераа многу на нервоза.Се поправив од нив, и ги прекинав.Пред 2 год ослабев околу 10 кг и циклусот поцна да ми се регулира.Отидов на лекар и ми рекоа дека немам цисти повеке.Но еве сега последните 6 месеци пак не ми е редовен ми касни по 1 или 2 месеци.Дали да посетам пак гинеколог и дали има шанси цистите пак да се појавиле.Ве молам за помош.И дали знаете некој природен нацин за регулирање на циклусот без да пијам таблети. Однапред благодарам.
     
  2. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски
    Полицистични јајници

    Здраво докторе,

    Сакам да се консултирам со вас во врска со цистите на јајниците.Мене пред 3 месеци гинекологот ме прегледа на ехо и ми кажа дека имам циста малецка на десниот јајник.Ми даде да пијам ЈАз таблетите, јас не можев да ги пијам, многу ми се слоши состојбата после 10 дена откако ги пиев, зашто порано се лечев од анксиоза и депресија.Тогаш ми рече да престанам да ги напијам, но цистите сеуште ги имам,Ми рече дека само со хормонална терапија можам да се лечам.Инаку веќе 8 месеци се трудам да останам бремена но никако не можам дали е од таа дијагноза?Каква друга терапија би ми препорачале вие?

    Однапред ви благодарам,
     
  3. almaskopje

    almaskopje Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Здраво др.
    Pred tri godini se operirav mi go otstranija desniot jajnik bidejki imav cista od 7cm.
    na posledniot pregled dr.mi kaza deka leviot janik mi e zalepen za matkata.Me interesira dali moze da se zabremeni so 1 jajnik i toa zalepen na matka?
     
  4. senorita.91

    senorita.91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    На гинеколог ми кажаа дека имам цисти на јајниците и веќе 4ти месец пијам диане 35, немав никакви проблеми освен акни на лицето па да не посетев дерматолог немаше ни да дознаам за цистите. Но моето прашање е колку цистите се опасни и колку имаат врска со тумор на градите бидејќи другарка која се оперирасе од тумор ме уплаши велејќи дека нејзиниот проблем настанал од цистите. ве молам за одговор
     
  5. Leontina1986

    Leontina1986 Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Почитувани,
    Веќе подолго време чувствувам како тежина од десната страна,кај десниот јајник.Особено тоа чувство се засилува пред менструација.Кога бев на гиниколог ми кажаа дека десниот јајник ми е поактивен од левиот,па затоа ми е такво чувството.Инаку имам редовен менструален циклус,секогаш ми доаѓа на 28 ден,со траење на ментруацијата од 5 дена.Пред една година пиев контрацептивни таблети-Јасмин,на мое барање,и додека ги пиев тоа чувство беше намалено.Во Бугарија овие таблети исто така многу ги препорачуваат за цисти на јајниците,бидејќи се поисчистена варианта,со намалени странични дејствија.
    Сакам да прашам дали ставнува збор за некоја мала циста која не може да се види на со ехо или пак навистина десниот јајник ми е поактивен?
    Ви благодарам многу
     
  6. MollyPhillips

    MollyPhillips Активен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    дали ендометриозата некогаш ке ми се повлече, пред 8 год се правев операција со циста од 12-17 см, пак се појави, двапати пункција ја правеа, примав золадекс терапија еднаш 9 месеци и по двете пункции по 3 месеци но цистата пак е тука, сакам да формирам и семејство имам 32 години со нередовни мензиси веке 10 години, пред тоа ми доагаше на точно 28 дена со траење од 4 до 6 дена. ве молам за совет, и дали и анксиозноста која ми се јави во истиот период кога и цистата е поврзана со тоа или е само поклопување на истовременото појавување
     
  7. varsa

    varsa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2011
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    3
    Почитуван докторе
    Јас имам цисти на јаниците ендометриозни, но сега 1 недела пред да ми дојде нормално циклус бидејки на 28 дена ми иде, почна да ми тече како кафеав секрет темно кафеав и парчиња како партали и имам многу болки, дали тоа е знак дека ми пукнала циста или нешто друго се случува со мене, и дали ако пукне циста е добро или е лошо, бидејќи многу сум исплашена досега ова ми се нема случено, а треба и лапараскопија да се правам и веќе и ми е закажана само се чека да ми дојде циклус и сега ова ми се случува недела дена пред циклус.
     
