1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

Дискусија во 'Рецепти' започната од marama, 16 март 2011.

  1. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.106
    Допаѓања:
    88.089
    Пол:
    Женски
    Девојки домаќинки, ќе правам штрудла со јаболка ама рецептов многу едноставен ми се виде.
    Пола кг. кори
    кг. јаболка
    шеќер

    Корите се ставаат ко за баклва, ренданите јаболки се фрлаат врз корите и шеќер се пропрскува низ корите. И се пече. Е сега прашањето ми е - може толку едноставно? Без зејтини, кисели води и што ти ја знам друго?
     
  2. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Сакам да прашам...?

    Мајка ми става и зејтин по малце на корите пред да ги свитка, а кисела вода не сум видела да става...
     
    На melnicanecot и marama им се допаѓа ова.
  3. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Сакам да прашам...?

    Марамке мораш и зејтин да прскаш на корите....Е а за кисела вода на штрудла не сум слушнала.Се користи само за пити или гибаница.
     
    На melnicanecot и marama им се допаѓа ова.
  4. bliss

    bliss Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    11
    Сакам да прашам...?

    Мојот рецепт за штрудли:
    Редам 4 кори една над друга,и секоја кора ја премачкувам со смеса од млеко и квасец,и попрскувам со стопен маргарин-кристал,така сите 4 кори,и откако ке ги наредам корите една над друга,над четвртата на едниот крај ги ставам претходно изренданите јаболка во кои имам ставено канела и шеќер,и ги виткам сите 4 во форма на ролат,и на крај ролатот го сечам на парчина по желба,штрудлите се превкусни,ако те интересира подетално,слободно пиши...
     
    На Kat4e86, Antebellum, meckicka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Ајде девојки некој со инспиративно главче евентуално со гладен стомак - затоа што тој обично може да роди интересни идеи, вечер имам пијанка/седенка/журка дома, и воглавно ми е полн фрижидерот со розе вино.
    Дајте идеја што appetisers да направам? Салата, нешто а? Имам саат време за подготвување, така да нека е брзо и едноставно. Само идеја, не ми требаат рецепти...не можам некако да се одлучам :)

    Фала ;)
     
  6. cindy

    cindy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    166
    Пилешки стек срцке на коцки со сос од мајонез сенф и печурки побрзо нема а богами и повкусно :)
    убаво да си поминеш :*
     
    На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
  7. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Сакам да прашам...?


    Види таму нешто од рецептите за салатите што се со мајонез. Со црвено вино оди и месо и некоја висококалорична салата
     
    На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
  8. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.106
    Допаѓања:
    88.089
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам...?

    Јас сум за ордевер, сирење, кашкавал и нешто сувомеснато. Со вино ова најубаво ми оди.
     
    На betidule, LivingGlam и Phyramide им се допаѓа ова.
  9. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Сакам да прашам...?

    Сега не знам што имаш во фрижидерот ама сепак салатка пример цезар, пилешкото брзо се прави ако го имаш, кубетки ќе купиш, сезона на марула е.

    Чипс со кашкавал или доматен сос од страна.

    Ова го гледав пред некое време домати и пармезан
    [​IMG]

    Компири со сусам и соја сос
    http://www.kulinar.mk/recepti/Kompiri-s ... a-sos.html


    И да правилна температура на розе винотот е 10 степени. не го преладувај :)
    Јас обожавам вино и искрено освен бело за летно време другиве не ги ладам :)
     
    На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
  10. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.448
    Сакам да прашам...?

    Пирамитке :lol:
    Јас правам овошна салата најчесто, неколку видови сирење ги сервирам со печурчиња свежи, најчесто буковка, во фолија ги печам, пршутка ... ;) , салата марула со пилешко мевце, пченка и кубети.... :)
    убав помин :)
     
    На palancanka и Phyramide им се допаѓа ова.
  11. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Сакам да прашам...?

    Еј браво! Овошна салата! А баш пред некој ден се мислевме тоа да правиме кај другарка ми и сега Енца ме потсети, супер супер, со суво грозје, со лешник и со ооориз :lol:
    Супер девојки, одлични ви се советиве, не само тоа, туку и ми се пријаде! Ау одлично, Роси домативе, ау! Ајде итам јас од работа да спремам.
    Јас првично мислев нешто интересно да направам, крекери со некои глупости одозгора ама вие ми дадовте одлични идеи.

    Фала девојки и бујрум :*
     
  12. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам...?

    Марамке јас правев штрудла со јаболка,со зејтин и кисела вода и убава излезе штрудлата,ама си се пофалив сега :P :D ама може и без зејтин да се направи штрудлата :)
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  13. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.106
    Допаѓања:
    88.089
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам...?

    ^Ја направив ама со зејтин, а без кисела вода и готово отиде пола и повеќе од тепсијата :$
     
    На didi1982, ludoto19 и Marilyn-Monroe им се допаѓа ова.
  14. didi1982

    didi1982 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    4.115
    Сакам да прашам...?

    Можеш друг пат да ставиш и сецкани ореви и/или мелени бисквити. Ванила во филот обавезно. Јас така ја правам и ептен ми се бендисува :)
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Исто,иако со зејтин и кисела вода, таман ќе направам и отиде цела штрудла,ја снемува за брзо време :D преубава е :)
     
  16. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Сис нели ти ги кажав лепчињата со крем сирење, доматен сос, босилек и тост кашквал...Со вино се одлични
     
    На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    ^^Да, да ми текна :)

    Освен некои од идеите кои ми ги дадовте, ајде девојки да ви кажам што направив вчера затоа што навистина излижавме прсти сите колективно, а многу е едноставен рецептов.

    Значи одлично оди со црвено или розе винце. Абе клиза ко на тобоган! :)

    Ептен ситно исецкав свеж домат, кромид и магдонос (најубаво со сецко ако имате), додадов малку босилок и вегета. На плех направив неколку купчиња начос (доритос) - еден ред начос, еден ред рендан кашкавал или друго сирење, па одозгора ова смесата со домат, и се така додека не ви се направи планина од начос, кашкавал и домати.
    Ставате во рерна и чекате додека сосема не се стопи сирењето, и потоа ставате на чинија и - бон апети! :)

    (има верзија и со сос од авокадо, евентуално со гравче од конзерва, барем знам дека така го прават по мексичкиве ресторани)
     
    На Antebellum, eli25, moni24 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Сакам да прашам...?

    А ја СДП со што да ги комбинирам морските плодови освен со компир или ориз? :^)
     
  19. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Сакам да прашам...?

    Можеш со една т.н пржена салата,ја служат во рестораните како прилог. Земаш моркови и ги сецкаш по должина (не на кругчиња) тиквички исто така ги сецкаш, потоа, ситно сецкаш брокула, шампињони, а можеш и уште нешто по твој избор... и многу малку ги пропржуваш во путер.
     
    На blond и lolyta777 им се допаѓа ова.
  20. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.448
    Сакам да прашам...?

    Блонд убави се и со многу, различен зеленчук исечкан на купно...пиперка, морков, компир, грашок, пченка (од овие по лажица-две), тиквица, модар патлиџан, динстај ги заедно, со две коцки зеленчукова супа, една лажица доматно пире и соја сос...како за мене мноооогу соја сос... :D
     
    На Phyramide, Hova, blond и 1 друга личност им се допаѓа ова.