1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Самоубиство

Дискусија во 'Психологија' започната од Bright, 16 март 2010.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Леле и јас сабајлево прочитав и се наежив. Греота за родителите :( и нека почива во мир[/quote]

    Devojceto se vika Aleksandra Kolarik, se drogirase devojceto :/ Izgleda pod dejstvo na droga se ima frleno. Sestra mi se utepa od placenje, ucese so nea osnovno i bea mnogu dobri drugarki. No od koga zabega, sestra mi se trgna od strav od nea :/[/quote]
    leeelel, aj објасни ни подетално, аа се фрлила од црната зграда, од 5ти, ама имало ли некој со неа ? Викаат дека не била дома, ако не била дома, кој бил со неа додека го напраила тоа. ? .. :^) :x :worried: https://www.facebook.com/aleksandra.kolarik?fref=ts ова и е профилот, се глеа дека се дрогира :x ...[/quote]

    Она се фрли од друга зграда во близина на нејзината зграда. Таа зграда од каде што се фрли е највисока...
     
  2. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Многу ви благодарам на сите за советитее :hug:
     
  3. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.379
    Допаѓања:
    35.753
    Многу конкретни, сликовити,и точни објаснувања за депресијата од Лилит , Капетанот, Имелда, да не се повторувам, болест е во прашање, невротрансмитери и рецептори во мозокот, а не слабост на карактерот или лошиот маж , родители, свекрва, себичност и слично. Нелекувањето, дрога или алкохол, само убрзуваат понекогаш, а понекогаш не се фактор.
    Натемила, ти пиша Валерин некои работи, и добро е тоа колку си интелигентна и свесна за својата состојба, мој наклон за издржливоста, не е малку тоа што си преживеала. Не бегај од психолози, психијатри, па макар и антидепресиви пак. Ако ти треба-ти треба.Кога пак ке си силна ,ќе паузираш.
    Нешто друго прочитав во некој текст пред некој ден и се прашувам дали е стварно така.Извинете ако е оф топик.Дали константното расчеречување на приватните животи на филмските или музичките звезди кои се самоубиваат,па деталите,па нападното пишување за убиства,сиет страшни детали наубиства заедно со самоубиства,валкање и банализирање ради тираж,уште во гробот што не им сликнат,предизвикуваат нов бран на самоубиства потоа?Има ли врска или е чиста случајност.Не дека толку сум радознала,туку ако од социолошки и психолошки аспект е поврзано,можеби може да се поработи на превенција,па макар и преку истите тие петпарачки новини и хорор портали.
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Читајќи ги твоите постови сватив дека ти си многу силна личност.
    Ќе излезеш од оваа состојба, не се замлатарувај со непотребни мисли. Насочи се кон една и единствена цел, тоа малото да го пораснеш, да го омажиш па и внучиња да чуваш. :*
    Премрежија имаш и ќе ги имаш низ животот, ама некако секогаш ќе буткаш напред.
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.101
    Ти не го сфаќај и не го класифицирај колку сакаш, науката вели друго.
    Како побогу муабет ќе помогне некому кога него болеста му е на ФИЗИЧКО НИВО, а духот страда како последица. Тоа што се гледа на личноста која страда се само симптомите на болеста.

    Оди кажи му ти на депресивен човек се ќе биде ок, а тој не е способен да почуствува ништо убаво, освен болка или уште полошо, ништо.
    Другарка ми има другар во депресија, се бори веќе години, но веќе е неподносливо и за неа, сега веќе и зборува за самоубиство. Дијагностицирана му е, не пие таблети, одбива, она е прекрасен другар, разговара со него на многу теми, АМА ЕДНОСТАВНО НЕ ПОМАГА. Таа веќе крева раце, сите околу него се безнадежни, го убедуваат да започне со терапија, но не сака. Кое искрено пријателство, кои бакрачи, ми вели - исто е како да гледам болен од карцином, нема никаква разлика, и сега кажи ми како нејзината искрена подадена рака, не делува? Или тоа само одредени луѓе го можат? Грижата за личност е неопходна, но луѓето не се поголеми од болеста, ја гледам и неа нервозна, нерасположена, загрижена и исплашена, па дури и одговорно се чувствува. И сакаш да кажеш дека тоа е нормално?

    Кога ти Серафима и твоите разговори ќе излечат човек од депресија, прогласи го тоа за божјо чудо и слободно работи и лечи луѓе од клиничка депресија, светот ќе ти биде благодарен.

    Болеста е физичка, дисбаланс на хормони, неуротрансмитери кои не распознаваат импулс, амигдала, бла бла бла... се манифестира така, рак на душа да му се невиди, толку ли сте ограничени да не разберете?

    Искрено, многу ме нервираат ваквите размислувања од причина што многу луѓе така размислувале за некои депресивни личности околу нив и не преземале сериозен чекор и завршувале со самоубиство. Ај ништо не ти е, види го оној каков е, па му иде, ти ќе се секираш и се така додека не слушнеме муабет, еј се самоубил, па што мирно,фино, културно, образувано дете беше, немал причина. Е во тоа е работата со депресијата, нема потреба да имаш проблем и причина за таков потег.

    Непризнавањето на болеста е ваша суета и потреба да наметнете нешто од типот - вера, воља, храброст, карактер.
     
    На andromedae, mimiiiii, natemila и 4 други им се допаѓа ова.
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.822
    Пол:
    Женски
    Братучедка ми се самоуби на 14 години се фрли од браната.Немаше никакви наговестување дека нешто не е во ред со неа.Делуваше срекно,задоволно.Една вечер излезе од дома и не се врати.После пет години мајка и ја направи истата раб.И она се самоуби фрлајки се од истото место.Што им се вртело во главата во тој момент,од што пателе никогаш не се дозна :(
     
  7. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Тоа се вика шизофренија со самоубиствен нагон. Наследно е.
    Јас имав случај во мојата фамилија ама далеку од мојот ген.
    Таа болест не мора да се појави на секе колено, ама некаде ќе избие.
     
  8. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.101
    ^ Како заклучи дека е шизофренија?
    Не пиша симптоми и однесување на девојчето, баш напротив, била наводно среќна.
    Не пиша никаде дека имала халуцинации, дека се однесувала психотично и растроено, ниту многу параноидно.

    И да, дури и овие ментални и психички болести има зошто се пренесуваат демек наследно. Ама тоа е веќе друга тема зошто клетката памти и пренесува, кусо кажано, ниту една траума во семејството не останува туку така заборавена, а не преработена и прифатена. Затоа ништо не треба да биде премолчано и притиснато длабоко во себе. Но како што кажав тоа е веќе друга тема која е тешко вака да се објасни.
    Тоа е претежно така од игнорирањето на емоциите и потискањето на истите, многу, многу генерации наназад. Но нештото мора да се реши, кога тогаш, и тоа личност која нема врска со тоа, ни крива ни должна, ни па знаела за таа траума, а не знаела затоа што на тој што му се случила не ја надминал, ја потиснал и не се соочил со тоа, а ни па семејството.
    Тука некаде лежат и причините на демек овие наследни болести како шизофренија, некои видови на карциноми и слично. Цел свет е енергија која мора непречајно да циркулира, но за жал не е така, ја блокираме, а се што е блокирано разултира со физичка болест или во најмала рака здрав човек со пропаднат и неуспешен живот.
     
    На glosipgirl и do-re-mi им се допаѓа ова.
  9. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Да се разберреме. Сега ќе ве напнам можеби ама тоа е мое мислење.
    Покрај сите глупости во животот, оставање од дечковци, неопстанување на исто работно место, развод, партнер, па не се обидов да се самоубијам. Зошто?????????
    Затоа што не сум болна, со секој мој здив го барам проблемот.
    Самоубиството е болест, колку сакаш труди се да помогнеш нема да успееш.
    Кога тогаш самоубиецот ќе успее во својата намера.
     
  10. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.816
    Не секое самоубиство во семејството е шизофренија.
    Во овој случај може да биде следното - девојчето во пубертетски години, се карала дома не ја пуштале да излегува, дечко и се скарал, другарките и рекле дека е дебела. И во таков меомент, немајки никој да разговара, се убила. Мајка и, ја имала само неа, и од грижа на совест и болка по чедото, се убила.

    Можеби подруго е кога ке се самоубијат, дедо, син, внук, или двајца браќа, или како и да е, но сите без некоја одредена причина. Тоа ми е повераојтно да е наследна болест отколку во случајов.

    Мене не ми е јасно зошто луѓето кои се во близина на депресивни луѓе, кои зборуваат за самубиство не најдат начин да им помогнат некако?
     
  11. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Тоа сакав да го кажам.
    Братучетка ми се самоуби, мојата вујана од 3 обиди, ама и на вујната таткото се обесил.
    Тхе енд оф стору.
    Кој знае сега каде ќе се појави. Може кај внуците на братучед ми (брат, син на смаоубиените).
     
  12. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Лилит,

    Без навреда, ама мислам дека доволно сум свесна да размислам што вели науката и што учи таа врз база на сите истражувања. Сигурно не живеам во некој имагинарен свет, во некој розев свет, па да имам некои сосем нетипични размислувања.
    Го почитувам твоето мислење што си го изградила и мислењата на сите што се спротивни на моите и се истомисленици со твоето, па затоа никого не ни наведов во својот пост како да се спротиставувам на нечие мислење. Едноставно си го искажав својот став кој јас сум го изградила во себе во однос на ова прашање.

    Ти спомена еден пример на тоа момче, јас би ти напоменала друг пример.
    Животен пример на личност која беше во „длабока’’ депресија и со мисли на самоубиство, но една личност во нејзиниот живот го направи спротивното. Значи потенцирам, личноста заврши на психијатар и долг период се состануваше со него, притоа пиеше и не знам какви медикаменти, но ете тогаш (како што кажува личноста) немало никаков ефект. Додека кога се појавила другата Х личност, животот го променил својот тек. Мометално не пие никакви медикаменти, а е здрава како никогаш да не патела од депресија.
    Друга личност која ја земам за нов пример, била во таква состојба што лежела во болница, личност со семејство, исто под дејство на најсилни медикаменти за депресија, ама со години и години таа терапија била безуспешна. Едноставно во тој живот недостигало нешто. Таа личност се борела за својот живот за децата како цел, ама ништо не помагало. И во овој случај се појавува личност која го прави она што очигледно не успеале да го направат медикаментите, медицината и науката.
    Да резимирам. Подадената рака игра многу важна улога, но сепак главната улога ја има човекот кој е во депресија.

    Не ги споменав овие примери се’ со цел да се одбранам, едноставно некогаш не изгледа се онака како што гледа и науката со своите физички очи (бидејќи сеуште постојат случаи кои и понатаму остануваат енигма од нејзина страна).
    Но суштината е друга, ти градиш став врз темел на твојата околина, науката..сеедно, јас градам став од својот живот, друг пак од сопствениот... Затоа и нели сите се разликуваме едни од други.

    Поенатата на мојот пост е друга.
    Читам одредени реченици, зборови и секој пат кога и да прочитам не сфаќам, не го наоѓам она што сакам да го најдам. Се извинувам што ќе бидам предиректна, ама наоѓам само некоја извесна иронија и сарказам во нив. Навистина, можеби јас во извесна мера гледам низ призмата на верата и тоа е така и не порекнувам, но тоа не значи дека не ја почитувам науката и медицината. Бидејќи ако е така, нема да одам ни на лекар, па ни воопшто да конзумирам лекови кога е тоа потребно, ни да одам на преглед, ни ништо што е поврзано со медицината, а за тоа допридонела науката. Едноставно мене животот ми дарил друга лекција што многу се разликува од пример твојата животна лекција. Само да бидеме реални и човечни, не треба некој друг да се омаловажи заради спротивниот став и тоа само затоа што верувал во Бог, па неговите ставови се заостанати.


    п.с. Пред да ме осудите за било што во однос на ова прашање и да ми ја докажете што е депресијата, само да ви кажам еден битен детал дека и јас сум поминала низ депресија (доста долг период), па добро знам што зборувам. Додека некој е депресивен без надворешно видлива причина, многу посилна е депресијата која има корен и вистинска причина. Бидејќи во моето семејство имаше не едно, туку две самоубиства и трето на повидок кое беше спречено. Тага, распарчено семејство... маски на живот.
    Искрено да, се согласувам само во едно што го кажа, иако и тоа беше кажано со иронија.
    Сега од срце соочувствувам и се трудам да помогнам колку што можам, бидејќи не знаете како е да изгубите некој, односно да се самоубие. Многу поинаква е природната смрт за разлика од самоубиството. Кој искусил, знае што зборувам. Затоа и народот убаво си ја искажал поговорката:
    Не слушај гаталец, туку паталец.
     
