1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вреди ли да си добар?

Дискусија во 'Психологија' започната од sexybaby22, 17 октомври 2010.

?

Вреди ли да се биде добар во денешно време?

  1. Вреди.

    112 глас(а)
    14,5%
  2. Не вреди.

    141 глас(а)
    18,2%
  3. Вреди, ама со тие кои заслужуваат.

    355 глас(а)
    45,9%
  4. Ако бидеш добар, лошо ќе те снајде.

    43 глас(а)
    5,6%
  5. Златна средина.

    122 глас(а)
    15,8%
  1. rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

    rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    4.030
    Пол:
    Женски
    Вреди да си добар кон оние што ти ја возвраќаат истата добрина, за другите не.
    Се чувствувам преубаво и исполнето кога правам некоја добрина, а уште поубаво кога истата добрина на некој начин ми се враќа и мене.
     
  2. bella96

    bella96 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2012
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    1.027
    Според мене златна средина. :)
    Единствено што ме вади од такт :!: е тоа што лица на кои им е најмногу потребна помош(кои што се во лоша здравствена состојба,лица без средства за живот) го искористуваат тоа.Сум сведок на личност која е во лоша здравствена состојба (а има средства за подобар живот) ја искористува ситуацијата во која се наоѓа,само за да и се помогне.Тоа не можам никако да го сфатам,зошто? Па понекогаш викам Господ ни го дава она што сме го заслужиле,но ајде да не грешам душа,ја почитувам личноста ,но во последно време таа мене не ме почитува.И уште нешто не ми е јасно е тоа што сите сакам да бидеме еднакви,односно таквите личности да бидат прифатени во општеството како сите нормални (како здрави) а кога доаѓа резултатната оценка на крај,истата таа личност да биде привелигирана,односно се смета за повисоко ниво од остатнатите. :x
     
  3. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    7.997
    Допаѓања:
    11.117
    Ако си добар ја злоупотребуваат добрината. На пример, знаат дека не ги лажеш, а те гледаат како да си сомнителен. Те бараат само кога им требаш, а кога ќе најдат нови познаници не се јавуваат со месеци. Додека имаат корист сите се добри, а потоа си го покажуваат вистинското лице. Инаку сите се мешаат кај што не им е местото.
     
  4. 41319

    41319 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    173
    Пол:
    Женски
    И шо демек бев добра со сите ама не ми врајчаја така па и јас сега че бидам лоша со сите, така?
    Ако сте напраеле 1000 добри работи, и една лоша, и само лошата ви ја памтат, одма викате ах и јас лошо че се однесувам сега. Ако сте праеле 100000 добри работи и никој не ви возвратил значи лоши се другите? То шо прајте 'добрина' и очекувате добрина за возврат не ве прај добри, оти ако некој е добар ги прај работите безусловно, не очекува ништо за возврат, ни добро ни лошо. А шо и да дојди не е ништо шо не можи да се справи чоек на друг начин, освен ај че бидам и ја сега лоша... Општествово и вредностиве денеска се безврска, ама ако сакате да бидите добри, бидете си добри за вас, вас да ви биди мирна душата.. Сум била навредувана, сум била разочарана, се и сешто сум доживеала. Сум кривела лујџе дека се лоши, сум најдувала мани на други, и јас сум се кривела, ама знајте шо, вие си ја креирате околината ваша. Ако не ви одговара некој шо не се однесува добро со вас, исфрлете го од околината. Не викајте лошо за нив, едноставно избришете го од глата. Че речите ех па сите такви се денеска па ако земам сите да ги отфрлам од околина че треба сама да бидам. НЕ. Има секакви лујџе, само зависи кај гледате кај барате и со кој барате, такви че најдите.. И не, во никој случај не викам дека јас сум добра и совршена, ама зато е живото, за секој сам да си се изгради и да се стреми да биди личноста шо сака да биди, па вие одлучете си..
     
  5. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Најдобро е да си добар, да ти е чиста совеста и образот, на лошите кога тогаш лошотијата од глава ќе им се удри. :)
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  6. lovemme

    lovemme Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    81.317
    Пол:
    Женски
    во никој случај не вреди ,ако си добар те користат само кога им требаш .. вреди да си добар само кон оние кои го заслужуваат тоа !!
     
  7. Emilia.Attias

    Emilia.Attias Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Вреди со оние кои го заслужуваат тоа.Со останатите не вреди, ама сепак ако бидеме добри и со нив, ако не тие, Господ ќе ни врати со добро. :)
     
  8. Meredit

    Meredit Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    91
    Вреди, но само за луѓе кои заслужиле да се биде добар со нив,за другите што не заслужиле не вреди.
     
  9. Dimkovska123

    Dimkovska123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека вреди да се биде добар, но само што повеќето ја искористуваат таа добрина и луѓето на крај остануваат разочарани. Мн. ретко некој да цени од некој добрина, може ги има и повеќе но на крајот кога ќе се направи една грешка, таа добрина што некој ја правел за цел живот ќе исчезне.
     
  10. KatFem

    KatFem Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2014
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    658
    Биди добар, но не очекувај ништо за возврат :)
     
    На aerodrom му/ѝ се допаѓа ова.
  11. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.902
    Допаѓања:
    30.638
    Пол:
    Женски
    Не вреди, бидејќи на некој ќе му го подадеш прстот, а тие ќе ти ја завлечат цела рака. :)
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    Искрено , одговорот е не . Не вреди да си добар , затоа што никој во денешно време скоро и да не го цени тоа ( секоја чест на исклучоците кои се во многу мал број ) . Секој гледа само нешто да искористи од друг . Сепак јас останувам на тоа да се прават добри дела но и да не се очекува нешто за возврат . :)
     
  13. Paolita

    Paolita Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2014
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    150
    Пол:
    Женски
    Само ова ќе го напишам и доволно е :Добрите луѓе поминуваат лошо во животот а лошите уште подобро.
     
  14. WaffleGirl

    WaffleGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    1.046
    Да,јас за мене сум си добра,не за другите,тоа е мојот односн,другите што сакаат нека прават. :)
     
  15. WaffleGirl

    WaffleGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    1.046
    Можеби,но тоа не значи и добрите да станат лоши и така се се враќа,се се плаќа.
     
  16. erica

    erica Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    1.312
    Допаѓања:
    2.036
    Пол:
    Женски
    И другите луѓе да се однесуваат лошо спрема тебе мислам дека не треба така да возвраќаш како што тие прават...
     
  17. minika

    minika Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    104
    биди добар ама со тие кои заслужуваат ...
     
  18. blosson

    blosson Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    Aпсолутно НЕ! Освен ако сакаш лошо да ти се врати тогаш секако биди добар и биди жртва на последиците од тоа..
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ivchee.ivche

    ivchee.ivche Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    НЕ! Во денешно време никој не цени добрина, само ќе те искористат и прегазат :worried:
     
  20. The-fallen-one

    The-fallen-one Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2014
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    40
    Od toa shto bev dobra mi se desija najgolemite sranja shto mozhe da mu se desat na nekogo...