1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Консултации со гинеколози

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од bilkata, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. angelinaskopje

    angelinaskopje Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    1
    mi se pojavi kandida, smv i rubela kolku se tie steti infekcii planirame bebe dali se opasni tie infenciii gin mi kaze deka ne se stetni ve molam pisete mi milsam deka bese cmv pozi igg i kAJ RUBELA IGG
     
  2. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Кандида не е опасна, се лечи локално. Рубеола Igg позитивен тест значи дека си имуна на таа болест, значи или си ја прележала или си вакцинирана (а бидејќи скоро сите сме вакцинирани, веројатно е второво). А Smv незнам што е, да не е случајно CMV?
     
  3. angelinaskopje

    angelinaskopje Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    1
    da cmv igg a stetni li se bidejki planirame bebe gin ne kaza deka se steti
     
  4. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Прочитај го резултатот убаво за да знаеме да одговориме.
    ЦМВ е цитомегало вирус.
    ИМГ или ИГГ имоглобулини.
    Ако е тоа што покажал резултатот. Цитомегалото е опасен за плодот само ако е активен.
    Имоглобулини значи нешто старо т.е. можеби е наследно или поминал вирусот низ тебе незабележително без никакви симптоми.
    Ваквиот резултат нема штета за плодот, ако добро сум го разбрала тоа што си го напишала.
     
  5. angelinaskopje

    angelinaskopje Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    1
    Da cvm igg e fala vi mnogu za odgovorot
     
  6. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Уживај работете на случајот.
     
  7. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Женски, мојот гинеколог ми препорача Диане 35 (контрацепција за оние кои не чуле) да пијам 3 недели за да не добијам баш на одмор. Таа ме убедува дека воопшто не делува како контрацепција за само 3 недели ама мене сепак ми е страв, поготово упатството кога го прочитав.... Ич не сакам такви апчиња, а од друга страна и гинекологот која е многу совесна ми тврди дека не е ништо и јас не сакам да имам на одмор.... Што би ме посоветувале вие? И ги пиела ли некоја Диане за оваа цел?

    Јас сакав да пијам Примолут Нор ама гинекологот ме убедуваше дека може сепак да имам некој вид менструално крварење, не биле доволно јаки тие а јас сум била млада со хормони у небо. :lol:

    Кажувајте побрзо, веќе треба да ги почнам а немам храброст, не знам што да правам. :worried:
     
  8. angelinaskopje

    angelinaskopje Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    1
    Vaka rubela bese so rezultat poz15 a cmv6 Dali treba nesto da se pie ili se si e vo red
     
  9. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Се напив прв пат денес во 7 и градиве ми се подуени, зар може од едно апче веќе да се појави вакво нешто? А го пишува во упатството. За 3 недели не може да се здебелам од нив нели? И имав пролив не знам дали е од него или нешто што јадев..... Ќе пукнам јас со прашањава, уплав сум имала јас од вакви апчиња не сум била свесна колку. :D 3 недели само несакани ефекти ќе си барам. :D Сега уште помалку можам да ги разберам оние кои се клукаат со Норлево без ни око да им трепне.
     
  10. zartom

    zartom Нов член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    zdravo! sakam da prasam dali masko moze da se leci ako ima problem so spermata, ne e dovolno jaka da zabremeni zenskoto. kako, so sto, i dali postoi sansa da se leci. Blagodaram!
     
  11. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ако постојат живи сперматозоиди ДА.
    Има хемија за лечење и природна исхрана (се од апетисани).
    Алкохол, цигари и стрес никако.
     
    На noname35 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    На дечко ми на пенисот-главата му излегувале одвреме-навреме брунчиња. Каде да се обрати?
     
  13. bebeeee

    bebeeee Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    2
    jas sakam da prasam dali e bolen abortus i dali nekoj znae da mi pojasni kako se odviva taa rabota???
     
  14. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Да болен е, душевно. Физички во моментот не, под анестезија си. Повеќе информации на лекар, се зависи и од тоа во која недела си.
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Ако крвари чистат без анестезија така бар сестра ми ја чистеа и ечеше цела болница од неа :(
     
  16. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Па добро, во такви вонредни ситуации можеби, инаку нема шанси без анестезија, дури мислам дека не смеат. Не сакам ни да замислам колку голема болка може да биде тоа, страшно.
     
  17. k.r.i.s.t.i

    k.r.i.s.t.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    50
    Здраво,
    Пред повеќе од 10 дна имав абортус,се помина во ред.По неколку дена на прегледот докторот ми препораца да ми направи усте една киретаза со цел дека настанало згрудуване на крвта во матката.Ја поднесов и втората киретаза.По сл. извршен преглед докторот повторно ми ги кажа истите резултати и искрено ме збуни затоа што ме наведува по трет пат на едно исто!Сакам да знам дали можи да се третира со таблети или пак да си најдам др доктор!Ве молам за брз одговор :?:
    Поздрав!
     
  18. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Обавезно да бараш второ мислење, за твое здравје се работи. :!: Докторов не си ја врши работата како што треба, или не те исчистил убаво или па за џабе те тера пак на киретажа, трето нема. И во двата случаи треба да си го промениш докторот. Какви апчиња на своја рака, не си играј. Друг гинеколог под итно.
     
    На noname35 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Друг доктор веднаш, не е можно 3 киретажи, единствено ако тој збрчкал нешто.
    ПЛС ако не се чувствуваш добро на друг доктор, или овој изводи нешто за пари.
     
  20. mila-88...j

    mila-88...j Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    60
    Neznam kako da objasnam no sakam da prasam... na maskoto na penisot,napred neli treba da ima nesto kako preobrnana kožička,neznam kako drugo da go kazam toa.Sto dokolku toa ne e preobrnano a ima normalen seks,normalno svrsuva.Dali toa preči za da moze da ima potomstvo?
    Baram ova da mi go objasni nekoj sto stvarno znae a ne sekakvi gluposti,ve molam.
    Poz i izvinete za latinicata od tel sum.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.