ТЕМА: Рак во блиската фамилија

Мислење 20 Јан 2011, 18:06

Мислам дека има цела гранка од медицината која се специјализира со истражувања од областа на онколошки заболувања и нивна поврзаност со вроденоста. Ако не се лажам, сеуште се сликовито речено во пелени овие истражувања, бидејќи самите научници не знаат со сигурност да кажат дали во гените е одговорот, но сепак кога одите на комплетен преглед не можат а да не ве прашаат дали имате случај на рак во семејството и врз основа на тоа се концентрираат на понатамошни испитувања.

Не е на одмет да се оди на систематски прегледи. Не се пријатни поготово кога ги чекате резултатите на анализата на крвта (тука зборувам за оние онко-маркери) ама поарно порано отколку никогаш или подоцна.

Пу пу нели! Јас се ежам од овие работи, мојата психа сеуште не може да свари болници и вакви испитувања, ама собирам храброст и го правам тој преглед барем еднаш годишно.

Чума на денешницата, да даде Господ да ја снема! Кога би имала волшебно стапче во моментов би направила да исчезне оваа болест кај сите кои ја имаат. Невидено знае да ви направи и тоа какви пертурбации во животот, физички и психички, со долготрајни последици за жал, поготово од вториот вид, особено кога гледате како ви боледува близок човек :(
Аватар на корисникот
Phyramide

Жолто цветче
 
144869357
Мислења: 3009
Зачленет: 12 Јул 2010, 08:54
Локација: Сегде само не тука
Those of you who think you know everything, are annoying to those of us who do.

"Je suis l'as trèfle qui pique ton cœur."
"Je suis passé pour être présent dans ton futur."
MC Solaar

Мислење 20 Јан 2011, 18:16

solzuska напиша:на баба ми (откај мама) пред 9-10 години и беше дијагнозиран рак на градата, ја оперираа и како така беше малку подобра, но одеше на зрачења не знам на колку време (сепак помала бев, не се сеќавам) и кога се враќаше буквално како мртва беше. Не можеше од кревет да стане, други ја хранеа, а вода пиеше премногу, и секогаш бараше ладна да е, и во зимо ја чуваа водата во фрижидер. косата често и паѓаше. Пред околу 2 години ракот пак и се повтори и веке не можеше да издржи, често беше заморена но сепак се држеше, но еден ден се почна да и се отежнува, веке и да јаде не можеше само вода пиеше (како шо пишав ладна), потоа падна во кома, за по 2 дена да почине. нејзиниот татко исто починал од рак, па докторите ги тераа мајка ми, тетка ми и вујко ми да прават испитувања зашо во некои случаи ракот бил наследен :|

Конкретно за рак на дојката е веќе откриен мутиран ген кој го предизвикува,така да секој кој има повеќе случаеви на рак на дојката во семејството,во светот му се прави тестирање за откривање дали е носител на овој мутиран ген.
Баба ми почина од рак на дојката,мајка ми почина од рак на белите дробови,тетка ми имаше рак на дојката јас се имам тестирано за овој мутиран ген и за среќа го немам.
Секој кој имал рак на дојката во семејството треба редовно да се контролира.
Аватар на корисникот
bittersweet

Жолто цветче
 
73249846
Мислења: 1119
Зачленет: 28 Ное 2010, 05:30
Локација: where the sun almost always shine`s
How do you spell ‘love’?” asked Piglet. “You don’t spell it. You feel it,” answered Pooh. – A.A. Milne


Слика

Слика

Слика

Мислење 20 Јан 2011, 18:54

bittersweet напиша:
solzuska напиша:на баба ми (откај мама) пред 9-10 години и беше дијагнозиран рак на градата, ја оперираа и како така беше малку подобра, но одеше на зрачења не знам на колку време (сепак помала бев, не се сеќавам) и кога се враќаше буквално како мртва беше. Не можеше од кревет да стане, други ја хранеа, а вода пиеше премногу, и секогаш бараше ладна да е, и во зимо ја чуваа водата во фрижидер. косата често и паѓаше. Пред околу 2 години ракот пак и се повтори и веке не можеше да издржи, често беше заморена но сепак се држеше, но еден ден се почна да и се отежнува, веке и да јаде не можеше само вода пиеше (како шо пишав ладна), потоа падна во кома, за по 2 дена да почине. нејзиниот татко исто починал од рак, па докторите ги тераа мајка ми, тетка ми и вујко ми да прават испитувања зашо во некои случаи ракот бил наследен :|

Конкретно за рак на дојката е веќе откриен мутиран ген кој го предизвикува,така да секој кој има повеќе случаеви на рак на дојката во семејството,во светот му се прави тестирање за откривање дали е носител на овој мутиран ген.
Баба ми почина од рак на дојката,мајка ми почина од рак на белите дробови,тетка ми имаше рак на дојката јас се имам тестирано за овој мутиран ген и за среќа го немам.
Секој кој имал рак на дојката во семејството треба редовно да се контролира.

Искрено ме интересира за кој ген си правела скриниг и каде, бидејќи јас колку што знам, баш за рак на дојка нема специфичен мутиран ген. Има некои студии што го поврзуваат BRSA1 генот со рак на дојка, но сепак сеуште не е докажано, а уште помалку дека кај нас се изведува тој скрининг.
За зголемен фамилијарен ризик за рак на дојка, да има, и тоа еве точни податоци за прво колено, значи мајка ризикот е поголем за 1,7-2,5% повеќе од другата популација на жени кои немаат рак на дојка, а за второ колено (баба) тој процент е 1,5%. Рак на дојка најмногу се поврзува со: рана менарха пред 12 година, нередовни сексуални односи, касна менопауза, жени кои не доеле или доеле кратко време, прва бременост по 35 год, жени кои воопшто не родиле, абортуси ( спонтани или намерни), јонизирачко зрачење, долготрајна употреба на естрогени-орални контрацептиви.
Има два вида на рак на дојка, естроген зависни кои се хранат со естроген и прогестерон, и тумори кои имаа на својата мембрана ХЕР позитивен ген ( овој ген е од туморот, не е во нашата ДНА), и според кој оваа поделба се базира и лекувањето. Естроген позитивните тумори имаат значително подобра прогноза од ХЕР позитивните.
За рак на белите дробови е сосема друга приказна, и има докажан ген ко е во корелација со него тоа е мутација на генот п53, кој што ген нема никаква врска со ракот на дојка. Ама колку што сум запознаена кај нас нема скрининг ни за овој ген.
Аватар на корисникот
Zlatusko

Зелено цветче
 
674360
Мислења: 531
Зачленет: 21 Апр 2010, 03:27

Мислење 20 Јан 2011, 19:14

^Во Австралија скрининг се врши веќе 4-5години,за во МК незнам а и верувам дека сеуште нема.
Несум стручна дотолку али со мутиран BRSA1 или BRSA2 се открива дали ке добиеш или не рак на дојките.
Има голем процент на жени кои го имаат овој ген кои се одлучуваат за отстранување на дојките како заштита,како што реков несум стручна само си кажувам тоа што го знам и што сум поминала.
А процентот со мутиран BRSA1 мислам дека е доста висок некаде околу 85% дека во текот на животот ке добиеш рак на дојката.
Аватар на корисникот
bittersweet

Жолто цветче
 
73249846
Мислења: 1119
Зачленет: 28 Ное 2010, 05:30
Локација: where the sun almost always shine`s
How do you spell ‘love’?” asked Piglet. “You don’t spell it. You feel it,” answered Pooh. – A.A. Milne


