1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правни проблеми

Дискусија во 'Правни совети' започната од babyketi, 7 февруари 2010.

  1. sarah12345

    sarah12345 Нов член

    Се зачлени на:
    25 јули 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пред то се нормално, ова после ставањето на навлаките. Ајде да речам грешка секој може да направи. Незнам само како можеше да лаже дека не е ништо, а на снимката гледаше на сите заби што ми стави навлаки абсцес :tmi: Како што гледам значи и да го тужам ништо...
     
  2. Lutenica

    Lutenica Нов член

    Се зачлени на:
    1 август 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Извршителот дали има обврска да извести дека долгот е исплат

    Ве молам за совет - дали извршителот има обврска да писмено го извести должникот дека одреден процес е завршен и долгот е исплатен, и во која ставка од законот стои тоа? Не можам да го најдам во законот.
     
  3. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Имам еден проблем, ако можете некој совет да ми дадете..
    Живеам во едно циганско маало, ама не се од оние муслимански цигани, туку христијани се.. Значи си одат на школо децата, родителите си работат нормални работи, со уредни кукички... значи не се разликуваат многу од нас.

    Е сега проблемот е што морам по цел ден да ги трпам, да слушам како свират на тапани, труби итн..
    Со убаво им е кажано, не разбираат, лани викнавме пријател инспектор и тоа не помогна, оваа година во 02,00 часот се јавувам во полиција да пријавам дека прозорите ми се тресат од гласна музика, а тој полицаецот ми вика "НИЕ НЕ СМЕ НА ЗАКАЧАЛКА ДА ДОАЃАМЕ СЕКОЈ ШТО КЕ ПРИЈАВИ"

    Дали некој може да ме советува како да си го решиме проблемот, ова веќе не се трпи :envy:
     
  4. AnaMKD

    AnaMKD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    115
    Ситуацијата е следна.
    Земен е кредит во 2004 година од страна на лицето Н.Н., а жирант е лицето М.М.
    Лицето Н.Н. го плаќало кредитот помалку од една година, а остатокот не го плаќало навремено, па банката почнала да го наплатува од жирантот М.М.
    Завршно со 2006 година кредитот е целосно наплатен од жирантот.
    Дали жирантот има право да поднесе тужба до кредитобарателот за враќање на износот кој му бил наплатен од банката имајќи го предвид фактот дека поминати се повеќе од 8 години?
    Дали и главното (износот на кредитот) и споредните побарувања (каматите) подлежат на застарување во овој случај?

    Согласно чл.349 ст.1 и 2 од Законот за облигациони односи, со застареноста престанува правото да се бара присилно исполнување на обврската, а застареноста настапува кога ќе истече определеното време со закон во кое доверителот можел да бара исполнување на обврската.
    Според чл.358 од истиот закон, кога ќе застари главното побарување, тогаш се застарени и споредните побарувања, како што се побарувањата на камати, полодови, трошоци, договорна казна.
    Во чл.360 од наведениот пропис е регулиран општиот рок на застареност, според кој побарувањата застаруваат за пет години, ако закон не е определн некој друг рок на застареност.
    Согласно чл.363 ст.1 од ЗОО, меѓусебните побарувања на договорните страни од договорите во прометот на стоки и услуги, како и побарувањата на надомест за издатоци направени во врска со тие договори, застаруваат за три години.


    Дали овие одредби од ЗОО се тие кои кредитобарателот може да се повика со цел да докаже дека постои застареност?

    Прилично итно ми е!

    Фала однапред
     
  5. genkisi

    genkisi Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    So Tatko mi i brat mi poseduvame zaednicka kuca koja ima tri posebni vleza.
    Znaci sekoj od nas koristi poseben vlez.
    Imame izvrseno i fizicka delba so toa delot sto jas go koristam vodi do potkrovje,zanci jas go koristam spratot od kucata a tatko mi i brat mi go koristat prizemjeto i tie nemaat fizicki pristap do potkrovjeto.
    Me interesira bidejci se naogam na gorniot sprat dali jas imam pogolemo pravo na potkrovjeto odnosno dali mozam
    da go adaptiram za svoi potrebi ili treba da baram dozvola od imenovanite i vtoro bidejci krovot vece nekolku godini propusta dali se dolzni istite da ucestvuvaat vo negova rekonstrukcija ako vece postoi zakonska precka da samo jas go koristam.
    Da napomenam deka kucata nekolku pati e dograduvana i za toa postoi celokupna dokumentacija no so najnovite zakonski izmeni za dokazuvanje sopstvenost na zemjisteto i stambenata zgrada postapkata se uste ne e zavrsena
    so toa sto se uste nememe izvadeno imoten list.
    Pa koj e vasiot sovet odnosno dali treba da cekam uste edna zima ili ne daj boze da mi padne krovot.
    genkisi

    Фем почетничка

    00
    Мислења: 6
    Зачленет: 23 Мај 2013, 21:19
     
  6. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
    Дали е поведена постапка за приватизација на градежно земјиште кое било во државна сопственост на кое сте имале право на користење, и каков бил правниот статус на објекот изграден на тоа земјиште, дали за тој објект е во тек и постапка за утврдување на правен статус на легален објект затоа што истиот се сметал за дивоизграден, или постои веќе утврдено право на сосопственост врз зградата.
    Ако постои утврдено право на сопственост на посебните делови од зградата во тој случај се работи за т.н етажна сопственост - право на сопственост врз посебните делови од зградата кои можат да бидат во сопственост на различни физички лица.
    Нејасно е каков статус имало поткровјето, што се било предмет на Договорот за физичка делба, дали се работи за посебен спореден дел од зграда (ако истиот е посебна градежна целина) на кој може да се протегне етажната сопственост, во тој случај таквиот спореден дел се смета за припадок на твојот стан, или се работи дел од зграда кој се смета за заеднички и како таков не може да биде објект на етажна сопственост, или се работи за посебен самостоен дел на кој право на сосопственост имате сите тројца?
    Доколку се работи за посебен спореден дел ти си овластен на својот дел не барајќи притоа одобрение од другите етажни сопственици, а во согласност со градежните правила да извршиш потребни интервенции, поправки и преправки, за да не настане некаква штета.
     
  7. vale.t

    vale.t Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    БАРАЊЕ ЗА ПОВЕДУВАЊЕ ПОСТАПКА ЗА ОСТАВНИНА

    Почитувани,
    сакаме да поднесеме барање за поведување на оставнина по смртта на нашата баба,но останатите наследници(чичко и тетки наши) не сакаат да се подели имотот за да јас и брат ми,бидејки татко ни е починат, како наследници не добиеме дел.Постојано избегнуваат,и не сакаат да донесат нивни изводи од МКР,кои треба да ги доставиме заедно со барањето.Не можеме да извадиме ние нивни изводи бидејки не им ги знаеме датите на рагање.Како може да дојдеме до нивни изводи или податоци за рагање,односно дали може судот по службена должност да им се обрати.
    Се надевам ке ми одговорите
    благодарам,
    поздрав-Тина
     
  8. marina.m.g

    marina.m.g Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    91
    Ако може да ми помогне некој:знаете ли каде да издава уверение за регулирани имотно-правни обврски и уверение за рег.имотно-правни односи од брачен и однос родител-деца? Ми треба за откажување од македонско државјанство. Фала!
     
  9. informacija

    informacija Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2013
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    2
    Имам проблем , за кој ми треба правен совет околу физичката делба на објект.
    Наследник сум со сетрами на 1/2 од куќа во која што двете живееме.
    Имавме некоја привремена поделба на просториите(тогаш ние адаптиравме дел за кујна и купатило) ,а дел ги користиме заеднички
    - имаме само еден влез во куќата(има само приземје), со тоа и заеднички ходник
    - за излез на тараса поминуваме низ нивна(старата) кујна и машина за алишта во купатило што е од нашите родители
    - заеднички користиме подрум.
    Нашево привремено решение е веќе 15 год, а другата страна непокажува никаков интерес за решавање на ситуацијава( имаат поголема површина на користење).
    Земјиштето под зграда и дворното место е во процедура за приватизација.
    Бидејќи стварно не може да се договориме, решена сум да почнам судска постапка.
    Ме интересира дали може да ја подели куќата- судот( да се извади нов влез и се што е потребно) без сопственост на земјиштето.
    И ако може појаснување на процедурата на суд .
     
  10. stefani1234

    stefani1234 Нов член

    Се зачлени на:
    22 август 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    tragedija

    POZDRAV do site dobronamerni luge
    MOITE RODITELI KOI SE SEUSTE ZIVI PREPISAA SE NA MOJOT BRAT ,SO STO JAS NEMAM NIKAKOV PROBLEM SO TOA ,NA IMOTEN LIST STOI NEGOVOTO IME ,NO KAKO STO E NASLOVOT SE SLUCI TRAGEDIJA PO KRATKO BOLEDUVANJE POCINA,DALI ONI MOZAT DA GO POVRATAT IMOTOT VO VLADENIE ILI IMOTOT GO NASLEDUVA SOPRUGATA NA BRAT MI,ODNAPRED BLAGODARAM NA SITE KOI KE SE PRIKLUCAT NA OVAA TEMA
     
  11. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.592
    tragedija

    Имотот е на сопругата. Да ја немал, наследници ке биле твоите родители. Жал ми е.
     
    На stefani1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Taca1974

    Taca1974 Нов член

    Се зачлени на:
    27 август 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo sakam dami odgovori nekoj imame golem semeen problem ,so soprugot pred 12 godini ja renoviravme celosno kukata kade sto e roden i zivee 37 godini isto taka izgradivme i rabotilnica no negovite roditeli samo sto go napravivme seto toa pocnaa da ne maltretiraat i da se zakanuvaat deka ke ne izbrkaat od kukata bideki taa bila na tatko mu i za dzabe sne vlozuvale nisto sme nemale nase ,i nemame nikakvi dokumenti deka nie sme plakale pari samo svedoci i edna snimka kade priznava deka sme vlozuvale pari,imame i dvemaloletni deca koj se rodeni i ja nosat taa adresa .....Prasanje moe dali imame nekakvo pravo dali mozi da ne izbrka i dali nesto mu sleduva na mojot soprug ve molam nekoj kompetenten da mi odgovoribideki ziveeme vo mnogu nedrava sredina so pritisoci so zakani pozdrav
     
  13. junacinamama

    junacinamama Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    15
    ve molam za odgovor...upravitel sum na firma i voedno sum edinstven vraboten i prijaven...sakam da se odjavam...firmata ima dolg za neplateni pridonesi...kako ova da go izvedam so odjavuvanjeto!!!!!
     
  14. angelag

    angelag Нов член

    Се зачлени на:
    5 септември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Дали се плаќа данок за подарок на недвижен имот од брат на сестра? Братот е сопственик на имотот, неженет и нема деца, исто и сестрата.
     
  15. Ivana215

    Ivana215 Активен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    0
    Вака пред многу години брат ми беше со една девојка но поради неверство од нејзина страна се разделија, меѓу тоа она остана бремена не се знаеше чиво е детето. Потоа испадна дека детето е на брат ми и последниве две години го гледа, се грижи за него, но не плаќа алиментација бидејки го нема пријавено како свое дете.Сега после толку време на типкава и текна да го уценува или да го признае или да го даде на посвојување и повеќе никогаш да не го види. Целиот е избезумен долку го признае ќе го тужи за тие години што не плаќал алиментација а пари нема. Ве молам за помош.
     
  16. AnaMKD

    AnaMKD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    115
    Според мене неможе да му бара пари уназад за тие 2 години. Во моментот кога брат ти ќе го признае детето, тогаш и му започнуваат обврските за плаќање алиментација.
     
    На Ivana215 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. angelag

    angelag Нов член

    Се зачлени на:
    5 септември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Никој не знае?
     
  18. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Чек де малку да се распрашаме! Од родител на дете не се плаќа сигурно ама за ова твоево ќе ти одговорам за кратко, за посигурно.
    Или во меѓувреме ако некој знае нека одговори.


    Вака сега се плаќа 3% од вредноста на имотот.
     
    На angelag му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Жал ми е ама може. Штом на мажот ти нема никаков документ без пардон ќе ве избрка. Е сега ако поведете постапка за докажување за вложувањата тоа е долготраен и скап процес.
    И не е важно кој на која адреса се води, важно е на чие име е имотот.
     
  20. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Оф леле меч со 2 острици. Има многу измени во законите, нека се консултира со адвокат најсигурно.
    Или пак нека побара стручна помош во социјалните служби она кај нова железничка што е.