1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нередовна менструација

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од rakceeeee, 3 мај 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. rakceeeee

    rakceeeee Активен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Bi sakala da se konsultiram za slednovo:Pred 4 dena ispiv 20 tableti Orgametril (na 12h - 10 dena)za da dobijam nasilna menstruacija,zasto mi docnese recisi 4 meseci ( proveriv deka ne sum bremena), i posle 4 dena mene uste ne mi doaga a se povekje me tera na nervoza, ne mi se jade i imam bolki vo dolniot del na stomakot (posebno navecer).Koj e sledniot cekor?
    Blagodaram odnapred
     
    На MaTo му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Jabolche

    Jabolche Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Sigurno si bremena,od iskustvo ;)
     
  3. femina.emili

    femina.emili Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    И јас имам нередовна менструација.. Де некогаш редовна, де нередовна али во повеќето случаи кога беше нередовна ми кажуваше гинекологот дека имам цисти и дека не е страшно дека ќе пукнат и се така си терам.. сега еве 2 месеци веќе не користиме заштита со сопругот, и претходниот месец добив но сега ми доцни 9 дена ;) вечер сум на гинеколошки преглед па се надевам дека maybe baby ;))) хаха не е страшно нередовната менструација, па и толку редовна не бива ;)) хаха кисс
     
    На emkasemka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Stefaani

    Stefaani Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    285
    и јас имам нередовна и баш се нервирам :@ ми иде на 2 на 3 месеци :envy: и понекогаш знае и да ме акне од земја :sweat: и сега ми касни можеби имам бебче иако не ми се верува не беа плодни денови :(
     
    На tatuvcee му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Xrstina

    Xrstina Активен член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Сакам да прашам дали е нормално без да си сексуално активен да ти доцни менструацијата веќе 2 месеци? Немам шанса да се прегледам зошто студирам странство а прегледот е скап планирам кога ќе се вратам Македонија.
     
    На emkasemka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. InnaA.B

    InnaA.B Активен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    3
    Sakam da prasham,imam 15 i pol godini..no seuste nemam redovna menstruacija..posledniot pat mi dojde pred 5-6 meseci :\
     
  7. Lilu995

    Lilu995 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    И јас го имам истиот проблем.. Имам уште месец дена 17 години а сеуште ми е нередовен циклусот, поминаа 2 години и 5 месеци од кога ми дојде прв пат и сеуште не ми е регулиран цуклусот.. последен пат ми дојде пред 2 и пол-3 месеци :/ се нервирам многу.. Хелп!
     
  8. Stefaani

    Stefaani Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    285
    уживај треба да помини период за да ти се стабилизира. не е ништо страшно ;)
     
  9. femina.emili

    femina.emili Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Moram da vi se pofalam, ke bidam mama :)) 4ta nedela sum, ama moram mnogu da miruvam bidejki imam nekoj iscedok so ne bi trebalo da go imam..i sega SE za bebceto <3
     
    На tritocki, Oscar Lady, Twinkles и 2 други им се допаѓа ова.
  10. anastasceto

    anastasceto Активен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    6
    здраво сакам да прашам нешто дали е нормално 4-5 дена да ти касни менструацијата и јас сум сексуално активна ама никако да останам бремена а се проверував ми кажаа се во ред и двјацата се проверивме се в ред незнам што да мислам повеке ја изгубив сета надеж многу се нервирам ве молам кажете ми некое решение има ли некои апчинја за забременуванје што помагат поздрав пишете ми
     
    На emkasemka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    нормално е да ти касни апчиња за забременување незнам дали постојат но единствено продолшете да се обидувате и кога најмалку очекувате тогаш ќе биде со среќа
     
  12. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    Ги има ли некој пиено Фемисан А капките? Искуство некое со нив?
     
    На emkasemka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Иако си сексуално активна можно е да има доцнење на менструацијата.
    Долколку кај партнерот е уреден спермограмот,а кај тебе доколку се уредни сите гинеколошки иследувања,не би требало да имате проблем во зачнување.
    Не знам колку време се обидувате,да забремениш,мој совет ти е малку психички да се опуштиш,и обавезно да си мериш базална температура,за да видиш дали имаш овулација.
    Секое утре во период од неколку дена без да стануваш од креветот мери си ја температурата.Тогаш кога температурата ќе биде повисока за пола степен или за 1 степен настапила овулација и имаш најголеми шанси за бременост.
    Исто не кажа дали ти провериле и хормонален статус.

