1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грижа на совест

Дискусија во 'Психологија' започната од deedee0, 23 јануари 2013.

  1. deedee0

    deedee0 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    364
    Дали во моментов чувствувате грижа на совест и зошто?
    ако е дупла-канта
     
  2. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Не, и гледам подалеку да стојам од работи кои ќе ми донесат грижа на совест.
     
  3. HollyCombs

    HollyCombs Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    19
    Грижа на совест може да имам кога ќе навредам некој или ќе се однесувам лошо спрема некој кој што тоа не го заслужува. Исто така чувствувам грижа кога си ги прегазувам моите принципи, сметам дека не е во ред и нешто лошо сум направила.
     
  4. Agatha

    Agatha Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.147
    Имам многу пати грижа на совест , најмногу кога ќе згрешам некому, но еве денес имам кон самата себе грижа на совест, понекогаш си правам работи кои лично мене си ме повредуваат :(
     
  5. 4rever.unique

    4rever.unique Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    224
    Имам огρомна гρижа на совест и многу ми отежнува, многу се κаам, но готово, нема вρаќање! Се чувствувам κаκо себична личност. Дедо ми беше на смρтна постела (јас незнаев, мислев деκа ќе поживее уште вρеме, беше болен од ρаκ 6 стадиум). Мајκа ми ме виκаше да појдам со неа даго посетиме (ме виκала зошто знаела деκа е за последен пат) но јас и ρеκов деκа неможам да дојдам, деκа сум умоρна. Во моментов се ρасплаκав феминκи ;( ;( не ми се веρува, κаκо можев толκу себично да постапам, мислев деκа не сум таκва личност, но ете себична сум била. 2 дена подоцна почина, не појдов за последен пат да го видам, не појдов ;(! Мајκа ми ми збоρеше κаκо сум можела да го напρавам тоа. Подоцна паκ ме тешеше и ми велеше деκа не сум била виновна, не сум знаела κога ќе почине. Но јас чувствувам огρомна гρижа на совест. Зошто не појдов да го видам за последен пат. Κажете ми феминκи нели е беше себично од моја стρана!?
     
  6. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Оф мило и јас сум со грижа на совест како тебе. И јас не кренав тел тогаш кога требаше, а да кренев сега можеби ке беше жива тука со мене ама... Тешко е многу. Незнам зошто мислиш дека ако ги прашаш другиве ке ти олесни? Нема. И јас прашував и ми велеа не си ти виновна, од судбина не се бега, ама секогаш е тука она “што ако“. Незнам дали некогаш ке ни се олесни, ама знам дека долго ке не мачи. Тоа е тоа.
    Сепак во твојов случај е некако послесно, пошто дедоти сте знаеле дека ке умре, само не сте го знаеле времето. А и да си била кај него и да не си била тој ке умрел секако. Кај мене е сосем друго. Смртта дојде ненадејно. Тешко е кога саканите не ни кажуваат збогум. Тешко е кога знаеш дека многу работи останале недокажани. Тешко е што не сме се прегрнале за последен пат. Тешко е многу.
     
  7. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Се трудам да ги резонирам работите навреме за да не се доведам во ситуација која психички ќе ме измачува.
     
  8. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Јас секогаш се трудам пред на направам или не направам нешто да размислам за истото, дали подоцна ќе се каам или нема. Но сепак животот е многу непредвидлив и за некои работи некогаш едноставно немаш време да мислиш. Вака не ми текнува некоја поголема работа за што имам грижа на совест ама сигурно има некои ситници.
     
  9. valery15

    valery15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    116
    А бре луѓе во клас во основно имав едно чупе кое беше доста сиромашно, седеше до мене во иста клупа и некако кон крајот на првото полугодие последниот ден кога требаше да останеме на распуст нејзиното моливче во мојата чанта. Леле, кој знае дали имало да си купи нов, но наместо да и го вратам на почетокот на новото полугодие јас го загубив. Како можам да бидам до толкууу смотана. Кога ќе ја видам до ден денес имам грижа на совест.
     
  10. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Јас грижа на совест имам скоро секогаш и за скоро се. И за работите за кои не сум виновна или немам допирна точка со нив имам грижа на совест. Да му кажам на некој „не“ имам грижа на совест.
     
  11. seasopraime

    seasopraime Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    И јас имам скоро секогаш грижа на совест и за многу работи и за кои не сум виновна.Често имам грижа на совест поради довербата и кога ке ми изневерат и разочараат мислам дека ја сум крива што сум поделила нешто кое не е ни тајно ни срамно се некој а тие ке ме направат будала,ненормална и забегана..сепак не само поради ова и инаку имам многу често.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. elenkata20

    elenkata20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Забегана работа е овоа.. Многу пати ако се издерамм ми е криво..на моите им викам ( и отпосле размислувам ) темелно..ако кутрето се удари или ми падне од раце споулавувам од мака и грижа..Ако сум можела да помогнам а сум одбила од нервоза во тој момент...
     
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.147
    Допаѓања:
    76.569
    Пол:
    Женски
    Се случило да имам грижа на совест, најчесто кога сум приморана да излажам за да се спасам себеси или кога ќе им згрешам нешто на моите родители. Еднаш се изедов жива заради тоа што го уплашив внучето со мојот бес (не кон него но го покажав пред него) а тоа така мало беспомошно мислеше нему ќе му наштетам. Па кога го зедов, цртани му пуштив, чоколади му ветив дека ќе му купам, што не. Овој период не сум имала грижа на совест.
     
    На sugarlips му/ѝ се допаѓа ова.
  14. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Често знам да реагирам бурно во некоја дешавка. Да згрешам и после да ме јаде совеста..
     
  15. Anah

    Anah Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    634
    Допаѓања:
    1.370
    Пол:
    Женски
    Многу ме нервира кога некој манипулира на оваа карта, ти предизвикува грижа на совест за да дојде до своја цел, али за среќа ја добро ги читам таквите.
     
    На ушко му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Речиси се што ќе направам пред време ми е премислено, па можам да кажам дека до сега сум немала баш некоја грижа на совест за нешто сериозно. Гледам да не се доведувам во такви ситуации.
     
  17. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Ако имаш грижа на совест у денешно време отиде у пекол.
     
  18. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Некако ми изгледа соодветна темава.
    Вака, моментално сум во дилема.
    Ми почина пред некое време многу блиска особа.
    По анализи и сл, разбравме дека дошло до смрт заради неодгодорност на ќерка и, т.е и давала лекови за кои знаела дека не смее да ги пие, ради нив дошло до срцев удар од што помодрела цела лева страна ама ќерката криела од остатокот од семејството.
    Женава уште можела да функционира, но отежнато.
    Кажала после некои 10 дена кога состојбата многу се влошила, била повикана брза помош, но жената починала во болница.

    Не знам како, но ќерката не поврзала 2 и 2 дека она е крива, туку уште вика па како е можно да бил удар.
    На мајка ми и рекоа да и каже на ќеркава дека ради неодговорност дошло до ова, но мајка ми не сака зошто и е страв да "не и го уништи животот" нели ради грижа на совест.


    Дали вие би кажале?
     
    На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
  19. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    2.461
    Пол:
    Женски
    Во право е мајка ти.
    Починатата најверојатно би го кажала истото.
     
    На Anah и Emotional123 им се допаѓа ова.
  20. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.974
    Допаѓања:
    8.737
    Пол:
    Женски
    Дури се има совест, не е страшно. Лошото е било какво отсуство на совеста.