1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инфекции

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од vesnicamk, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    Se izvinuvam za latinicata, od mob sum. Mi se pojavi cesanje vo vaginata i koga se brisev vidov gusto belo pranje, ili jas mislam deka e toa. No vaka ne mi bilo do sega, a godina i pol imam redovni odnosi so decko mi. Vcera mi se pojavi. Za sto moze da stanuva zbor i sto mi sovetuvate da prezemam? Do sega nikogas ne sum odela kaj ginekolog. Imam 23 godini.
     
  2. angelinaskopje

    angelinaskopje Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    1
    mi se pojavi kandida, smv i rubela kolku se tie steti infekcii planirame bebe dali se opasni tie infenciii gin mi kaze deka ne se stetni ve molam pisete mi
     
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Кандидата не е штетна, ја има секоја жена и не прави проблеми во организмот освен ако не си одржувала хигиена при сексуален однос и без него. Кандидата се лечи, само треба да бидеш упорна пошто е многу досадна. Ќе ти препише гинекологот вагинелети.
     
  4. Bundaa

    Bundaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    13
    Веќе подолго време ми течи секрет,но ужасно мириса.
    Значи буквално излегувам од капење чиста ко солза таму долу,облекувам гаќи и за 3 мин мириса преку фармерки абе се ми се замирисува.
    Некоја миризба специфична.
    Предходно имав кандида,па ми дојде менструација....и по завршувањето на менструацијата излезе ова
    знае ли некој што е ?
    И дали има потреба да се оди на гинеколог ?
     
  5. noname35

    noname35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    7

    Јас го имам истиот проблем. Значи веќе 2 месеца не сум се остаила без дневна. Бев на гинеколог и докторката ми кажа дека не е ништо а мене ми е многу сомнително... Како и да е, оди си на гинеколог и ако добиеш некој совет те молам, сподели ако сакаш .
     
  6. joana18

    joana18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    267
    [/quote]
    И јас имав кламидија, но рано ја открив, со терапија изчезна :)[/quote]
    ас симптоми имав тоа што нонстоп имав секрет(кој што мн јако мирисаше) едноставно неподносливо беше.. постојано носев секојдневна, без секојдневна на 1 саат гаќи треба да менувам. И кога имав односи дечко ми ми викаше дека кога свршувам мн јако ми мириса и затоа бев на гинеколог и така ми ја открија.. Вака може ми се случило 1 месец да биде и одма отидов на гинеколот[/quote]

    И мене на резултатите ми открија кламидија моментално се лечиме со дечко ми па ќе видиме што ќе испадне, инаку јас немав никакви симптоми . Таа е скриена инфекција што нема мн симптоми... Исто имам кандида и некоја си уринарна кога ги видов резултатите за глава се фатив.... се надевам ке биде добро.
     
  7. pumpkin2

    pumpkin2 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    сакам да прашам ми излезе едно како топче со гној дури денес го приметив и ме болеше сабајле сега веќе не али уште го има а претходно ми беше црвено местото како воспалено
    може да ми кажете пред да идам на гинеколог дали на некој му излегло нешто такво и што е, од што е?
     
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ми личи на чирче ама да не си зборам на памет, гинеколог си е гинеколог. Оди побрзо.
     
  9. lili.g

    lili.g Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Eve nekolku Dena Imam Cuden sekret.kafeav na momenti so bledo rozevo.Nemam Ni miris Ni cesanje.Si se nadevav deka e nekoj Znak na zabremenuvanje iako Rano bese Za implatacija :/ . No nikako ne isceznuva sekretot. Sto bi mozelo da bide? Klamidijata Kakvi simptomi ima? Taa se prenesuva preku polov odnos...verenikot tvrdi deka ne bil so druga.kako bi mozelo da ja dobijam na drug nacin?ako voopsto e klamidija...
     
  10. lili.g

    lili.g Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    De be nikoj li neznae da mi kaze poveke Za klamidija ??
     
