1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Era, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Era

    Era Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Dali e normalno ako menstruaciite ti doagat posle 45-48 dena?
     
    На saraina му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Вчерашната вечер ми се случи нешто што ме загрижи, на 5 април имав добиено, а вчера имав кафен исцедок на гаките(количината беше како да сум истурила една супена лажица, не премногу) и кога се бришев исто имаше многу трешко забележливо кафен исцедок помешан со бело прање (бело прање имав доста последниве 4-5 дена), такво нешто ми се случува пред да добијам и кога менструацијата ми е при крај(6-7 ден, тогаш најчесто)... Воедно имам и болки во јајниците. Пред неполн месец, бев на гинеколог, и имав цисти на двата јајника(водени), па ме упати докторката на тумор маркери, но се беше во граници на нормала... Доколку има некаква врска, бев поднастината минатава недела, и веќе 2 месеци имам физичка активност, доста зголемена... На што би можело да се должи ова? Ви благодарам на одговорот :)
     
    На Princees, sab1n4e и ilmiko-24 им се допаѓа ова.
  3. Jasnaaa

    Jasnaaa Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Ве молам помогнете ми во паника сум ! Добив, но кога видов на улошката имаше вагинални глисти !!! Цела сум во паника ве молам да ми одговорите дали е серизно ? Се надевам ке ми одговорите... Поздрав
     
    На Milickaa555 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. cresa86

    cresa86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    30
    Здраво
    Имам 25 години и прв пат ми се случува вакво нешто... добив последен пат овој месец на 8ми април и имав нормално менструално крварење во првите 5 дена но крварењето не сопре ..сеуште имам сега во помал интезитет и има покафена боја ..немам никакви болки но ме загрижува што веке трае 2 недели ????
    Што е причината и дали би требало да се јавам кај матичниот гинеколог??
     
  5. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Имам многу нередовна менструација. Еден месец имам друг немам. Еве како на пример сега последен пат имав накај 13 фебруари па сега ми дојде на 16 април. Летото ми дојде на 5 јуни па на 25 август. На гениколог немам одено, сметам дека сум сеуште мала за тоа па затоа сакав да прашам овде.
     
  6. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Јас добив многу рано,негде на 11тина години.Првите години ми беше нередовна во смисла ми каснеше по неколку дена некогаш и месец.Но од 18години негде како да ми се регулира но почна многу порано да ми иди некогаш ден два а некогаш и недела порано.Порано немав никакви болки во стомакот ама сега откако ми иде порано имам болки првиот ден.Ако може да ми објасните зошто е тоа така.Благодарам однапред.
     
  7. 19.-73

    19.-73 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Здраво
    Имам 13 години прв пат ми дојде на 11 години во Октомври од Октомври па се до 1 Август ми беше редовна, но после 1 Август не ми е средена 10 дена имам 5 дена немам и потоа пак имам со болки во јајниците и обилно крварење. Што е причината и дали би требало да одам на гинеколог??
     
  8. yuri

    yuri Активен член

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    I mene mi se sluuva eve mo momentot da mi kasni,imam siptomi da mi dojde no nikako ne ide.Posledno imav na 15 mart a sega april nemam :/ neznam so mi se deshava...majka mi mi veli da 4ekam a neznam zosto tolku kasni.Imav problemi so umnicite i teshki bolki vo ustata i golemi nervozi dali mi se izmeni vremeto na idenje na menstruacijata.Sto da pravam
     
  9. Macci.007

    Macci.007 Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    8
    Имам скоро 17 години.... меструацијата ми е редовна,но скоро пред една година кога ми дојде почнав имам страшни болки,повраќање и пролив. Го посетив гинеколот ми кажа дека матката ми има одлична позиција а дека емотивно сум таква и имам болки. Ми кажа да пијам апчиња за меструални болки.пиев до пред 5 месеци кафетин меструал,но почна устата да ми отекува,алергична сам на тие апчиња. Можете ли да ми кажете кои апчиња би биле погодини за мојата возраст за да ги пијам. Благодарам однапред :D
     
  10. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Јас пијам вентор и многу ми се подобри за разлика од кафетин менструал.
     
  11. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Мене првиот пат кога добив, менструацијата ми траеше цели 15 дена.
    Отидов кај гинеколог и ми рече дека не е ништо страшно...
    И години после тоа јас сеуште имам менструација која трае од 8 до 10 дена со обилчни крварења и болки
     
  12. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Јас мислам дека нема потреба од паника. Јас имам една другарка која добива на 6 месеци и и трае по 15-20 дена. Но, сепак, би било пожелно да си отидеш на гинеколог.
     
  13. Nedzhla

    Nedzhla Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    96
    девојче посети си гиниколог јас имав менструација 20 дена и болки и нз со на крај имав хормонално нормално е тоа хормонално бидејки се јавува кај 80% од жените не се плаши а тоа за кафеавото ти од пролада ама сепак посети си гиниколог оти не е убаво да си погодуваме што ни е и како ни е позз и се најдобро
     
  14. biggirlsdontcry

    biggirlsdontcry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    163
    Да си прашам за сестра ми, и каснеше може 6 месеци..Односи нема,можно ли е да е од нервоза?
    Инаку најверојатно ќе оди на гинеколог иако доби за да знае што е,а што ако се повтори?Што значи тоа?
     
  15. Vericapep

    Vericapep Активен член

    Се зачлени на:
    13 април 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Имам мн облина менструација првите 3 дена , мн големо крварење и јас и мајка ми . Дали тоа е нормално и ми е наследено ?
     
  16. gocedelcevstip

    gocedelcevstip Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Имам проблеми со менструацијата ми доага два пати во месец незнам во што е проблемот можете ли да ми дадете некој совет еве како ми довагаше, на 23 февруари ми траесе 15 дена скору до 10 март па пак ми дојде на на 15 март и сега добив на 10 април и пак ми траеше 14 дена а порано имав мн редовна менструација на секој 28 ми ден ми довагасе и ми траеше по 6 или 7 дена ви благодарам позздрав
     
  17. Butterfwy

    Butterfwy Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Ми касни 4 месеци,зедов тест за бременост излезе негативен и сега сеуште немам добиено ..Немам отидено на гинеколог затоа што имам нередовна менструација но ме плаши тоа што овој пат 4 месеци поминаа а сеуште ми нема дојдено
     
  18. inn

    inn Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    29

    Значи проблемот е дека ќе искрвариш ако чекаш да отидеш на гинеколог и да и кажеш за ова... имав и јас исто таков проблем, и чекав 2 месеци, кога отидов таа ми кажа дека ако сум почекала уште малку дека ке сум искрварела многу, и ми препиша анти беби, т.е. хормонски апчиња за да ми се среди тоа и така и беше.. си добив коа си требаше и од тогаш па се до сега имам најнормален менс. циклус (тогаш бев многу мала 12 години, уште не ни имав односи, така да без разлика на се, отиди да ти даде шо да пиеш и супер ке ти биде...ке ти се среди)

    БЕЗ ГАЈЛЕ !!! ;)
     
  19. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
    Имам циклус само кога пијам хормони Ciklo Proginova, кога имам ми трае 4-5 дена, немам болки
    Сакам редовно да добивам и без хормони... некој совет :?:
    Фала
     
  20. cvet25

    cvet25 Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ve molam za odgovor.
    Poslednata menstruacija ja imav na 25.03-29.03.2012 na 11.04 mi se pojavi smedj iscedok megutoa eden den se pojavi i krv. vo brak sum i sum sex aktivna. koga mi se pojavi toj smedj iscedok isoekav blaga bolka vo leviot jajnik.Sega treba da mi dojde menstruacija megutoa pak mi e kako iscedok ,ne e kako sto mi idala do sega. Pritoa moram da napomenam deka poslednite dva meseci mi se dosta stresni vo zivotot. smedj iscedok so blago krvarenje imav i pred eden mesec pomegu dvete menstruacii i sega ova mi se slucuva vtor pat,dosega nikogas,menstruacija imam dobieno na 13 god sega mi se 26.se nadevam deka ne e nisto strasno,i deka ke dojde menstruacija. Ve molam za odgovor. so pocit
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.