    Инаку апчиња стриктно за забременување не постојат,постојат таблети за стимулирање на овулација онаму каде ја нема или за регулрање на менструлниот циклус.
    Сепак јас мислам дека според твојата нередовност на менструација имаш и нередовна овулација,па затоа и не можеш да забремениш.
    Обиди се со мерење на базалната температура,бидејќи тогаш ти се најплодни денови,отприлика околу 9-15 ден од менструален циклус,но тие се индивидуални кај секоја жена.

    Можеш и да побараш мислење и од друг доктор.
    Поздрав па извести не што ќе направиш.
    Исто така можеш да си пиеш фолна киселина,вит.Ц ,Б6 за да се подготви твоето тело за бременост.
     
    На emkasemka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. cigara

    cigara Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    moze nekoj da mi kaze koj denovi se plodni????
     
  15. cigara

    cigara Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    imam neredovna menstruacija mislam mi idi tocno na 3 meseci ne e sekoj mesec dali e mozno da ostanam bremena eve pravime obidi veke 5 meseci no nema nikakov rezultat sum pravela testovi nema nisto pozitivno.bev na ginekolog mi zedoa briz doktorkata rece deka e vo red.mislite mi bea sekogash tamu sega malku se opustiv mozno e da ima nekakov problem ili se ke bidi samo malku trpenie ???????ke mi kaze li nekoj nekakov sovet!?
    [mod-kirilica:2ojnyxwd][/mod-kirilica:2ojnyxwd]
     
    На emkasemka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Обично плодните денови се од 9-15 ден од менструален циклус,со тоа што околу 14 ден настапува овулација.
    Но бидејќи немаш редовна менструација,најдобро би ти било некој период наутро да си мериш базална температура.
    Тогаш кога телесната температура ќе ти биде повисока за пола степен или за 1 степен имаш овулација.
    Меѓутоа плодните денови не се исти кај секоја жена,мислам не мора да значи дека ќе ги има во овие денови во кои ти ги наведов.Пр.кај тебе може да ги има околу 15-19 ден.
    Поздрав.
     
    На emkasemka и cigara им се допаѓа ова.
  17. SlAtKi4ka.SlAtKi4ka

    SlAtKi4ka.SlAtKi4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2011
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    313
    Пол:
    Женски
    Девојки јас имам 14 год последен пат ми дојди во август месец а пред да ми дојде во август ми немаше дојдено речиси 3-4 месеци,Многу ме нервира бидејќи ми е страв да не има некој проблем.Дали е нешто лошо или пак тоа е нормално ве молам помош :( :(
     
    На emkasemka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Cathe.rine

    Cathe.rine Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Имам нередовна менструација, меѓутоа овој пат малку ми подрани и беше пократка од вообичаеното. Прво имав кафеав исцедок а потоа имав и крварење, но крварењето ми траеше 2 дена. Може ли тоа да е симптом за бременост или се работи за друго нешто?
     
    На emkasemka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    и јас спаѓам во оние со нередовна менструација ... сега ако ми касни 2-3 дена си правам чај од ајдучка трава и за 1-2 ми иде.така мин.пат ми каснеше едно 5-6 дена се напив чај и ми дојде другиот ден вечерта :)
     
    На emkasemka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. A.r.t.h.e.m.i.s

    A.r.t.h.e.m.i.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Zdravo do site.i jas go imam istiot problem imam neredovna menstruacija a eve veke 3 god se trudam da ostanam bremena.se ispitav i ja i soprugot a doktorite velat i dvajcata ste super negledam problem ednostavno se e psiha.Mi doaga nekogas redovno tocno na datata a nekogas na 2 meseci ama tocno na datata:) cudno.bi sakala da ve prasam dali nekoja od vas se soocila so vakov problem i bi saakal da mi kaze kako se spravuva neznma sto da pravam doktrite mi vikaat da cekam ajas sum nestrpliva.
    Vi blagodaram pozdrav.
     
    На emkasemka му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.