1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чудни фобии

Дискусија во 'Психологија' започната од Primadonna, 28 септември 2013.

  1. Primadonna

    Primadonna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.341
    Допаѓања:
    2.163
    Пол:
    Женски
    Дали вие имате некои чудни и необични фобии?

    Пример јас имам фобија од луѓе со блед тен,црна коса и црни очи.

    ако темава е дупла или нема потреба од неа,слободно канта
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.255
    Допаѓања:
    124.735
    И јас имам фобија од луѓе со блед тен,едно време сите ми изгледаа бледи и само се препотував па дури и во депресија бев,а ако почнам да ги набројувам сите фобии кои ги имам..... ;( од чисто бели прекривки,се во вид на ковчег па дури и оние за накит.... од чудните само на тие во моментов се сеќавам а останатите се скоро сите можни.Како ли се надминуваат??? :^)
     
    На stevemila и Lolo5 им се допаѓа ова.
  3. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    Мене лично никогаш не ми биле јасни овие чудни фобии и повеќе мислам дека претставуваат одбивност кон нешто отколку вистински паничен страв за одредена работа.
    Затоа што фобијата е нешто многу поразлично од обичен страв. Таа претставува нешто кое што буквално му ја измачува психата на човекот и притоа неможе да функционира нормално во одредена околина кај што треба да се соочи со таа негова фобија.
    Фобијата, доколку е вистинска фобија го парализира човекот така да тој однапред ги избегнува сите можни средби со истата.
    Пример, ако некој панично се плаши од висина и има фобија, тој ниту ќе може да ја гледа од долу да претпоставиме некоја висока зграда а уште помалку пак да се качи на 15 спрат и таму да функционира најнормално без разлика на тоа што е на сигурно. Или пак постојат луѓе кои што имаат оставено безброј работи затоа што постои можност дека ќе треба да се качуваат на скеле или пак ќе работат во некоја зграда на некој повисок кат.

    Се додека можете колку-толку нормално да функционирате во присуство на тие работи или случки кои што ви предизвикуваат паника, се до тогаш значи и дека не станува збор за фобија.

    Мене лично најчудна фобија ми е страв од долги зборови и од бројки. Пак мислам дека овде повеќе станува збор за опсесивно компулсивно нарушување во врска со бројките, па автоматски луѓето ги фаќа паника кога ќе се појави некој број кој што нели нив не им се допаѓа и си мислат дека всушност тоа претставува фобија.
    Како и да е, секој со свое мислење. Јас лично немам никаква фобија, барем така мислам освен паничен страв од височина кој впрочем и не е толку чуден туку е еден од почестите стравови кој се повеќе си мислам дека прераснува во фобија.
     
    На Lolo5 и SparkyAngel им се допаѓа ова.
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Фобија од хелихоптери. Значи ако јас сум на хелихоптер - немам гајле, ама ако тој лета на мене, не знам дека да се кријам. Исто така од ливтови (ја ставам во чудни фобии зошто до сега сум сретнала само еден човек во цели мои 17 години кој се плаши од ливтови) :tmi:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.786
    Допаѓања:
    8.828
    Пол:
    Женски
    Од апчиња :| Кај мене на репертоар само 2,3 врсти на апчиња се пијат :rofl: . По препорака од др ако ми дадат нешто што го нема кај мене во мени има да прочешлам што како е , не е играчка за живот се работи :rofl: . Дури и б комплекс се плашам да пијам понекогаш немој да се предозирам :$ :lol:
    Од лифт ]:) . Се качувам кога морам а сама во никој случај нема. Тоа се дешава само кога сум со дечко ми тој не сака по скали, а инаку јас до 8 спрат си литкам без проблем ама во лифт јок :!:
    На моменти некогаш и од висина се плашам не секогаш чудна работа :?: .
     
    На Lolo5 и SparkyAngel им се допаѓа ова.
  6. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.255
    Допаѓања:
    124.735
    Како само еден????Грешиш ги има премногууууу,и јас ја имам ама не ја сметам за чудна,затоа што ги има многу со оваа фобија.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Petunia-Queen

    Petunia-Queen Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    315
    Јас сум многу чуден човек и ако тргнам ќе нема крај сега! :sweat:

    Ама најчудна ми е од Athazagoraphobia-страв да бидеш игнориран или заборавен и Atychiphobia-страв од неуспех. :sweat: ;(

    Имам уште неколку многу чудни, ама ови ми се кошмар! Ви викам, јас сум многу чуден човек и имам премногу фобии кои во одредени ситуации ме измачуваат и не ми деваат нормално да живеам. Незнам како да се справам... ;(
     
    На Lolo5, LittlePinky и SparkyAngel им се допаѓа ова.
  8. andrijance90

    andrijance90 Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    8
    ауу јас во лифт не влагам никако пешки идам до 10ти кат ако треба ама лифт :shake:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Аха ... :) За ова не знаев зошто во животот сум сретнала дури еден човек и сите околу мене гледаа на чудак ... :(
    True dat!! :tmi: :inlove:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    И јас имам фобија од лифтови. Секогаш кога одиме кај другарка ми (која живее на 5-ти спрат) одам по скалите.
    Мали се, затворени, тесни, единствен извор на светлина е светилката и копчињата. Изгледа како затвор. Тоа значи дека всушност имам фобија од мализатворени простории. :D
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Petunia-Queen

    Petunia-Queen Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    315
    Клаустрофобија се вика таа фобија! :)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Социјална фобија :D Да, true story. Фобија од стари кукли. Ако видам на патот некоја фрлена и скршена стара кукла бегам од неа како од ѓавол :devil: Од тие старите столови на клацкање што се, ако се од темно дрво и не излакирани смрт ми се Бога ми :sweat: И + капак сенката нивна. И фобија од инсекти од секаков вид ги мразам :@
     
    На Lolo5 и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  13. Petunia-Queen

    Petunia-Queen Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    315

    Ехе и јас ги имам тие, ам не ги сметам за толку чудни, бидејќи често има некој да се плаши од кукли и од инсекти! :wasntme:
     
    На Lolo5 и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  14. LadyNitro

    LadyNitro Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    31
    Немам фобија од лифтови, туку страв. Поточно не сакам сама да се возам во лифт, а ако сум со некој друг, немам гајле :D Како мала еднаш се заглавив во лифт, па од тогаш никогаш сама немам стапнато. :lol:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Primadonna

    Primadonna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.341
    Допаѓања:
    2.163
    Пол:
    Женски
    Една девојка погоре спомна фобија од кукли.И јас ја имам оваа,кога ке видам некоја скршена кукла морници почнувааат да ме лазат,не ме асоцираат на ништо убаво туку само на нешто мрачно и крваво :puke:

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На Lolo5 и ColoursOfTheRainbow им се допаѓа ова.
  16. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Сакам медаља (медал) затоа што го гледав ова http://www.buzzfeed.com/copyranter/the- ... -assembled и http://www.oddee.com/item_97865.aspx JUST DARE :devil:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Petunia-Queen

    Petunia-Queen Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    315
    Има сега нова смислена и се вика trypophobia и е фобија од дупки полни со нешто! Мене лично од сликите што ги гледав страв ме фати!

    Еве линк од сликите! :sweat: :puke:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Всушност, тоа е болест,ама незнам како точно се викаше,а имам читано и знам пример.
    Фобија од апчиња,болест,покачен крвен притисок,било што.
    Стално мерење на притисок,стално читање состав на лекарства итн.
    :x
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.786
    Допаѓања:
    8.828
    Пол:
    Женски
    Ајјј и тука си се пронаоѓам, абе многу фобии си имам, за извоз :lol: , до пред некој ден само притисок мерев, го изнамачив кутриот, ама веќе не го задевам, колку е толку е, мој си е :rofl:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Јас имам фобија од вените на раката (таа од другата страна на лактот кај што најчесто се зема крв од неа) и надолу од иста страна (од внатрешната тие ) од тие на дланката немам , ама некој кога макар и случајно ке ме фати за овие 2 места полудувам , ке почнам да викам , да се тресам ако ми дојде и го удирам махинално тој што ме пипнал , не знам зошто ама имам чувство дека вените ке ми испрснат ако некој ме фати таму таква језа ме фаќа што не можам да гледан други да се фатат или стиснат таму , за игли од инфузија таму позиционирани или земање крв од тие две места да не збориме , само еднаш сум дала крв од таму и од тогаш се факам врски да ми земат од прст , мислам дека крајот си го видов тогаш , не можам да замислам рака да ме пипне таму а не па игла да ми ставаат морници ме лазат , а немам страв ни од крв ни од игли им велам дај те ми јас сама од надворешната страна на раката или прстот ке се боцнам ама таму да не сте помислиле . Исто имам и страв од инсекти , целата се ежам кога ке ми се најдат во близина и ситни и крупни секакви ме избезумуваат :) Ама на тоа повеке гледам како страв а не како некоја сериозна фобија .
     
    На Lolo5 и iloveyou29 им се допаѓа ова.