  8. zenabalkanska

    zenabalkanska Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Pocituvan Dr.Trajkovski,dijagnosticirana mi e cista na desniot jajnik so golemina nekade okolu 5cm,pred mesec dena mi se javija silni bolki niz celiot abdomen,se javiv kaj maticniot ginekolog toj mi predlozi vednas da me izoperira zatoa sto cistata bila zamotana okolu jajnikot.bev primena na klinika vo Skopje posle dva dena dr.koja me primi rece deka cistata e namalena,a bolkite sosema isceznaa.Ostana na toa deka cistata sama ke prsne so ciklusot.Posle dva meseci dr.mi zakaza kotrola.Tumor markerite bea mirni,koga gi dobiv bolkite leukocitite bez malku pokaceni megutoa podocna se bese vo red.Bi sakala da go slusanam vaseto mislenje,jas imam edno dete rodeno so carski rez pred dve godini,dali e pametno cistata da se izoperira dokolku seuste e tamu,dali e mozno dolku se otstrani pak da se pojavi i dali pri ovulacijata e mozno povtorno da dobijam takvi strasni bolki.Vi blagodaram odnapred
     
  9. Kamelija2115

    Kamelija2115 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    Здраво,
    Имам две цисти на едниот јајник, кои после една хормонална терапија не пукнаа. Циклусот ми е сосема нормален на точно 28дена секој месец. Ми правеа тумур маркери и се беше во граници на нормала. Ме интересира дали тие пречат при забременување (затоа што другиот јајник пак сосема нормално функционира) дали ќе треба и понатаму да продолжам со хормонална терапија и што ако не пукнат?
    Однапред благодарам.
     
  10. samanthago

    samanthago Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    9
    Imam mala cista na jajnikot,dali taa bi smetala koga bi ostanala bremena,i dali moze da pravi problem pri zabremenuvanje.imav ko mala i cisti na gradite,kolku se tie opasni,i kade mozam da se obratam za cisti na gradite,dali ovie cisti mozat da isceznat.kolku se opasni cistite na jajnicite i gradite,dali moze da predizvikaat tumor ili nekoe slicno zaboluvanje?ve molam za odgovor
     
  11. Zbuneta23

    Zbuneta23 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Zdravo imam 23 godini i pri ginekoloski pregled,mojot ginekolog otkri nekakva tecnost ( izliv ) vo koja plivaat jajnicite. Doktorot ne gleda cista na jajnicite. Jas ne custvuvam nekoja pogolema bolka i nemam nikakvi promeni vo menstrualniot ciklus. Sakam da prasam za sto se raboti, dali e navistina puknata cista ili moze da bide i nesto drugo? I dali e dobro sto cistata samo puknala kako i dali treba da zemam nekoj lekovi za da izcesne taa tecnost?

    Vi blagodaram odnapred
     
  12. lyli

    lyli Активен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    zdravo :D
    jas imam policisticni jajnici i imam nerodovna menstruacija uste od mojata 16 god. i odev kaj poveke ginekolozi ama nikoj od niv ne mi kaza kako da se izlekuvam i sto da pijam za da gi snema i posle nekoe vreme se otkazav, sega sakam da ostanam bremena i sakam da znam dali e toa mozno a ako ne e mozno sto da napravam za da uspeam vo toa...
     
  13. ikss

    ikss Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2012
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site devojki :D znaci vaka..sakam da vi kazam od pregolemo iskustvoda vi dadam nekolku soveti za problemi koi gi pominav...ne sakam da me razberete greska,znaci ne solam pamet tuku samo vi kazuvam zivotno iskustvo..imam 23 god i pred 9 god mi kazaa deka imam policisticni jajnici..odev na sekakvi specijalisti vo sk,kaj profesori ginekolozi i endokrinolozi,profesori za venericni bolesti,imam dva pati i vo germanija odeno kaj golemi specijalisti i ke vi raskazam kako "se lecat" tie policisticni jajnici..za toa nema lek! ako ednas go imas cel zivot ke go imas,no moze da se podobri situacijata,ili periodicno da iscezne...pred se,NAJVAZNO za policistini jajnici e da se oslabee,znaci mora da bides slab,nikako ne smees da imas visok kg...cokolada,majonezi i jadenja od toj tip zaboravete...imam pieno diane ,imam pieno i jasmin...od dianeto se popraviv okolu 20 kg,a jasmino-bez rezultat...ne gi pijte tie apcinja,dokolku neli mora da se pijat...piev edni germanski apcinja koi veruvajte,mi ja vratija doverbata vo zivotot,bidejki jas veke ke poludev od aknite koi gi imav po liceto i grbot...znaci monstrumi ne akni ,strasni bea...smenete nacin na ishrana ama vo krajnost,ne sam malku tuku vo celost,a definitivno mi pomognaa apcinjata koi gi piev onie od germanija so mi gi dadoa...jas stanav nov covek,so golema samodoverba ,slobodno mozam da kazam oti kozata mi stana...bebeska! ne veruvav deka nekogas ke se vidam takva :D isto od sport koj se preporacuva ,vozenje rolerki i plivanje na prvo mesto..se nadevam deka kolku-tolku vi pomognav
    Pozdrav :)
     
