1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инфекции на интима

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Ivana000, 28 август 2012.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам нешто:
    Додека уринирам ме пецка, ама внатрешно од што би можело да е?
     
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Можеби си настинала, па се појавила некоја блага верзија на цистит.
    Пиј поголеми количества чај од брусница и наместо нездрави солени грицки, земај си сушена брусница. И Уве-микс чајот е добар за овој проблем.
     
    На Twinkles му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто толку ве загрижува кандидата.
    Вагиналетите не се проблем при доење, Канестен 3 две дози и ќе помине.
     
    На makedonkamak и mamma им се допаѓа ова.
  4. osmatetratka

    osmatetratka Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    11
    Вака значи кога мокрам не ме пече ништо све е во ред али пред после бањање чисто онака седење одење ме чешка а понекогаш и пецка долу. Мала сум не сум имала интимни односи редовно одржувам хигиена немам појма што е. Совети? :?:
     
  5. kris-tina18

    kris-tina18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки,
    имам едно прашање до сите оние кои го имаат истиот проблем.
    Направив ПАПА тест и тој покажа дека имам кандида. Јас немав никакви симптоми, ни чешање, ни пецкање, ни ништо. Папа тестот го направив онака рутински, можам да кажам дека белото прање ми беше единствен симптом. Два месеци примав орална и вагинална терапија меѓутоа не ми помогна воопшто..јас се уште имам бело прање и тоа со жолтеникава боја, не е густо туку водесто и е многу непријатно. Докторот ми ја продолжи терапијата со линекс вагиналетите па се надевам дека конечно ке ја снема. Кажете ми некој од вас дали имал слично искуство како моето, дали ви помогнале некои чаеви,да ми предложите нешто? и дали можам да имам односи, со заштита нормално, дури ја имам оваа инфекција?
    Фала однапред!
     
  6. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    И предходно напишав, кандидата нема жена што ја нема. Со терапија само ќе се повлече за при најмала настинка, паднат имунитет или нешто најбанално се појавува.
    Непријатна е знам ама тоа е тоа, модерна инфекција која за жал цел живот си ја носиш.
    Со самата орална терапија пак ја активираш, така да не се труј, пробај само со канестен 3 две дози, ама гледај да темпираш пред мензис.
     
  7. kris-tina18

    kris-tina18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    A moze da se ima odnosi ako ja imas kandidata?
     
  8. noname35

    noname35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    7

    гледај да користите кондом дека така можеш нему да му ја пренесеш.
     
  9. EMoonlight

    EMoonlight Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    13.815
    Пол:
    Женски
    Девојки,пред неколку денови имав малку кафен исцедок и мислев дека ќе добијам,ставив влошка и подоцна кога отидов да проверам имаше премногу,а не добив еве уште што значи не е тоа.Сега прашањето ми е,што би можело да е тоа,инфекција некаква,настинка ?
    Прв пат ми се случува ова да го имам,а да не добијам после тоа.Благодарам однапред :)
     
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Да не си на средина од циклусот па да станува збор за овулација ?
    Или ако циклусот ти завршил пред скоро, па истекла таква „стара“ крв која не успеала да истече за време на циклусот ?
    Ако покрај тоа забележуваш нешто невообичаено, не е лошо да посетиш лекар, за да си бидеш сигурна од што е ова. :)
     
  11. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    На дечко ми на пенисот-главата му излегувале одвреме-навреме брунчиња. Каде да се обрати?
     
  12. kika.dragan

    kika.dragan Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    148
    Здраво девојки. Сакав да ве прашам дали вагиналетите и мастта канестен мора да ви ги препише гин. или може да ги земете така од аптека? И колку чинат? Имам внатрешно чешање, и бело прање како урда и малку печење при однос. Претпоставувам дека е некаква инфекција.
    Или некој друг лек за ова, домашен или било каков? Поздрав
     
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Апчињата и маста не се издаваат на рецепт. Вагиналетите се околу 300 денари и се употребуваат вагинално три дена по ред и се ставаат само навечер. А маста канестен би требало да е околу 100 до 200 денари максимум.
    А што се однесува до инфекцијата тоа ти е кандида. Без паника, кандида ја има секоја жена но не прави проблеми освен ако не ти опадне имунитетот,потоа може да настане нехигиена во вц шољи особено од вц школките во клубовите, кафичите. Потоа може и од сексуални односи, потоа може и од нехигиена. Така да без паника, подобро земи си ги вагиналетите и гледај да не се чешаш. Носи памучни гаќи и ќе помине.
    Среќно.
     
  14. kika.dragan

    kika.dragan Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    148
    Ти благодарам buba4e :* исто и вагиналетите се без рецепт така?
     
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Да, јас ги зедов така без рецепта по таа цена околу 300 денари. Е сега имаш и апчиња 280денари), она првин нив ќе ти ги понуди ама барај си ги Вагиналетите за побрзо лечење. И да знаеш дека нема лесно да се излечиш пошто е многу досадна ( нели те чеша). Јас и канестен си земав кога имав па кога ќе ме зачешаше надворешно си ставав од неа и ми помина.

    А можеш и домашно да се миеш со сода бикарбона и ова смирува ама само за кратко. Треба да бидеш упорна.
     
    На kika.dragan му/ѝ се допаѓа ова.
  16. noname35

    noname35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    7
    Здраво девојки. Во последниов месец ми имам премногу исцедок и има жолта боја(а и мирисот е како кисело млеко :&) Сега овие денови приметив долу на усните како да ме чеша нешто, али само таму.
    Дали е можно да е некоја од страшните инфекции како кламидија, сифилис или сл... ?
    Читав по интернет и така нешо пишува за симптомите на тие инфекции.
    Знам дека треба на гинеколог, но чекам дека докторката е на одмор :(
    Ако имала некоја некакво слично искуство, ќе ми биде од корист.
    Фала. :)
     
  17. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    сифилис не постои више бар не тука а и не јавува такви симптоми, можи да е кандида чим те чеша и мириса на кисело, каква жолта боја има исцедокот густ ли е? Ти се има јавено друг пат? ама можи и да е кламидија или друга бактерија ако имаш незаштитени односи, но не се страшни, на гинеколог ке ти земат брисеви ке видат што е и со антибиотик ке се реши :)
     
    На noname35 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. noname35

    noname35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    7
    незнам дали е густ. али морам постојано со дневна влошка дека ќе треба да мењам гаќи на секои 2 часа. на влошката постојано гледам жолта флеќа и ми мириса :(
    се надевам не е ништо страшно.
    инаку ти благодарам многу, ме утеши некако.
    а со тоа кандидата, душа ми има излезено. 3 пати по ред во еден месец....... :x
     
  19. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    додека да ти дојди матичната миј се со камилицa, купи си маст канестен или нистатин и мачкај се од надвор за чешањето а можиш и канестен вагиналети да ставаш 3 се во пакување ако не помине од ова значи не е кандида.
    И не ставаj веке секојдневни влошки уште полошо правиш подобро менувај гаки него нив да ги ставаш :worried: Па пиши ни кога ке одиш на гинеколог што си направила :hai:
     
  20. noname35

    noname35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    7
    фала ти. ќе пишам секако. добро е да го споделам искуството со вакви проблеми.
    во секој случај, се надевам дека не е ништо сериозно. фала ти многу :hai: