ТЕМА: Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

Мислење 16 Мар 2011, 11:59

Девојки домаќинки, ќе правам штрудла со јаболка ама рецептов многу едноставен ми се виде.
Пола кг. кори
кг. јаболка
шеќер

Корите се ставаат ко за баклва, ренданите јаболки се фрлаат врз корите и шеќер се пропрскува низ корите. И се пече. Е сега прашањето ми е - може толку едноставно? Без зејтини, кисели води и што ти ја знам друго?
Аватар на корисникот
marama

Жолто цветче
 
1983617761
Мислења: 3650
Зачленет: 20 Апр 2010, 17:04
Локација: во плакарот од соништата
„Нам уште убавината ни остана, но на пат сме и неа да ја ставиме под стечај. Време е да ја наостриме и да ја претвориме во погубно оружје“
Горан Трајковски - Мизар

Мислење 16 Мар 2011, 12:03

marama напиша:Девојки домаќинки, ќе правам штрудла со јаболка ама рецептов многу едноставен ми се виде.
Пола кг. кори
кг. јаболка
шеќер

Корите се ставаат ко за баклва, ренданите јаболки се фрлаат врз корите и шеќер се пропрскува низ корите. И се пече. Е сега прашањето ми е - може толку едноставно? Без зејтини, кисели води и што ти ја знам друго?

Мајка ми става и зејтин по малце на корите пред да ги свитка, а кисела вода не сум видела да става...
Аватар на корисникот
Srekicka

Жолто цветче
 
27152391
Мислења: 1862
Зачленет: 14 Мај 2010, 18:01
СликаСлика

Мислење 16 Мар 2011, 12:24

Srekicka напиша:
marama напиша:Девојки домаќинки, ќе правам штрудла со јаболка ама рецептов многу едноставен ми се виде.
Пола кг. кори
кг. јаболка
шеќер

Корите се ставаат ко за баклва, ренданите јаболки се фрлаат врз корите и шеќер се пропрскува низ корите. И се пече. Е сега прашањето ми е - може толку едноставно? Без зејтини, кисели води и што ти ја знам друго?

Мајка ми става и зејтин по малце на корите пред да ги свитка, а кисела вода не сум видела да става...

Марамке мораш и зејтин да прскаш на корите....Е а за кисела вода на штрудла не сум слушнала.Се користи само за пити или гибаница.
Аватар на корисникот
julie77

Црвено цветче
 
102618446
Мислења: 5320
Зачленет: 02 Фев 2010, 15:31
Локација: Special land
Слика

Мислење 16 Мар 2011, 12:41

marama напиша:Девојки домаќинки, ќе правам штрудла со јаболка ама рецептов многу едноставен ми се виде.
Пола кг. кори
кг. јаболка
шеќер

Корите се ставаат ко за баклва, ренданите јаболки се фрлаат врз корите и шеќер се пропрскува низ корите. И се пече. Е сега прашањето ми е - може толку едноставно? Без зејтини, кисели води и што ти ја знам друго?

Мојот рецепт за штрудли:
Редам 4 кори една над друга,и секоја кора ја премачкувам со смеса од млеко и квасец,и попрскувам со стопен маргарин-кристал,така сите 4 кори,и откако ке ги наредам корите една над друга,над четвртата на едниот крај ги ставам претходно изренданите јаболка во кои имам ставено канела и шеќер,и ги виткам сите 4 во форма на ролат,и на крај ролатот го сечам на парчина по желба,штрудлите се превкусни,ако те интересира подетално,слободно пиши...
Аватар на корисникот
bliss

Фем почетничка
 
62
Мислења: 13
Зачленет: 05 Мар 2011, 16:16

Мислење 16 Мар 2011, 15:44

Ајде девојки некој со инспиративно главче евентуално со гладен стомак - затоа што тој обично може да роди интересни идеи, вечер имам пијанка/седенка/журка дома, и воглавно ми е полн фрижидерот со розе вино.
Дајте идеја што appetisers да направам? Салата, нешто а? Имам саат време за подготвување, така да нека е брзо и едноставно. Само идеја, не ми требаат рецепти...не можам некако да се одлучам :)

Фала ;)
Аватар на корисникот
Phyramide

Жолто цветче
 
144869357
Мислења: 3009
Зачленет: 12 Јул 2010, 08:54
Локација: Сегде само не тука
Those of you who think you know everything, are annoying to those of us who do.

"Je suis l'as trèfle qui pique ton cœur."
"Je suis passé pour être présent dans ton futur."
MC Solaar

Мислење 16 Мар 2011, 15:47

Пилешки стек срцке на коцки со сос од мајонез сенф и печурки побрзо нема а богами и повкусно :)
убаво да си поминеш :*
Аватар на корисникот
cindy

Сино цветче
 
14851
Мислења: 307
Зачленет: 12 Фев 2011, 22:59
Слика
Да не постоеше, ќе те измислев и пак ќе ТЕ САКАВ
како што те сакам ОТСЕКОГАШ...
и тоа секој ден се повеќе и повеќе ...
ЗАСЕКОГАШ!

Мислење 16 Мар 2011, 15:48

Phyramide напиша:СДП, ајде девојки некој со инспиративно главче евентуално со гладен стомак - затоа што тој обично може да роди интересни идеи, вечер имам пијанка/седенка/журка дома, и воглавно ми е полн фрижидерот со розе вино.
Дајте идеја што appetisers да направам? Салата, нешто а? Имам саат време за подготвување, така да нека е брзо и едноставно. Само идеја, не ми требаат рецепти...не можам некако да се одлучам :)

Фала ;)

Види таму нешто од рецептите за салатите што се со мајонез. Со црвено вино оди и месо и некоја висококалорична салата
Аватар на корисникот
slavica999

Жолто цветче
 
34642157
Мислења: 3692
Зачленет: 27 Дек 2009, 00:31

Мислење 16 Мар 2011, 15:51

Phyramide напиша:СДП, ајде девојки некој со инспиративно главче евентуално со гладен стомак - затоа што тој обично може да роди интересни идеи, вечер имам пијанка/седенка/журка дома, и воглавно ми е полн фрижидерот со розе вино.
Дајте идеја што appetisers да направам? Салата, нешто а? Имам саат време за подготвување, така да нека е брзо и едноставно. Само идеја, не ми требаат рецепти...не можам некако да се одлучам :)

Фала ;)

Јас сум за ордевер, сирење, кашкавал и нешто сувомеснато. Со вино ова најубаво ми оди.
Аватар на корисникот
marama

Жолто цветче
 
1983617761
Мислења: 3650
Зачленет: 20 Апр 2010, 17:04
Локација: во плакарот од соништата
„Нам уште убавината ни остана, но на пат сме и неа да ја ставиме под стечај. Време е да ја наостриме и да ја претвориме во погубно оружје“
Горан Трајковски - Мизар

Мислење 16 Мар 2011, 15:54

Phyramide напиша:СДП, ајде девојки некој со инспиративно главче евентуално со гладен стомак - затоа што тој обично може да роди интересни идеи, вечер имам пијанка/седенка/журка дома, и воглавно ми е полн фрижидерот со розе вино.
Дајте идеја што appetisers да направам? Салата, нешто а? Имам саат време за подготвување, така да нека е брзо и едноставно. Само идеја, не ми требаат рецепти...не можам некако да се одлучам :)

Фала ;)

Сега не знам што имаш во фрижидерот ама сепак салатка пример цезар, пилешкото брзо се прави ако го имаш, кубетки ќе купиш, сезона на марула е.

Чипс со кашкавал или доматен сос од страна.

Ова го гледав пред некое време домати и пармезан
Слика

Компири со сусам и соја сос
http://www.kulinar.mk/recepti/Kompiri-s ... a-sos.html


И да правилна температура на розе винотот е 10 степени. не го преладувај :)
Јас обожавам вино и искрено освен бело за летно време другиве не ги ладам :)
Аватар на корисникот
rossonerka

Жолто цветче
 
151197550
Мислења: 4160
Зачленет: 13 Апр 2010, 14:22

Мислење 16 Мар 2011, 15:54

Пирамитке :lol:
Јас правам овошна салата најчесто, неколку видови сирење ги сервирам со печурчиња свежи, најчесто буковка, во фолија ги печам, пршутка ... ;) , салата марула со пилешко мевце, пченка и кубети.... :)
убав помин :)
Аватар на корисникот
enca.69

Жолто цветче
 
33532705
Мислења: 1708
Зачленет: 25 Дек 2009, 16:16
If u wait to do something untill you`re complitely sure...you probably won`t do much in your life

Врати се на Рецепти

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 27 гости