1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. westimka313

    westimka313 Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    5
    Ацика, многу е едноставна работава, едно договорче за подарок од мајка ти на тебе, ќе сврши работа, шо си го комплицираш животот со нужни делови или habitatio клаузули, тоа не доаѓа до примена во твојот случај, татко ти нема шо да бара после тоа.
     
  2. deliza

    deliza Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    11.949
    Ќе побарате да ви го преструктуираат кредитот, односно да ви ја намалат ратата а да го продолжат рокот за негово враќање. Сега не знам дали ќе претставува проблем тоа што веќе дедо ти е починат, но сигурна сум дека при други околности ваква опција постои. Сепак распрашај се за ова.
     
  3. Balkanec55

    Balkanec55 Нов член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    здраво на сите би ве замолил за совет...
    Имам фирма ТП која не работи веќе 5 години во долгови е(казни и придонеси)секоја година доставувам празна завршна сметка,не сум финански во можнос да ги подмирам долговите,има ли начин да се затвори, ликвидира,стечај било што некако за да можам да се вработам и плата дел да оди за долгот дел да ми останува за преживување...
     
  4. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.484
    Допаѓања:
    15.375
    Штом има долгови фирмата неможе да се ликвидира туку во таков случај се отвора стечај, или евентуално ако си ги расчистиш долговите па да ја ликвидираш.Инаку да ти кажам бидејќи си ТП тоа значи дека ако ти си сопственик на тоа правно лице одговараш со целиот свој имот и ти како физичко лице.
     
  5. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    има ли овде некој што сака да ми помогне правно да ги пролкуваме законите за вакцинација и законот за право ан пациенти ????
    колку е веродостојно дека ек платиме казна ние кои одбиваме вакцинација?????
    ако ен сака јавно нека ми пише во лп
     
  6. babakata

    babakata Нов член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    2
    taka be zlaten na baba, bidi balkanec, odnesuvaj se i ti balkanski, ajde eden predlog za otvaranje na stecajna postapka podnesi, i ne tuku se s`kldisuvaj tolku (ako ne ti e nesto necisto so se veli, pa da ne se podotvori i krivicna postapka ) ...ako ne e ke ti kupam edna kapa , ke si ja nakrivis i govoto...
     
  7. Lmon

    Lmon Активен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    lusi pa tuka ima krivicno delo Izmama, kakva tuzba, neli gledas deka te drzat vo zabluda so toa sto ti odolgovlekuvaat , a i si pretrpela steta od pogolema vrednost, ajde trk i pustaj krivicna prijava do OJO, dodeka ne zastarelo pobaruvanjeto, sto cekas uste , od koja godina e vtasana nivnata obvrska za isplata?

    Ne veruvam deka ke uspee da dokaze deka e izmama od prosta pricina sto treba da ima dokaz deka i dolzat pari i dokaz deka go priznale dolgot no odlgovlekuvaat so isplata i taka ja drzat vo zabluda. Ako imas validen dokaz (f-ra ili sl.) preku notar za izvrsnost pa do izvrsitel odma!
     
  8. westimka313

    westimka313 Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    5
    обвинителот ќе цени, и ќе побара претходно прибирање на известувања, па ќе одлучи , туку има и те како измама...
     
  9. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
    Доколку реши да поднесе кривична пријава за Измама до ОЈО, оштетената мора со самата пријава да го "убеди" обвинителот , дека тие што не и го исплатуваат износот којшто претходно и го договориле, ја држат во заблуда, така што ќе изнесе точни факти и околности од кои што ќе произлезе дека баш со прикажување односно со прикривање на факти ја довеле во заблуда, дека превземале дејствија со цел да ја убедат дека долгот ќе и биде исплатен, иако тоа не би го сториле, (на пример поради неможност затоа што се инсолвентни-блокирана им е сметката), односно на било кој начин се обиделе да ги
    прикријат вистинските факти, а тоа прикривање ќе постои секогаш кога за сторителот постои правна должност со нив да го запознае некое лице...
    Значи дека уште од самиот почеток (во случајов пред извршување на услугата од страна на оштетената кон нив), кај нив постоела намера да не и ја исплатат услугата, и да ја доведат во ситуација да претрпи штета од поголема вредност (тоа е некаде сума која надминува 5 просечни плати-2000 евра како што кажа)...

    Инаку обвинителот може да ја отфрли пријавата со образложение дека тоа неплаќање претставува чист граѓанско-правен однос, и дека треба да се решава по правилата на граѓанското право- со тужба или платен налог....
    Но за оштетената би било поповолно доколку ги стори веројатни основите на сомневање за сторено кривично дело , па обвинителот врз основа на самата пријава, пред да побара истрага или ОИД, побара претходно прибирање на известувања, и ги повика осомничените на сослушување, или побара од полицијата да го стори истото, може уште со самото тоа да и го исплатат износот!
     
  10. Lmon

    Lmon Активен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Dali ova moze da se primeni vo slucaj koga e posreduvano medju dve firmi da sklucat dogovor za distribucija na proizvodi ( odnos zastapnik-distributer) Dogovoreno e da sa plati posreduvanjeto. No poradi konflikti ( odnosno posrednikot si baral soglasno ZOO za posreduvanje, firmata koja barala posreduvanje pak mu nudela nekoi glupi predlozi, kao na primer otkoga ke ostvarela profit od distribucijata togas 10 % da se isplati na posrednikot od ostvarenoto) Ova go ima konkretno vo e-mail prepiska. Posrednikot ima dokazi kako e-mailovi taka i svedoci vaboteni lica koi prisustvuvale na sostanokot i znaele deka se raboti za sklucuvanje na dogovor.Dali ova moze da prijavi vo OJO, kako izmama, zasto dogovorot si go sklucile a posrednikot go isfrlile bez da mu platat?
     
  11. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
    хахаха, да, интересно прашање, по ова што го наведе, фирмата налогодавач, постапува спротивно на склучениот договор за посредување и се обидува да го "изигра" посредникот, уште повеќе што согласно одредбите во ЗОО, посредникот со самото тоа што го довел во контакт налогодавачот со лица со кои склучил договор за дистрибуција на производи, ја исполнил својата обврска и во секој случај има право на надомест, значи стекнува право на надомест во моментот кога фирмата-налогодавач склучила договор за дистрибуција на производи, ако не било нешто друго договорено, а верувам и дека не било, туку посредникот постапувал совесно...
    Овде постојат основи на сомневање дека се работи за измама (не знам колкава е реалната штета што ја претрпел посредникот, ова прашање сигурно ќе биде поставено од ОЈО во фаза на претходно прибирање на известувања).....
     
  12. stojanovska.billy

    stojanovska.billy Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Имам едно прашање. Tатко ми е починат а по автоматизам наследници треба да сме јас и моите двајца браќа. После смртта на татко ни откривме дека всушност тој има направено договор со неговата мајка во случај тој да почине, таа ке биде наследник на неговиот имот. Барајќи решение за нашиот проблем со имотот во меѓувреме почина баба ми чие единствено дете кое е живо во моментов е нејзината керка, односно тетка ми. Дали сега тетка ми го наследува во целост имотот кој е купен од татко ми и негово лично заработени пари или, наследува 50% од имотот а останатите 50% ги делиме јас и моите браќа или сепак ние во целост си го наследуваме имаотот?!
     
  13. vrancenagrance

    vrancenagrance Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    по договор е баба ти наследник ...по нејзината смрт законски е нејзините деца да го наследат она што нејзе и припаѓало без разлика дали е стекнато или не ... доколку сте вие со вашите браќа полнолетни можете да направите судска поделба на имотот законски ви следува , меѓутоа и законски вашата тетка може целосно да ве лиши од наследство ... искрено малце татко ви зезнал работа
     
    На stojanovska.billy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. vrancenagrance

    vrancenagrance Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    е сега дечки ја имам едно прашање, кој се разбира од семејно-правни односно бракоразводни односи ...имам еден пријател пред година и пол се разведе од жена му по нејзино барање , наводно му рекла дека нејзе веќе не и треба маж , ниту татко на нивното дете ... тој тврди дека таа била малце психички нестабилна , наводно имала неколку обиди за самоубиство , а и неколку пати наводно него го нападнала ...сето ова никаде не е пријавено , ниту пак бившата жена идела на лекари , значи никаде не постои писмен доказ за тоа дека таа боледува од психоза и анксиозност , меѓутоа човеков тврди дека се советувал со лекари и му го кажале истотото ..односно му дале дијагноза , но како што кажав на писмено никаде не е потврдено.. е сега , финтата тука е што женава од како се развела од него му го зела и детето , односно од социјално е утврдено со ден и со саат кога може чоеков да го гледа детето ...ме интересира зошто ако тој нема никаква кривица , да му се одредува до ден и саат за гледање со детето ?
     
  15. Lmon

    Lmon Активен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Pross
    Poentata e sto posrednikot ( se raboti za moja bliska osoba) ima e-mail dopiski vo koi nalogodavacot dava "varijanti za placanje na posreduvanjeto" a koi vrska nemaat so zivotot, pa posrednikot dodeka objasnuval deka ne moze taka, nalogodavacot vo medjuvreme si go sklucil DOGOVOROT so najdeniot kontakt (neli vo MKD e kako povise da zeznes i da ne platis usluga) Posrednikot doznal podocna deka tie si go sklucile dogovorot.No ima svedoci i od drugi vraboteni lica deka tokmu posrednikot gi spoil. Prasanjeto e dali OJO prifaca e-mail korespodencija kako dokaz, i dali ima pravo da pobara uvid vo dogovorot ( tie si go sklucile kaj notar) Sto ako kazat na primer deka ne go sklucile? OJO ke gi vikaat za svedoci vrabotenite 3-4 dusi sto bile vkluceni vo procesot? E sega ne znam sto znaci realno golema steta vo MKD.
     
  16. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
    Lmon, тоа што е склучен договор помеѓу фирмата налогодавач и тие коишто посредникот ги довел во контакт со неа, го потврдува фактот дека на посредникот му се должи надомест за извршеното посредување, и како што наведе погоре се гледа дека се обидувале да го измамат...
    Во пријавата до ОЈО ќе наведе се што му е познато, ќе го изложи целосно случајот, посочувајќи ги тука како што наведе ти и e-mail преписките, сведоците кои присуствувале во водењето на преговорите , како и други лица кои може да дадат потребни информации, значи со еден збор се она со што располага , за да го убеди ОЈО во основаноста на пријавата...
    Сметам дека по приемот и разгледување на пријавата, ОЈО ќе достави до полицијата - Барање за прибирање на претходни известувања, со кое ќе побара од полицијата да ги провери наводите од пријавата, да ги сослуша сите лица , сведоци, осомничениот, пријавителот, и да собере се што ќе го побара ОЈО, како на пример материјални докази и сл., па понатаму ќе одлучи, дали ќе побара истрага или ОИД, или ако е целосно расчистена ситуацијата и има доволно докази може да поднесе и непосредно обвинение, или ќе ја отфрли пријавата доколку не се сторат веројатни наводите за постоење на основано сомнение, односно доколку најде дека целата работа не може да се подведе под измама, односно друго кривично дело кое се гони по службена должност, туку дека истото претставува чист граѓанско-правен однос и дека пријавителот ќе треба да го решава со тужба за надомест на штета и сл.
    Доколку по претходното прибирање на известувања, ОЈО се увери во фактот дека постои основано сомнение за сторена измама, ќе побара истрага или ОИД,а самиот пријавител има право во кривичната постапка да го оствари оштетното побарување , тоа би била вредноста која му ја должат на име надомест за извршеното посредување .....
    (ќе се работи за штета од поголема вредност, доколку надминува 5 просечни плати во стопанството во РМ) .....
     
  17. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Ај нека ми каже некој ако знае доколку имаш долг да речеме од 800 ден во орифламе, и поминат повеќе од 5 години после дали те памти и дали можеш пак да се активираш?? Не знам дали имам доплатено или не, а утре треба лична карта да однесам за да се презачленам. Знам дека нешто плакав, ама не знам дали се доплатив, а од нивна страна ништо ми нема стигнато писмо или нешто така за да платам, се немаат јавено, нит извршител нит ништо???
     
  18. VAGA91

    VAGA91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае да ми каже колку чини заверка на диплома кај нотар?
     
  19. Agatha

    Agatha Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.147
    Зависи од бројот на страните, една страна е 125 денари и секоја наредна се доплаќа по 25 денари.
     
  20. Sweetheart87

    Sweetheart87 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2012
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    706
    Ве молам за одговор хитно е :sweat:

    Доколку најавиш отказ по писмен пат во законски отказен рок од 30 дена, и истото барање ти е потпишано, а сепак фирмата те одјавила во меѓувреме, дали имаш право да си заминеш веднаш не чекајќи да изминат тие 30 дена бидејќи, нели, фирмата те одјавила иако не смеела и сега ти автоматски немаш никакви обврски кон неа.

    И уште нешто :tmi: .... што е најлошото што може да се случи доколку најавиш отказ, барањето не е потпишано и не чекаш да измине отказниот рок туку си заминуваш веднаш???


    Благодарам однапред.