1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали луѓето се менуваат?

Дискусија во 'Психологија' започната од Unfaithful18, 5 јуни 2010.

  1. Belieberforeever

    Belieberforeever Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    9
    Секој се менува некој на лошо некој на добро.Зависи тоа само од него :)
     
  2. seasopraime

    seasopraime Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Да,дефинитивно сите се менуваме некој на подобро некој на полошо ама сите си го мењаваат карактерот !
     
  3. tirkenbal

    tirkenbal Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    1.677
    Допаѓања:
    12.536
    Пол:
    Женски
    Па прво мислев дека се менуват,а после сфатив дека всушност не сум ги познавала доволно. Тешко дека некој може да си го смени карактерот,тоа е нешто што се гради од мали нозе,може само да се сменат некој навики ама карактерот НЕ. :))
     
  4. Nina23a

    Nina23a Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2014
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    19
    Паа и да и не. Во текот на нашиот живот ние сме подложни на промени. Сите работи кои ни се случуваат не менуваат нас како личности и нашиот поглед на размислување. Но, од друга страна, некои наши карактеристики остануваат исти и колку и да се обидуваме да ги смениме, тие ке си останат за цел живот како дел од нас :) .
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    ..и тоа како...
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Angelce201

    Angelce201 Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2012
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    6
    Значи до пред едно 5-6 години бев едноставно како да кажам како "бајче".Кој како ќе ми рече така.Ако ми дадат или речат да јадам ок ако не сама не барам.Потоа како растев се повеќе гледав понижување,завист,корист,себичност,кој и да ми рече нешто не знаев да вратам едноставно да се одговорам и ред други работи од страна на роднини,а да не збориме па за другарки или пријателки ... Јас значи уште се чудам како станав ваква ... Е сега веќе одма бре ми пререче ли некој нешто одма во лице нема позади грб или да дозволам некој да ме прави слепа на "пули очи" што би рекле,абе дури и со моиве дома некоаш се закачам.Јас не можам самата себе да се препознаам до кој степен дојдов.Незнам што е работава ама и вака волку да збориш не е добро.Многу пати на моиве дома или на некој друг ќе му речам нешто абе после сум пишман сто пати зошто така му реков нели некоаш сварно треба да се одговори ама некоаш претерувам.Станав неподнослива дури сами ми излетуваат од уста некогаш зборовите баш таму кај што треба да замолчам.Еве баш пред некој ден на татко ми нешто му реков абе после пишман се сторив не сто илјада и сто пати ама џабе е.Секогаш си велам од утре не зборам многу ќе си ќутам ама ништо. :| :| :| :doh:
     
  7. TheBlueMoon

    TheBlueMoon Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    645
    Пол:
    Женски
    Сите се менуваме и како резултат на она што го правиме и од она што не опкружува.

    Никој не може да остане ист до крајот. Во животот има толку многу замки и препреки, што навистина е невозможно да не извадиш некој заклучок кој ќе те промени.
    Исто така не` менува и друштвото во кое се движиме. Не е за џабе речено "со кого си, таков си". Дури и да имаш изградено квалитетен и цврст карактер пак се менуваш.
     
  8. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Нормално дека се менуваат, мора да се прилагодуваме на животот околината и сите промени што не окружуваат.Сакале или не тоа е.
     
  9. YourBoddy

    YourBoddy Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2014
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    70
    Се менува мозокот, карактерот НИКОГАШ. А луѓето не знам :) Хаха
     
  10. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.041
    Пол:
    Женски
    Дел од навиките може да се сменат, и погледот на кој ги гледаме нештата. Но спомените и преживеаното не се менува.
     
  11. ku4ence

    ku4ence Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.753
    Пол:
    Женски
    Секој човек се менува. Карактерот се менува, но не во целост, туку 95% човек може да се смени. Да мислеш дека е некој друг. Има такви случки, знам такви луѓе шо од клошари шо спијат по кафани имаат станато до шеф на фабрика. Исто има и книга. Заборавив кој ја имаше пишувано и заборавив како се вика, но се збори за еден човек шо краде и често е по затвори. Последен пат кога го пуштиле од затвор отишол во црква за да преспие. Пред да се разбуди попот тој краде се шо може и кога полицијата го фаќа и го носи назад кај попот да му го врати краденото овој му вика “Не, не јас му ги дадов! Еве, ги заборавил и сребрените лажичи!“ и у тој момент во него свеста проработува и од тогаш се сменил целосно шо стигнал и до најпочитувана личност.
    Секој се менува, само треба трпеливост и време.
     
  12. Pepelaska25

    Pepelaska25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Незнам дали можат карактерот да го сменат намерно, но знам дека сите ние секојдневно се менуваме и карактерно и физички. Секако дека и некои особини кои не ни се допаѓаат можеме да ги проениме но во тој поглед не би требало да очекуваме драстични промени.
     
    На Aleksandarreal му/ѝ се допаѓа ова.
  13. viktorxD

    viktorxD Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Машки
    Секој човек може да се смени..Но само ако сакааат да се променат.
     
  14. Angelinkka

    Angelinkka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Ако некој почне да се менува во твоите очи, тоа значи дека штотуку почнуваш да го запознаваш!
     
  15. Kartman

    Kartman Активен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2014
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Машки
    ако си со некој цело време можеш да не приметиш дека се сменил (може дека и ти се мењаш)

    иначе да лугето се мењаат
    најбрзите промени се случуваат заради ненадеен стрес (како тригер)
     
    На Emy867 и tessie им се допаѓа ова.
  16. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Во моето опкружување, обично сите се сменуваат полека на лошо.. некогаш се запрашувам да не е проблемот до мене, ама не ќе да е, сеуште немам забегано од моите основни начела и принципи .
     
  17. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Ma itoa kako lugeto se menuvaat.Ne samo so tekot navremeto tuku i vo odnos na potrebite.
    Da.Da.
    Se slozuvam so edna clenka koja veke napisala deka porano smetav deka promenuvankjeto e navreda.Veke ne mislam taka.Navredliva e promenata spored potrebite i sloicni,no ne sekoja.
    Nekoi velat deka covek ne se menuva mu se menuvale samo nekoi katakteristiki.A toa ne e promena na covekot?
    More kakvi kameleoni ima..
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  18. De-lovely

    De-lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    932
    А не ли би дошла таа промена како нешто што тие веќе го имале во себе, па со тригерот само излегла на површина? Што фактички не е промена, туку покажување на вистинското лице? :?:

    Јас мислам дека луѓето не се менуваат, само со промена на ситуација си се покажуваат какви навистина се. Т.е само откриваат повеќе од нив.

    Нели има ситуации во кои баш ти е сеедно за нешто и ќе се вклопиш во општото мнение за нештото, ама доколку тоа допре до тебе вистински ќе си искажеш што си мислиш, па ќе дојде еј види се смени.
    Па не баш нели?:?:
     
  19. anna.tesoro

    anna.tesoro Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    99
    Пол:
    Женски
    Човек може да се смени само ако тој сака. Значи ако некој сфати дека нешто не е во ред со неговите карактерни особини, ќе вложи напор и ќе се смени. А да се смени затоа што некој друг мисли дека има потреба, не. И да изгледа дека се сменил тоа е во него и ако сам не сака, џабе е.
     
  20. evangelina.ina

    evangelina.ina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    17.812
    Пол:
    Женски
    Во целост се сложувам со мислењето и да додадам : Болеста,беспарицата,несигурноста што ја носи денешницата и тоа како го менуваат човекот за жал сум го осетила на сопствена кожа...
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.