ТЕМА: Доживотна издршка

Мислење 15 Дек 2010, 17:43

Imam dogovor za dozivotna izdrska so tatko mi od 2004 god. toj pocina, vo dogovorot pisuva (Za vozvrat mu go ostava vo nasledstvo imotot po negovata smrt) povedov ostavinska postapka me pratija kaj notar koj mi dade resenie: (se zapira ostavinskata postapka na ostavitelot poradi nemajne imot, bidejki imotot e rasporeden so dogovor za dozivotna vo 2004 god.pred osnoven sud vo koj e opvaten nedvizen imot.Dogovorot e potpisan megu ostavitelot i davatelot na izdrskata.A vo obrazlozenieto na notarot se zavedeni kako naslednici majka i dve kerki koi dadoa izjavi (kaj notarot) deka go priznavaat i ne go osporuvat dogovorot za dozivotna izdrska.Notarot mi rece deka sum direken naslednik i deka ne treba da plakam danok na imot a toa e 3/4 od imotot. No bev vo opstinata tamu mi rekoa deka teba da platam danok na imot so sto jas sum osloboden od danokot na imotot od mojot del a za tri te dela treba da platam .Dojdoa proceniteli i go procenija imotot na pogolema suma koja ne mozam da ja platam
Ve molam da mi odgovori nekoj i da mi dade praven sovet i koj e vo pravo odnapred Vi blagodaram.


Потсетување од модератор

Ве молиме пишувајте на кирилица. Ако не знаете како, прочитајте овде.
zoel

Фем почетничка
 
10
Мислења: 1
Зачленет: 15 Дек 2010, 17:31

Мислење 17 Дек 2010, 16:51

Поради тоа што имотот си го стекнал врз основа на договор за дозивотна издршка, треба да платис данок. Данок не се плаќа кога ќе стекнеш имот само врз основа на наследување во прв наследен ред, само тие наследници се ослободени од данок, а исто така и ако наследиш врз основа на договор за дар. Доколку сега немаш пари да го платиш данокот нема да можеш имотот да го префрлиш на твое име.
bellaSk

Фем почетничка
 
80
Мислења: 32
Зачленет: 26 Окт 2010, 21:25

Мислење 27 Мај 2011, 21:08

imam skluceno dogovor za dozivotna izdrska so tetka mi vo 2005 god na sud so dvajca svedoci zavereno vo sud.taa pocina sega pred 20 dena .koga otidov vo katastar stoese deka ima kupoprodazen dogovor so drug kupuvac, napraveno vo 2007 god.toj kupuvac e vnuk na nejziniot vonbracen maz od prvata negova zena pocinata. toj ziveese so neja 20 godini.vo dogovorot pisuvase deka vonbracniot maz dava soglasnost da go prodade stanot od 54m2 za 500 iljadi denari . kupuvacot pak ima dal soglasnost deka i po prodazbata toj se soglasuva da ziveat tie dvajcata vo stanot se dodeka se zivi.od 2007 stanot se vodi na ime na kupuvacot.a pak mojot dogovor e validen i stoi vo sudot.a tamu pisuva deka stanot ne bil optovaren so nikakov dokument-izvaden od sudot.jas celo vreme gi ispolnuvav site obvrski kon nea od dogovorot.Dali i mozno da si go vratam stanot ,da pokrenam ostavinska postapka.pred toa da podnesam tuzba za raskinuvanje na nivniot dogovor? I dali imlo do sega takov slucaj kako mojot?

Потсетување од модератор

Ве молиме пишувајте на кирилица. Ако не знаете како, прочитајте овде.
vuk67

Фем почетничка
 
00
Мислења: 3
Зачленет: 21 Мај 2011, 20:23

Мислење 29 Мај 2011, 01:14

а пред да биде продаден станот на име на тетка ти ли бил? дознај на чие име бил станот затоа што ако таа имала вонбрачен другар и ако станот е стекнат додека биле заедно станот е по половина затоа што кај нас вонбрачната заедница се изедначува со брачна
maca-23

Сино цветче
 
17221
Мислења: 238
Зачленет: 14 Апр 2011, 19:05

Мислење 10 Јун 2011, 09:53

da stanot bil na tetka mi .toj stan e steknat od nejzinot prv soprug koj e pocinat.taa go ima nasledeno od nego .a ovj i e vonbracen maz i nema nikakov udel od stanot..

Потсетување од модератор

Ве молиме пишувајте на кирилица. Ако не знаете како, прочитајте овде.
vuk67

Фем почетничка
 
00
Мислења: 3
Зачленет: 21 Мај 2011, 20:23

Мислење 14 Јун 2011, 13:58

Здраво,
Може ли да ми кажете што е подобро да се направи. Договор за доживотна издршка или договор за дар. Во кој случај трошковите се помали, мислам на данок и сл.
Баба ми која не ми е крвно сродство, а живееме заедно веќе 10 години и ќе живееме се до нејзина смрт, сака да ми го остави целиот имот што го поседува, но незнам што е најдобро да направам.
Се надевам дека прашањето ми одговара на темата.
Поздрав,
Аватар на корисникот
LadyLy

Фем почетничка
 
01
Мислења: 3
Зачленет: 14 Јун 2011, 13:48

Мислење 15 Јун 2011, 12:06

Татко ми е починат, а куката во која живеат мајка ми и брат ми ја граделе татко ми и мајка ми. Спроведовме оставинска постапка и јас се отказав од мојот дел, по пола им припадна на мајка ми и брат ми. Ме интересира дали имам право на дел од имотот на мајка ми по нејзината смрт, ако претходно таа не го преписхе или подари некому. Благодарам.
Danidaniela

Фем почетничка
 
00
Мислења: 2
Зачленет: 15 Јун 2011, 12:00

Мислење 27 Јун 2011, 01:19

Danidaniela напиша:Татко ми е починат, а куката во која живеат мајка ми и брат ми ја граделе татко ми и мајка ми. Спроведовме оставинска постапка и јас се отказав од мојот дел, по пола им припадна на мајка ми и брат ми. Ме интересира дали имам право на дел од имотот на мајка ми по нејзината смрт, ако претходно таа не го преписхе или подари некому. Благодарам.

секако дека имаш право имотот што ќе го остави мајка ти ќе го делите со брат ти по половина.
maca-23

Сино цветче
 
17221
Мислења: 238
Зачленет: 14 Апр 2011, 19:05

Мислење 05 Окт 2011, 19:10

да станот е на тетками наследен и е од нејзиниот прв сопруг таа зивесе вонбрацно со овој сопруг . ве молам за одговор .
vuk67

Фем почетничка
 
00
Мислења: 3
Зачленет: 21 Мај 2011, 20:23

Мислење 21 Ное 2011, 13:51

LadyLy напиша:Здраво,
Може ли да ми кажете што е подобро да се направи. Договор за доживотна издршка или договор за дар. Во кој случај трошковите се помали, мислам на данок и сл.
Баба ми која не ми е крвно сродство, а живееме заедно веќе 10 години и ќе живееме се до нејзина смрт, сака да ми го остави целиот имот што го поседува, но незнам што е најдобро да направам.
Се надевам дека прашањето ми одговара на темата.
Поздрав,

Подобро ти е договор за доживотна издршка, затоа што тој не може да се оспори дури и ако со него се повредуваат правата на нужни наследници, додека договорот за дар може да се оспори доколку под претпоставка со него се повредени правата на друг нужен наследник (некој роднина на бабати кој што е во крвно сродство со неа кој има предност пред тебе затоа што ти кажа дека не си).
Со самото тоа што ќе ја гледаш и живееш со бабати се до нејзината смрт е исполнет најважниот услов за договорот за доживотна издршка.

Е сега во однос на данок за договорите, за дар не се плаќа данок, а за стекнување по основа на договор за доживотна оснона се плаќа...

Сепак, консултирај се со адвокат подетално да ти објасни и одлучи како ти одговара повеќе.
Аватар на корисникот
nela.oh

Сино цветче
 
2601201
Мислења: 231
Зачленет: 10 Јул 2010, 20:53
Nothing is worse than missing an opportunity that could have change your life...

"Една од животните иронии е да правиш погрешна работа во вистинскиот момент."Слика

Врати се на Правни совети

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: pipi-corapa и 5 гости