1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што боли повеќе?

Дискусија во 'Психологија' започната од Anely, 30 април 2011.

  1. disaster

    disaster Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2013
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    4
    Зборовите... Колку и да пробаш да ги заборавиш тие меретни зборови не можеш...
    Искуство од семејството и мое лично искуство... Ако некој ти мавне шамар тоа тебе може да те боли 5 минути максимум а тебе некој да ти каже збор што нема да ти се верува дека некогаш ќе дочекаш тоа да го слушнеш еееее... тоа не се заборава.
    Како приказната за мечката и за јагленарот...

    Си оделе мечката и јагленарот и јагленарот и рекол на мечката дека здивот и мирисал... Мечката му возвратила со тоа што побарала од јагленарот да ја удри со секирата отколку да и рекол дека здивот и мириса... Минало време, денови, месеци, години и повторно се сретнале мечката и јагленарот, и мечката му рекла на јагленарот:
    „Еее, ја гледаш раната каде што ме мавна со секирата? Заздраве... А тоа што ми рече дека ми мириса здивот уште го памтам.“
    И рипнала мечката да го јаде...

    Исто така има и една стара поговорка: „Поголем залак голтни, лош збор не речи.“
     
  2. 4rever.unique

    4rever.unique Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    224
    Еее а аκо самиот се повρедиш мм?
     
  3. cupcakeb

    cupcakeb Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2013
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    121
    Пол:
    Женски
    И двете болат но повеќе зборовите.
     
    На eleeniiv му/ѝ се допаѓа ова.
  4. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Зборовите болат највеќе.
    Може некој да те истепа едно фино, целипт да си во модрици. Но, тоа ќе помине, можеби и ќе го заборавиш...
    Но, ако ти кажат збор кој навистина допира до тебе, никогаш нема да го заборавиш.
     
  5. Twinkles

    Twinkles Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    980
    Се согласувам со повеќе членки.
    Ударот боли , но ќе помине , ама кажаниот збор НЕ ..
     
  6. aleks26

    aleks26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    По мое боли исто,ударот боли на две места,тоа моментално би преболело одма,но јас никогаш не би можела да го заборавам фактот дека некој кренал рака на мене. Посебно ако е тоа некој од моето секојдневие,кога би го видела одма би се сетила и секако дека боли,посебно ако е некој што ми значел,незнам или јас сум злопамтило или реално е така ама преку тоа небиможела да поминам,фала богу ми се нема десено и недај боже да ми се деси.А и навредата боли секако не би коментирала.
     
  7. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Зборовите...
    Најмоќното оружје кое може да те убие, но воедно и најделотворниот лек кој може да те подигне од дното.
     
    На eliesaab, Chica.Loca, stylishh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. TheBlueMoon

    TheBlueMoon Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    645
    Пол:
    Женски
    По мое не може да се споредуваат, од причина што станува збор за две различни болки.
    Ударот предизвикува физичка болка, која брзо поминува и најчесто е без последици. Во ваквите случаи барем. Зборовите задаваат психичка болка. И таа може да помине. Кога тогаш ќе почне да се намалува. На крај ќе исчезне. Колку и да сакаш не можеш цел живот да памтиш. Освен ако не се потсетуваш секој ден на тоа. Што е глупава работа за мене.
     
  9. LittleGirl23

    LittleGirl23 Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    14
    По мое ударот боли, но ќе помине.А кажаниот збор боли повеќе, и потешко ќе го заборавиш.
     
  10. MermaidKiky

    MermaidKiky Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    Зборовите дефинитивно.
    Кој сака нека ме удри, ќе ми помине. Ама до сега немам заборавено ни една навреда, поготово од тие што сум ги сметала за пријатели.
     
  11. minika

    minika Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    104
    Не боли кога си повреден од лицемери боли највеке кога си повреден од оној на кој најмногу му веруваш..
     
  12. Nina23a

    Nina23a Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2014
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    19
    Боли кога на некој си му верувал, од овој свет кадешто постојат секакви луѓе ти си одбрал да му веруваш баш нему и накрај таа е таа личност која ке те повреди најмногу. Независно дали со нешто што ке ти каже или со нешто што ке направи. Да било било кој друг да каже такво нешто можеби и немало да боли толку и немало да допре до тебе бидејки таа личност не ти значела. Најмногу боли кога некој на кого си му верувал, те разочарал, бидејки ти си сметал дека таа личност никогаш не би те повредила, а те повредила.
     
  13. spas8

    spas8 Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    8
    Ako nekoj te udri po edniot obraz ti zavrti mu go i drugiot....auuuuu boli,ama sepak mislam deka poveke boli zborot jas sum premnogu emotivna i duri ne tolku navredliv zbor tesko mi paga bukvalno se opsednuvav so toa,se izmacuvav zborovite postojano sigi povtoruvav vo glavata,i samo cekav prilika da mu vratam,no poveke ne se odmazduvam ednostavno se odalecuvam od taa licnost isamo ke recam ako ti taka misles togas ok, i ne dokazuvam nisto na nikoj,samo ostavam vremeto da pokaze kolku e zgresil i samo sakam da se kae.
     
  14. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    За мене повеќе боли психичката болка. Дури знам да ја неутрализирам прихичката болка со физичка. Затоа не сакам да се поврзувам со нови луѓе и се пазам да не ме повредат и тоа многу.
     
  15. Turtle

    Turtle Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    45
    Навредата повеќе боли не за џабе рекле ,, јазикот нема коски, ама коски крши''.
     
    На Aquarius21 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Aquarius21

    Aquarius21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Женски
    И двете си носат своја тежина, но дефинитивно болата од збор боле повече
    Болката од физичкиот удар е моментална, може да потрае малку, но ке помине, и ке се заборави..а лошиот збор останува, лошото однесување.. ке ве тера да се запрашате дали "тој/таа" ми е вистински пријател, а точниот одговор е тешко да се добие
     
  17. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Кога ќе се почувствуваш заборавен од сите, е тоа најмногу.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Физички удар. Според повеќето овде е обратно, но што ако болката од ударот поминала после 5 минути. Каде е понижувањето што сте го доживеале со тој удар.
    Лошо е и некој кој ќе ве повреди со зборови, но мислам дека многу полошо кога ќе дојде и до физичко насилство.
     
    На Elissa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Боли и физичкиот удар,не се заборава лесно самото тоа што некој посегнал по вас да ве удри...ама постојат исто така многу отровни и тешки зборови кои во секунда може да те срушат и да ти одзвонуваат во уши додека си жив!!!
     
    На 2212 и joy1 им се допаѓа ова.
  20. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.579
    Пол:
    Женски
    Зборовите дефинитивно. Ударот боли некое време, а зборовите секогаш кога ќе се сетиш на нив.