1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Консултации со гинеколози

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од bilkata, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. cinderella93

    cinderella93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    49
    potocno na prediot del od golemite usni i okolu niv, no intezivno e cesanjeto pred usnite, eve seuste upotrebuvam kamilica i zedov i caj od brusnica da pijam, pa se nadevam ke se smiri, a kako sto proguglav vednas naidov na kandida ama moze da e i od antibioticite sto gi pijam :?: ne sum sexualno aktivna, i postojano odrzuvam higiena i se nadevam deka nabrz ke mi pomine, poso ovoj jadez e nepodnosliv ;( ;(
     
  2. mia9184

    mia9184 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    Штом пиеш антибиотици ,јадежот ти е од кандидата. И мене ми се случи истото кога пиев антибиотици последен пат. Земи Канестен крем и мачкај се ,јадежот веднаш ќе ти се смири .
     
    На cinderella93 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Nikoline

    Nikoline Нов член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите,

    Би ве замолила за ваше мислење во врска со една дијагноза на мајка ми (55 години), треба да чека понатамошни испитувања до тогаш да имаме некоја престава за дијагнозата и колку е ризична?

    Uterus со APD 25mm, Endometrium 4.9mm, но со невообичаена ултразвучна транспарентност (висок ризик), поради што е неопходна дијагностика HSC.

    Делов - висок ризик малку ни е ...

    Однапред ви благодарам.
     
  4. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Вака сега не зборувам без врска јас го имам истиот проблем долги години , бев и на гинеколог па препорача какви не масти , канестен , нистатин и не знам што уште не без успех. Кога ке почне чешанњето кожата дури пука , се перута и крвари од исушеност(предниот дел на усните и околу нив). Пробав со Кутерит Г се смири ама тоа е кортико маст и не смее долго да се користи. Не напоменав како почна. Почна со ФА купка секојдневно миење за да настане сето ова. Последно е сега во моментов чеша ненормално после 4 години пауза, сепак можеби не е исто ама според тоа што го кажуваш ми изгледа исто. Кога ке почне да чеша неподносливо е посебно ноќе.И се така си се провлекува долги години. Немој никако интимниот дел да го миеш/миете за сите важи со разни хемии делот околу и во вагината е многу осетлив.Ако имаш уште некое прашање прашај слободно и пак ке повторам ова го пишувам од лично искуство.
     
  5. cinderella93

    cinderella93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    49
    По ова што го опиша изгледа имаме ист проблем, но Фала му на Бога сега е малку подобро, освен облогите со чај од камилица, и чај од брусница почнав да пијам и да јадам суво овошје ( брусница) и мислам дека и тоа ми помогна, сепак не сакав да почнам со масти како што прочитав, па мислев да пробам малце на приридна база, ако не делува тоа ќе морав со мастите да почнам, бидејќи како што напомена мене од исушеност ми крвари делот околку анусот, а чешањето кај предниот дел е НЕПОДНОСЛИВО, особено во ноќниот период. А со купки и такви ствари особено сум внимавала во пределот околку вагината , но сето тоа настана со пиење на антибиотиците, дури вчера и самиот доктор ми кажа, кога бев да се консултирам . Сепак фала ви и се надевам сега ќе биде подобро, поздрав до Далерон и во случај пак да ти се појави пробај со камилица и брусница, можеби нема да делува исто, нели секој организам не е ист ама секако ништо не губиш со чаевите :)
     
  6. beauty1989

    beauty1989 Нов член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Dali vagitoriite neo-penotran forte moze da se koristat za vreme ne menstruacija?
     
  7. Tinkerbell33

    Tinkerbell33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    10
    Веќе неколку месеци (не по ред ама се случува) откако ќе ми заврши месечниот циклус после тоцно денела-недела ипол имам розев исцедок како кога ке ми привршува циклусот...имам читано дека кај некои девојки тоа ги означува плодните денови, претходно не ми било така. Сум сексуално активна но знам дека не е од однос..кажете ми дали е нормално :(
     
  8. zartom

    zartom Нов член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    dali mozhe da se zabremeni vo tekot na menstruacija?
    odnapred blagodaram.
     
  9. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Некои тврдат дека не, но одговорот е дека секогаш со ризичен однос (т.е. свршување внатре) има шанси за бременост, без разлика колкави се.
     
  10. zartom

    zartom Нов член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    koi denovi vo tekot na mesecot zhenata e naj plodna?
    odnapred vi blagodaram.
     
  11. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Средина на циклусот, две недели после менструација, односно во просек од 11-ти до 15-ти ден, иако варира од жена до жена, во зависност од тоа колку ѝ е редовен циклусот и слично. :)
     
  12. fraerka24

    fraerka24 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    sakam da prasam, jas i verenikot sme ista krvna grupa, dali ke imame nekakov problem za jas da ostanam trudna. i dali sekako daj boze ako ostanam trudna ke treba da se prima nekakva terapija, i me interesira dali posti moznost od rizik za bebeto nesto da ne bide dobro?
     
  13. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Нема зашто да има проблем што сте иста крвна група, напротив. Ако едниот партнер е позитив а другиот негатив тогаш се прима инекција за да нема проблем.
     
  14. Mitrovska95

    Mitrovska95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    508
    Devojki imam eden problem, poslednive nekolku dena mi tece od vaginata iscedok so nekoja borda boja,treba da dobijam za nekoi 10tina dena,kako i da e toa ne mi lici na menstruacija. Nemam drugi nikakvi simptomi,osven sto cesto imam infekcii kako sto e kandida.. pozdrav
     
  15. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Плодни денови, прскањето на фолекулите можат да направат таков исцедок, со кандида нема врска кај неа исцедокот е белузлав.
    Велиш последниве неколку дена. Колку?
     
  16. zartom

    zartom Нов член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    zdravo! jas i mojata sopruga imavme odnos cekavme da zabremeni no nemase rezultati, soprugata otide na pregled i kazaa deka treba da primi inekcija bidejki spermata vo jajnicite ne puknala. molam za sovet
     
  17. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Како треба да пукне спермата, :@ најверојатно фолекулите не пукнале?
    Море човек , а женати да ја пуштиш на форумов или ти сакаш да контролираш?
     
  18. Tiniiic

    Tiniiic Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Здраво, сакам да прашам од што може да ми биде ова?? :(
    Бев болна пред 5 дена имав температура и многу кашлав и сега кога кашлав од напонот ми течеше крв од долу ама бледа крв и еве сега оздравев помалку кашлам ама пак ми тече од време на време по малку и кога станав денес од спиење имав многу крв на гакичките и беше бистра крв не беше бледа а навечер додека спијам не кашлам...Менструацијата ми заврши уште на 8ми јули...
    Многу ми е страв :( :( Од што може да ми биде ова???
     
  19. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Може пак да си добила, се случува обично лето или нешто како болест да предизвика мензис на 15-18 дена. Не верувам дека е нешто страшно, ама ако се плашиш консултирај се со гинеколог.
    На колку време добиваш нормално, ти заврши на 8-ми , а кога доби?
     
  20. Tiniiic

    Tiniiic Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    На 3ти, секој месец добивам помеѓу 3-5ти. А ова сеа не ми личи дека сум добила бидејќи уште пред 5 дена ми тече само од време на време, коа кашлав само од напонот ке ми потече и тоа бледа крв по неколку капки...
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.