1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Spontan abortus

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од teona-oh, 13 јуни 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. teona-oh

    teona-oh Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Me interesira od sto moze da dojde do istekuvanje na plodovata voda vo bremenost bidejki mene toa mi se sluci vo 20 nedela od bremenosta so plodot bese se vo red ali morase da se izvrsi spontan abortus bidejki nemase dovolno plodova voda.Inaku vo tekot na bremenosta krvarev primav utrogestan dali e mozno so krvta da istekuvala i plodovata voda inaku me interesira od sto doaga do toa i dali moze da se spreci i koi ispituvanja da se napravat za povtorno zabremenuvanje.
     
  2. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
  3. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.102
    Еленушка,ова е подфорум прашај гинеколог, следствено на тоа,соодветно си ја отворила темата и си прашала убаво. На таа тема што си ја постирала си дискутираат форумџиките.
     
  4. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    plodovota voda moze da istece samo ako grloto na matkata e otvoreno i od tamu istekuva vodata od drugo mesto nemoze e sega prasanje e zostose otvorilo grloto na matkata jas imam eden poragaj vo 8 mesec eden abortus spontan vo 22 nedela i eden normalen poragaj no so rizicna bremenost kaj mene po site ispituvanja se ukaza deka trihomonas doveduva do predvremeno pukanje na vodenjakot
     
  5. miadona

    miadona Активен член

    Се зачлени на:
    29 април 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Draga Teona,i jas nemozam da se sovzemam od tragedijata sto mi se desi pred dve nedeli...mi pukna vodenjakot vo 28 nedela,cela plodova voda istece,toa se sluci na 2juni nokta okolu 3 casot.Vo GAK me drzea do 5 juni bez plodova voda so cel da mu se dadat inekcii na bebceto za zreenje na plukata i trebase da me porodat na 5 sabajleto so provokacija,no bebceto nokta na CTG pokaza tahikardija i morase pod itno da me operiraat i da go vadat.Moeto angelce ziveese samo 5 dena...Doktorite mi rekoa deka pricina za pukanje na vodenjakot e infekcija i deka infekcijata se prenela i na bebeto.Kakva infekcija koga jas 15 dena pred da se desi toa pravev brisevi i site bea negativni...bebeto 3 dena bese vo stabilna sostojba,4 den mu se vlosi sostojbata,sto pravea oni 3 dena za moeto since,a uste besot da bide pogolem doznav deka brisevite od bebeto duri posle 3 dena bile isprateni na mikrobiologija...inace moram i da napomenam deka 5 meseci bev na patoloska bemenost i lezev doma,imam 39 god i pet godini se obiduvavme da zabremenam i na kraj zabremeniv so vtorata inseminacija,nemase posrekni luge od nas na svetot,so ogled deka i maz mi e vo poodminati godini.Vo sestiot mesec od bremenosta se smeni zakonot za patoloska bremenost i morase komisiski na klinika na pregled i taa Adamova ,veke nemozam da ja oslovam ni so doktorka bidejki nemam veke nikakva pocit prema nea ni kako covek,a najmalku kako doktor i profesor ,i pokraj dijagnozata za razmeknato grlo mi ja ukina patoloskata i me vrati na rabota.Posle mesec dena od toa jas go izgubiv moeto since,malo prekrasno bebence so koe se bese vo red...bev tolku disciplinirana trudnica so ogled na godinite,site pregledi i 4D i amniocenteza i eho na srcenceto gi napraviv vo sistina i bebceto bese sovrseno...Sekoj den se prasuvam zosto??? Nikogas nema da dobijam odgovor na toa prasanje,ke ostane samo nepodnoslivata bolna tezina vo moeto srce i dusa....tezinata narecena praznina i delot od mene koj sekogas ke fali. A za losoto iskustvo od GAK i vo tretmanot kako rodilka so carski rez i za neljubeznosta i nestrucnosta na personalot nema da dadam komentar...samo ke kazam "BOZJIOT SUD E NAJGOLEM "...
     
    На lostandhopeless му/ѝ се допаѓа ова.
  6. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Жал ми е за ова што ти се случило,од лекарска невнимателност,се надевам дека Господ набрзо ќе ве израдува со здраво и живо бебенце.
     
  7. ani-ta

    ani-ta Активен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    od pred edna nedela i jas stanav clen na ovoj klub :( vo 7 nedela prestanalo da cuka srceto na moeto bebence...i sega ke mi pravat kirotaza :( sakam da prasam dali boli toj zafat i se sto znaete okolku nego..please.. ne znam nisto za toa a mlada sum i nemam nikoj okolu mene
     
  8. mia9184

    mia9184 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    Немој воопшто да се плашиш, не е страшно ниту болно. Зафатот се прави со анестезија и трае најмногу половина час ,ке те пустат за 2 -3 часа дома .
    Поздравче и без страв :)
     
  9. ZRNO

    ZRNO Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2014
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    106
    Zdravo ias sum nova mene so mi se desi ne e spontan no neznam kaj da pisam.Jas go izgubiv vo 41 nedela mi bese pominat terminot 5 dena sestiot otidov so provokacija da bide rabota se me spremaa ina kraj uste ctg no nemase nisto na CTG site se stapisavme.Teskomie da pisuvam 1 cas pisuvam ,se sobraa site doktori ina eho pa CTG no nisto ja samo gledav vo edna tocka i ne mrdav bev skros kako robot.Znaev so me ceka od provokaciite me fatija bolki iza 1 cas go rodiv so da ;( ;( vidime zamotano so papocnata celoto ta duri ieden cvor na vrvcata. Neznam kako ke ziveeam so ovaa slika mm se trudi da mi pomogne notezi mnogu ovaa bolka.pred dva dena bev na CTG se bese dobro isto i cela bremenost ;(
     
  10. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    многу ми е жал зрно господ нека ти даде трпение и сила да ја издржиш оваа болка која цел живот ќе ја паметиш ама немој да се предаваш после дождот доаѓа сонце, кога ќе бидеш спремна се надевам дека тоа сонце ќе те огрее и тебе, таа слика никогаш нема да ја заборАвиш но труди се да имаш позитивни мисли. Знам дека ова што ти го пишувам нема да те утеши ниту пак ќе ти помогне да заборавиш на се што ти се случило, само сакав да ти кажам дека срцето ми се стегна кога прочитав што ти се случило. Поздрав и не губи верба, надеж и сила
     
  11. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Оф ме потресе, офффф зрно, не знам што да пишам што ќе помогне....ајде ќе даде Господ да се израдуваш. Биди јака .
     
  12. ZRNO

    ZRNO Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2014
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    106
    Izdrzuvam moram zaradi dvete deca koj gi imam ovoa mi bese treta bremenost .Pred niv nikako ne placam za oni da zaboravat.
     
    На leona83 и Arthur им се допаѓа ова.
  13. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Жал ми е. Не те ни знам ни познавам а ти чувствувам дел од болката. Верувам нема поголема болка од мајка да си загуби чедо. Ама дај си време. Имаш две дечиња до тебе кои ќе ти го полнат животот со многу убави работи. Времето ќе ти ја залечи малку раната, нема да го заборавиш, ама мораш да продолжиш понатака. За тебе, за сопругот и за децата.

    Едно само сакам да ти кажам. Не знам колкави ти се двете дечиња. Колку разбираат. Ако разбираат дека чекале братче или сестра, ако сте им збореле зошто на мама и е голем стомакот, во најмала рака поголемото дете сигурно е на возраст кога веќе разбира, мораш да им објасниш на начин кој ќе е прифатлив за нивните години, зошто го нема бебето. Не ја занемарувајте моќта на детската психа. Ако знаат дека требало да има бебе дома а одеднаш го нема, мама и тато не зборуваат за него, тие нема да заборават затоа што не се зборува за нешто, туку ќе се збунети, кој знае каква слика ќе им се сврти во глава, дури може и да се плашат за нивното постоење. Знам дека сакаш да ги заштитиш нив од болка повеќе од се, ама има други начини, каде не би го виделе како страшно, или мистериозно скриено.

    Чувајте се :hug:
     
    На Viktorijaaa5 и ZRNO им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.