1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Самоубиство

Дискусија во 'Психологија' започната од Bright, 16 март 2010.

  1. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ајде бееееееееееее
    Што толку лошо виде во животов(20 години)
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  2. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Поздрав до Елеонорче. :)
    https://www.youtube.com/watch?v=Xn676-fLq7I
    И секогаш по дождот :rain: иде сонце.:sun:
     
  3. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    ама ајде што откако ке се самоубиеш си размислувала ли???? твоите обвиени во црно само болка и тага а твоето младо тело ли ке гние во земја? се знае млада си без разлика која е причината за оваа мисла ке помине уживај во животот и тоа е тоа позз нема потреба од такво нешто ти наместо да планираш свадби крштевки ти ке планираш самоубиства и погреби те молам прибери се што и да е ке помине :* :* :*
     
    На Daleron му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    А бе на сите ќе ни дојде умирачката, дај оваа живејачката да ја поминиме како така. 8)
     
    На misperfekt и Daleron им се допаѓа ова.
  5. Ema28

    Ema28 Активен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Никогаш ама баш никогаш и покрај се што ќе ми се случи бидрјки животот само Бог ми го дал и само тој има право да ми го одзеде, никој друг, па ни јас. Сите кои го сториле или планираат да го сторат ова не знам што да кажам. Не сакам да осудувам, бидејки не сум судија, не сум Бог, ама само едно ќе кажам. Не вреди. За ништо и никој. Едно време прочитав една добра мисла, кога ќе останеш без ништо ги имаш двете раце за да се помолиш на Бога, вака некако гласеше.
    Според мене тие што се осмелиле ова се нестабилни, лабилни личности. Личност со цврст карактер, воља и желба за успех во животот никогаш не би го направила ова. А најтригичното е што многу млади го прават ова...
    Сампоубиство е грев исто така како и убиството и ке одговараш горе пред Бога.
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Едноставно ќе кажам дека по кукавички чин од самоубиство нема. Што мислите, дека секој еден во одредн момент на слабост не помислил на тоа? Ама не го сторил. Зошто?
    Животот е толку убав, па и колкава тежина да носиш на грбот пак за се, се наоѓа решение.
    Ај сеа ми раскина дечкото и ќе рипам од 30-ти спрат, глупост.
    Посебно бре им се чудам на ова младиве кои што сеуште се на грбот на мама и тато и ништо не виделе во животот. Не велам дека се е совршено, далеку од тоа, ама ај сега ќе зашкрипи нешто ќе се врземе за рампата кога поминува возот, па ќе чекаме да се крене за да се обесиме.
    Животот е прекрасен ако знаеш да си го наредиш, а и тоа нема врска. Додека трае и додека Бог одредил ќе живеам.
     
  7. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Немојте, не посегнувајте по својот живот.
    Што е тоа што ве предизвикува да го сторите тоа? Толку ли е нерешлива ситуацијата во која се наоѓате? Ако не мислите на себе, помислете на другите, на семејството. Како ќе им биде на нив кога ќе дознаат дека тој живот згаснал.
     
