1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Молчаливост

Дискусија во 'Психологија' започната од Amore, 26 декември 2011.

  1. gangstergirl

    gangstergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2013
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    88
  2. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    и јас сум често молчлива,знам и во друштво често да молчам ама мисл дека е од друштвото што се збори ако ме интересира прва сум :D ама Aко не ми е нешто темата си молчам...
     
  3. eticka

    eticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    85
    МНОГУ Е ВАЖНО ЧОВЕК ДА МОЖЕ СЛОБОДНО ДА СЕ ИСКАЖЕ БИЛО КОГА ИМА НЕКОЈ ПРОБЛЕМ СО СЕБЕСИ ИЛИ СО НЕКОГО. Ако работите останат неискажани каде што треба или неразјаснети, тогаш можеме да настрадаме, да не најдеме лек за нашите маки, да бидеме погрешно сфатени и најчесто губиме на разни полиња. Во себе така собираме и еден ден ќе пукне. Праведните, чесните, благородните ги победува срамот!
     
  4. Dvolicen

    Dvolicen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    3.485
    Не молчам и незнам тоа да го правам ,се разбира освен кога некогаш мора.По природа темпераментен и авантурист ..Сакам работите да бидат јасни и гласни кога треба :lol: .Ме нервираат луѓе што немаат мерило за себеси.Оние што сакаат нешто да кажат а од пуст срам-молчаливост нивна мора да им извлечеш зборови,или пак кога едноставно неможеш да дојдеш до збор не те дослушуваат а ке ти го раскажат животот во 2 мин |( .
     
    На Anabelle.Amorette и elisabeta им се допаѓа ова.
  5. Justinna

    Justinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    29
    А како тоа да ја немам видено јас оваа тема порано? :o

    Значи истата ама баш истата сум јас. Нема потреба да пишам затоа што се имате напишано за мене.

    Туку вие “зборлестите“ кажете ни некој совет како да се смениме :D :D :D хеххехе

    П.С. ете јас кога седам во друштво не само што немам тема туку не ми текнува ништо за да продолжам со муабетот, ама баш ништо :$ и седам само така ги слушам ... :$ :( :(
     
    На Chicken.che му/ѝ се допаѓа ова.
  6. marijaz

    marijaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    190
    Пол:
    Женски
    иста како мене!!
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Не сум премногу брблива но сум прилично комуникативна, не сум тивка во смисла да ќутам постојано.
    Во друштво со поблиските понекогаш и премногу зборувам а ако се најдам во друштво каде што не познавам скоро никој тогаш сум потивка.Но не можам да поднесам апсолутна тишина и ако гледам дека другата страна ќути почнувам да поставувам прашања, на пример кај учиш и такви глупости. :wasntme:
    Единствено со роднините не зборам многу, можеби чудно но не знам што да кажам освен ако не ме прашаат нешто. :D
    Пред наставниците секако сум тивка иако немам срам да зборувам со нив ако нешто не ми е јасно и сл.
    Инаку порано бев многу посрамежлива и молчалива но со текот на времето тоа се измени. :)
     
  8. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Јас па проблем имам, како да бидам по молчалива.Да ме оставиш цел ден, цел ден можам да зборам, уста не затварам. :D Се што мислам, се кажувам и ставови, и мислења, и нешто што ми смета кај некој, и што ме мачи...Абе и да ме оставиш со рандом човек на автобуска можам цел ден муабет да му правам.Дури и во спиење зборам понекогаш. :rofl:
     
    На 4rever.unique му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Shayk

    Shayk Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Не сум молчалива јас, ама ми се случува некогаш да се блокирам скроз и за секунда заборавам што сум сакала да кажам, па се плеткам и брукам..
    А сум приметила дека оние со појак глас се покомуникативни, додека оние со треперливо гласче( ко мене на пр) се потивки така, не се слушаат не за друго, ама има секакви случаеви
     
  10. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.640
    Пол:
    Женски
    Јас не знам во која група да бидам
    Молчалива за молчалива ехееееее
    терам :up:
    арно ама кога ќе ме фатат будалите само ќе зборам ќе зборам и станувам досадна па дури и хумористична
    како стенд-ап комеди во движење
    ама сепак сум молчалива(освен ако не се рачуна и сама шо си зборам)...Ќе сакам да ја отворам устата понекогаш,се предомислувам и сепак не... :x
    Констатација:чудна сум,можеби сум Венздеј :D
     
  11. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
    и јас сум молчалива,не зборам многу :D
     
    На Joi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. s.a.-95

    s.a.-95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно! Тука си многу во право, сум го приметила ова во некои ситуации :!:
     
    На Joi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Paolita

    Paolita Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2014
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    150
    Пол:
    Женски
    Е таква сум јас. Потполно се пронајдов во напишаното. Многу затворена личност сум и се премолчувам бидејќи се плашам дека другите само ќе се радуваат на моите проблеми и се плашам да искажам свој став за одредена тема бидејќи мислам дека другите нема да го ценат моето мислење и ќе ме исмејуваат. Знам дека тоа не е во ред ама не знам како да се променам и да станам покомуникативна.
     
    На Joi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    26.540
    Ми се случува некогаш кога сум со друштво да сакам да бидам сама да развивам мислење за тие луѓе.Ми велат што ти е а јас сум личност на која и се премногу лесно забележуваат промените на расположенијата.Ми велат што ти е биди искрена.ОК ќе бидам искрена но ќе се налутите.И си ќутам.Инаку по природа траам и праам.Не зборам многу. :wasntme:
     
    На Joi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.033
    Пол:
    Женски
    И јас сум молчалива по природа. Дури и кога раскажувам нешто, велам:"Нема многу за раскажување". Во училиште бидејќи велев така, не раскажував многу, ми велеа дека не сум ги прочитала книгите иако ги читав и по 4 пати понекогаш. И кога излегувам, нејчесто кога сум со сестра ми, мисли дека сум лута па ме испрашува. А моете молчење оди во пакет со прекстени раце, па нормално е за другите дека сум лута. А лута сум само во 20% од случките.
     
    На Joi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Исто.Скоро секогаш кога сум во друштво,само молчам.Сакам нешто да кажам,ама си мислам дека никој не ме слуша :D и само си молчам. :) А инаку имам многу работи за кажување :lol:
     
    На Joi и nevermet18 им се допаѓа ова.
  17. minika

    minika Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    104
    и јас сум од оние кои не многу зборат хаха кога сме во друштво само јас сум така молчалива не сум многу по зборењето ...
     
    На Joi му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Emilia.Attias

    Emilia.Attias Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Молчалива БЕВ.Сега сум само молчалива ако не ми е добро и не ми е погодено, па сметам дека ми е подобро да молчам.Дома без разлика дали сум добра или не никогаш не знам да молчам. ]:)
     
    На Joi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    8.422
    Пол:
    Женски
    Молчалива сум, посебно во ново друштво.Порано постојано бев, ама ете сега не сум толку, едноставно си кажувам свое мислење, слободно дискутирам ... :)
     
    На Joi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    И јас сум молчелива личност. Кога и да отворам уста да кажам нешто некој си лигуш ми оди контра со муабетот "ти не си у право, јас сум" затоа си ќутам повеќе пати.
     
    На Joi му/ѝ се допаѓа ова.