    На Ajla12 и casablanca1986 им се допаѓа ова.
  14. varsa

    varsa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2011
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    3
    a koj apcinja gi piese od germanija i dali samo za akni gi piese ili i za problemi so cisti. t.e jas imam endometriza ne policisticni jajnici
     
  15. ikss

    ikss Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2012
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    tie apcina se protiv policisticni jajnici..znaci go sreduvaat menstrualniot ciklus,davaat prekrasen sjaj na kozata,isceznuvaat aknite i nesakanite vlakna ( mustakji,podbradok) i gi puka cistie,gi osloboduvaat jajnicite,im davaat da disat...ama toe ne e samo privremeno tuku go resava problemot :)) tie se vikaat MAXIM i ne se nekoi jaki apcina..mi rece doktorkata deka nesakani dejstva moze da se sluci na eden od 100000.se nadevam ke ti pomognat...se pijat 6 meseci i dodeka gi pies se drugo ti se sreduva osven liceto,a otkako ke prestanes da gi pies ,pri krajot otprilika liceto se cisti maksimalno,kako so gumicka za brisenje :)) pozdra,sekoe dobro
     
    На sandrinja53 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sandrinja53

    sandrinja53 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    19
    ....Bas nesto procepkav po netov, negjutoa nigde ne sretnav deka se protiv policisticni jajnici ... Pisuva samo deka e odprilika amtibiotik so posirok spektar, a od SPB edinstveno pogaga protiv gonorea( nedaj boze)...:DDD

    ...Taka da bi te zamolila da mi kazes od kade gi kupuvase,nabavuvase i slicno...i mozes li barem nekoj link da mi dades cisto da vidam za sto se raboti....

    ...Blagodaram...
     
  17. sandrinja53

    sandrinja53 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    19

    Te molam pisi mi kako da gi najdam ili daj mi link od tabletite..Pozdrav
     
  18. ikss

    ikss Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2012
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    ne ne apsolutno ne se antibiotik tuku protiv policisticni jajnici,sigurno ne sum do tolku nesalam da pijam nesto neprovereno :) inace ne znam ni link da ti dadam ni nesto slicno,znam samo da ti kazam deka tuka gi nema ama u germanija se zastapeni nasekade..mislam oti so recept 6 tableti znaci za 6 meseci se davat izlevase okolu 38 evra..
     
  19. ivana1008

    ivana1008 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Почитуван др. Трајковски,

    Во брак сум веке 2 години и никако неможам да забременам... испитував хормонски статус андростендионот е покачен (длакавост во пределот на вратот), а имам и полицистични јајници (мали цисти наредени како бисери) и нередовен менстуален циклус... пиев 4 месеци диане 35 и од кога ги испив 4те дози 6 месеци ми доагаше редовно, а последните 4 месеци повторно почна со нередовен циклус.. следев овулација и гинекологот ми рече дека немам ни овулација и дека не смее да ми даде кломифен на полицистицни јајници, а ниту пат ми даде повторно да пијам диане 35 додека да се исчистат цистите бидејки уште ги има. Потоа ми открија и голема раница на грлото на матката, но и за неа ништо не ми даде, земавме папа тест во ред е и микробиолошките брисеви се во ред немам никаква инфекција... сопругот направи спермограм се е во ред и кај него....и веке незнам што треба да се направи.... ве молам за совет што треба да направиме за да имаме принова во нашето семејство поздрав
     
  20. butterflly

    butterflly Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    5
    a ne moze od tuka nekako da se nabavat?:/
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.