1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Немора да се оди на брачно помирувње во Центар за социјални работи ( ако немате деца). Судот ќе смета дека нема услови за помирување меѓу брачните другари и по известување на центарот ќе ја продолжи постапката за развод, односно ќе го разведе бракот.
     
    На Saricko му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.976
    Имам еден правен проблем, па ќе Ве молам да ми дадете совет!
    Се работи за имот кој што е поделен на пет наследници. Пред многу години имаше судски спор затоа што тројца од наследниците сакаа имотот да се дели на четири дела наместо на пет (петиот наследник има право на дел од имотот). Судот донесе пресуда имотот да се подели на пет дела и со тоа постапката е завршена. Но, и ден денес не е направена физичка делба ( судот во пресудата го има наведено распоредот наследниците (прв од патот, втор, трет...). Знам дека може да се направи нотарски договор во кој наследниците ќе се потпишат и така физички ке се подели имотот. Но, нотарскиот договор отпага затоа што тројцата наследници сеуште стојат на своето барање - делба на четири наместо на пет дела. Ве молам доколку некој може правно да ме посоветува - што понатаму, како да си имам црно на бело кој е мој дел?
     
  3. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
    Ајде малце повеќе околу тоа како гласи пресудата на која се повикувате, дали е тоа пресуда со која само се утврдува правото и големината на делот на секој од наследниците, и дали истата била иницирана во текот на постапката за расправање на оставината која во тој случај би била прекината или по спроведена оставинска постапка се јавил како наследник петтиот и бил упатен на спор???
    Доколку се работи за пресуда со која се утврдува правото на секој од учесниците, истата претставува правен основ за упис на правото на (со)сопственост, такашто секој од учесниците по нејзината правосилност ќе може да побара упис на правото на (со)сопственост во јавната книга со што ќе се стекне со право на сосопственост врз недвижниот имот на определен идеален дел....
    Исто така секој од нив може во секое време да поднесе предлог до судот за делба на заедничкиот имот, судот спроведува посебна постапка, и носи решение со кое ќе одлучи за начинот и условите за делба на заедничкиот имот....
    Доколку се утврди дека физичка делба не е можна, или со таква делба значително би се намалила вредноста на имотот, може во решението да се одлучи имотот да припадне на некој од носителите на правото, и ќе се определи паричен износ што тој ќе мора да им го исплати на останатите, или ќе се спроведе т.н цивилна делба, односно имотот ќе се продаде на јавна продажба, истата ќе ја спроведе извршител согласно правилата од Законот за извршување, врз основа на решението за делба како извршна исправа....
     
    На Val-Dim му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.976
    Pross ти благодарам за одговорот.
    Ме интересира делот во кој пишува -
    Да нагласам дека на имотниот лист од катастар се запишани сите пет наследници - дали тоа значи дека условот
    е исполнет?
    И ме интересира како се спроведува
    . Во кој суд треба да се достави барање и какво за реализирање на постапката? Ви благодарам.
     
  5. Ssun

    Ssun Нов член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ke ve molam za sovet. Kupuv cevli pred dva dena od edna prodavnica od Sity Mall. Cevlite voopsto ne se noseni i ne se duri ni izvadeni od kutija i sekako ja cuvam fiskalnata smetka.Sakam da gi vratam zosto nekako ne mi se dopagjaat i prasav vo prodavnicata dali moze da mi gi vratat parite zosto nesakam zamena i nisto drugo ne mi se dopagja. Vo prodavnicata bea mnogu drski i velat kako sum mozela da baram takvo nesto, deka ne mi gi zemale oni parite so sila. Moeto prasanje e dali go ispolnuvam uslovot i zakonskiot rok za vrakjanje na parite vo rok od 15 dena (ne zamena zosto nisto drugo ne mi se dopagja) so prilozena fiskalna smetka i ne koristeni cevli ?? Blagodaram i pozdrav do site.
     
  6. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
    Трк до Државен пазарен инспекторат со писмена претставка...
     
