ТЕМА: Инфекции

Мислење 20 Апр 2012, 11:53

Imam 12 godini ...imam dobieno menstruacija no veke podolgo vreme imam obilen vaginalen iscedok ..bel i techen ....Ako moze da bi odgovorite shto da pravam i zoshto se sluchuva toa dali e prichinata nekoja infekcija
Аватар на корисникот
stojanovskata

Сино цветче
 
100269
Мислења: 454
Зачленет: 09 Дек 2011, 22:33
Локација: Skopje
СликаСлика

Мислење 20 Апр 2012, 16:48

SOVRSENSTVO напиша:
anab напиша:
bisera993 напиша:Имам проблем веке неколку месеци во долниот дел ми се појавува бел исцедок згрутен како ронки, ме чеша многу често и осекам како потечено вцрвенето,бев на гинеколог ми препорача вагиналети од кои ми помина али после секој однос пак ми се појавува.Помош!!!! :|

сигурно и ти и твојот дечко имате кандида,значи и тој треба да се лечи за да не ти се појавува повеќе поз

Ова се симтоми на кандиада која сигурно и дечко ти ја има закачено и со секој однос си ти ја пренесува, мора и тој да прима терапија за да се спасите од кандидата

али како да се лечи оти и тој користи крема канестен,каков вид на терапија би требало да приме ако некој знае???
Аватар на корисникот
bisera993

Фем почетничка
 
21
Мислења: 7
Зачленет: 19 Апр 2012, 17:57

Мислење 20 Апр 2012, 16:59

stojanovskata напиша:Imam 12 godini ...imam dobieno menstruacija no veke podolgo vreme imam obilen vaginalen iscedok ..bel i techen ....Ako moze da bi odgovorite shto da pravam i zoshto se sluchuva toa dali e prichinata nekoja infekcija

Доколку не чуствуваш пецкање , чешање и слично не е ништо страшно.Секое женско има исцедок понекогаш повеќе понекогаш помалку , доколку тоа не ти претставува некој проблем како што пишав нема потреба да се грижиш.
Аватар на корисникот
anab

Сино цветче
 
52180
Мислења: 135
Зачленет: 02 Сеп 2010, 17:22

Мислење 20 Апр 2012, 17:33

sweetfemina напиша:Подолг период имам бел секрет и е мн густ и имам чешање ... ќе ве молам за совет благодарам однапред.

I jas imam ist problem, ve molam za sovet...
bsf

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 20 Апр 2012, 17:23

Мислење 20 Апр 2012, 17:52

SOVRSENSTVO напиша:И јас сакам да поставам прашање на кое се надевам дека ќе добијам одговор :)
Постојано имам вагинален секрет ( бело прање ) бев на гиниколог и ми направија ПАП тест резултатите беа најнормални, ми препишаа вагиналетки одкога ја завршив терапијата бев на контрола и повторно ми препишаа вегиналетки и да се измивам со чај од камилица, но сеуште имам зголемен вегинален секрет.
Е сега моетео прашање е дали постои начин да ми се исчисти или евентуално намали вагиналниот секрет или пак да си се помирам со тоа дека сум склона на вагинален секрет :)
Однапред Ви благодарам!

iи јас го имам истиот проблем :worried:
Аватар на корисникот
mona.s

Зелено цветче
 
135524
Мислења: 579
Зачленет: 14 Јун 2011, 00:10
You can have anything you want if you dress for it. - Edith Head

Мислење 20 Апр 2012, 17:54

mona.s напиша:
SOVRSENSTVO напиша:И јас сакам да поставам прашање на кое се надевам дека ќе добијам одговор :)
Постојано имам вагинален секрет ( бело прање ) бев на гиниколог и ми направија ПАП тест резултатите беа најнормални, ми препишаа вагиналетки одкога ја завршив терапијата бев на контрола и повторно ми препишаа вегиналетки и да се измивам со чај од камилица, но сеуште имам зголемен вегинален секрет.
Е сега моетео прашање е дали постои начин да ми се исчисти или евентуално намали вагиналниот секрет или пак да си се помирам со тоа дека сум склона на вагинален секрет :)
Однапред Ви благодарам!

iи јас го имам истиот проблем :worried:

и јас би сакала oдгoвoр на oва прашање :)
Аватар на корисникот
majaaaaaaa88

Бело цветче
 
2620
Мислења: 81
Зачленет: 06 Фев 2012, 00:06

Мислење 20 Апр 2012, 18:14

Здраво јас имам 16 години и сигурна сум дака имам кандида(немам отидено на гиниколог),ги имам сите симптоми чешање,бело прање,црвенило,па дури и имам брукички слични на гнојници,кои се полни со гној.Па сега ме интересира со каков крем да ги мачкам или некој лекови и дали кандидата има некои штетни последици.Фала однапред :)
Аватар на корисникот
dalika1

Бело цветче
 
631
Мислења: 58
Зачленет: 22 Фев 2012, 16:04

Мислење 20 Апр 2012, 21:01

Имам еден проблем, во молам за ваше мислење а по можност и помош.....
Од време на време ми се јавува кафеав исцедок, личи на оној исцедок во последните денови од менструалниот циклус (она последно чистење) ...но овој исцедок ми се јавува во период измеѓу еден и друг циклус.....исто така некогаш се случува да ми се појави и густ бел исцедок, кој што се насобира и како цели топки се исфрла.....или се складира во внатрешноста на усните од вагината.....досега не сум имала проблем со инфекции...но ова ми се случува веќе подолго време.....исцедокот нема некој посебен мирис, но затоа при менструација мирисот е непријатен.....Во благодарам однапред :)
mishela06

Фем почетничка
 
00
Мислења: 2
Зачленет: 19 Ное 2009, 21:28

Мислење 20 Апр 2012, 23:27

majaaaaaaa88 напиша:
mona.s напиша:
SOVRSENSTVO напиша:И јас сакам да поставам прашање на кое се надевам дека ќе добијам одговор :)
Постојано имам вагинален секрет ( бело прање ) бев на гиниколог и ми направија ПАП тест резултатите беа најнормални, ми препишаа вагиналетки одкога ја завршив терапијата бев на контрола и повторно ми препишаа вегиналетки и да се измивам со чај од камилица, но сеуште имам зголемен вегинален секрет.
Е сега моетео прашање е дали постои начин да ми се исчисти или евентуално намали вагиналниот секрет или пак да си се помирам со тоа дека сум склона на вагинален секрет :)
Однапред Ви благодарам!

iи јас го имам истиот проблем :worried:

и јас би сакала oдгoвoр на oва прашање :)

Уште да добиеме одговор добро ќе е :)
Аватар на корисникот
SOVRSENSTVO

Жолто цветче
 
1475567
Мислења: 2795
Зачленет: 20 Сеп 2010, 13:25
Локација: далекy од реланоста...
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, дури и кошулата од грбот - но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.

Атентат - Јасмина Кадра

Мислење 21 Апр 2012, 14:12

Pred mesec dena bev na ginekolog, i izleze deka imam bakterija ( kokoida) i kandida ( bakterijata e poranesnata partnerka na mojot segasen partner so koj sme 3 meseci zaedno i vo toj period imavme nezastiten odnos). Piev flazil i jas stavav vaginaleti. Toj isto taka gi piese tabletite, no za zal od odredeni pricni i ne taka redovno.Po terapijata bev vo red.
No, pred nekolku dena, zabelezav beli naslagi na jazikot, pri sto maticnata doktorka mi rece deka se raboti za kandida. Napraviv bris na grlo-jazik-nos- i gi cekami rezulitatite. No, sega zabelezuvam deka vo vaginaliot del mi se javuva malku neprijatno cuvstvo i malku zgolemen sekret ( sto mi ukazuva povtorno na kandida i vo toj predel). Prasanjeto mi e, dali e mozno da se tie dve pojavi povrzani ( kandida jazik-kandida vagina) i so ogled na toa deka vo meguvreme sum imala oralen seks so partnerot, mozno li e da mu ja prenesam kandidata ( na jazik ili na penis)? Kakvi se simptomite kaj nego vo toj slucaj i kakov e procesot na lekuvanje? P.S. Imame zastiten seksualen odnos

Blagodarnost odnapred
Аватар на корисникот
aposlutno

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 21 Апр 2012, 13:59

Врати се на Прашај гинеколог!

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 6 гости