    На stylishh, Valerin, eliesaab и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.379
    Допаѓања:
    35.753
    Серафима,толку благо ги кажуваш работите,што тешко е човек да ти опонира. :)
    Во право си дека секој од нас сопствениот живот го бруси.Спомна дека имаш во фамилијата самоубиство, и дека јасен ти е ужасот што го оставаат. Но на никој од нас не му е јасен ужасот што го чувствува особата пред да го прекрати својот живот(тука зборувам за депресивни,а не за некој под дејство на ЛСД кој мисли дека може да лета.Има и изнудени самоубиства-сети се на лугето што скокаа од светскиот трговски центар на 11 септември.Замисли го нивниот ужас.За која подадена рака кај нив ќе зборуваме.
    Спомна особи на кои друг човек им помогнал кој не бил психијатар.Верувам.Ама ако случајно се работи за нова љубов или нов партнер,тогаш можеме да полемизираме дали се работело за депресија,или само очај дека се сами...Ако не е така,пошто немам информации,I rest my case.
    Психијатар ,терапевт или особа обучена за да помага на луге со суицидни мисли е оптимум.Не сакам да банализирам,но ајде еден хипотетички пример-ако родител чии сите деца пред еден месец загинале во авионска несреќа над Украина,одејки на одмор или дома,е суициден и очаен,како јас ти или било кој друг необучени ќе му помогнеме.Замисли го неговиот ужас.Не можеме само со збор.Или вистински,ама вистински депресивен човек,нема надворешни трагедии,серотонинот во мозокот му е во хаос,очаен е ,како ќе му помогнеме со збор?Мора антидепресив..
    Има разлика од тажна сум,очајна сум,маж ми ме остави ,ја изгубив работата и онаква вистинска депресија каде има мерлив дисбаланс на физиолошкото функционирање на мозокот.Исто како што има разлика меѓу анксиозност и депресија.И замисли некој те убедува дека само треба да размислуваш розево и се ќе се среди..Ако не можеме некому да помогнеме,барем да не му одмагаме,тврдејки дека решението е просто.
     
    На mimiiiii, natemila, Captain-Omni и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Dentina, можеби погрешно бев разбрана, не знам и се извинувам, но никаде не порекнав дека не верувам во медицината или пак во оние медикаменти кои ги дарила таа како стимул и лек. Да бидеме јасни, верувам. Верувам бидејќи и тоа како допридонесуваат за добробит на човекот, само мојата поента имаше друга страна. Тоа е страната на оние сите наши совети кои ги даруваме на сите. Па зошто тогаш ги советуваме блиските кои поминуваат низ вистинска депресија или некоја поблага форма: размислувај позитивно, имај цел во животот, бори се за блиските, децата... рекреирај се, не размислувај така... се на се ги советуваме другите. Значи „ги советуваме’’ и не им даруваме никакви медикаменти, туку тоа се само зборови. Кои зборови понекогаш и тоа каква моќ имаат, па да победат и најсилна депресија. Тоа е она што сакам да кажам. И сега што лекува зборот? Тоа е само збор, а не е никаков лек кој го открила науката :) . Значи тука постои нешто многу потаинствено што буквално се лечи и со збор, додека (пак ќе повторам) медикаментите се само стимул. А се стимул бидејќи ако човекот и понатаму продолжи со своите „црни сценарија’’ во себе, искрено не му бега психијатриската установа, а не пак лековите.

    Случаите кои ги напоменав, немаат никаква врска со љубовни кризи и губење на дечковци, разводи и слично. Тоа се обични луѓе на кои вистински им помогнал нечиј совет, но и покрај тоа конзумирале антидепресиви. Значи доаѓаме до она претходно што објаснвав. Не порекнувам медицина, но скоро во сите случаи сепак е потребен „човек’’ кој ќе биде темел и поддршка.

    За примерот што го напомена со авионската несреќа...
    Еве ќе кажам од мојот живот, не е тајна. Мојата мајка. Сите нејзини починаа во период од 2 години. Еден од рак, другиот од тага и болка, двајца се самоубија... Значи можете да замислите што таа помина, а и ние покрај неа. На некој ќе му почине чедо, брат, родител, ама има само една болка, ама 4 личности да изгубиш одеднаш? Тоа е буквален шок. Јас не бев толку мала, па да не разбирам, па затоа и знам што значи депресија. Пред се депресијата на мојата мајка, па потоа мојата, па... Но во нашиот случај (не дека сме старомодни, па да не одиме на психијатар), едноставно таа болка ја оставивме на времето (да напомнам од првиот пост, не беше мајка ми таа која сакаше да се самоубие, сосем друга личност). И да, некој колку што сака нека негира или се смее, оставивме се’ во Божји раце. Верата во Бог направи се’ што беше потребно во нашиот случај.

