ТЕМА: Повреда на работно место

Мислење 23 Мар 2010, 21:33

ke ve molam ako moze da mi odgovorite na nekoi prasanja, sakam da znam,za povreda na rabota , dali e opredeleno so vreme za da ne mozam potoa da podnesam tuzba protiv firmata ,dali potocno zastaruva ili izminuva rokot sto treba da podnesam tuzba za povreda na rabota,. i dali jas kako povreden na rabotno mesto i osiguran vo osiguritelno drustvo mi sleduva otsteta od osiguritelnata kompanija i isto taka i od firmata vo koja rabotam dokolku podnesam tuzba i na dvete strani,,,, vi blagodaram odnapred i vi posakuvam uspeh vo rabotata,,,,ova e najdobro dosega mislam deka ke mi pomognete,,,cao

Потсетување од модератор

Ве молиме пишувајте на кирилица. Ако не знаете како, прочитајте овде.
aneta808

Фем почетничка
 
10
Мислења: 2
Зачленет: 23 Мар 2010, 21:11

Мислење 24 Мар 2010, 21:43

Znaci se nadevam deka ke Vi pomognam bidejki veke podolgo vreme go rabotam delot na kolektivnoto osiguruvanje vo rabotnite odnosi.....
prvo...dokolku se sluci povreda na rabota, dokumentacijata do osiguritelnata kompanija se ispraka vo rok od tri meseci od nastanuvanjeto na povredata (otkako ke zavrsat site kontroli kaj lekar)...
vtoro.....dali Vie ste osigurani i ako ste kompletnata dokumentacija sto ke ja dobiete (medicinska, kako i dokumenti povrzani so rabotnoto mesto), i prijava za povreda pri rabota e potrebno da dostavite do osiguritelnata kompanija, a vo slucaj da koristite i boleduvanje eden primerok od prijavata za povreda pri rabota e potrebno da dostavite i do Fondot za zdravstveno osiguruvanje do podracnata edinica od kade sto ste...
treto...dali ste sigurni deka bi sakale da ja tuzite kompanijata vo koja rabotite?...i dokolku da.....dali za nedovolna zastita na rabota? zatoa sto vo toj slucaj ke vi trebaat kako dokaz svedoci...izjavi...itn....i kako se slucila povredata...... :)
se nadevam deka Vi pomognav :)

Потсетување од модератор

Ве молиме пишувајте на кирилица. Ако не знаете како, прочитајте овде.
Alexsandrica

Фем почетничка
 
00
Мислења: 3
Зачленет: 24 Мар 2010, 21:15

Мислење 27 Мар 2010, 21:52

vi blagodaram mn, sto mi pomognavte, jas ja povrediv kicmata digajki nekoi predmeti na rabotno mesto ,no ne na toa rabotno mesto kade sto sum postavena, i uste ednas sakam pojasen odgovor ako meze dali i dvete strani ke treba da mi isplatat obestetuvanje dokolku podnesam tuzba ili samo osiguritelnata kompanija ,,gi imam site dokumenti ,.

Потсетување од модератор

Ве молиме пишувајте на кирилица. Ако не знаете како, прочитајте овде.
aneta808

Фем почетничка
 
10
Мислења: 2
Зачленет: 23 Мар 2010, 21:11

Мислење 30 Мар 2010, 09:39

....vaka....osiguritelnata kompanija bez poveduvanje na spor samo so podnesuvanje na dokumenti i prijava za nesrekata, obicno isplaka steti (ima slucai koga vo prv stepen mozat da odbijat - sto se nadevam nema da se sluci- togas imas pravo na prigovor do nivnata vtorostepena komisija, i posle toa ke mozes da gi tuzis, no prvo da dobies resenie po stetata).
A sto se odnesuva do firmata kade sto rabotis...bez razlika sto nesrekata nastanala na mesto koe ne e tvoeto rabotno mesto, ti sepak si izvrsuvala rabotni zadaci na firmata, po nalog na nekoj pretpostaven...taka da toa nema da pretstavuva precka, bidejki povredata e na rabota...

