1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чудни фобии

Дискусија во 'Психологија' започната од Primadonna, 28 септември 2013.

  1. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Strav od smrtni slucai, duhovi, vampiri od mala me macat,... vo poslednive 10 tina godini kako posledica od anksioznosta sto ja pominav imam fobija od restorani, svadbi, premnogu guzva i otvoreni prostori... voedno i od visina
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    a imam i od kucinja pred 12 godini bev napadnata od niv no glavna foboja mi e strav od smrtni slucaevi sto cesto sonuvam i mrtovci, mrtoveckI sandaci :worried:,... imam i losa navika koga setam vo grad vo oci mi bodat nekrolozite,
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LoveMichelle

    LoveMichelle Нов член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Atychiphobia-страв од неуспех и фобија имам од затворени и мали простории.
    Инаку имам фобија од хелихоптери ,висина,авиони и 300 други кои не ги сметам за чудни. :D
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. janovska1

    janovska1 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    18
    Јас сум бестрашна нема нешто шо би можело да ме исплаши и мислам дека се друго треба да се плаши од мене а не јас од него. :D Е вие зборови си ги кажувам коа ми е страв од нешто. :lol:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Анатидаефобија е страв од тоа што некаде, некако ве гледа... некоја ПАТКА! :rofl: Најчудна и најсмешна фобија што ја имам слушнато! :rofl:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. DivineFM

    DivineFM Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2014
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Исто и мене очите ми бодат во некролозите... :|
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. DivineFM

    DivineFM Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2014
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Исто и мене очите ми бодат во некролозите... :|
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.034
    Пол:
    Женски
    Не знам дали има име за ова, но јас се плашам од камери. Ахам, дури и на роденден или на друго место кадешто обавезно има камермани и фотограф, јас бегам од нив. Имам уплав од тоа. Дури и се плашам да гледам мои фотграфии. Се замислувам како некое чудовиште и бегам. Немам ни многу фотографии мои. Само 2 мали албумчиња. :tmi: :D
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. 4rever.unique

    4rever.unique Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    224
    Фобија од κуκли-κловнови, исто и од затвоρени вρати. Κога пρед мене има затвоρена вρата мислам деκа ќе ја отвоρи неκој и ќе влезе да ме убие или да ми наштети...:worried:.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lobenickaa97

    lobenickaa97 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    38
    имам фобија од вода , чудно е али не таква обична вода туку таква мориња езера океани длабочини.. прв пат кога отидов во дојран го погледнав езерото и како да ми се слоши и имам страв од темни води..
     
    На Lolo5, flowersss и Dreams.678 им се допаѓа ова.
  11. MalaMedena

    MalaMedena Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    178
    Не е многу чудна,ама имам фобија од инсекти,особено оние големи црни бубачки кои ги има низ градот во лето...цела се ежам кога ке видам :sweat: а не дај боже да ме лази :x Страшливка сум за такви работи :D
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. vrapce.b

    vrapce.b Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2014
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Женски
    Фобија од подвижни скали. Хахаха. Страв ми е бе луѓе. Цела се тресам кога ќе ги видам. :rofl: Чудо човек сум. Луѓето се качуваат на месечината, а мене од подвижни скали ми е страв. Но што можам посилно е од мене. :worried:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. male

    male Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Имам фобија од празен и темен простор...особено сама да сум... или фобија од тесен простор...дечко ми кога ќе ме гушне и онака нема да ме пушти да мрднам премногу ме возбудува и одма ги активирам сите можни механизми (на одбрана, иако тоа не е баш одбрана пошто нели нема напад туку само милост) само да се ослободам да можам да мрдам со раце нозе... инаку ако не успеам збеснувам, здивувам, гризам и се правам само да се ослободам... ете чудно...а толку многу сака и саакаам да го гушкам.... :worried: :|
     
    На Lolo5 и Dreams.678 им се допаѓа ова.
  14. valery15

    valery15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    112
    Овде читам дека не сум единствена која има фобија од инсекти поготово од оние кои касаат како луди како на пример оси, пчели, стршлени и пајаци, најодвртен ми е оној наречен црна вдовица кога женката во текот на парењето си го јаде мажјакот. :envy:
     
    На Lolo5 и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.
  15. Dreams.678

    Dreams.678 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2014
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    60
    WOW се, ама буквално све што напиша за мене е точно. као ја да сум пишувала..стварно значи, секогаш кога ќе се потсетам или кога ќе се замислам дека сум сред океан, навечер, сама, без светлина, и околу мене ајкули :sweat: едноставно имам фобија од тоа..Или додека се туширам и кога ги затворам очите нешто ме тера да помислам на таа глетка атоа што тогаш сум под вода и се чуствувам како да сум сред океан, навечер, сама.. и цело време ми се врти низ глава. ;(
    али ај тоа, па иам многу други стравови..порано на брат ми што е поголем од мене, му беше страв да отиде до кујна од долниот спрат на куќата, па затоа јас секогаш одев со него..сеа, кога јас сум на негови години, а он е постар од тогаш, едноставно ми е страв да идам до доле.. (долниот кат) па сега тој оди со мене. се плашам од темнини, духови, кукли, кловни,... сеа не ми текнува на се, ама често помислувам на тоа па сигурно ќе се сетам..инаку ова се само некои фобии од кои се плашам, а има и некои психички, како осаменост, тага, мрак, темнина, смрт.. :(
     
    На Lolo5 и flowersss им се допаѓа ова.
  16. MademoiselleB

    MademoiselleB Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    398
    Имам хипохондрија - страв од болести :sweat: :worried:
     
    На Lolo5 и sweet-star им се допаѓа ова.
  17. luci22

    luci22 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    имам фобија од возење у лифт и од инсекти, посебно од оние бумбарине црни уф гнасни се... оуу бљак :tmi:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. RainbowButterfly

    RainbowButterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2014
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    609
    Пол:
    Женски
    Јас имам арханофобија (страв од пајаци).
    Иначе многу чудна фобија е анатидаефобија (страв дека некаде и некако ве набљудува пајка). :^)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. bubu1

    bubu1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    12
    Имам фобија од камиони. Кога ќе видам камион онака буквално се шекнувам се кријам, врескам. Еднаш е деси камион да претицува и да оди право накај нас, ми падна шеќерот па ми даваа шеќер и вода да се смирам. А исто имам страв од кучиња и лифтови ама не е нешто големо
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. tirkenbal

    tirkenbal Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    1.677
    Допаѓања:
    12.536
    Пол:
    Женски
    Па и јас имам една чудна фобија. Имам страв дека ако нуркам ќе останам без воздух и ќе умрам. Не можам да спијам на средината на перницата зошто мислам дека ќе останам без воздух или дека ќе се задушам. Неможам да издржам под ќебе подолго од 5 секунди од страв дека ќе останам без воздух. Или пак се ежам кога ќе видам 3-4 еден врз друг легнати,се мислам дека тој што е најдоле ќе остане без воздух. Искрено не сум истражувала и не знам дали постои соодветно име за овој тип на фобија,мислам дека се ретки луѓето кој имаат ваков тип на фобија ама ете јас сум една од нив. :)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.