ТЕМА: Правни проблеми

Мислење 12 Дек 2013, 17:55

samo edna korekcija na slavica999, samo sudskiot avans za stecajna postapka e najmalku( znaci najmaliot iznos shto moze da te zadolzi sudot) e 25.000 denari, moze da e i povisok iznosot no mislam deka vo tvojov slucaj nema da e. I kako vtoro ti mozesh da barash advokat no ne i stecaen upravitel, zashto stecajniot upravitel go imenuva sudot, otkako ke se podnese predlog za poveduvanje stecajna postapka. A toa deka advokat bi ti zemal 2-3000 denari e mnogu malku vo odnos na toa kolku zemaat.
Ova cisto da si znaesh otprilika ;)
pipi-corapa

Фем почетничка
 
30
Мислења: 13
Зачленет: 07 Јул 2012, 21:07

Мислење 12 Дек 2013, 17:59

ElenaSA напиша:Дали некој знае да ми каже дали при легализација на дивоградба (станбен простор) во склоп на станбена зграда се потребни потписи од имателите на останатите станови?

Однапред благодарам

Со оглед да за легализација на објекти, каде што има двајца или повеќе сосопственици на парцелата каде што се наоѓа објектот што треба да се легализира, и за таквите ситуации е потребно согласност од другиот сосопственик за легализација на објектот, мислам дека и кај тебе ќе треба од причина што земјиштето се води и на останатите сопственици на станови во зградата. ;)
pipi-corapa

Фем почетничка
 
30
Мислења: 13
Зачленет: 07 Јул 2012, 21:07

Мислење 14 Дек 2013, 18:41

Пред неколку месеци брат ми се преврти со кола во која беше со тројца негови другари. Колата беше на негов другар и не беше регистрирана, а брат ми возеше без возачка дозвола и пијан (0,9 промили). Е сега пред две недели беа повикани сита да дадат исказ пред истражен судија, а наредната недела е повикан само брат ми во својство на обвинет. Да напоменам дека никој не беше повреден за среќа, а колата беше премногу оштетена за да се поправи, па мајка ми ја надомести штетата т.е. му купи кола на другарот на брат ми. Што ќе следува понатаму, за кои казни ќе одговара брат ми? Дали ќе го земат во предвид тоа што е студент и тоа што нема никави примања за да би плаќал парични казни?
miss.fortuna

Фем почетничка
 
03
Мислења: 7
Зачленет: 13 Јул 2013, 01:07

Мислење 14 Дек 2013, 21:32

miss.fortuna напиша:Пред неколку месеци брат ми се преврти со кола во која беше со тројца негови другари. Колата беше на негов другар и не беше регистрирана, а брат ми возеше без возачка дозвола и пијан (0,9 промили). Е сега пред две недели беа повикани сита да дадат исказ пред истражен судија, а наредната недела е повикан само брат ми во својство на обвинет. Да напоменам дека никој не беше повреден за среќа, а колата беше премногу оштетена за да се поправи, па мајка ми ја надомести штетата т.е. му купи кола на другарот на брат ми. Што ќе следува понатаму, за кои казни ќе одговара брат ми? Дали ќе го земат во предвид тоа што е студент и тоа што нема никави примања за да би плаќал парични казни?

Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот чл.300 КЗ
babakata

Фем почетничка
 
216
Мислења: 21
Зачленет: 01 Ное 2013, 22:29

Мислење 14 Дек 2013, 21:42

miss.fortuna напиша:Пред неколку месеци брат ми се преврти со кола во која беше со тројца негови другари. Колата беше на негов другар и не беше регистрирана, а брат ми возеше без возачка дозвола и пијан (0,9 промили). Е сега пред две недели беа повикани сита да дадат исказ пред истражен судија, а наредната недела е повикан само брат ми во својство на обвинет. Да напоменам дека никој не беше повреден за среќа, а колата беше премногу оштетена за да се поправи, па мајка ми ја надомести штетата т.е. му купи кола на другарот на брат ми. Што ќе следува понатаму, за кои казни ќе одговара брат ми? Дали ќе го земат во предвид тоа што е студент и тоа што нема никави примања за да би плаќал парични казни?