Потсетување од модератор

Ве молиме пишувајте на кирилица. Ако не знаете како, прочитајте овде.
Alexsandrica

Фем почетничка
 
00
Мислења: 3
Зачленет: 24 Мар 2010, 21:15

Мислење 30 Мар 2010, 09:41

Znaci sega spor mozes da povedis samo protiv firmata...a pokasno po dobivanjeto na odgovorot na osiguruvanjeto, ako e negativen togas se zalis do vtorostepena i ako i yoa e negativno togas se poveduva spor

Потсетување од модератор

Ве молиме пишувајте на кирилица. Ако не знаете како, прочитајте овде.
Alexsandrica

Фем почетничка
 
00
Мислења: 3
Зачленет: 24 Мар 2010, 21:15

Мислење 07 Мај 2011, 20:05

во рок од 3 години треба да поднесш баранје за оштета :)
kankus

Жолто цветче
 
277270
Мислења: 1188
Зачленет: 31 Дек 2010, 23:35

Мислење 18 Дек 2011, 19:25

поздрав...ако мозе некој да ми даде совет...одам на работа не пријавен и ја повредувам раката ...дали има некој основа за остета или тужба....
mateo98

Фем почетничка
 
00
Мислења: 2
Зачленет: 18 Дек 2011, 19:08

Мислење 04 Јан 2012, 21:26

mateo98 напиша:поздрав...ако мозе некој да ми даде совет...одам на работа не пријавен и ја повредувам раката ...дали има некој основа за остета или тужба....

ех тоа ти е нашава ,,оазата на мирот Македонска ,, за жал ,за жал ! Прво ако одиш во министерство за труд и социјала можиш да го пријавиш ама и тебе ке те казнат затоа што не си пријавил работа на црно за тоа се плаќа казна ! После ако е газдата богат ке подмити ке потплат и ништо од бизнисот . Ако тужиш ке излезе на суд ама како доказ дека си работел дали имат таму некој документи потпишани со одредени датуми , а тие да ти се достапни да ги обезбедиш за да докажиш дека си работел таму во одреден термин кога се случила несреќата? и најпосле ако имаш се пак може да исгубиш ако твојот газда го потплати твојот ,,личен адвокат и тој намерно го изгуби делото,, и на крај ти да си ги платиш и судските трошоци ! Најпрво види со арно !Јас имав близок роднина кој не беше осигуран а возеше камион и умре под неразјаснети околности и неговата жена не зеде никаква оштета а сиротиот си остаде бебенце во лулка !
Аватар на корисникот
soco

Сино цветче
 
163181
Мислења: 416
Зачленет: 12 Мар 2011, 18:51

Мислење 24 Фев 2012, 13:31

soco напиша:
mateo98 напиша:поздрав...ако мозе некој да ми даде совет...одам на работа не пријавен и ја повредувам раката ...дали има некој основа за остета или тужба....

ех тоа ти е нашава ,,оазата на мирот Македонска ,, за жал ,за жал ! Прво ако одиш во министерство за труд и социјала можиш да го пријавиш ама и тебе ке те казнат затоа што не си пријавил работа на црно за тоа се плаќа казна ! После ако е газдата богат ке подмити ке потплат и ништо од бизнисот . Ако тужиш ке излезе на суд ама како доказ дека си работел дали имат таму некој документи потпишани со одредени датуми , а тие да ти се достапни да ги обезбедиш за да докажиш дека си работел таму во одреден термин кога се случила несреќата? и најпосле ако имаш се пак може да исгубиш ако твојот газда го потплати твојот ,,личен адвокат и тој намерно го изгуби делото,, и на крај ти да си ги платиш и судските трошоци ! Најпрво види со арно !Јас имав близок роднина кој не беше осигуран а возеше камион и умре под неразјаснети околности и неговата жена не зеде никаква оштета а сиротиот си остаде бебенце во лулка !

НЕ се сите адвокати подмитливи!!!!! Како зборите, како да нема за никого правда?! Едниствено може доказите да не се доволни или да има потреба од прибавување на уште некој доказ. За жал, некогаш може да претставува сериозен проблем, посебно кога СИТЕ докази ги има само „една од страните“.
Аватар на корисникот
Advokatot

Бело цветче
 
40
Мислења: 72
Зачленет: 24 Фев 2012, 12:11

Мислење 12 Сеп 2012, 12:36

Здраво на сите, вака , сестра ми има проблем со работното место, односно со бившото работно место.работеше во една приватна фирма во која беше пријавена и се беше ок.тоа беше минатата година и самата напушти од фирмата поради х причини и оваа година во март повторно ја викнаа на работа и работеше до средина на јуни до кога доби инфаркт.проблемот е во тоа што овие четири месеци работеше непријавена зашто газдата ја лажеше денес утре, и и ја исплати платата за овие месеци три на рака и една преку трансакциска,она што е проблем е дека сега не сака газдата да ја врати на работа и дека не сака ништо да и плати за оштета.од кои пари сега сестра ми ќе купува лекови?
дали може да се тужи газдата и колку е веројатноста да добие сестра ми.ВЕ МОЛАМ ЗА ПОМОШ
Аватар на корисникот
Hellokity12

Фем почетничка
 
02
Мислења: 15
Зачленет: 04 Јул 2012, 13:05

Врати се на Правни совети

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 4 гости