    Затоа и кажав, сите ги градиме своите ставови од сопствениот живот или од она што ни е најблиску до поимањето, пример во науката. Некој верува, некој не. Некој својата вера ја полага во науката, некој во Бог, трети и во двете.
    Секој си е свој нели?! :)
     
    На tessie, natemila, eliesaab и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Серафима. Без иронии и сарказам, јас претходно си се изјаснив дека јас не сум верник, на пријателски начин. Не сум и не разбирам. Ви завидувам, на некој начин на вас кои верувате. Имате одговор. Имате утеха, едноставно некој да ве држи за рака кога секој друг на овоземскиот свет ви сврти грб.
    Не само вие кои верувате во виши сили разбирате како е да изгубиш некој драг со самоубиство. Паталци има меѓу сите од нас. Само кога станува збор да ни се самоубие некој близок, ни тој што верува во богови, ни оној што не верува добива било каква утеха, не чувствува различно, боли и кај еден и кај друг со ист човечки интензитет. Сум изгубила блиска личност во самоубиство, знам. Болката е иста. Сите сме од крв и месо, исто не боли. Од друга страна додека ви завидувам, има и втора страна која е благослов( зборов да не се земе религиозно) да не веруваме, тоа што не ја судиме личноста кон вечна немирност/пекол оти сама се решила кога да си оди. Така ви ја сфаќам вербата, и кога самоубиство е на сцена како го гледате, ако грешам нека горам, исто ми се фаќа.
     
    На tessie, Glasna и Captain-Omni им се допаѓа ова.
  16. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    При поблага форма на депресија може да се избегне хемија и да се лекува со психотерапија. Тука може да помогне и она за што Серафима ми се чини збори, човек некој кој ќе ти даде нова смисла, нов видик на работите, позитивност, физичка активност, вера во нешто, витамини, да провериш крв, шеќер, притисок, исхрана, затоа што се може да влијае на тоа како се чувствуваш и колку енергија имаш во себе за извршување на секојдневни обврски. Многу состојби ги сместуваме веднаш во депресија и мислам дека некогаш пречесто и пребрзо се препишуваат антидепресиви и стимуланси.
    Средни и тешки облици на депресија се лекуваат комбинирано, медикаменти и психијатар. Ако мислите дека некој се излечил од тешка депресија со подадена рака, добар збор и слично, веројатно не се работело за депресија тука нешто во многу поблага форма, или некој ти решил проблем заради кој си бил во ˝депресија˝. Како и да е, за каков облик и да се работи, треба да се земе сериозно, оти сите имаме различен праг на болка, како физичка така и душевна. И најблага форма да е, надополнета со други надворешни проблеми можат да доведат до самоубиство. Зтоа често се вели -Немавме поима дека вакво нешто ќе направи. Оној кој е во сериозна депресија, не може да се скрие, очигледно ќе е на сите околу него. Штета од подадена рака не може да има, ниту пак лекарствата се за потценување оти мислите дека станува збор за нешто ˝повозвишено˝ од обична болест, па не се третира како што треба. Се треба да се земе во предвид.
     
    На imelda и Dentina им се допаѓа ова.
  17. Captain-Omni

    Captain-Omni Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    5.231
    Ама не си во право и тоа толку многу, што кафево до мене почнува да потскокнува и да ме убедува да ти напишам дека не си.

    Блиските ги советуваТЕ секогаш со такви зборови, зашто не знаете за подобро. Секој кој на тажен човек му вели не се нервирај или го советува што да прави, не му мисли добро зашто не се труди да го сфати и вистински да му помогне. Ова е само за луѓе кои се изнервирани, да не збориме за депресија како сериозна состојба на умот.

    Ниту ти, ниту светот кој дели вакви совети, не разбира дека депресијата не е изнервиран тинејџер од девојката што го откачила. Не се работи за тага, не се работи за разочараност, не се работи за погрешна личност како што напиша во еден пост погоре, се работи за „разочараност“ од себе, тебе, секој, секаде и секогаш. Се работи за пропаѓање во бездна на мислите, како кога сонуваш дека си паднала од врв на планина и додека паѓаш од премногу страв ќе се разбудиш. Епа исто, само што овие луѓе никогаш не се будат, вечно го чувствуваат тој страв и секој ден живеат со него во својата глава, за еден ден да решат дека не можат повеќе.

    Би ти реплицирал на едно два-триесет реченици, ама многу време ќе ми одземе. Единствено би ти порачал малку повеќе да размислуваш со сопствена глава и паметна како што си, да избегаш од рамката на религијата, на тато и мама, на наставниците и строгите правила.

    Луѓето кои се спротиставуваат на стереотипите се поубави!!! Биди паметен верник. :rock:
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  18. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Немам ништо против тебе како форумски лик, на многу твои мислења сум „симнала капа“, но тука мора да не се согласам со тебе.

    Дали Серафима со нешто ве навреди па да има потреба од ваков пристап? Не си верник, добро, немој да бидеш. Добив чувство дека да беше од кој и да е друг аспект објаснето, ќе беше повеќе прифатено и помалку осудено, ама религиозното гледиште е тоа што боде очи. Факт е дека науката ги нема одговорите на сите прашања, ниту пак некој од нас може да се пофали дека ги знае сите одговори. Таа не порекна дека постојат случаи кадешто медицината и науката помогнале, таа даде само примери кадешто помогнало нешто друго. Не верувам дека 100% од луѓето што минале низ каква и да е состојба се излечиле на идентичен начин. Кај некого едноставно не помага. Различни окружувања, различни искуства. Врз основа на тоа таа го донела својот заклучок и те како си мисли со своја глава. Kaко што и останатите мислат со своја глава, а не прифаќаат слепо се` што науката сервира, туку резонираат, се консултираат, искусуваат и тн. Во спротивно, одамна веќе се` ќе беше откриено и научниците ќе се пензионираа.

    Како што тргнала работата, ќе ни` останат само троловите за муабет на форумов.
     
    На eliesaab, natemila, Serafima и 5 други им се допаѓа ова.
  19. LittleGirl23

    LittleGirl23 Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    14
    Јас никогаш немам помислено на самоубиство, се надевам дека нема да се случи и да помислам, според мене самоубиството не треба да биде решение , тоа го прават само луѓе со слаб карактер.Самоубисттвото и не било решение луѓе сме треба да живееме до кога ни е судено а не сами да си пресудуваме ... ;)
     
  20. Captain-Omni

    Captain-Omni Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    5.231
    Не ми е јасно како болдот е поврзан со тоа што го пишуваш?! :sweat: Како и да е, да биде паметен верник е токму реченица која го оправдува нејзиното верување во Бога и надевање дека религијата ќе помогне во некои тешки мигови. Имелда баш за тоа пишуваше, ви се восхитувам и ви завидувам на вас верниците што секогаш имате потпора и тоа е супер, ама кога се работи за болештини, не ми пишувајте дека Иван Исцелител или кој било друг што не е специјалист и учел половина живот за тоа може да помогне.

    Да, има случаи кога докторите не помагаат, а помагаат пласибо апчиња, врачови и чуда, ако сакате да го викате тоа Господ, никаков проблем немам, ама немојте да се убедуваме дека тоа е принципот и исправното решение, зашто парамедицината и религијата единствено се исклучокот кој го потврдува правилото, а правилото е дека 9 од 10 успешни медицински третмани се на страната на модерната медицина. Затоа и Серафима не може да пристапи со ставот „од мое искуство или мој став е дека“...

    Ако се расфрламе со ставови, мој став е дека се лечел со врачови, со молитви или со апчиња, секој ќе умре кога тогаш и ако се разболи од што и да е, едноставно треба да почека да види дали ќе умре или преживее. Ама тој мој став не значи дека е исправен, значи само дека е мој став.

    И, те молам не го сфаќај ниту ти, ниту Серафима ова и претходното мислење како навреда, зашто не сакам да навредам, дури и над тоа што ми го болдираше и` напишав на Серафима дека е паметна. Се гледа тоа дека е паметна, исто како и ти. Всушност, да не бевте, немаше ниту да ви реплицирам. :!: