1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Консултации со гинеколози

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од bilkata, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Прашај го дали му е отстранета таа кожичка.
    Кај повеќето мажи постои проблем со таа кожичка (фимоза се појавува кај 8% од мажите), во смисол на затегање на главата на пенисот, а тоа е проблем и за мокрење и за сексуални односи.
    Затоа таа кожичка хируршки се одстранува. Ништо не пречи ниту за односи ниту за потомство.
     
  2. mila-88...j

    mila-88...j Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    60
    Ne mu e otstranuvano nisto,mu preci samo pri analen seks,zatoa sto go boli malku.Drugoto se e normalno,znaci nema potreba za griza neli?
     
  3. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Не не се секирај.
     
  4. mila-88...j

    mila-88...j Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    60
    Lele nemas poima kolku sum ti blagodarna,fala ti mnoguuu sto mi go objasni ova.
    Se najdobro i ubav den
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  5. akvarium

    akvarium Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2014
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    124
    Здраво на сите.
    Дали може на темава да се поставуваат прашања на кои што одговараат гинеколози? Имам еден проблем, во брак сум две години, и до сега на сум имала проблеми со интимата но во последнава година зачестија односите и имам кинење, фисура од прв степен како при порагај, на влезот на вагината на кај перинеумот ми се појавува како исеченица од хартија, пробав со лубрикант, помага не дека не, но овој проблем се јавува и понатаму и сега не знам што да правам, бев кај матичниот гинеколог и ми рече дека мора да е до големината на пенисот, и така ми даде идеја да го измерам пенисот на сопругот, и кога го измерив значи конкретно ставив лента за мерење од еластичните околу пенисот и измерив 16.5цм во дебелина, значи кога прогуглав, видов дека оваква дебелина на пенис е скоро меѓу најдебелите пениси, знам некој ќе ми речат што си мислеше кога се мажеше, ама ете.. бидна и сега не знам што да правам при односи имам болки зашто постојано се кинам долу. инаку сум имала и претходно врски ама ниеден пенис не бил толку дебел како овој,. немам хпв ниту херпес се испитав. не се работи ниту за кандида...
    ќе ве молам за слични искуства или за некаква помош
     
  6. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Пап и брис што е разликата

    Какво ехо има..

    Сакам детален преглед од што ќе се состои тој преглед (ехо,пап,брис друго? :$ )
     
  7. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Е од толку се состои.
    За пап ти земаат брис (огромна разлика) ;)
    Ехо како екран и те сликаат.
    Вагинално ехо, ке ти го напика тоа стапчето и ѕирка внатре што има. :D
     
  8. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    Se izvinuvam za latinicata, od mob sum. Mi se pojavi cesanje vo vaginata i koga se brisev vidov gusto belo pranje, ili jas mislam deka e toa. No vaka ne mi bilo do sega, a godina i pol imam redovni odnosi so decko mi. Vcera mi se pojavi. Za sto moze da stanuva zbor i sto mi sovetuvate da prezemam? Do sega nikogas ne sum odela kaj ginekolog. Imam 23 godini.
     
  9. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Оди во аптека и купи Канестен 3 вагиналети, гледај да ги ставаш пред мензис да добиеш.
    Инаку имаш кандида.
     
  10. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Сексуално активна и 23 години и никогаш не била на гинеколог???? Далерон убаво ти кажа, кандида имаш ама оди на гинеколог барем пап да правиш еднаш во годината.
     
  11. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Го занемарив фактот за годините, оти има некои кои што се срамат од гинеколог, затоа ја советував.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    Ви благодарам за советите... ќе посетам гинеколог... инаку да, во право сте, поради срам не сум посетила гинеколог
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  13. alexsandraa

    alexsandraa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    737
    Пол:
    Женски
    Здраво. Сакам да прашам од кога треба да се почне со гинеколошки прегледи... Јас сум сексуално активна година дена, но досега немам појдено на гинеколог, но знам дека треба после првиот дексуален однос... Па ме интересира, што се вклучува првиот преглед, колку чини, и доколку сакате да ми кажете повеќе за понатамошните прегледи. Благодарам однапред.
     
  14. ema2011

    ema2011 Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    Zdravo,jas se porodiv vo 28 gn poradi preeklamsija, deteto vo inkubator fati infekcija sepsa,otposle hidrocefalus i nA kraj so operacija hidrocefalus i sluhot i go ostetija.Planiram vtora bremenost Ve molam kazete mi koi se ispituvanja treba da gi napravam za da ne dojde do povtorni komplikacii,inaku imam 35 godini.....
     
  15. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Ема консултирај се со гинекологот. Не мора да значи дека ќе се повтори преекламсијата но они имаат став дека постои голема веројатност. Јас мислам дека со редовни па и позачестени контроли и испитувања и придржување на советите може да биде се во ред.
    Иако е различно, јас имав покачен притисок во 1 бременост и пиев лекови, се породив во 36 недела. Со 2 бременост немав, дури понизок ми беше ама др.на секоја контрола ми викаше дај да мериме притисок, обавезно ми бараше да правам лабораторија на крв и мокрача.
     
  16. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    Јас вторникот бев на прв гинеколошки преглед, и во право беа феминките погоре, кандида било, а воедно и брис за пап ми зеде. Ми даде терапија една капсула која истиот ден ја испив, канестен 3 вагинални таблети, и маст Нистатин. Јас сношти ја ставив последната вагинална таблета, а кога се разбудив сабајлево ми дојде мензис. Е сега, прашањево ми е дали треба да продолжам да се мачкам со маста, или да продолжам од како ќе ми заврши циклусот?
     
  17. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Мислам ти пишува на упатството,што е и логично-за време на мензис не треба да се мачкаш,после тоа може да продолжиш.
     
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Зависи каде ќе одиш. Можеш да си одбереш матичен гинеколог или да одиш на приватно. На приватно ќе ти биде далеку поскапо. Кај матичен гинеколог имаш еден пап бесплатен годишно и ќе си ги платиш микробиолошките брисеви. Јас матичен не сум користела, ама од другаркиве што слушам они поминуваат со 1000 мкд. Јас на приватно поминувам 5 пати поскапо.

    Само да се надополнам - треба да направиш пап, ехо и микробиолошки тестови. Ништо страшно, само што е непријатно. Мене и ден денес ми е непријатно. Сепак е интима, ама тоа е. На крај на ден тие се доктори и не те доживуваат на интимен начин. Сепак јас одам кај женско гинеколог, подобро се чувствувам.
     
    На alexsandraa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    Мене за пап ми зедоа 1100 ден, а за прегледот 700. Ама не ми е матична докторката, можеби кога ќе ми биде матична помалку би ме чинело.
     
    На alexsandraa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    20.465
    А зошто на мене гинекологот не ми правеше микробиолошки брисеви? Кога отидов му кажав дека ми е прв преглед и да ги направи сите испитувања кои се потребни и тој ми направи само пап тест и вагинално ехо.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.