1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Не можам повеќе

Дискусија во 'Психологија' започната од Ani444ka, 22 август 2012.

  1. Ani444ka

    Ani444ka Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Не можам повеќе, размислувам за самоубиство. не се живее повеќе вака.

    Додека другите имаат нормални проблеми, јас со глупости си го замарам мозокот. Постојано имам некое чувство дека сите ме гледаат со омраза, дека ме сметаат за лоша личност а знам дека за тоа нема логично објаснување, туку едноставно имам такво чувство. Каде и да отидам јас се тресам од страв и се мислам дека сите гледаат во мене. Дека тајно ми зборат за грб, не можат да ме поднесат. не можам ни на улица да поминав веќе каде што има многу луѓе. Опседната сум со ова, мислев дека опседнатоста ќе помине ама не поминува.

    Не можам повеќе да издржам, очајна сум. Се нервирам за вакви глупости цела година, не сакам да излезам од дома од тој страв. Не сум во состојба да направам ништо. Помислувам дека нема смисла веќе вака да се живее!!!
     
  2. Lady97

    Lady97 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.172
    Допаѓања:
    524
    Еј биди благодарна што постоиш,не се замарај со мислењата на другите и дали мислат или не мислат нешто за тебе.Живеј го животот најдобро што можеш,не се замарај со вакви безпотребни размислувања и ставови.Сакај се себе ;) :*
     
  3. sakamdasumsreknabar1

    sakamdasumsreknabar1 Активен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    5
    Послушај го советов на Lady97,потполно е во право и јас истото го практикувам за мене,баш ми гајле за другите еми секој си мисли пионешо за некој ти глејси да ти е арно,а за другите гајле нека не ти е
     
  4. honorthyself

    honorthyself Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.273
    Вака сега, ова ти е некој вид на фобија, не знам како се нарекува со стручно име, ама да се плашиш од тоа и да си замислуваш вакви работи (велам замислуваш бидејќи не знам колку си свесна ама луѓето ретко погледнуваат на страна кога одат по улица, не па да мразат некого кого го здогледале на улица) не е нормално. Ниту пак ова што ти се случува тебе навистина постои. Се се случува во твојата глава. Само таму, разбираш? Тоа ти е илузија, не постои, не е така.
    Па, нема смисла да се живее ако постојано живееш со страв. Но со самото тоа што се пожалуваш и бараш иако индиректно решение на овој проблем покажува дека си свесна дека го имаш и дека е проблем. Кога ќе се реши ќе има смисла животот, се ќе има смисла. Ако сакаш да го продолжиме разговорот приватно пиши ми една лична порака, не сум јас некое стручно лице, ниту компетентна да зборувам и дијагнозирам болести, но би можела да ти дадам некој совет. :)
    Инаку, знам дека колку и да ти објаснуваме дека тоа не е така како што мислиш, овој страв нема да престане, бидејќи секоја личност која се плаши од нешто потсвесно предизвикано е и самата свесна дека тоа всушност не е така како што таа личност го перцепира. Твојата перцепција е малку искривена, а за тоа има и некоја причина.
    Помош постои, лек има, немој да помислуваш на самоубиство. Животот е убав, ќе сфатиш кога ќе се излечиш од тој неконтролиран страв.

    ЕДИТ: Девојко, те прочитав и на други теми, мислам дека имаш сериозен психички проблем и немој да се срамиш да побараш помош. Верувај тука на форумот ние може се да ти кажеме, ама тоа кај такви проблеми не помага многу кога не се знае причинителот на проблемот, а тоа може да се испита на поинакви начини преку стручно лице. Дали си разговарала со твоите за овој проблем?
     