  8. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Прво, тие што се осмелиле на ова не се ни нестабилни, ни кукавици. Самоубиството во никој случај не е кукавички чин. Мислете дека е кукавички да си посегнеш по сопствениот живот?
    И уште една прашање, мислите ли дека здрава личност ќе посегне по својот живот?
    И како одговоривте?
    Не, здрава личност не би посегнала по својот живот, а уште помалку кукавица.
    По својот живот посегнуваат само тие што имаат психички проблеми и болести. А за тоа никој не е виновен. Личноста со психички болести не е виновна за тоа, како и личноста со астма, рак, главоболка и сл. Не секој се самоубива затоа што жена му го оставила, или дечкото ѝ го скршил срцето, или му ја ограбиле куќата. Зад причината за самоубиство секогаш стои многу повеќе, за кое што нема да дознаеме, освен ако мрвтиот не ни се јави на сон и не ни каже затоа што тој што има самоубиствени планови најчесто на никој не кажува. А тоа нешто повеќе најчесто се психичките болести. Живееме во свет каде што попрво би осудиле некој што има психички проблеми и би му се исмејале, отколку да му препорачаме да оди на психијатар или пак (тоа никако) да му помогнеме. И потоа кога на тој некој ќе му пукне филмот (од за нас непознати причини) и ќе си го ѕврцне куршумот, сите се тука да осудуваат како тој некој бил кукавица. Зошто наместо да се осудуваат и исмејуваат психички болните не им се помогне? Зошто наместо да се осудуваат тинерџерите со проблеми дека се лигуши и дека се е од пубертетот не им се помогне и тогаш кај младите нема да има или во помали мери ќе има самоубиства? Зошто наместо да се нарече некој што се самоубил кукавица, не се размисли за причината заради која го сторил тоа? Можеби се работи за многу повеќе од скршено срце ?
    И да, најверојатно таму горе ќе те стројат заради тоа што си си го ѕврцнал куршумот или си го оптегнал јажето, така да немојте, оти ќе ве пратат да горите во пеколот :!:
    Не викам дека самоубиството е рационално решение, но во никој случај луѓето што извршиле самоубиство или што имаат самоубиствени намери не смејат да се наречат кукавици или да бидат осудени. Затоа што џабе му објаснуваш ти на човек колку вреди животот, ако во него е нешто пореметено и решил да се самоубие. Како што имам кажано, џабе му подаваш рака на давеник ако тој плива кон дното.
     
    На FridaKahlo, Ketnis и nevermet18 им се допаѓа ова.
  9. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Често мислам на самоубиство. Размислувам како би го направила тоа, колку би болело, за колку време би дејствувало... Знам дека ако еден ден дојдам до ќорсокак, тоа ќе ми биде единствениот излез. Но до тогаш, сепак одлучувам да се борам, ден по ден. Не заради мене, туку заради моите блиски. Ги сакам и несакам да ги повредам. Инаку мојата желба за живот одамна е избледена.
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Mene do 19 god zivotot mi bese pekol. Majka mi i tatko mi se razvedoa, jas i sestra mi ostanvme so tatko mi, se slucuvase da nemame pari ni za leb. Koga bev pomala mislev nema izlez od toj los zivot i pomisluvav na samoubistvo, no mnogu si gi sakam bliskite, iako nemavme nisto ja imavme ljubovta. Se slucuvase i zaedno da placeme so sestra mi i tatko mi i si se guskavme i toa me vrakjase sekoj den vo zivot. Rabotite se sredija koga pocnav da rabotam i da pomagam, rabotam od 16 god. Zapisav fakultet i sega sum 4ta godina i sum verena i premnogu srekjna. Duri koga kje mi tekne na teskite denovi i na pomisluvanje na samoubistvo cudno mi e. Tolku zivotot se vrti sto i samite nema da veruvate. Imajte nadez... Dolg tekst napisav, a veruvajte kakvi ne tagi, denovi losi sum imala sto dve knigi da napisam ne se dosta. Ako do 20 god uspeete vo pekol zivot da preziveete veruvajte imate zivotna lekcija i ste najjakite licnosti na svetot, bidejki takvite kako vas utre kje se snajdat mnogu podobro od bilo koj! Bidejki imate iskustvo <3
     
    На Juicy, Sunflowers, luci22 и 6 други им се допаѓа ова.
  11. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Купи една подебела ортома, врзи ја за некоја гнила круша и пробај да се обесиш. Најбезболно ќе биде оти гранката ќе се скрши. Будалче едно ништо не е толку црно за да си го одземеш сопствениот живот кој некој ти го дал на дар.Ај пиши во некоја од темите зошто желбата за живот е избледена!?
    Целиот живот е борба да си знаеш.
     
    На zalosna, JustFun, ColoursOfTheRainbow и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    хахаааа далерон браво,мотивираш ко гордон реемзи ил како беше...

    ој девојче,ти така мислиш,и јас бев во твоја ситуација,ама сеа си имам маж и дете,и 300 други проблеми и не мислам на самоубиство додека не истерам правда.

    некоасш можда мислам на убиство ама ... уш некоја епизода од CSI да изгледам.

    живејтеси го животот женски,се е пролазно и доброто и лошото. :*
     
    На zalosna и Daleron им се допаѓа ова.
  13. lola90

    lola90 Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2014
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    9
    Паа немам ни желба, ни волја, ни визија за ништо..недостапна сум за сите..После невозможна љубов,се оттргнав од се..се затворив дома..не контактирам со никој,до ништо не ми е дојдено..
    Времето,деновите брзо си поминуваат..поминаа неколку месеци така....
    А иначе сум борбена,ентузијастична..повремено депресивна поради тоа што сум многу емотивна..но сега..во многу лоша состојба веќе дооло време..
    Откако решив да прекинам да се гледам со него( веќе пишував за тоа во друга тема,тој е од друга вера,и верен ),дојдов до оваа ситуација...Не сум ни мала ни глупава,сум имала и други машки пред него,но никогаш го немав истото што го имав со него
    Знаев дека ќе ме боли,но не мислев до олку..Го сакам премногу, душата ме боли.. ;(
    Постојано со солзи,и мислам на него... :(
    Разочарана скрос...не гледам светла точка во ништо
     
  14. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Чекај малку. Колку што се сеќавам таму доби доста убави и соодветни совети дека немаш шанса кај него, помири се ќе помине, по некое време ќе си се смееш самата на себе за што си патела.
    Борбата со патешествијата продолжува, главата горе не е се така црно како што ти изгледа во моментот.Луѓе умираат од различни причини, не дај боже дете, па родителот не влегува во гроб со него.
    Ова ти го посочив како пример дека има многу пострашни работи во животот. Главата горе и само напред.
    Најди си некоја причина за која што вреди да се бориш и не квачи јајца дома.
     
    На lola90 и eliesaab им се допаѓа ова.
  15. lola90

    lola90 Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2014
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    9
    убо ми кажа ))) синоќа бев излезена,супер си поминав,и после тоа пишував со него до сабалје...( контактираме повремено,ама не сакам да се видиме)...му пишав дека не сакам да се борам за нешо што е од старт изгубено....тој рече: никад се не зна..така :) ..колку надеж да ми биде ..немаме разговарано за тоа да ја остави вереницата,со неа е онака,и ретко се гледаат,но мн зезнато било кај нив ако го стори тоа незз..
     
  16. LadyVamp

    LadyVamp Активен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    79
    Значи свашта можам да разберам и проблеми и баш свашта и сфаќам дека депресијата е медицинска состојба и се тоа ама да сакаш да се самоубиеш заради машко е тоа никад нема да го сфатам. Ти од толку вредни нешта во животот ќе се откажеш само заради тоа што не ти успеало со некој тип? Уште милијарда ќе дојдат. Аман веќе со тоа просто мислење дека љубовта кон партнерот е највозвишено чувство на светот,ако не сте осетиле нешто повисоко тогаш ништо од бизнисот |(
     
  17. lola90

    lola90 Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2014
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    9
    Ако е за мене посветено ова,нормално дека нема да са самоубијам :lol: не сум малоумна...Само го копирав текстот го ставив и во оваа тема истотака,за да добијам повеќе мислења и совети,поминувам низ потежок период..љубав е крива)..Го сакам премногу,осеќам дека е Тој вистинскиот за мене,но ете,од друга вера е,и верен :(
    Тешко ми е многу,само пишуваме,одбивам лично да се видиме да разговараме,бидејќи уште повеќе ќе се зезнам ако го видам..во фаза сум на преболување..ама не иде некако..месеци поминаа...мора да се најде некое решение!? :|
    Хелп
     
  18. LadyVamp

    LadyVamp Активен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    79
    Епа си ја утнала темата погрешно те разбрав :D
     
  19. lola90

    lola90 Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2014
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    9
    ок е :) ако можеш совет ,добредојден е ..добро би ми дошол :)
     
  20. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Ај заеби веќе не го тупи на сите теми.