1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација за време на одмор

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од inanina, 28 јуни 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. inanina

    inanina Активен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Знаци во скоро време планирав да одам на одмор но пресметав дека за време на целиот одмор ке имам менструација. Тампони не сакам да користам, но имам слушнато за некои апциња кои ја одложувале менструацијата за некое време. Дали некој користи такви апчиња, дали ја одложуваат менструацијата навистина, и дали се јавуваат некои проблеми после тоа ?
     
  2. devojce21

    devojce21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Има, прималут нор се викаат и се даваат со рецепта ама може негде да ги најдеш и без( ама ретки се тие места) околу 230 денари се.... јас ги пијам скоро секогаш кога одам на одмор дека добивам на промена на климе.Треба да поцнат 3 дена пред да добиеш, ги пиеш 10 дена сабајле и навецер во исто време (пр во 9 сабајле па 9 навечер) и откако ќе завршиш со пиење ќе добиеш после точно 3 дена. :)
     
  3. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.279
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Значи една другарка минатата година доби на одмор и ама буквлано секој ден влагаше во море додека имаше добиено и после тоа немаше ни инфкеција ни ништо а и како што рачунам и јас изгледа и јас ќе имам на одмор добиено :/
     
  4. gerdanche

    gerdanche Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    37
    И јас неколкупати имам пиено од апчињата за одлагање, и не сум имала никакви контаефекти. Ги набавуваше една другарка, која има роднина која работи во аптека, па не знам цена. Знам дека ги пиеш два-три дена пред да ти дојде, а после прекинувањето исто така во рок од два-три ти иди менструација. А за пливање со тампон или влошка не сум фан иако сум пробала, ама после тоа треба да трчаш веднаш да се преслекуваш и не знам колку е пријатно чувството, цело време внимаваш да не прокиснало. Може ако се последни денови од циклусот, ама ако имаш обемен циклус мислам не е решение и не е практично пред се, а друга страна се инфекциите. Затоа пробај со апчињата, нема промашување.
     
  5. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Со влошка и да сакаш да пливаш неможеш ќе ти се нацица со вода и ќе се одлепи, а и ич не ми е хигиенски најдобра варијанта ти е иди си на гиниколог и нека ти ги препишат апчињата и јас ги имам пиено и немав никаков контра ефект туку после тоа ми беше се најнормално.
     
  6. Florenceee

    Florenceee Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Ako moze da ve prasam dali nekoja od vas znae shto mozam da napravam za da mi dojde porano? Znam deka ima apchinja za da ti dojde pokasno, ama za porano... ?

    Fala mnogu odnapred !
     
  7. Macushkaa

    Macushkaa Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    155
    Имам 15год. треба да ми дојде баш коа сме на одмор (прв пат одам на одмор и несакам така неубо да си поминам ради мнс., а + тоа и да се сончаш несмееш како што знам :angel: ))
    Епа вака вие постариве што ли би ми препорачале? некои апчиња на пр за пред време?? 8)
    --на генеколог неодам.., нема со кого мајками е на раб по цел ден со другарка мали сме уште.. и тк.. ај ваш совет! :)
     
  8. aleks26

    aleks26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Ти пишав и во претходната тема ке ти пишам и од овде апчиња имат постојат но не се препорачливи тие се хормонални и можат да ти го пореметат циклусут а ти на 15 години да пиеш вакви апчиња немој.Ти можеби ке најдеш како се викаат апчињава и ќе ги купиш но мој најдобронамерен совет ти е да не ги пиеш.
     
  9. Macushkaa

    Macushkaa Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    155
    а на природен начин некако неможе да се одложи ? :^)
     
  10. aleks26

    aleks26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    за жал не,прашај во аптека ке ти кажат или побарај по гугл,вакво нешто несакам да ти кажам за твое добро и несакам да те мислам после што било како било со тебе,едноставно таков карактер сум извини.
     
  11. Macushkaa

    Macushkaa Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    155
    Една другарка ми кажа дека цвеќето Чувар на куќи можело да ја намали менз..
    Дали имате вие за тоа слушнато?
    [​IMG]
    Е ова е тоа цвеќе! ми кажа другарката и дека се лупеле лисјата и така се јадело..
    и не било баш вкусно. 8)
     
  12. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    искрено знам дека ова помага за рани и модринки и нз со што уште се вараеше за некоја болест но дека ќе ти ја намали не верувам можеби некоја од другите девојќи има пробано па ќе ти каже
     
  13. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    а да си одиш во аптека ти како нормална личност и да си купиш таблети за одложување на циклусот и да не експериментираш со вакви глупости најубаво ќе ти биде,незнам зошто правите све што ќе слушните луѓе постојат гинеколози постојат фармацефти и аптеки каде што можиш све да купиш и да се информираш |(
     
  14. Candice.S

    Candice.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    161
    другарка ми кажа дека успевала со витамин ц да си ја помести менструацијата две три дена покасно јас баш пробав и не ми успеа, ми дојде сабајлево, се изнервирав се напнав значи, дали требало порано да се почне со пиење на витаминов или едноставно не делува незнам
     
  15. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    поглупа работа немам слушнато со извинување поместување на циклус со витамин Ц? :D
    значи мене секој месец ми се поместува и разместува бидејќи пијам витамин Ц секој ден (а циклусот ми иди секој месец редовно) витаминот Ц за све се пие освен за поиместување на циклус
    уште што нема да слушнам :lol:
     
  16. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.216
    Девојчиња, немојте сега од готово вересија да правите. Kакво поместување - ако имаш менструација на одмор, ќе си седиш под сенка и ќе уживаш, не мора да си на сонце или да пливаш.

    Јас сум човек што од вода не излегува, па не сакам да помислам да поместувам менструација заради одмор. Која и да е причината - пливање, сончање, повеќе секс со момакот - не заслужува да си играте со организмот.
     
    На Agatha, imelda, Springy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Мене би требало да ми дојде на 12ти, а јас си одам на 13ти од одмор ама зашто мене не ми доаѓа баш на денот, си немам гајле. А не би пиела апчиња зашто како што кажа Анат, зашто да се клукам со хормони и да си го пореметувам правилниот тек на организмот.. сигурно ќе се изнервирам ако ми дојде, ама ете, тоа е, ништо не можам тука.
     
  18. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.096
    Пол:
    Женски
    Јас добив вториот ден од одморот. Очекував и знаев дека ќе добијам ама со ништо не пробам да ја спречам т.е. да ја одложам, зошто се исплашив од различните поседици на Примолут Нор, кога ми објасни професорката на факултет (тоа студирам) вака останав :o !
    И се откажав од тоа да земам Примолут Нор. Па ми дојде, имав три дена. првиот ден при крај на плажа ми дојде, вториот ден одмарав дома и третиот ден само се сончав, со секојдневна, зошто веќе и немам јас 3-тиот ден. Толку ми трае. :D
     
  19. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    Не би се осудила да ја поместувам, девојки и жени се мачат да ја доведат во ред, та редовен циклус да пореметувам ни на крај памет не ми е. Едно поместување на ниво на хормон, а ги има многу и сите влијаат меѓусебно еден врз друг, после тоа враќањето во нормала ама ич не е -добивав до сеа на 22, сеа следната ќе дојде на 30 и секоја наредна ќе доаѓа на 30 и готово. Него е многу покомплицирано и потешко и лично не би експериментирала со споредните ефекти.
     
  20. la-lita-e

    la-lita-e Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    151
    Купи тамнпони Об супер и решен проблем ! Ќе си ги мењаш често и немаш гајле,какви апчиња какви глупости.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.