  7. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
    Тоа значи дека пресудата со која се утврдуваат правата на наследниците по нејзината правосилност е веќе спроведена во јавната книга....
    Секој од сосопствениците може во било кое време да бара делба на сосопственоста и утврдување на неговиот индивидуален реален, физички дел....
    Доколку сите се согласни околу начинот на тоа како да се изврши таа физичка делба, во тој случај тоа се постигнува со составување на спогодба во форма на нотарски акт, а доколку не се сите согласни околу начинот на делба, или некој не сака да се дели , во тој случај секој од сосопствениците има право во секое време да поднесе предлог до судот и да иницира постапка за делба на заеднички предмет или имот.
    Тоа е посебна вонпарнична постапка и се поведува со предлог до судот на чие подрачје се наоѓа имотот, или дел од имотот, и во предлогот мора да бидат опфатени сите сосопственици, се спроведува постапка, се расправа и се донесува одлука во форма на Решение за делба со кое се одлучува околу начинот на делба. Ако физичка делба не е можна, или ако со тоа многу би се намалува вредноста на имотот, може да се одлучи имотот да му припадне на некој од сосопствениците доколку за тоа има посебен оправдан интерес, на пр.доколку има владение врз имотот, со обврска да им го исплати остатокот од вредноста на останатите, или може со решението да се одлучи имотот да се продаде на јавна продажба и да се подели вредноста добиена со продажбата....Ова Решение како што реков по неговата правосилност е извршна исправа и се поднесува на извршување пред надлежен извршител, кој ја спроведува продажбата......
     
    На Val-Dim му/ѝ се допаѓа ова.
  8. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Може ќе бидам малку офф топик, НО :!: морам и јавно да кажам
    и јавно да ги пофалам правните совети на господинот „pross“, од кои што дефинитивно се гледа дека има разлика од правник до правник.Сите совети од него се правно издржани и темелни и затоа секоја чест.
    Ти посакува успешна кариера!
     
    На Macuska89# му/ѝ се допаѓа ова.
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас да прашам нешто

    Жртва сум на измама, платив за производ кој не го добив не е голема сума ама не сакам да остане неказнетото од др. причини што девојката ги помина сите граници више.
    И реков да прати пари се игра и мене ми е доста веќе, ја предупредив дека ќа ја пријавам ама мисли не сум сериозна.

    Малку не сум упатена во ова, дали може да пријавам кои се условите. Ги имам сите потребни информации за неа.

    Совет?
     
  10. D.Dejzi

    D.Dejzi Активен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    I jas sakam da prasam nesto....
    Rabotev vo edna firma bremena ama poradi golemoto maltretiranje od strana na gazdaricata resiv da pobaram druga rabota. Najdov i odma me prijavija,ama poradi tehnicki pricini od zavod za vrabotuvanje imam eden den prekin vo stazot sega od socijalno mi prakaat pismo deka mi e odbieno porodilnoto boleduvanje poradi samo toj eden den prekin vo stazot. Knigovoditelkata vika deka ne bi trebalo toj den da e problem i podnesovme zalba pa cekame odgovor.
    Dali nekoj se nasol vo vakva sitiacija i dali Vie pravnicite bi imale nekakov sovet.
    Vi blagodaram na site vas sto ke odvoite malku vreme da spodelite mislenje so mene.
    Pozzzzzz :)
     
  11. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Ако има некој расположен правник да ме посоветува околу Закон за работни односи, нека ми пише ЛП :)
     
  12. goko89

    goko89 Нов член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Edna informacija vo vrska so plakjanje na danok,
    Situacijata e vakva na tatko mi mu stigna doma nekakvi izvestuvanje ili sto i da bese... Deka vo 2008 god ne sme platile danok za kukata,i bil daden na izvrsitel i od smetka mu skinale pari... A nie imame plateno danok taa godina,si imam i dokument i se... Prasanjeto mi e dali po nekoj osnov mozam jas sea niv da gi tuzam,sto mi imaat zemeno preku izvrsitel fakticki prisilno pari za nisto, pa gi pobaruvam i trosocite na izvrsitelot, i sekako vo ovoj slucaj bi bile tuzeni UJP vo Upravna postapka..?
     
  13. ElenaSA

    ElenaSA Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    1
    Дечки имам еден проблем!

    Си имаме еден простор, впишан во катастар како стан, кој долги години стои така запуштен... Но, постои дозвола за градба на име на наш родител, потоа некаде 70- тите и решение за адаптација на дел (бидејќи е поткровје), заверено се... Неодамна си направивме оставинска и ни го впишаа на наше име. Е тука почна маката. Роднини, кои не го владеат никако (значи е напуштен простор, се наоѓа веднаш до нашиот стан и нема сметки- се е во мирување- дури сега пријавивме за данок и слични раб) сега не тужат за смеќавање и сакаат да ни стават некоја времена мерка, а како доказ дека е нивно извадија некоја согласност од родителот од 80-тите, која ниту е заверена од некоја институција тогаш (за разлика од нашите документи, кои комплет се заверени- општина, суд... зависи која година). Тие од овој документ направиле препис на нотар месецов. не ми е јасно дали таков документ, за кој ние немаме сознанија ни дека постоел, потпишан само со краток потпис е правно издржан и може да биде посилен од нашиот имотен лист на суд кога ниту општината, ниту катастар не го признава за да се смени сопственик.

    Однапред благодарам за советот
     
  14. kosmodiks

    kosmodiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Добивам навреди и закани на фејсбук, но од малолетно лице. Се сеќавам дека порано една другарка ја носеа во полиција заради истото, па што ќе биде ако ја пријавам или да не се брукам само?
     
  15. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.649
    Пол:
    Женски
    ^Удри му блок и нема да те замара.
     
  16. kosmodiks

    kosmodiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Мене ми е за кога ќе ме видат, со цел град се имаат тепано, си тераат закачки.
     
  17. sarah12345

    sarah12345 Нов член

    Се зачлени на:
    25 јули 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Здраво, да ве замолам за помош. Пред точно 1 година на предните 8 заби ставив навлаки, над моите заби, неколку месеци после тоа имав болки, бев на стоматолог ме снима и ми рече немам ништо, после ми потече напред цела страна, бев и пак ми направи снимка ми рече имаш циста, еве сега ке ти ја одстранам. Отидов кај друг стоматолог, затоа што и понатаму имав болки, кога виде на сите 8 заби абсцес. Морав да правам операција (апикотомија) досега направив 4. Сега треба да ми стават напред вештачка коска, зошто може да не зарасти. Прашањето ми е дали може да го тужам стоматологот? И дали треба докази нешто? Не ни планирав, ама покрај цела болка што ја трпам, потрошени стотици евра, плус имав можност да почнам на работа, но морав заради ова да одбијам. И мислење, што би направиле во оваа ситуација? Фала однапред. Поздрав.
     
  18. puzzle

    puzzle Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    19
    Не го тужи зошто тоа тешко ке го докажеш. Исто и мене ми се случи како тебе па да те советувам нешто за оваа работа.
    Пред да ти стават коска (мене Bio Oss ми ставија) оди на мислење кај друг хирург, значи не забар туку хируг.
    Глеј мене што ми се случи: втора апикотомија на ист заб ми направија и ми рекоа дека треба да ми стават таква коска која иначе е 7000 денари бидејки ке сум имала дупка во устата итн. И нормално кога ке ти кажат така правиш се што ке треба. Арно ама 3 недели откако ми ја ставија коската ја загноив скоро до синусите. Почна се појако да ме боли цела вилица и почнав самата да се стискам на непцата зошто незнаев што ми е. Значи јас неможам да опишам колку гној ми излезе. Директива вечерта на максилофацијална ме однесоа моите, и ми рекоа дека ми се инфицирала коската, и дека тој што ме оперирал не требал да стави коска на загноено место зошто самиот организам ке ја исфрли. А на сите контроли бев и ми рекоа дека супер зараснува раната. Башка ме фати периодот кога докторите штрајкуваа и не сакаа да ме оперираат да ми ја извадат коската. Па добри 2 месеци бев на јаки антибиотици и инекции примав 2 пати на ден. И на крај коската (бидејки тие коски се во форма на гранули, односно ситни топчиња), сама почна да излага, па некако ај се нафатија докториве ме оперираа и тој ден господ го видов, зошто не сакаа општа анестезија да ми стават туку со локална ме работеа а на загноено место не фака анестезија. ЗНАЧИ ЈАС ТИ ПРЕПОРАЧУВАМ КОСКА НИКАКО ДА НЕ СТАВАШ, земи во предвид дека 8 заби ти се во прашање а не 1 . Прво ке се напатиш од болки и второ голема е шансата да ти се случи моево. И нема да имаш дупка во устата, еве јас немам иста сум , самото место си создава нова коска после 6 месеци од операцијата. И кога сакав да тужам на мајка ми и рекоа (блиски луѓе што работат по болнициве) дека џабе ке тужам и дека кај нив се докажува само ако место левата нога ти ја исечат десната (пример само давам). Не знам дали смеам на јавен форум да го пишам името на докторката што ме оперираше за да знаете каде да не се обракате.
     
  19. sarah12345

    sarah12345 Нов член

    Се зачлени на:
    25 јули 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Фала ти многу. Страшно, што се не си претрпела :( Навистина незнам што понатаму, зошто уште имам болки. Еве јас ќе кажам, за да не се зафркни друг како мене. Јас го најдов на интернет, секаде имаше реклами, кој знаел, Др. Ертан Омеров - Денториа Охрид. Незнам совеста како не ги гризи ваквите луге.
     
  20. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.841
    Пол:
    Женски
    Освен ако имаш снимка од пред ставањето на навлаките на која јасно се гледа некаков проблем што би требало да значи дека не смеело да се стават навлаките, со точна дата, не знам како ќе докажеш дека е негова грешка тоа. Во нашава држава тешко дека успешно ќе тужиш било каков доктор освен ако имало смртен случај, па и тогаш може да нема правда.