  5. hrcace

    hrcace Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    160
    Не можам ни јас :(
     
  6. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Јас само едно ќе ти кажам - не треба да живееш за другите, туку само за себе. Ич да не ти е гајле што другите ќе помислат за тебе, туку што ти самата мислиш. Биди позитивна, оптимистички расположена, верувај во подобро утре. Се е во твојата глава, убаво ти пиша феминката во претходниот пост. Едноставно мисли на позитивни работи, прави позитивни планови за иднината, дружи се со личности што позитивно влијаат на тебе, некој од семејството или некоја другарка. И немој никогаш да помислиш на самоубиство. Животот е убав. Вреди да се живее :*
     
  7. 4rever.unique

    4rever.unique Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    224
    Многу ми е жал за тебе, но поимот САМОУБИСТВО подитно да си го тρгнеш од глава! Да си го одземаш животот поρади неκои κои мислиш деκа те мρазат!? Κρени ја главата и погледни ги со остаρ поглед пρаво во очи и со тоа ќе им поκажеш деκа си силна личност и деκа не те засега што тие мислат за тебе! И биди со таκвите таκва! Аκо се тие ρасипани κон тебе, биди и ти ρасипана κон нив! Аκо ти поκажуваат деκа те мρазат и ти дај им до знаење деκа двојно повеќе ги мρазиш! Поκажи им заби на сите оκолу тебе, таκа смелоста таκа да се однесуваат ќе им се намали. А таκов стρав κаκо што ти велиш незнам баш κаκо да ти помогнам, затоа само ќе ти κажам да ги игноρиρаш дρугите и да си гледаш пρед тебе. Аκо си пρемногу ладна и намуρтена личност ноρмално е да им паѓаш во очи на луѓето, затоа насмевни се! Насмевκата е пρеκρасно нешто, и леκ за многу психолошκи пρоблеми. Веρувај тогаш луѓето ќе те гледаат со восхит велејκи ее види ја девојκава κаκва е позитивна, ведρа и насмеана :D :).
    Поздρав и се најдобρо :hai:!
     
  8. LittleGirl23

    LittleGirl23 Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    14
    Порано и јас се замарав со вакви глупости али сега баш ми е гајле...Си го имам дечкото до мене тој ми е најголема подршка и причина за која сум најсреќна личност . :inlove:
     
  9. dontworrybehappyy

    dontworrybehappyy Нов член

    Се зачлени на:
    17 септември 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    a znaes zaso ziveat normalno vo svoite zivoti drugite? zato so ne se zamaraat so mu zboruvaat drugite,a ti se zamaras,ako sakas da bidi se vo red ne se zamaraj ednostavno bidi jaka i neka ne te interesira so zborvat drugite tie samo zborvat i niso drugo.. i mene mi zboruvaat pa ne mie gajle.. uzivaj si src i ne se zamaraj najubo e taka :!:
     
  10. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.907
    Мислам дека имаш социјална анксиозност. Ништо не е нерешливо, само разговарај со некој и полека полека се ќе биде во ред :)
     
  11. Mia-K

    Mia-K Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    288
    Пол:
    Женски
    Откако се префрлив во друго школо ништо не е исто како и порано,неможам повеќе да издржам едноставно сум вишок секаде.Сакам да се дружам,со сите да комуницирам а тие не ни ме забележуваат :/
    Незнам навистина зошто е сево ова вака зоштооо...Не можам да издржам вакаа премногу ми е тешко и немам сили да се справам со сево ова.Ја изгубив желбата воопшто да одам во школо а камоли да помислам на учење.Искрено незнам што ми се случува постојано плачам и губам надеж не се препознавам себе си.Сите ми викаат дека има време но тоа една реченица само за да се чувствувам подобро...:'( :(
     
  12. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    За да не си вишок почни сама да се трудиш малку повеќе, биди поотворена подруштвена упикувај се со сила во друштвата ако треба. Или гледај да придобиеш барем една пријателка а после покрај неа ќе се зближиш и со нејзините другарки и ќе си направиш круг. Јас средно се запишав во училиште во кое немаше никого од тие што предходно учев во основно и отидов во скрос нова средина без ни еден познат. Првите денови сакав да се отпишам да се вратам кај моите другарки но после од кога се здружив таму со школските ехееее главна бев :)). Значи мој совет тие е САМА да почнеш малку повеќе да се трудиш околу твојот социјален живот.
    Луѓето по цел свет менуваат средини, школи работи а ние за овде ли да кукаме. :x
     
    На Mia-K му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Jova201

    Jova201 Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Jas koga odam negde i jas si mislam site vo mene se gledaat i mislam deka duri me gledaat deka sum grda nemozam da opisam