1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депресија

Дискусија во 'Психологија' започната од madzarovska, 30 ноември 2009.

  1. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    и јас Нате така се тешам , ако не денес утре,ако не утре задутре .. можеби еден ден ќе биде подобро . Дај боже !
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Wild.Cat96

    Wild.Cat96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2014
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    723
    Во последно време сум многу депресивна се ми оди ама буквално се наопакѕ ништо како што сакам или планирам,плачам еднаш денот обавезно а денес дојде и до тој степен да пробам и да се сечам,пробав ама не успејав да ја сечам кожата.
     
  3. jasminka-mikus

    jasminka-mikus Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    23
    ima veke podolg period od koga povtorno mi se vrati depresijata se cuvstvuvam loso,pomina tocno edna godina od ko piev AD sto za kratko gi prekinav mi bese ubo nekoj period eve sega pak mi se vratija losite misli za nekoi raboti se kontroliram no za nekoi raboti ne uspevam cuvstvuvam kako da tonam...pred nekoe vreme svativ deka okolinata t.e moite najbliski me pravat da se cuvstvuvam loso i da se nerviram posakuvam se da oteram po gavolite no ne znam dali toa bi bilo vo red si velam ke si go gledam mazot i deteto nisto drugo ne me interesira i da pocnam taka da se odnesuvam i da gi izbegnuvam tie luge sto me povreduvaat koj saka neka e...eve deneska se cuvstvuvam uzasno nemam volja za nisto odvaj se vozdrzuvam da ne vikam po deteto ne mi e toa krivo resiv da se popravam koga e vo prasanje deteto nema vise da mu se deram bez potreba,vo plan sme za drugo dete no so ovie nervozi kako ke zabremenam i kako ke go nosam toa dete?sama sum nemam so kogo da poprav muabet da si ja olesnam dusata zatoa pisuvam tuka...se nadevam za brzo ke pominat ovie losi denovi...
     
  4. Tori1

    Tori1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2013
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    95
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  5. TrueReligion

    TrueReligion Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    175
    Здраво :)
    Пишувам тука, затоа што мислам дека веќе недела-дена сум во депресија. Ми се случија многу работи едни по други за кои не би сакала да зборувам и ми се насобра се.Не знам, мислам дека сум сама.Се осврнав само на 2 пријатели. Во кого и да погледнам не можам да му верувам. Во сите гледам предавник.Сосема се изолирав, само јадам, и гледам телевизија.Имам проблеми со сонот, едвај да заспијам, а кога заспивам по одреден период се будам.Имам доста немирен сон, изгубив многу нешта во животов.Друга работа е што и хормонски почнав да се пореметувам. Два пати во месецов ми дојде.Свесна сум дека вакво нешто сите нам ни се дешава, ми се случувало и порано ама 2, 3 дена траело. Сега трае сеуште. Искрено, не знам што правам веќе со мојот живот.Ми треба простор и време, ама чувствувам дека многу време ќе ми треба.Исто така покрај совет, би сакала да прашам дали постојат некои апчиња што би ми помогнале да останам посмирена.
    Ви благодарам.
     
  6. fairy90

    fairy90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Немаш линекој близок за да ти даде некој совет,мајка,сестра,брат?Млада си за да пиеш апчиња за смирување,а и ако толку ти требаат оди до кај матичната нека ти препише.А ако пак имаш стварно проблеми најубаво ке биде да разговараш со стручно лице. :|
     
  7. bombona23

    bombona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2014
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.817
    Најдобриот начин за смирување според мене, бидејќи јас бев доста нервозна личност, е физичка активност( трчање, теретана, јога) и планинарење еднаш во неделата. Секојдневно дружење со луѓе со различни ставови и карактери. Насочување на негативната енергија кон нешто позитивно, да речеме ако имате некој талент да го негувате и усовршувате, ако немате направете нешто што го сакате и вложете труд додека не го остварите. :*
     
  8. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Јас моментално поминувам низ депресија. Само низ маскирана депресија. Што значи јас во секојдневниот живот се однесувам како среќна, позитивна личност, се најнормално, се смејам и се и кога се вратам дома, седнувам во едно ќоше и почнува да ме мава депресија. Во некои периоди успевам да ја замаскирам и кога сум сама, поточно сама на себе си мачкам очи дека немам депресија. И некогаш ми успева, ама на кратко. А во некои други периоди и кога сум меѓу луѓе сум едноставно покисната и немам намера да глумам среќа и лудило и само молчам и размислувам. Таквите периоди ми траат обично многу кратко затоа што не сакам луѓето да ме гледаат таква. Почнав сама да се борам против депресијата, ама тешко е.
     
    На Anabelle.Amorette му/ѝ се допаѓа ова.
  9. luncika

    luncika Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    170
    ^ И јас се чувствувам потполно исто. Ми нема смисла животот, не сакам ништо да правам, само така го губам времето и ме фаќа нервоза поради тоа. :sweat:
     
  10. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Како бре може неколку години наназад , септември и октомври да се мразам себеси.
    Сакам само да лежам во темна просторија, покриена преку глава и да не комуницирам со никого.
    Ама штом ќе се приближам пред влезната врата на работа, јас сум нај срќната и нај позитивната личност.
     
  11. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Знам како е да си во депресија, но јас ја надминав, ги собрав сите свои сили, и успеав, се оттарасив од неа и не сакам да се врати.
     
    На ColoursOfTheRainbow и natemila им се допаѓа ова.
  12. seasopraime

    seasopraime Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Јас самата си помогнав и излегов од депресија,обидувајќи се да ги гледам и најмалите ситници како среќа.Така да сега животот ми е прилично убав,односно многу поубав од порано :rofl:
     
    На natemila и elisabeta им се допаѓа ова.
  13. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    За да еден човек се излечи од депресија, прво, потребно е и самиот да го сака тоа. Џабе е ти да се трудиш да го извлечеш некој од давење, ако тој самиот плива накај дното. Да се живее со депресија е тешко. Чувството е како да се давиш. Особено е тешко ако тоа е маскирана депресија. Кога се смееш, а имаш грутка во грлото, внатре те боли и чувствуваш како светот да е под вода, ти се давиш, а сите околу тебе дишат.
    Според мене депресијата е исто толку сериозна болест како и другите здравствени болести. Ако човек срши нога, му ставаат гипс, ако го боли глава пие апче, ама депресијата многу, многу потешко се лечи. Како што кажав, за тоа и самиот човек што пати од депресија треба да има желба за да се извлече од неа. Не мора човек да има некој посебен проблем во животот за да се депресира. Затоа што депресијата е болест, може да дојде од никаде, како што се случува и со скршеницата, главоболката или болките во стомакот. Секако постои нешто што ја поттикнува депресијата и тоа се најчесто човековите мисли (негативни). Со тоа што човекот размислува негативно не е свесен дека секој мисла му оди право во потсвеста, а потсвеста без разлика што и да слушне, се труди да го острвари тоа.
    Кога еднаш ќе се најдеш во канџите на депресијата, многу е тешко да излезеш од нив.
    Има моменти кога јас давам се од себе за да не бидам депресивна, ама секогаш постои нешто што ме спречува. Тоа е затоа што немам доволно воља и ми станува сеедно. Ама не се предавам, иако на моменти сум на самото дно и не го ни слушам повикот што се обидува да ме спаси од давењето. Доброто кај мене е што сум оптимист. И дури и кога сум депресивна, оптимизмот некако ме враќа во живот и ми ја става боцата со кислород за да дишам под вода.
     
    На WarriorAngel, Serafima, Doozy и 5 други им се допаѓа ова.
  14. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.535
    Допаѓања:
    28.741
    Пол:
    Женски
    Депресија е апсолутно сериозна болест, и воопшто не може да се смета само како минлива состојба, туку напротив бара премногу внимание и долг период за да се излечи.Најпрвин треба да се разграничи состојбата на тага и депресија, депресијата е далеку посериозна, а секој понекогаш во животот доаѓа во состојба да тагува.И депресија не е нешто што едноставно ќе ти помине туку така.

    Јас подолг период се борам со депресија, на почетокот ми беше тешко и воопшто да го признаам тоа, не го споделив тоа со никого, за сите изгледав добро, можеби и поради тоа што се прикажував како постојано среќна личност, со постојана насмевка на лицето, иако нели внатрешно се борев со себеси.Да бидеш во депресија, јас го доживувам како една црна дупка, во која што секој ден пропаѓаш се повеќе и повеќе, и очајнички бараш повик за спас и некој да те повлече нагоре.Ама никој и ништо не може да ти помогне ако ти самиот немаш волја.Пред околу година дена, постојано спиев, немав желба за ништо, сосема се изолирав од луѓето и избегнував контакт со поблиските другарки.Тоа е едно од најлошите нешта што може да си го направите.Значи колку и да ви е тешко, не се затварајте, поминете барем неколку часа со луѓе, навистина многу помага, барем за миг ќе се почувствувате подобро.

    Инаку сега веќе подобра сум, одбивам да земам лекови, и си помагам самата на себеси со позитивни мисли.Се трудам секој ден да не мислам негативно, иако ми е навистина тешко.Секако се случува да имам денови кога воопшто не сакам да станам од кревет, и да го преспијам денот, ама повеќе не си дозволувам тоа чувство да ме надвладее, наоѓам барем и најмала причина која ќе ме поттикне да станам и да бидам подобро.
     
    На imelda, Giovanna, Serafima и 5 други им се допаѓа ова.
  15. BabyStyle

    BabyStyle Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    8.955
  16. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    За жал скоро сите мои пријатели се во депресија. Секој ден истите муабети ги разговараме.
    Овде во Мк нема работа, или се мачат за бедни 200 евра, менталитетот си го знаеме каков е, како да нема живот, како да е тапа период кој трае со години.

    Додека студиравме, имавме надежи, ама отпосле било многу тешко. Нема работа, повеќето немаат среќа во љубовта, купи ден-помини, сите се празни и неисполнети.
    Во секој момент некој од нив има седативи при себе, или во најмала рака нарачуваат алкохол на бел ден.
    И мене не ми е лесно. Многу се трудам поради ситуацијава во која не/живееме да останам нормална.
    Ама тешко оди...

    Зошто многумина се во депресија-има причина ! Ете, кај речиси сите мои пријатели е поради мизерниот начин на живот овде.
     
    На tanicka и julie77 им се допаѓа ова.
  17. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Се сложувам со сите дека депресијата е сериозна болест.Толку сериозна што те спречува номално да функционираш.Оној добро познат внатрешен немир буквално не ти дава мира и се изолираш од светот на некој начин.А најлошо е кога се правиш дека ти е добро,а умираш од желба некој да те сослуша,разбере,да ти даде некој совет или едноставно да ќути и само да те прегрне.Тоа неможе да ја излечи депресијата, но може да направи полесно да ја пребродиме знаејќи дека не сме сами.
    Се ова произлегува од нашите негативни мисли.Потсвеста тие мисли ги прифаќа како наши барања и си ги исполнува.Секое твое негативно мислење продира во твојата потсвест ако ти неможеш да ги контролираш емоциите и фрустрациите и резултира знаете како.Ако и поставиш позитивни барања-позитивни мисли-ќе ти го благослови животот.
    Многу добро знам што е депресија.Депресија, а не депресивна состојба,зошто тоа се два различни поими.Потсвеста си ја хранев со се што е негативно,на животот гледав со песимизам не ги контролирав негативните мисли,па тие почнаа да управуваат со мене.Толку управуваа што само негативно се апсорбираше со мојата потсвест..Не гледав излез од домашните проблеми кои секојдневно ме опкружуваа и постојано се обвинував себеси и тоа дека никогаш нема да ми биде подобро,како можеше мене да ми се слуши тоа...Помош не побарав,можеби е апсурдно, но терапијата позитивно може да делува некое време,а што после кое ќе ги видам повторно тие несреќни лица....
    Знам дека не поминува само од себе,а уште полошо е што сериозно му штети на здравјето,па поради тоа се борам некако.Ако нешто ми помага тогаш тоа се книгите на Џозеф Марфи "Како да го добиете тоа што го сакате" и "Моќта на потсвеста".Книгите се богатство и сите после тоа ќе размисувате поинаку.Ќе ви помогнат како да посеете мисли на доброто,љубовта,здравјето,хармнијата и успехот чувствувајќи го божјото присуство,и ќе почувствувате неверојатна смиреност.А уште и ако така го истренирате вашиот ум,тогаш сте на добар пат.Ќе научите да им кажете СТОП на негативните мисли и ќе ги замените со позитивни.Ова е само сугестија која кај мене се покажа успешна,кај некој што е во почетна фаза уште поуспешна сигурно, па се надевам на некој ќе му користи :)
     
    На ku4ence и mal.ecka им се допаѓа ова.
  18. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Де бреееее, не можам да сфатам како на многумина им е депресивно овде заради ситуацијата во државата и за платата?
    А мислите дека во странство цветаат ружи? Не, и таму е истото.. Пола пари за давачќи, и останатото ако ти остане за тебе едно 2 - 300 евра. Е така е. Нека отидат во странство и ќе кукаат веднаш за враќање.
    Ако не ми се допага овде патот багажот и дека те носи пат оди.

    Него на темава назад.
    Депресијава не е само заради ситуацијата со економијата овде само. Туку депресија се појавува и од тоа каква околина те опкружува, со кои луге живееш, какво друштво имаш, љубов, проблеми со родители на факултет и така натаму.
    Но денес имам забележано дека некои пагаат во депресија од обични работи, за обични ситници...
    Еден период, односно пред 5 6 години бев депресивна и сега кога ќе се свртам назад ќе се смеам на сето тоа. Еднаш решив да ја победам и да почнам да си го терам својот живот како што сакам без да дозволам нешто да ме победи.
    Инаку да, депресијата е страшна работа и не смееш да дозволиш да те победи и да те води во амбис. Биди тој силен што ќе имаш да и се спротиставиш и да ја победиш.
     
    На JustBeYou му/ѝ се допаѓа ова.
  19. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    976
    Допаѓања:
    2.362
    Значи на темава пишуваат луѓе врска што немаат со болеста депресија. На никој не му посакувам ни да дознае што е тоа, но ме иритита кога читам дека депресија било кога си без работа, без пари.....што нема врска со болеста депресија!!! Информирајтесе па пишувајте!
     
    На crimson, Sanjichka007, Vetruska и 2 други им се допаѓа ова.
  20. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски