1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Која е вашата животна цел?

Дискусија во 'Психологија' започната од manja666, 31 октомври 2011.

  1. Alyson

    Alyson Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2014
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    170
    Прво нешто на што помислувам кога ќе се запрашам каква треба да биде идната јас, е успешната кариера. Пред мене стои уште долг пат кој треба да се помине за да почне да се гради кариерата, но ќе дадам се од себе за да бидам самостојна и да не зависам од никого. А и многу ми значи тоа да потигнам нешто значајно во животов, како што спомнавте, да бидам некој и нешто.
    Следно е семејството. Покрај мене да биде човекот со кој сум сега, да имаме убаво мало четиричлено семејство. Да си создадеме дом подалеку од градскиов хаос. Не мора да биде којзнае колку големо и луксузно, но во него да владее мир, хармонија и љубов. Можеби звучи малку како клише, но доколку би го имала ова во животов, среќно и здраво семејство и успешна кариера покрај мене, нема да има што повеќе да посакам :wasntme:
     
  2. Linnea

    Linnea Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2014
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    112
    Пол:
    Женски
    Мала сум сеуште, но во последно време многу често размислувам за тоа како ќе си ја изградам иднината. Најпрво, сакам да го прошетам светот. Голем авантурист сум и сакам да посетам што повеќе места. Сакам да студирам на некој од врвните универзитети, па уште сега собирам информации за како да се упишам на нив :D Не знам што ќе студирам, ама сакам да бидам успешна во мојата кариера, како и секој друг :) Сакам да си најдам некој што ми е компатибилен и ги сака истите работи што ги сакам и јас, па заедно да можеме да патуваме :inlove: Да се преселам во некоја прекрасна земја каде што знам дека ќе имам убав живот, да имам деца и кученце што ќе ми трчка по дома. Си го опишав совршениот живот :l:
     
  3. valery15

    valery15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    112
    Да дипломирам на медицински :D
     
  4. jaam

    jaam Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    Да завршам факултет првенствено. Потоа да се вработам и да одам на одмори во различни држави низ светот со мојот сегашен партнер со кого ќе се омажам. Да си купиме куќа со голем, зелен, убаво уреден двор и да имаме 2-3 дечиња. Сите да сме живи, здрави и среќни и да владеат хармонични и топли односи во семејството е најважно. Ќе се трудам и ќе си овозможам ваков живот! :inlove:
     
  5. Belieberforeever

    Belieberforeever Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    9
    Засега да уживам во детството,да завршам училиште,да си го запознам идолот,а за натаму има време хаха :)
     
  6. oneday

    oneday Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    да живеам во Америка, да завршам факултет, да си најдам работа, дечиња две ,да се омажам за љубовта на мојот живот(ако ја најдам) ;) ,да одам на егзотични дестинации на одмор.
    и да го запознаам Роберт Патинсон,цел живот ми е испланиран
     
  7. Bihter

    Bihter Активен член

    Се зачлени на:
    3 август 2014
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    7
    Да завршам факултет и да си најдам добра работа.
     
  8. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    Пред се да се запишам на факултет на тоа што јас сакам и да завршам . Да си најдам работа според струката и да работам и живеам во Њу Јорк . Да го посетам Лондон, Париз , Лос Анџелес . И се да биде во ред со мене и моите најблиски . :)
     
  9. JustLoveHim

    JustLoveHim Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2014
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Па мала сум, иако сум помала многу често си го поставувам ова прашање.Па мојата животна цел е да завршам успешно средно со сите 5ки 8) ,потоа да се запишам на факултет, сеуште не сум се одлучила на каков факултет...После факултетот да се вработам успешно и да си изградам своја кариера...Па сакам да се омажам :$ :inlove: за мојот дечко кој многуу си го сакам и сакам да имам син ист како него :$ :D
     
  10. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    Еден дел остварив.. Завршив факултет,моите се горди на мене,успешно се снаоѓам во работата,во врска сум со човек каков што отсекогаш сум сакала.. Уште сакам да се омажам за него,да имаме здрави деца..
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Twinkles

    Twinkles Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    980
    Да се омажам за човекот кој го сакам повеќе од се на светов , да основам семејство , да бидам вработена ,дајбоже како доктор.. :)
     
  12. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.033
    Пол:
    Женски
    Да се запишам на тој факултет што сакам веќе одамна, да го завршам истиот, да најдам работа. :)
     
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.040
    Пол:
    Женски
    Да го завршам факултетот, потоа да се вработам и да оформам семејство.
     
  14. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.699
    Допаѓања:
    4.124
    Пол:
    Женски
    И со него да бидам. :)
     
  15. Talita

    Talita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    1.396
    Пол:
    Женски
    Да завршам факултет на време, да се вработам, да основам семејство со саканиот и да имам едно 4-5 деца ^_^
     
  16. HoneyAxl

    HoneyAxl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    151
    Да завршам успешно средно,со најголемиот успех,потоа на факлутет да поминам,за тоа време не ми треба никој,но по тоа сакам семејство со некој кој ќе го сакам повеќе од се и 2-3 деца,доволно,и исто така убава работа,не зависно од тоа дали во странство или тука :)
     
  17. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Mnogu, mnogu pari. Se povekje i povekje.
     
  18. XqueenX

    XqueenX Активен член

    Се зачлени на:
    3 август 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Да завршам школување успешно, да си имам добра работа со која нема да зависам од никој и да си имам семејство со тој што го сакам и 3 деца. :D:inlove:
     
  19. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Мислам дека суштината на животот е да најдеме исполнетост и среќа и тоа секој на свој начин. Заради тоа не осудувам никој за ништо затоа што секој си ги наога овие две работи на свој начин.
    Мојата животна цел е да најдам мир, задоволство и исполнетост во секојдневниот живот и да живеам за и во моментот. Мене лично ова не ми оди баш од рака дека сум од оние што живеат со вечни планови за идната или патат за минатото што ме прави несреќна на моменти. :|
     
    На Скопјетесакам му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Секој ден си поставувам нови предизвици и се обидувам да ги остварам. Конкретна животна цел-немам, но знам дека венчавка нема да биде во овој живот.:D За сега на листа ми е да отворам одгледувачница за Ердели откога ќе завршам факултет. Каков факултет ќе завршам не знам, но може да е нешто поврзано со животни... а може да е поврзано со анимирање, цртање... предолг ми е животов.
     
    На Аliсe му/ѝ се допаѓа ова.