1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чудни фобии

Дискусија во 'Психологија' започната од Primadonna, 28 септември 2013.

  1. Sweet-Mila

    Sweet-Mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Имам фобија од темнина и од инсекти..Особено темнината ми е значи смрт се ми се причинува дека тропа и се некои звуци слушам (нормално кога сум сама) :tmi: :worried:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. oneday

    oneday Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Имам фобија од гласни звуци, полно пати кога сум сама во собата или кога е тишина како некој да вика или по мене гласно или нешто ми заповедува :^)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ichliebedich

    Ichliebedich Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    10
    Имаше една емисија на тв, пред неколку години.. И имаше еден човек со фобија од нехигиена..на секое чистеше и ги миеше рацете по 30 пати дневно..а исто во оваа емисија имаше жена со фобија од сонце и не беше излезена со години надвор од својот дом. Па целта на емисијава беше да им се помогне на овие луѓе да ги пребродат своите чудни фобии :)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Еве и вториот човек, а покрај лифтови многу имам страв од тунели, аууу срце ми се собира и устата ми се суши додека го поминам. Неможам да го опишам тоа укочување кое незнам од каде ми доаќа. За фобија од лифт си ја знам причината, но за тунел незнам.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Goticarka

    Goticarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    imam fobija od baloni,potocno od pukanje na balon, Koga ke vidam nekoj koga naduvuva balon begam na kilometri.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mini90

    Mini90 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2014
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто ама имам фобија од тесен простор. Како да ме задушува нешто, барем такво чувство имам.

    И од пајаци. Кога ќе видам дека пајак ми шета по дома, се наоружувам со све и свашта хаха ]:)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    1. Strav od lekarstva. Ke go procitam 100 pati upatstvoto i koga ke se napijam stalno ke mislam. Ako me zacesa nosot ke mislam nekoja reakcija od apceto e. (Imam doziveano pencilinski sok, mozebi zatoa, a i od togas mi e taa fobija)
    2. Strav od hrana so pominat rok. Nema sansi da se najde nesto.vo mojot frizider a da mu e pominat rokot. Kolku hrana i sokovi i mleka imam isfrleno, tolku nemam izedeno ni ispieno. Ako rokot mu e do 17.08, jas veke so prvoto otvaranje na frizider na 18.08, frlam. Tie mi se dve cudni.
    Inaku drugi fobii: od tesen prostor, od guzva, od lift, od visoko, od insekti od temno. I od smrtta.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. SuperGirl8

    SuperGirl8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    1. Од затворен тесен простор (кога сум во ливт само молитви кажувам да не се заглавам, зашо внатре има малку воздух, а ако се заглави ''Нема да има воздух..'') :lol: :sweat:
    2. Страв од болести.. (Којзнае колку неизлечливи болести сум преживеала)
    3. Страв од лекови ( 2746 пати го читам упатството, исто како феминката над мене)
    4. Страв од тишина и темница
    :sweat: :sweat: :sweat: :sweat: :sweat: :sweat: :sweat: :sweat:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.550
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Имам фобии од потонати работи под вода, предмети, брод потонат на слика кога ке видам морници ме полазуваат... исто фобија од длабока вода, на брод никако возење :D
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Од тесен простор, не фобија и параноја може да ме фати. Само што ќе помислам да бидам заглавена во некоја цевка или нешто тесно срцето ме стега. Исто и од многу тесна гардероба, на пример некоја блуза да ја облечам и потоа едвај да ја соблекувам, од што е тесна. Е сигурно ќе ја исечам со ножиците за секунда. :worried:
     
    На Lolo5 и sweet-star им се допаѓа ова.
  11. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    409
    Допаѓања:
    541
    Од гужва имам напади осеќам гушење се препотувам...прв пат го увидов ова за 8ми септември-20 год кога имаше ненормална гужва на плоштад,и втор пат за бела ноќ во кино демек во ниедно време 3 ли беше тоа гужва јас мислам ќе се онесвестев и од тогас не се доведувам во такви ситуации no way :D
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. AnaKlarc

    AnaKlarc Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Женски
    Кловн........ брр :sweat: Незнам како се вика но од кловн или кукла кловн едноставно бегам и сега само што помислувам да си замислам да има кловн до мене почнав да плачам ;(
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. shushu

    shushu Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Od golem noz.nikako nekoristam golemi nozevi samo gi mijam oti moram.Sekoj pat si mislam deka koa ke go zemam ke se isecam ili slicno. :doh:
    (Sorri od tel sum zatoa lat.)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Јас познавам личност што има фобија од пудинг. Се додека не ми го кажа тој податок, мислев дека ништо нема да ме изненади, но ете.... :tmi:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Тоа што се плашам од инсекти, најмногу од пајаци, не е чудно, ама јас се плашам од гумени играчки како пајаци и други инсекти. :tmi:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    Јас имам фобија додека одам сама навечер мислам дека ме следи некој манијак :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.535
    Допаѓања:
    28.741
    Пол:
    Женски
    Од чудни фобии имам фобија од повраќање, значи не можам да поднесам, и од автобус, дури напади на паника добивав кога ќе помислев на автобус, ама горе долу подобро е и сега дури и можам да се возам во автобус:wasntme: А обични фобии имам многу затворен простор, висина, инсекти, гужви...
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Lisa_Maja

    Lisa_Maja Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2014
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    384
    Пол:
    Женски
    Jas na primer imam fobija od zemjotres i ako go osetam navecer,taa nok ostanuvam bez spienje i samo ocekuvam drug...nozete pocnuvaat da mi se potat,odvratno cuvstvo:worried:.I ednas mi pukna fenot vo race,pa ottogas so noviot maka macam,go pistam i so strav i na brzinka susam kosa ili mm mi ja susi i se krsti sirot.Ama sto mozam-pojako od mene e...
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Makeup

    Makeup Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    50
    1.Од високо
    2.Од грмење
    3.Од земјотрес
    4.од темница и од тишина
    и многуу други :sweat::rofl:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Tumblr.123

    Tumblr.123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    421
    Пол:
    Женски
    од темнина..:@
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.