Слика

Слика

Слика

Мислење 20 Јан 2011, 19:23

BRSA1 е сигурно, ама кај нас Македонија нема скрининг програми за мутации на гени. Единствено се препорачува еднаш годишно клинички преглед кај жени со зголемен ризик ( позитивна фамилијарна анамнеза) до 40 год, и веќе од 40та год натаму еднаш годишно и мамографија. :)
Аватар на корисникот
Zlatusko

Зелено цветче
 
674360
Мислења: 531
Зачленет: 21 Апр 2010, 03:27

Мислење 20 Јан 2011, 19:42

MAZOT MI IMA POVEKE LUGE VO FAMILIATA KOJ IMALE RAK KOJ POCINALE.NEGOVIOT TATKO IMAL RAK NA BELITE DROBOVI NEMOZELE DAGO SPASAT I MLAD POCINAL.RAKOT SE PROSIRAL NASEKADE PO TELOTO KOJ NEMOZELO SO OPERACIA I SO NISTO DAGO OSTRANAT RAKOT ZA 6 MESECI POCINAL.ISTO TAKA UMRELA NEGOVATA TETKA(SESTRA NA MAJKAMU)I NEGOVIOT DEDO(TATKO NA TATKO MU).MAJKAMU IMALA NA MALI GODINI IMALA TUMOR NA GLAVATA BLIZU DO OBRAZITE OD DESNATA STRANA KOJ GO IZVADILE I SEGA PO MNOGU GODINI POMINATI E DOBRA NEMA POVTORNO POJAVENO.DOKTORITE NA MAZOT MU KAZALE DODEKA E MLAD POBRZO ODI VO TELOTO I POBRZO UMIRA AKO E STAR COVEKOT TESKO SE RAZMNOZUVA PO TELOTO.BRATMU IMA NAPRAVENO ISPITUVANJE NEMA NISTO.MAZOTMI VIDEL VO PLUNKATA IMALO KRV POVEKE PATI.TOLKU SUM ZASIKIRANA STO MIE STRAV DANEMA RAK.BI SAKALA DAMI ODGOVORETE KOJ SE ZNACITE AKO IMAS RAK VO BILO KOJ DEL OD TELOTO.DALI MOZE DA IMA MAZOT MI RAK NASLEDENO OD FAMILIATA NEGOVI.VI BLAGODARAM AKO MI ODGOVORETE.VI ISPRAKAM TOPLI POZDRAVI OD SOSEDNATA ZEMJA GRCIA :talk: :talk:
Gkatzopulu

Фем почетничка
 
60
Мислења: 46
Зачленет: 13 Мај 2010, 04:22

Мислење 20 Јан 2011, 20:49

Gkatzopulu најдобро е да отиде на испитување, бидејќи малигните заболувања може и да се појават поради генетски причини. Нема никаква штета од тоа, откако ќе ги добиете резултатите ќе знаете на што сте.....дали треба превентива или не :?:

Златушко верувај комплетно те сваќам низ што имаш поминато, не ја имам видено темава порано. Мајка ти мора да биде оптимист, тоа многу ќе и помине за оддржувањето на понатамошната здравствена состојба. Тоа што таа така агресивно се однесувала не е до неа, хемотерапијата има многу нус појави. Нервозата, тагата, сожалувањето се некои од нив....потруди се да ја сватиш, таа со тек на времето ќе се опорави. Многу е битно да не биде сама, тоа убива....и нека ги прави маркерите почесто- нема штета од тоа. И на двете ви посакувам се најдобро, ни ронка тага :*

Да ја забележев темава порано таа ќе беше вистинското место каде би го постирала мислењето
Скриен текст: покажи
СДК дека, од пред две години денешната дата за мене е заокружена со дебел црн фломастер.....Пресвртницата во мојот живот - поврзана лично со мене, борбата од 7 дооолги, мачни месеци започна на оваа дата 16.01.2009 Во тие моменти вистински созреав, си докажав самата на себе колку силна личност сум!
Момент како кула од карти, наизглед совршено изградена....и одеднаш сето тоа се руши! Светот околу тебе ја губи бојата, ја потиснуваш тагата, болката и солзите- се смееш, само поради тоа што не сакаш да ја зголемуваш тагата и болката на најблиските, но сепак се надеваш за утрешниот ден...
Блиските личности се покрај мене поради мојот карактер, но карактерно и да сум најлошиот човек на светот јас себе си пак ќе си се сакам.....јас како личност единствено можам да се видам во огледало! И кога во огледалото повеќе не се гледаш себе си, тоа во огледалото не ни наликува на тебе (денеска знам дека таа девојка во огледалото беше борецот во мене и многу ја сакам), тоа е страшно - светот и понатаму се руши, но знаеш дека мораш да продолжиш понатаму!
И кога сите други не се оптимисти - ти си! Се смееш на секој нов ден, не даваш на солзите да излезат на површина, за се лошо - велиш ќе помине. Секој ден е еден вид на маскирање, самодовербата ја снемува, но почнуваш да одбројуваш до крајот - крајот на трката од која резултатите се гледаат подоцна.....Се радуваш на крајот, дури и почнуваш да плачеш од среќа, болка - за се поминато, но и страв (кој ќе биде победникот?)...Сепак од тогаш до сега победникот сум јас, ќе бидам и утре, за месец, за година, до крајот на животот - водејќи се од оптимизам!
Едно прашање никогаш не поставив “Зошто ова баш мене ми се случи???“ така требало да биде, но денес понекогаш си го поставувам прашањето “Што ќе беше ако не се случеше???“ - никогаш не го знам одговорот, нема ни да дознаам...Се случи и помина, се надевам дека нема да се повтори ...(на мајка ми секогаш и велев - на најголемиот душман не му го посакувам ова)
Многу ги сакам мама, тато, бато и трите прекрасни девојки кои беа со мене кога ми беше најтешко(сеуште се)...Од мене имате едно бескрајно ФАЛА, ми помогнавте многу ВЕ САКАМ
Аватар на корисникот
FBI

Жолто цветче
 
52605020
Мислења: 1513
Зачленет: 01 Јул 2010, 19:26
Локација: Somewhere in my own world
Од надворешниот изглед не можете да процените... дали јаболкото е црвливо !!!

Мислење 29 Јан 2011, 01:46

Прво сакам да ви посакам на сите добро здравје и да даде Господ никој никогаш да не осети на своја кожа како е близок да ти е болен од оваа проклета болест или пак лично вие.

Оваа болест мене ми одзеде една од моите најмили личности-баба ми.Се случи пред 5,5 години.После 3 години макотрпна борба едноставно си замина.Ме остави,не ми дозволи да ја видам уште еднаш.Никогаш нема да сфатам зошто....Се што сакав јас беше таа да оздрави.Ја гледав како се мачи,како ја губи косата,снагата,силното држење и уникатната тажна убавина.Рак на дојка,да бидам попрецизна.Со тоа се започна,потоа се прошири и на белите дробови.Сеуште се колнам себеси што не отидов тој ден порано,барем уште еднаш да ја подржам за рака.Само половина час порано да бев таму,само толку.Ама не бев....Од тој ден ништо не е исто.Сите се сменивме.Се оддалечи фамилијата,почнаа расправиите за тоа кој е крив.Мајка ми беше на работ на лудилото.Замислете,дедо ми низ цел град раскажуваше како мајка ми си ја умрела мајка си со нејзините маки.Безмилосник!Лажго!Сите знаеме што ја уби!Тоа што ти никогаш не ја поддржуваше и тоа што до последен момент креваше рака на неа.Кукавица!Мислеше дека не знаеме.Се трудевме да ја заштитиме,ама изгледа не беше доволно тоа.Убиец...ми ја зеде.Сега ми останува само овој пост напишан со солзи.Јас никогаш нема да ја заборавам Онкологија во Ск,таму остана дел од мојата душа,од мојата детска невина душа.

Кога мислев дека се е готово,дека конечно се средуваат работите заѕвони телефонот.Зборовите кои го расплакаа татко ми беа „Стигнаа резултатите-има леукемија....“. Да,мојата синоока братучетка има леукемија.Почна со лечење пред 3 години.После некое време докторите радосно рекоа дека болеста ја нема.На нејзината матура плачевме сите.Никој не мислеше дека ќе дојде до тој ден.Тргна на факултет.Почна да се жали дека не и е добро.Овој пат прогнозата беше лоша.Ракот се појавил веднаш до белите дробови.Опасноста да ги зафати беше огромна,а да ја оперираат беше премногу ризично.Замина во друга земја на лечење,замина по ронка надеж.Таму истото,премногу е ризично.Прво ја зрачеа додека го намалат,па после планираа операција.Состојбата и се влоши,на голем ризик ја оперираа,па се инфицира.Повторно ја отворија.И го оштетија едното белодробно крило.Потоа се почна да се потсредува.Се додека докторите не кажаа дека леукемијата се вратила.Пред една недела и пресадија матични клетки.Сега што е следно?Не знам што да мислам,се е толку конфузно.Со леукемија и оштетено белодробно крило,ќе преживее ли?Постојано ја бодриме,ја поддржуваме,а во нас ние си знаеме како ни е.И уште згора на тоа мајка и упорно тврди дека ние не и мислиме добро.Господ нека не чува од такви како неа....
Извинете на предолгиов пост,ама мораше некаде да си ја олеснам душава.
Аватар на корисникот
Winter.Girl

Зелено цветче
 
142102
Мислења: 750
Зачленет: 28 Ное 2009, 18:12
Time doesn't heal the wounds...It learns us to live with them...

Мислење 29 Јан 2011, 02:12

ја читам темава, и се растажувам и треперам....несакам ништо да раскажувам ,само ќе спомнам дека и јас сум с енашла во ситуација да имам близок болен од оваа подмолна болест,стравот уште во мене тлее,и од моментот кога ја чув дијагнозата па се до сега до овој момент како да снемав водух и сум напната како во грч некој,а преживувам на тој начин штоскладирав се длабоко некаде во мене незнам ни јас како,не зборам за тоа со никој не си кажувам ни на сама себе ,и луѓето околу мене забележаа дека сум поладна од порано,дека сум безчуствителна...а се тоа се случува сосема несвесно,едноставно ме промени таа ситуација....негација е мојот метод на справување со таа болест,незнам дали е правилно ,но...тоа е
Аватар на корисникот
lylaby

Зелено цветче
 
10853
Мислења: 503
Зачленет: 20 Мар 2010, 03:19
baby i don't care.....

Мислење 12 Фев 2011, 00:50

Iskreno receno Lylaby i jas se imam najdeno vo takva situacija vo moja familija umreja trojca od rak, prababami, dedo mi i majka mi,a dva meseci pred smrtta na majka mi pocina i dedo mi so koj ziveevme, znacit bese golem gubitok vo edna kuka, i jas isto kako i ti ja negirav celata situacija, ne sakav da prifatam nisto, ama samo se lazev sebe si i si nastetiv sama sebesi. Podobro e koga gi gledas rabotite so trezvena glava, podobro gi dozivuvas, jas samo se zalazuvav i uste poveke propadnav vdupka. Znam deka e tesko ama moras da se soocis so toj problem, da zborvis so tvoite prijatelki mozit i nemat da ti pomognit mnogu, ili pisi vaka na forumov ili pocni da pisis dnevnik i ke imas malo podobruvanje. Se nadevam deka komentarov ke ti bidit od korist.
iznervirana

Фем почетничка
 
10
Мислења: 14
Зачленет: 13 Сеп 2010, 21:17

Врати се на Психологија

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 7 гости