pa vidi procitaj vo reshenieto za sproveduvanje na istraga, za kakvo delo e obvinet, po ova sto go kaza ako ima sudenje i ako e nadomestena materijalnata steta bi trebalo da pomine so uslovna osuda ..
westimka313

Фем почетничка
 
38
Мислења: 32
Зачленет: 19 Окт 2013, 23:03

Мислење 14 Дек 2013, 21:51

Во барањето за спроведување прекршочна постапка е обвинет за возење под дејство на алкохол, само за тоа кривично дело. Не знам како идат тие работи, мајка ми си спрема 1000е и за казни, во случај да добие казна за возење без возачка дозвола и под дејство на алкохол.
miss.fortuna

Фем почетничка
 
03
Мислења: 7
Зачленет: 13 Јул 2013, 01:07

Мислење 15 Дек 2013, 19:01

miss.fortuna напиша:Во барањето за спроведување прекршочна постапка е обвинет за возење под дејство на алкохол, само за тоа кривично дело. Не знам како идат тие работи, мајка ми си спрема 1000е и за казни, во случај да добие казна за возење без возачка дозвола и под дејство на алкохол.

прекршочна постапка е друга работа, неа ја води посебна комисија во МВР, а ти рече дека се води кривична постапка, пред истражен судија а како што ја опиша работата, се работи за кривично дело Загрозување на безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот.
westimka313

Фем почетничка
 
38
Мислења: 32
Зачленет: 19 Окт 2013, 23:03

Мислење 16 Дек 2013, 11:50

Здраво, одличен форум и поздрав до сите членови. Ова е мое прво прашање на форумов , се надевам дека што поскоро ќе добијам одговор. Сакам да извадам хрватско државјанство, во секоја држава си има закони како може да се добие и т.н. http://www.mup.hr/39.aspx , еве на оваа официјална страна на хрватскоро мвр се наоѓаат одговорите... , некако не се снаоѓам со хрватскиов јазик , иако е сличен со српски, но српски знам повеќе. Дали има некои шанси да добијам врз основа на хрватска национална припадност?
Немам никакви докази на кои можам да потврдам националност, ни предци , документи , буквално ништо.
На секој документ во Р.М се декларирав како македонка , во училиште при упис , на друго место не памтам каде е потребна графа националност.
Дали може со потпишување на декларација на која јас и моите родители и т.н , да се изјасниме како хрвати , слично како кај бугариве што даваат државјанство?
Ве молам некој да ми го објасни законот на страницата за која и конкретно наведив (потенцијално) да
можам да добијам и државјанство. Дали државјанството на поранешна СФРЈ помага во нешто? На работната книшка на мајками стои државјанство СФРЈ исто така и на сведителства и дипломи..
И уште едно прашање, дали во Р.М постои официјален документ, декларација или сл. со кој документ се докажува националноста и потеклото? Доколку одговорот на моето прашање не е целосен или нешто не ми е јасно, би ве замолила да ми помогнете околу сето ова. Однапред голема благодарност до секој кој ќе помогни.
Keti1

Фем почетничка
 
00
Мислења: 3
Зачленет: 16 Дек 2013, 11:26

Мислење 17 Дек 2013, 10:20

Дали постои рок за покренување на постапка за делба на имот стекнат во брачна заедница после завршена бракоразводна парница? Дали застарува ова право?
Lmon

Фем почетничка
 
20
Мислења: 6
Зачленет: 20 Окт 2013, 23:51

Мислење 17 Дек 2013, 22:22

pa sto cekas sto ne pokrenes?
westimka313

Фем почетничка
 
38
Мислења: 32
Зачленет: 19 Окт 2013, 23:03

Врати се на Правни совети

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 2 гости