1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инфекции

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од vesnicamk, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    mozi da e kandida sepak najubo e da pojdis na ginegolog da si se proveris oti ima mnogu drugi poseriozni infekciiiii
     
    На Ицолгудбејбе му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Tahitiana

    Tahitiana Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2012
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    227
    Bi sakala da te prasham, dali mozebi znaes dali moze da se natopi vloska so jogurt i namesto tampon ad se cuva taka 1 cas, dali bi imalo nekoi stetni vlijanija od jogurtot i dali bi mozela da go koristam kako preventiva za zgolemeno lacenje na sekret :) Ti blagodaram mnogu i informaciive ti se odlicni :*
     
  3. inita

    inita Активен член

    Се зачлени на:
    19 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    veke nekoe vreme imam bel gust sekret koj ima neprijatna mirizba a ne bi sakala da odam na ginekolog i da pravam testovi...sto bi mozela da koristam za da mi prestane lacenjeto na sekret? odnapred blagodaram
     
  4. irenairena

    irenairena Активен член

    Се зачлени на:
    1 март 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    infekcija

    prvo imav crbezi na vaginata i potoa mi se pojavi crvenilo..i pocna da me pese..pa posle toa i gabicki mi se pojavija..i beloto pranje mi stana kako urda..koristev eden krem sto mi go prepisa maricnata ama ginekolog en posetiv..i sega od vreme an vreme pak mi se pojavuva..sakam d aprasam dali e nesto seriozno?
     
  5. mimid

    mimid Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Тоа е Цистит. Најбрзо поминува со Палин. Инаку треба само многу пазење... Јас лек не си најдов ама затоа многу се пазам да не настинувам.
     
  6. KEN

    KEN Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Bi sakala da prasam dali mozat da se koristat vaginaleti dokolku ne si imal odnosi??jas treba da koristam bidejki podolgo vreme primav antibiotici i mi se javi infekcijata,piev tableti palin,ceteral,kanesten mast za nadvoresna upotreba i sekogas se povtoruva pa sega mi dadoa kanesten vaginaleti ..
     
  7. anab

    anab Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    55
    ако не ти поминува со канестен маст или со нешто друго од надворешна употреба,тогаш можеш да ги користиш вагиналетите не е ништо страшно така побрзо ќе ти помине.И миј се со камилица
     
  8. dekce

    dekce Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    1
    isto i jas samo sto mene ne mi e ko urda i neam gabicki .. bi sakala da prasam dali moze bez da se odi na ginekolog nesto da si zemam kako da se mackam ili da se mijam ? :*
     
  9. barcelona...s93

    barcelona...s93 Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Подолг период имам бел секрет,густ e и имам чешање ... ќе ве молам за совет благодарам :/
     
  10. dekce

    dekce Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    1
    имам црвенило и чешање на вагината веќе подолго време .. и кога имам односи некакко прво ме запечува а после не .. би сакала да знам дали има нешто што можам да се измијам или намачкам без да се оди на гинеколог .. и дали ви се има случено нешто вакво ..? :*
     
  11. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Промивај се со чај од камилица во кој има ставено сода бикарбона (се користи во исхраната), на 1 литар чај 1 мала лажица сода или ќе си купиш хиперманган од аптека (тоа се става ептен малку во млака вода на 1 чаша вода колку зрно шеќер, немој да ставиш многу оти можеш да се изгориш), всушност прашај во аптеката како се раствара тие најдобро ќе ти објаснат.
     
  12. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Друг пат кога ќе пиеш антибиотици веднаш по завршувањето на терапијата да почнеш да пиеш и пробиотици за зачувување на цревната и вагиналната флора, бидејќи антибиотиците кога ги уништуваат лошите бактерии истовремено ги уништуваат и добрите, па затоа се појавува чешање, црвенило и бел исцедок без мирис. Пробиотиците се пијат после затоа што ако ги пиеш со антибиотиците истите ќе ги уништат.
     
    На Bebi003 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Девојки имам голем проблем и ве молам доколку некој знае да ми помогне...мината година во август некаде беше бев на гинеколог имав болки доле и ме прегледа и ми кажа инфекција, ми отекол левиот јајник и ми даде апчиња.Ги испив и ми помина се беше ок до пред месец-два.Повторно почнаа болките, неможам да се движам, само во седечка положба не ме боли, онака неможам да мрднам.Бев пак, ме прегледа и ми рече воспаление на јајници и мочни канали и ми даде да пијам сумамед и флуканозол ( мислам дека се викаа ) и вагинални. Ги испив до пред 2 дена и болките со апчињата се зголемија уште повеке...Од што може да е тоа...?? Секој совет е добредојден.. :(
     
  14. simonii

    simonii Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    vaka ... sakam da prasam sto e problemot veke polovina godina imam obilen vaginalen iscedok. toj pocesto predizvikuva neprijatno cesenje no ne e bolen. probav se sto moze da se koristi za intimna higiena no ne dobiv rezultat. ve molam za pomos :)
     
  15. srci

    srci Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    0
    Забележав дека во последниве месеци вагиналниот исцедок е жолт и мириса. Се правам да ја одржам интимната хигиена, но не поминува. Дали има некои чаеви или некој лек за да ми помине. Имам слушнато дека чајот од невен помагал.
     
  16. devojka21

    devojka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    I jas go imam istiot problem kako tebe samo sto kaj mene e veke pola godina pa bi sakala da slusnam strucno mislenje ili ako nekoj znae resenie za ovoj problem neka kaze :)
     
  17. femina.emili

    femina.emili Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Jas kolku sto znam, caj od neven da pies, a caj od kamilica da se podmivash :)
     
  18. kami

    kami Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Вака, веднаш по враќањето од одмор имам многу непријатен мирис на вагината, а белото прање ми е нормално. Би сакала да прашам дали е некоја бактерија и како да се спречи. Благодарам
     
  19. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Најдобро ке биде да одиш на микробиологија и да се испиташ, ако имаш некоја бактерија ке ти кажат и ке ја лекуваш со антибиотици
     
  20. kobi

    kobi Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo devojki,
    nova sum na forumov i preplasena sum! Gi citav SITE DO EDEN komentari. I imam problem :(((((((( Imam malo crvenilo okolu vaginata, bel vaginalen iscedok i cesanje. Mozebi ne me cesa sekoj den, ama se povtoruva na sekoi dva tri dena!!!!!!! PREPLASENA SUM DEKA IMAM KANDIDA :((( Se plasam mnogu od infekcii, nikogas sum nemala nisto slicno. A momentalno sum vo Amerika, na razmena na studenti. Gi citav vasite komentari i vidov deka podmivanje so kamilica ke mi pomogne, zatoa kupiv kamilica. E sega vo Amerikava neznam kakov mast da pobaram, neznam ni na angliski kako da im objasnam sto se slucuva so mene . .. . . . . . .
    Me interesira dali moze da mu se sluci nesto na deckomi posle ova? TOj za nekolku dena doaga, i neznam dali pri odnosot mozam da mu prenesam nesto? Kazete mi ve molam, mi treba odgovor. Sakam najbrzo sto moze da go trgnam ova odrvratno cuvstvo!!!!
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.