ТЕМА: Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

Мислење 16 Мар 2011, 11:59

Девојки домаќинки, ќе правам штрудла со јаболка ама рецептов многу едноставен ми се виде.
Пола кг. кори
кг. јаболка
шеќер

Корите се ставаат ко за баклва, ренданите јаболки се фрлаат врз корите и шеќер се пропрскува низ корите. И се пече. Е сега прашањето ми е - може толку едноставно? Без зејтини, кисели води и што ти ја знам друго?
marama

Жолто цветче

1971617655
Мислења: 3627
Зачленет: 20 Апр 2010, 17:04
Локација: во плакарот од соништата
„Нам уште убавината ни остана, но на пат сме и неа да ја ставиме под стечај. Време е да ја наостриме и да ја претвориме во погубно оружје“
Горан Трајковски - Мизар

Мислење 16 Мар 2011, 12:03

marama напиша:Девојки домаќинки, ќе правам штрудла со јаболка ама рецептов многу едноставен ми се виде.
Пола кг. кори
кг. јаболка
шеќер

Корите се ставаат ко за баклва, ренданите јаболки се фрлаат врз корите и шеќер се пропрскува низ корите. И се пече. Е сега прашањето ми е - може толку едноставно? Без зејтини, кисели води и што ти ја знам друго?

Мајка ми става и зејтин по малце на корите пред да ги свитка, а кисела вода не сум видела да става...
Srekicka

Жолто цветче

27042385
Мислења: 1862
Зачленет: 14 Мај 2010, 18:01
СликаСлика

Мислење 16 Мар 2011, 12:24

Srekicka напиша:
marama напиша:Девојки домаќинки, ќе правам штрудла со јаболка ама рецептов многу едноставен ми се виде.
Пола кг. кори
кг. јаболка
шеќер

Мајка ми става и зејтин по малце на корите пред да ги свитка, а кисела вода не сум видела да става...

Марамке мораш и зејтин да прскаш на корите....Е а за кисела вода на штрудла не сум слушнала.Се користи само за пити или гибаница.
julie77

Црвено цветче

102508366
Мислења: 5319
Зачленет: 02 Фев 2010, 15:31
Локација: Special land
Слика

Мислење 16 Мар 2011, 12:41

Пола кг. кори
кг. јаболка
шеќер

Мојот рецепт за штрудли:
Редам 4 кори една над друга,и секоја кора ја премачкувам со смеса од млеко и квасец,и попрскувам со стопен маргарин-кристал,така сите 4 кори,и откако ке ги наредам корите една над друга,над четвртата на едниот крај ги ставам претходно изренданите јаболка во кои имам ставено канела и шеќер,и ги виткам сите 4 во форма на ролат,и на крај ролатот го сечам на парчина по желба,штрудлите се превкусни,ако те интересира подетално,слободно пиши...
bliss

Фем почетничка

62
Мислења: 13
Зачленет: 05 Мар 2011, 16:16

Мислење 16 Мар 2011, 15:44

Ајде девојки некој со инспиративно главче евентуално со гладен стомак - затоа што тој обично може да роди интересни идеи, вечер имам пијанка/седенка/журка дома, и воглавно ми е полн фрижидерот со розе вино.
Дајте идеја што appetisers да направам? Салата, нешто а? Имам саат време за подготвување, така да нека е брзо и едноставно. Само идеја, не ми требаат рецепти...не можам некако да се одлучам :)

Фала ;)
Phyramide

Жолто цветче

144819357
Мислења: 3009
Зачленет: 12 Јул 2010, 08:54
Локација: Сегде само не тука
Those of you who think you know everything, are annoying to those of us who do.

"Je suis l'as trèfle qui pique ton cœur."
"Je suis passé pour être présent dans ton futur."
MC Solaar

Мислење 16 Мар 2011, 15:47

Пилешки стек срцке на коцки со сос од мајонез сенф и печурки побрзо нема а богами и повкусно :)
убаво да си поминеш :*
cindy

Сино цветче

14851
Мислења: 307
Зачленет: 12 Фев 2011, 22:59
Слика
Да не постоеше, ќе те измислев и пак ќе ТЕ САКАВ
како што те сакам ОТСЕКОГАШ...
и тоа секој ден се повеќе и повеќе ...
ЗАСЕКОГАШ!

Мислење 16 Мар 2011, 15:48

Phyramide напиша:СДП, ајде девојки некој со инспиративно главче евентуално со гладен стомак - затоа што тој обично може да роди интересни идеи, вечер имам пијанка/седенка/журка дома, и воглавно ми е полн фрижидерот со розе вино.
Дајте идеја што appetisers да направам? Салата, нешто а? Имам саат време за подготвување, така да нека е брзо и едноставно. Само идеја, не ми требаат рецепти...не можам некако да се одлучам :)

Фала ;)

Види таму нешто од рецептите за салатите што се со мајонез. Со црвено вино оди и месо и некоја висококалорична салата
slavica999

Жолто цветче

34462153
Мислења: 3681
Зачленет: 27 Дек 2009, 00:31

Мислење 16 Мар 2011, 15:51

Phyramide напиша:СДП, ајде девојки некој со инспиративно главче евентуално со гладен стомак - затоа што тој обично може да роди интересни идеи, вечер имам пијанка/седенка/журка дома, и воглавно ми е полн фрижидерот со розе вино.

Фала ;)

Јас сум за ордевер, сирење, кашкавал и нешто сувомеснато. Со вино ова најубаво ми оди.
marama

Жолто цветче

1971617655
Мислења: 3627
Зачленет: 20 Апр 2010, 17:04
Локација: во плакарот од соништата
„Нам уште убавината ни остана, но на пат сме и неа да ја ставиме под стечај. Време е да ја наостриме и да ја претвориме во погубно оружје“
Горан Трајковски - Мизар

Мислење 16 Мар 2011, 15:54

Фала ;)

Сега не знам што имаш во фрижидерот ама сепак салатка пример цезар, пилешкото брзо се прави ако го имаш, кубетки ќе купиш, сезона на марула е.

Чипс со кашкавал или доматен сос од страна.

Ова го гледав пред некое време домати и пармезан
Слика

Компири со сусам и соја сос
http://www.kulinar.mk/recepti/Kompiri-s ... a-sos.html

И да правилна температура на розе винотот е 10 степени. не го преладувај :)
Јас обожавам вино и искрено освен бело за летно време другиве не ги ладам :)
rossonerka

Жолто цветче

151157550
Мислења: 4160
Зачленет: 13 Апр 2010, 14:22

Мислење 16 Мар 2011, 15:54

Пирамитке :lol:
Јас правам овошна салата најчесто, неколку видови сирење ги сервирам со печурчиња свежи, најчесто буковка, во фолија ги печам, пршутка ... ;) , салата марула со пилешко мевце, пченка и кубети.... :)
убав помин :)
enca.69

Жолто цветче

33532705
Мислења: 1708
Зачленет: 25 Дек 2009, 16:16
If u wait to do something untill you`re complitely sure...you probably won`t do much in your life

Врати се на Рецепти

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: mushtikla и 11 гости