1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чудно искуство што се повторува... Дежа ву?

Дискусија во 'Психологија' започната од Blackberry, 22 март 2010.

  1. Blackberry

    Blackberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2010
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    13
    Дали на некој му се случило некогаш да се збуни од некоја ситуација,затоа што веќе се случило.
    Мене понекогаш ми се случува многу чудно како да занм што ке се случи,како веќе да су го видела тоа и
    таа ситуација многу ме збунува,се е исто ама никако да се сетам кога и дали се случило?
    Има ли некој сличен проблем или јас сум чудна ??? :?:
     
    На Goddest и nadya99 им се допаѓа ова.
  2. Braveheart

    Braveheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    94
    Ми се има случувано да препознаам ситуација која веќе ми се случила.Истите луѓе, истото место, истите муабети, иста местоположба... и кога ќе ми се појави тоа чувство гласно си кажувам- „дежа ву“ :D .Малку чудно и необично, но реално.
     
    На FeminkaDoKraj му/ѝ се допаѓа ова.
  3. pinkpanter

    pinkpanter Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
  4. Blackberry

    Blackberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2010
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    13
    Значи не сум единствена,истиот разговор истите луѓе се исто,напамет ги знам зборовите и како некој зајак сум цела збунета.Благодрам што го сподели ова чудно искуство :D
     
  5. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    И мене истото ми се случува,тоа е она дежа ву,ми се случува некои луѓе,некои ситуации,како да ги знам од порано.Мислам дека од псхиолошки/спиритуален аспект има поголемо значење тоа што ни се случува.Понекогаш кога ке запознаам некои луѓе се чудам од каде ги знам или ми се познати,а никогаш во живот да не сум ги видела.Мислам дека тоа има врска со душата на човекот,без разлика кој.Понекогаш и некаде сте сретнале теми или коментари па макар и на шега за претходен живот,меѓутоа јас лично не верувам во тие работи,но претпоставувам дека тоа дежа ву од таму потекнува,незнам.Имам прочитано но недовршена со читање книгата Патот на душите,во која еден доктор по пат на хипноза кај своите пациенти открива информации за нивниот живот,нивната свест и потсвет,за луѓе кои никогаш не ги виделе или пак некои ситуации кои им изгледале познати а незнаат од каде.Во таа книга се спомнуваше нешто слично како темава и нејзиниот вовед.Од таму и знам ете некои работи,за кои што и не сум сигурна и незнам дали е тоа така,иако тоа веројатно знаат само луѓе што ја проучуваат оваа тематика,но на крајот на краиштата тоа со сигурност па и никој неможе да го потврди.
     
    На EminemsGirl и Tanjamm им се допаѓа ова.
  6. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Хмм психата е сложена и доста не сфатлива, многу ситуации постојат па не можеме да ги објасниме. Не постои одговор за многу двоумења кај човекот.. дежаву-то постои како појава и многумина го доживеале, но сепак не постои некоја теорија која би можела да го објасни, се останува на претпоставки...
     
  7. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Дежаву-то ми е секојдневие и навикната сум на тоа. И јас правам вака:
    Дури и на тие што ме познаваат веќе не им е чудно затоа што често ми се дешава.
    И незнам зошто, ама обожавам кога ќе ми се случи дежаву :D
     
    На acvamarin му/ѝ се допаѓа ова.
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Па дежа ву не е некоја непозната појава... И мене ми се случува често. Понекогаш и почнувам да се нервирам, цел ден како да ми се повторува..
     
  9. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Охоооооо колку сакаш пати.Ете вчера последно ми се случи,дојде другарка ми и знаев што следува во разговорот и во движењата.Не е тоа некоја непозната ситуација.Дури и некогаш се зафркаваме,ајде сега кажувајте ако ви е дежа ву,да не се мачиме по вторпат :lol:
     
    На dolly.doll му/ѝ се допаѓа ова.
  10. terezicka85

    terezicka85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    :up: :Down: :up: :? :worried:hock: :( ;) :P :!:
     
  11. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    5.656
    Пол:
    Женски
    некои ми имаат кажано дека тоа е појава случена од претходниот живот..
    И мене многу ми се има така случувано .. Повеќе пати ;)
     
  12. yummy

    yummy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    49
    Толку често ми се случува што више и ме нервира! Кога ќе и кажам на другарка ми дека имам дежа-ву паника ја фаќа, мн се плаши :D :D :D
    Иначе исто и јас практикувам да кажам на глас дека имам дежа-ву, зошто така, како да ја пресечувам ситуацијата. :^)
     
  13. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Не еднаш, ми се има случено многу пати да имам дежа ву ама веќе тоа си ми е нормална работа и кога ќе ја видам истата ситуација или во мене или на глас си викам дежа ву и готово. :D
     
  14. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    Ми се случувало често но во последно време баш и го немам :D
     
  15. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Не ми се случило ова, туку слична работа на дежа ву.
    Ќе доживеам некоја работа и после 2 секунди ќе ми ѕврцне дека сум ја сонувала.
    Меџутим, то је нормално..

    А за дежа ву...
    Повеќето знаат погрешно да го протолкуваат.
     
  16. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    истото и со мене..а и дежа ву ми се има случено и сум мннноооооооогу збунета во врска со тоа.
    :tmi: :?: :wasntme:
     
  17. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Тукушто дознав Ангелче. Мозокот покасно ги испраќа информациите кои што ги гледа, што не е ништо ненормално, па затоа и мислиме дека сме ја сонувале таа работа. Негде после триесетата година, ова се намалува. |(
    Иначе, вака ако е све, што сонуваме демек се исполнува, сите ќе бидеме Баба Ванѓа vol.2. :D
     
    На HuntressGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Леле...ми се дешава, не многу често, ама пак ми се има десено и многу е јако :D
     
  19. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    Не ми се случило ова, туку слична работа на дежа ву.
    Ќе доживеам некоја работа и после 2 секунди ќе ми ѕврцне дека сум ја сонувала.

    истото и мене ми се случува
     
  20. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Дежа ву ми се случува..и се така кога ќе ми се повтори си викам ова го сонував и потоа се освестувам што би се рекло и си викам Дежа ву беше