1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пцовки...погрдни зборови и сл.

Дискусија во 'Психологија' започната од Snow-Queen, 24 април 2012.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Колку често ги коритите пцовките и погрдните зборови?
    Што мислите за нив...?Им задавате ли внимание,како реагирате?

    Јас мислам дека тие премногу станаа секојденевии на нашиот речник, и дека колку и да сме во некој афект не треба така да се изразуваме- очигледно тоа е недостаток на зборови во нашиот речник, во одредени моменти.
     
    На rici.aaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  2. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Секојдневно, но тоа е за мене глупост,бидејки мислам се може да се реши со добар разговор.Јас ги сакам лугето кои ми ги кажуваат моите мани..Се трудам да сум позитивна и сите што сфатив дека не ми се пријателки,ги опсипувам со правење на добри дела така да самите си заминуваат.Имам правило во мојот живот непријателот сакај повеке од себе тој ќе се угуши од дадената љубов и ама баш никогаш нема да те повреди ќе бега од тебе ова ми е испробано и супер функционирам.поздрав
     
  3. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Псовки...погрдни зборови и сл.

    `Пцовките се аргумент на оној кој не е во право`.
     
  4. crtanfilm

    crtanfilm Нов член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    79
    Псовки...погрдни зборови и сл.

    Чудо големо ако опцујам :)
     
    На kikkki и kristina123456 им се допаѓа ова.
  5. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    Псовки...погрдни зборови и сл.

    секојдневниот наш речник е полн со псовки и со навреди секако во саркастична смисла. Во разговори со друштво или врсници користам да, ама во разовори со возрасни професори и слично нормално дека не внимавам што кажувам
     
    На Hkikica му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Dvolicen

    Dvolicen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    3.485
    Псовки...погрдни зборови и сл.

    мрзам луге кој псујат како кочијаш,посебно оние возачите.не ја гледам целта но според мене тоа е одраз на нискоинтелегентни луге кој не знаат да ја исфрлат и контролираат својата негативна енергија во одредени ситуации .ги опрравдувам само кога се кажани во некоја позитивна смисла на своја сметка ..
    сепак сум балканец :lol:
     
  7. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Псовки...погрдни зборови и сл.

    Уф, епа сега ме погодивте. Пцујам. Троа поише. :wasntme:
    Се пцујам, луѓето, предметите.. ама себе највеќе.
    А вака, кога ќе ме опцујат, се чувствувам ко отпорна. Не реагирам нешто. :wasntme:
    Многу пати, ми прелетала пцовка пред наставници и професори.
    Порано викав само: да ти се плукнам. Ама сега, секој ден се повеќе напредувам. |(
    Пред некој ден, сама себе си се пцуев. Мислев дека сум заборавила нешто дома, за во школо. Се по список си изнаредив. И после видов дека уствари не сум заборавила, и почнав: Пу да ти .... глупата, не сум била глупа. :wasntme:
    Не знам, некако ко да немам контрола.
    Додека погрдните зборови, сите си ги чувам специјално за сестра ми. И ги давам со машничка. Па и она со се картичка ќе ми врати... Фактички си правиме: на ти го, дај ми го. :wasntme:
    А да, заборавив. Во последно време, го користам и: оди по ѓаволите. Ама додека ми текне тоа, отиде возот.
     
    На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.501
    Пол:
    Женски
    Псовки...погрдни зборови и сл.

    Пцујам кога сум нервозна. Страшно многу. Така ми иде, некако ми е начин да си ја истурам нервозата.
    Проклетство, у пи*ку матер, све да ти *бам, по ѓаволите, у ку*ац, не знам, не ми текнува сеа, не сум таму. :) Ама гледам почесто под бркови да си пцујам, порано се уз викање, па не дава баш тоа една добра слика за девојка. Барем маж ми така ми вика. :wasntme:
     
  9. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.148
    Псовки...погрдни зборови и сл.

    Не пцујам.

    Не е мој стил, сметам дека користењето на пцовки кажува многу и за лицето кое ги користи, а не само за оној кон кого се наменети.

    Кога сум во близина на онаа граница после која може да ја изгубам контролата , се повлекувам.
    Ако зедам некого лом да го направам и му испцујам се најмило знам дека ќе се чуствувам разочарана од самата себеси.
    Не ми личи ниту на годините, ниту на нивото на култура ниту нивото на образование.
     
    На Ognenija му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LilBaby

    LilBaby Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    7.886
    Псовки...погрдни зборови и сл.

    Си пцујам де, мирољубива особа сум јас, не тепам.
    Море све да ти е*ам, е*ем ти матер, вози се у ку*ац, пи*да ти сестрина/мајчина (зависност од расположење и прилика) се на репертоар, погрдните зборови се упатени до луѓе што ептен ама ептен ми стапнале на жила, од чиста мира не навредувам некој, треба да ме повреди и изнервира некој за да го навредам дубоко.
    А за пцовки не мора толку, битно е да се дружиме! :wasntme:
     

    Прикачени фајлови:

  11. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Псовки...погрдни зборови и сл.

    Не псујам јас освен кога сум премногу изнервирана и тогаш му ги псујам мртвите на тој што ме изнервирал и тоа е тоа ]:)
     
  12. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Псовки...погрдни зборови и сл.

    Кога се карам со некого без разлика колку е ситуацијата напната колку да сум вон себе не навредувам и не пцујам . Всушност многу ми е ниско интелегентно се караме за една работа , а некој се дрзне да те навреди за сосема 16 работа . Без оглед дали е за сосема друга тема , навреда за физичкиот изглед, пцовка упатена кон тебе . Мене сето ова ми носи само еден заклучок ... Дека личноста нема доволно богат речник ни доволно аргументи па ни култура основна да ме побие . И не им се лутам на нив се лутам сама на себе што сум трошела време на некој/а со кој очигледно не сум на исто ниво во секој поглед . Гледам дека понатамошна конверзација не е можна . Зошто ни тој / таа може да се приспособи на мене , ни јас на неа. Поточно ни таа ќе си го крене нивото на култура ни пак јас можам толку да се спуштам .

    Инаку настрана знам да опцујам ма да тоа е онака ко на зезанција повеќе не ми е нон стоп ...
    Во стило нека иде у ... недокажано :D нека иде у ... Париз може :rofl:
    И тука и да оцуеш некогаш ГРАНИЦА ! инаку уличарски делува одвратно ниско .
     
  13. AnimeHQ

    AnimeHQ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    246
    Псовки...погрдни зборови и сл.

    Како и се нормално така и пцуењето има своја позитивна и негативна страна.
    Позитивната е што знае да ми ја ублаже болката, да ми го намали стресот, при што се зголемува толеранцијата на болка. Барем на мене така делува. 8)

    Сепак , ако постојано се пцуе, псовките, погрдните зборови се придружни содржини во секојдневниот говор , не само што би стекнале лоши манири, туку и помалку - веројатно дека ке го достигнеме полезниот ефект на пцофката.

    Пцујам ретко, пцуењето не ми е во секојдневниот вокабулар. :lol:
    5-10 мин во комбинација со удирање бокс и/или глава во зид, па потоа се смирувам како бајче. Пцујам на мртво, да. Бидејки истото тоа ми помага да си ја ублажам болката.
    Искључиво пцујам кога сум сама, во присутство на друга личност, друштво Не. Шознам, кога бев мала за нешто се изнервирав а бев немоќна, не ја забележав мајка ми дека била во моја близина па фино - лепо опцув. Како ме погледна и викна по мене, ме пресече. Па одтогаш неможам пред некој да користам пцовки, погрдни зборови.

    И не, тоа не ме прави лоша, ни пак кажува „многу„ за мене, истото тоа не ме прави полоша и „емоционално понеинтелигентна„ од некои личности кои што немаат изустено пцовка во животот.
    Едноставно тоа е мој начин за да си ја ублажам болката, а бидејки немам со кој да си подумам за она што ме мачи... ондак...
     
  14. Maxymous

    Maxymous Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    70
    Кога човек е изнервиран не се контролира, па може се да се каже, но тоа е навистина што тој го мисли :)

    Кога ќе се изнервирам може нешто да излета :D
     
  15. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Пцујам премногу дури што не го доликува тоа за едно девојче.Татко ми се зафркава и ми вика дека сум била како француски кочијаш. :rofl: :rofl: :rofl:
    Иначе,еднаш од еден човек слушнав дека п*чка ти материн,ти е исто како добро утро.
    Значи пцовките се многу,многу застапени во секојденвниот живот,и во нашиот речник. :D
     
  16. UnknownLadyDi

    UnknownLadyDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2012
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    951
    Баајги си пцујам другарки.. другари па и дечкото понекогаш,али од љубов е тоа бе :D
    најчесто користам да ти и*ам тоа... е*и се...
     
  17. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Ха....
    За мене пцовката претставува погрден збор, кој често е употребуван кога некој е изнервиран, изреволтиран...
    Некој може да се навреди, ама во денешно време пцовката е дел од нашето секојдневие, па сите ја користат и не верувам дека некој ја зема при срце.
    Не пцујам често, ама кога сум изнервирана не прашувам, одма сум кавгаџиски настроена, па може да ми се испушти ваков збор, ама не е толку страшно, затоа што знам какви работи употребуваат другите. :!:
     
  18. sweet17

    sweet17 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    па ретко пцуам ок некогаш кога сум нервозна да..
     
  19. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Пцујам кога сум ептен ептен изнервирана да чадам од нервоза :@ :devil: .А на некого лично да му опцујам или навредам со некој погрден збор не ми се случило.Сепак сум академски образована личност и моите принципи не ми дозволуваат да му опцујам на некого,сепак не е убаво.
    А во себе пцујам,си кажав погоре :lol: :$ :worried:hock:
     
  20. Inhume

    Inhume Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2011
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    243
    Си пцујам јас и гајле немам а знам дека треба да се засрамам а памет не ми доаѓа.
    Никогаш прва не навредувам некого се додека не слушнам мене да ме навреди е тогаш лом го правам не се контролирам и сешто можам да изнакажам и пак гајле да си немам. Сигурно нема да ќутам а некоја будала да ме навредува ама кога ќе видиш фајде нема од зборење и ти доаѓа да му ја влепиш една па да се освести. :punch: