1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Молчаливост

Дискусија во 'Психологија' започната од Amore, 26 декември 2011.

  1. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Само пред неколку другарки можам да бидам зборлива и во вистинско светло.Пред непознати или некој со кој не контактирам, сум многу молчалива, незнам муабет да сврзам и да се спријателам со некого и мислам дека станува проблем. :?:
     
    На nevermet18 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. seasopraime

    seasopraime Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Со блиските,другарките,односно целото друштво и тие што ме знаат подобро сум многу зборлива и се искажувам како што си сакам и ме сметаат за доста луда,но кога ке бидам со некое ново друштво или некој што не сум многу блиска понекогаш се срамам и да зборувам.. (мислам дека е тоа поради забите кои ги мразам највеќе на свет..уште малку и тие ке бидат во ред)
     
  3. monnii-4

    monnii-4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2011
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    60
    Уста не отворам буквално, посебно во ново друштво. Пред две другарки сум само опуштена и сега летово си најдов друштво пред кое можев да се опутшам до некаде барем ама не ми било судено дружењето со нив..
     
  4. franca

    franca Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    825
    Допаѓања:
    1.944
    пред некоја година толку многу се повлеков во себе што со никој ништо и не ми се зборува....ептен ретко
     
  5. exoticgirl

    exoticgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2014
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    И јас пред другарките,домашните и дечкото сум зборлива,ама со непознати луѓе и оние кои не ми одговараат за дужење некако не зборам многу,таков карактер сум потешко се опуштам,што дури некои ми викат дека сум дигната,ама нема врска тоа.
     
  6. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Кај мене зависи од расположението.
     
  7. Barbie20

    Barbie20 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    По природа сум ептен молчелива и повлечена личност, посебно пред луѓе кои прв пат ги гледам или малку ги познавам.
    Ми треба време додека се отворам целосно и бидам вистинската јас. А тој процес понекогаш знае прилично долго да трае.
    Зависи и од другите и од нивниот пристап спрема мене.
    Пред друштвото сум отворена, зборлеста. Понекогаш знам уста да не затворам, а понекогаш збор не испуштам ни пред луѓе кои долго ги знам.
    Големо влијание тука има и расположението, како и психичката состојба во тој момент.
    Кога сум расположена, среќна, не го кријам тоа и можам да зборувам со саати. Но ако сум емоционално скршена, разочарана, уста не ми се отвара, се затворам во себе и зборувам само доколку некој ме праша нешто.
     
    На Elena69221, nevermet18, Tiki-lolipop и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Ако ми е погодено друштвото уста не затворам, ако сум со непознати внимавам на муабетот. Јас обожавам да разлагам дискусии. А оние многу што молчат, е тие ми се најчудни затворени и повлечени во себе, и од секогаш сум во дилема, што мислат сега што им се врти во главата, а бе со нив никогаш не знаеш на што си. Чудни типови, некогаш страв ме фаќа од такви.
     
  9. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Сите сме различни. Нормално е ова и не треба толку да ве загрижува бидејќи кај сите постојат тие моменти кога ни се молчи, и тоа од разно разни причини.
    Некои поради срамежливост, ново непријатно друштво, не ви се зборува, или едноставно немате што да кажете бидејќи темите на муабет не ви се погодени. :D
     
  10. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Кај мене молчаливоста зависи од средината и луѓето кои ме опкружуваат. Кога сум дома, меѓу некои што не ги познавам многу или што не ми се допаѓаат, тогаш цело време молчам. Дома гласот ми го заборавија. А кога сум во некое друштво што ми одговара тогаш цело време нешто си мелам :D
     
  11. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    По природа сум молчалива, но ако ми се погоди друштво или пак подобро сум запознаена со тие луѓе, уста не затворам.
     
    На ColoursOfTheRainbow му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Tumblr.123

    Tumblr.123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    421
    Пол:
    Женски
    Па и јас сум малце молчелива ама кога сум со нови луѓе закратко време се опуштам и трескам зелени колку да кажам нешто :D аба бољје нешто него ништа. Незнам колку ќе ти бидат од корист советите од некомукативна личност ама пак да кажам :) :како што реков болје нешта него ништа :

    1. Читај книги (тие ти помагаат да го подобриш речникот и да зборуваш потечно)
    2. Кажувај го она што ти "паѓа" на памет :)
    3. Кажи го она на што те асоцира претходното кажано (на пример ти велат бев во оној дуќан и си купив вакви фармерки ти честитај најпрво п после раскажи за нешто ако си имаш купено или предложи да одите да погледнете внатре што има демек ќе си купуваш :) кажи нешто драга па макар и лага...
    4. Смеј се (поубаво е даправиш муабет со насмеана личност нели ?! Кажи нешто драга па макар и лага насмевни се... песнва е измислена за ова..
    5. Прашувај - не се плаши да поставуваш прашања тоа е добро
    6. Погледни наоколу - ако има нешто интересно сподели го со соговорникот на пример гледаш поатавиле нова клупа па пркажи нешто за неа :)
    7. Не летај и не фнтазирај - убаво е да се биде сонувач но додека си во друштво - не :) така ќе се забајдиш некаде и ќе си молчиш и ќе испуштиш некои работи што ти се кажани
    8. Концентрирај се - ако мислиш само нвашиот разговор и н тоа што го зборуваате тогаш поголеми се шансите за подобра комуникација
    9. Слушај внимателно - ако слушаш со четири уши ќе биде подобро :)

    И НЕ ЗАБОРАВАЈ - комуникацијата се состои од најмалку двајца нешто тој ќе кажи нешто ти и така :) немора секогаш ти да отвораш теми за зборење :D

    Ејј погледни го нпишав моето најдолго мислење и тоа н темата "молчеливост" :)
     
    На kelly.r, eliesaab и Joi им се допаѓа ова.
  13. susi

    susi Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Супер ти е мислењево и многу ќе ми помогне а и на другите :)
     
  14. seasopraime

    seasopraime Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Јас во суштина не сум воопшто молчелива или срамежлива,ама ми треба малку време да се опуштам (се срамам понекогаш да зборувам поради забите),а пред тие што ме знаат ухууууу уста неможат некогаш да ми затворат :D
     
    На marija.980 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  15. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Јас секогаш го кажувам тоа што го мислам. Без разлика дали е грешно или точно, особено на школо. А од друга страна станав многу молчалива личност и воопшто не ми смена. Повеќе слушам, помалку зборувам. Тивките луѓе ги имаат најгласните умови
    [​IMG]
     
    На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.
  16. M-1207

    M-1207 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2014
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    леле исто исто... и постојано внимавам што ќе кажам/направам, се со цел другите околу мене да не добијат погрешна слика за мене, никако не можам да се опуштам...
     
    На Joi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. susi

    susi Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Незнам шо се дешава со мене но во последно време мн сум молчалива и повлечена во себе а не бев до толку таква сега од се ме страм не можам да се опуштам и нормално како и сите да напраам муабет се стегам шо ќе кажам дали е таман или не за се почнав да се замарам ме можам веќје да издржам ќе пукнам од мака како да се справам нез не сум толку силнаа а треба ве молам за помош во лп кој сака да разговарамее ..
     
  18. GlitterInTheAir

    GlitterInTheAir Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Чим кажуваш дека ова ти се случува во последно време, воопшто не страшно, пероид е, ќе помине со тек на време. Инаку до тогаш, можеш да си посветиш време на себе, вежбај, прочитај некоја книга... Грижата за себе дава повеќе самодоверба. :)
     
  19. susi

    susi Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Ќе почнам да си посветувам повеќе време па ќе видиме фалаа на советот :)
     
    На GlitterInTheAir му/ѝ се допаѓа ова.
  20. bluelagoon

    bluelagoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2014
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Машки
    оууууууу, хахха баш ме изнасмеаа... ми го зеде зборот од уста... Браво ! :D:D