  11. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @lili.g
    Кламидијата е една од најчестите бактериски сексуално преносливи болести (СПБ). Таа може да ги оштети женските репродуктивни органи и да доведе до неплодност ако не биде навремено лекувана. Најчесто оваа инфекција „тивко“, без никакви симптоми, му наштетува на здравјето и поради тоа брзо се шири меѓу сексуално активното население.
    ШТО Е КЛАМИДИЈА?
    Кламидијата е инфекција предизвикана од бактеријата Chlamydia trachomatis која најчесто се пренесува на два начина:

    • За време на сексуален однос. Кламидијата може да се пренесе при вагинален,орален или анален сексуален однос со инфициран партнер.
    • Од мајката на бебето за време на породување. Мајка инфицирана со кламидија може да му ја предаде инфекцијата на своето новороденче при вагинално породување.
    Кламидијата може да ги зафати ректумот и уретрата, а кај жените и грлото на матката. Секоја сексуално активна личност може да се зарази со кламидија, но таа е најраспространета меѓу лицата кои немаат навршено 25 години. Колку поголем е бројот на сексуални партнери, толку поголем е ризикот од инфицирање со кламидија.

    СИМПТОМИ
    Повеќето заболени со кламидија имаат благи или немаат никакви симптоми. Поради тоа, многу е тешко без соодветни тестови да се процени дали една личност е инфицирана со кламидија или не. Всушност, околу 75% од инфицираните жени и 50% од мажите со кламидија не пројавуваат никакви симптоми. Кога симптомите се присутни, тие се појавуваат во период од 1-3 седмици по сексуалниот контакт со инфицираната личност.

    Симптоми на кламидија кај жени
    • Абнормален вагинален исцедок кој може да има непријатна миризба;
    • Печење за време на мокрење;
    • Абнормално крварење меѓу менструалните периоди или по сексуален однос;
    • Болки при сексуален однос (диспареунија);
    • Болки за време на менструација;
    • Нерегуларно менструално крварење;
    • Абдоминална болка проследена со температура;
    • Чешање или печење во или околу вагината;
    • Ректален исцедок, болка или крварење од анусот.
    Кламидијата се пренесува и при отсуство на симптоми. Лицето инфицирано од кламидија е носител на истата сè додека не биде излекувано.

    ДИЈАГНОСТИЦИРАЊЕ
    Кламидијата може да биде помешана со гонорејата поради сличноста на симптомите, а често овие две болести се присутни истовремено. Најчесто кламидијата се дијагностицира преку земање на брис од грлото на матката кај жените и од исцедокот од уретрата кај мажите, или пак, преку испитување на урината за присуство на бактеријата Chlamydia trachomatis.

    Многу жени ПОГРЕШНО сметаат дека кламидијата може да биде дијагностицирана преку рутинскиот ПАП тест.

    ЛЕКУВАЊЕ
    Добрата вест е што по дијагностицирањето кламидијата лесно се лекува со антибиотици. Лекувањето е задолжително и кај двајцата партнери за да се спречи повторно предавање или ширење на болеста. Инфекцијата најчесто исчезнува 1-2 седмици по започнувањето на третманот, но ако симптомите се појават и по завршувањето на тој период, пациентот задолжително треба да се консултира со стручно лице. Многу е важно да се примат сите препишани антибиотици, иако инфицираната личност може да се чувствува подобро уште пред завршувањето на терапијата.

    По примањето на антибиотиците, препорачливо е повторно да се направи тестирање за да се провери дали инфекцијата е излекувана. Сексуални односи не се препорачуваат сè додека и на двајцата партнери не им биде соопштено дека кај нив веќе не е присутна кламидија.

    КАКО МОЖЕТЕ ДА СЕ ЗАШТИТИТЕ ОД КЛАМИДИЈА?
    Едно е сигурно – заштитата од кламидија е далеку полесна од лекувањето од истата, па затоа:

    • Практикувајте безбеден секс. За да се заштитите од кламидија, користете кондом. Латекс кондомите се добра заштита против оваа СПБ.
    • Ограничете го бројот на сексуални партнери. Со секој нов сексуален партнер вие се изложувате себеси на сите инфекции кои тој и претходните негови партнерки ги имале.
    • Тестирајте се. Најдобар начин да се заштитите од кламидија е да се тестирате за СПБ и вие и новиот партнер пред да имате сексуален однос. Исто така, многу е важно секоја бремена жена или жена која планира да зачне да се тестира не само за кламидија, туку и за другите најчести СПБ.
    http://www.femina.mk/здравје/заболувања/кламидија-тивка-сексуално-пренослива-болест

    http://mkd-news.com/shto-e-klamidija-nachin-na-prenos/

    http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=8513953301&id=113&setIzdanie=22945

    http://forum.kajgana.com/threads/Кламидија-скоро-неприметна-полова-болест.15742/

    Немој да ме сватиш погрешно, не ми претставуваше проблем да ги побарам линковите но доволно ќе беше само да прогуглаш кламидија напишана на кирилица и ќе ти ги дадеше истите резултати. Исто така, и на форумов има тема конкретно за кламидија http://forum.femina.mk/threads/Кламидија.388/
     
  12. lili.g

    lili.g Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Arno Vikas... :) mozev toa da go napravam ... Ama nekako se fokusirav na toa nekoe iskustvo da slusnam
     
  13. lobenickaa97

    lobenickaa97 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    38
    Имам вагинална инфекција. Ставив синоќа една вагиналетка и утрово кога одев до вц на гаќите видов остатоци од искршено апче имав и на вагината но прилично многу. Кога ја ставав со апликаторот ја ставив подлабоко како стигнала до тоа да се раскрши а да не се стопи?
     
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Па тоа е нормално, мислам битно влегла колку што треба што се секираш за малите парченца?
     
  15. lobenickaa97

    lobenickaa97 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    38
    Но имаше поголем дел.
     
  16. angelinaskopje

    angelinaskopje Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    1
    vaka sakam da prasam bremena sum 12 nedela mi pronajdoa clamidija trachomatis i kandida i mi prepisaaa azitromicin i polygynax ama za polygaynax prpcitav deka ne treba da se koristat vo bremenost ve molam za milsenje za ovie lekovi i za ovie baktreii kolku se stetni ve molam pisete mi pobrzo
     
  17. hapyygirl

    hapyygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    4
    феминки да ве прасам дали имате слушнато за вакинална инфекција микроплазма и што знаете за неа благодарам однапред
     
  18. agiagi

    agiagi Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    6
    Здраво.
    Прво, невина сум. Имам проблем со зголемен вагинален исцедок веќе подолго време. Понекогаш е густ со бела боја, а понекогаш е со светло зеленикава со непријатен мирис. Бев во најдобрата приватна болница на преглед, ми зедоа брис и немам никаква бактерија... Што да правам, ве молам кажете ми
     
  19. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209
    здраво. мислам дека е време да одам на лекар но сакам да прашам дали некој имал вакво искуство. пред околу 1 месец почав да ги осеќам оние симптоми кои сега ми се секојдневие. осеќам силни болки во делот на јајниците... ги имам многу често. отежнато мокрење... понекогаш чешање во интимниот дел и печење. болките ми се јавуваат и на двете страни ... кога легнувам да одмарам како нешто да ми чука и мрда го стокакот. си правам филм дека имам цветна бременост а знам дека не сум бремена бидејќи со маж ми паземе и односите ни се многу ретки ... пред некој ден кога станав утрото имав крвав вагинален исцедок и го снема. пред некој ден по нашот сексуален одност маж ми се целиот исфрли со црвенило... ве молам за мислење. поздрав
     
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Кандида.
     
    На Jovana-95 му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.