1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

Дискусија во 'Рецепти' започната од marama, 16 март 2011.

  1. olence86

    olence86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    91
    Фемики, доколку некоја е онлине ќе ја замолам да ми каже некоја идеја и рецепт што да зготвам денес за ручек , онака набрзака....да биде ем брзо, ем вкусно!!!
     
  2. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.805
    Женски, може ли некое брзо рецептче за сос за тортиљи, по можност со пилешко месо. :)
     
  3. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.053
    Допаѓања:
    15.936
    Класичниот сос за fajitas се спрема за 15-20 (со сецкање) мин и е со пилешко месо. За две порции потребни се

    250 гр. пилешки гради
    1 главица кромид
    1 зелена пиперка
    1 црвена пиперка (може и две зелени, не верувам дека се одразува на вкус, сметам дека е повеќе за визуелен ефект)
    200 ml салса *
    http://allrecipes.com/recipe/the-best-fresh-tomato-salsa/
    зачин за фахитас по вкус
    http://allrecipes.com/Recipe/Fajita-Seasoning/Detail.aspx?event8=1&prop24=SR_Thumb&e11=fajitas%20seasoning&e8=Quick%20Search&event10=1&e7=Recipe&soid=sr_results_p1i1
    масло за пржење

    Пилешките гради се сечат на тенки лентички (иако јас преферирам на коцкички, вака ептен брзо се пржи месото, а и полесно е за загризување). Исто, на ленти се сечат и пиперките и кромидот.

    Се загрева маслото, се става месото, откако ќе зарумени убаво се додава фахитас зачинот по вкус (јас ставам две лажички). Се меша убаво за да зачинот се распредели... Се додава кромидот и пиперките. Се пржат убаво и на крај се додава салсата. Се остава да прокрчка и се трга од оган. Во меѓувреме, се топлат тортиљите во микробранова. Се сервира топло. Moжe да се додаде и зелена салата со секоја од тортиљите, за дополнителна свежина.

    * салсата и зачинот ги спремам во поголеми количини (кога имам слободно време) и имам за 4-5 пати.
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.805
    Благодарам многу!
    томато салса ќе ставам од тегла куповна, а зачини ќе додадам така поединечно.
    Мх мх, ќе биде вкусно :clap:
     
    На do-re-mi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    ми требаат орео колачи за една рецепта ама бидејчи нема тука некои слични на нив има? Нешто слично што можам да ставам? :wasntme:
     
  6. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.473
    Не знам како се викаа но во поголемите маркети има. Ке ги познаеш по пакувањето исти се ко Орео :?:
     
    На bridetobebt му/ѝ се допаѓа ова.
  7. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    ^ Tempo колачиња ;)
    [​IMG]
     
    На bridetobebt му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Samer

    Samer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2014
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    Каде можам да најдам да купам свежи боровинки ,никаде немам видено а ги барам долго време :?: ?
     
  9. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    ^
    Побарај каде што прават откуп на печурки и слични други билки :) Незнам од каде си,ама конткретно во мојот град таму можеш да најдеш оти откупуваат и боровинки и капинки :)
    Инаку килограм боровинки мислам дека се 60 денари :)
     
  10. Samer

    Samer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2014
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    Од Скопје сум :) , јас имам видено на локалното пазарче кај мене имаат малини и капини али боровинки никако да најдам, а откуп на печурки поим си немам кај прават ако сакаш подобјасни ми :D
     
  11. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    ^
    Незнам како да ти објаснам бидејќи не сум од Скопје :) Од Кичево сум и знам овде во зградава кај што живеам има продавниче каде што откупуваат печури исто и боровинки :) Незнам Скопје како е :?:
     
    На Samer му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Филети риба како да ги пржам -ми се ронат ?

    И за овие на сликата да ми појаснете.. да ми дадете рецепти идеи..? Како се приготуваат?
     

    Прикачени фајлови:

  13. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Пангата стави ја во брашно, јајце па презла како за поховање смеса. Јас само така ја правам затоа што е доста тешка за приготвување.
    Можеш и да ја печеш со маслиново масло и зачини.
     
  14. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Денес имаше на Буњаковец пазарчето, боровинки. Не знам, колку пари беа. Во канчиња беа, како малините и капините. Во редот најблиску до Партизанска. Во витрина ги држи човекот.
     
    На Samer му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.296
    Допаѓања:
    83.252
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    да прашам сакам шлаг во боја, во обичен шлаг да ставам прехрамбени бои оние во шишенца што се? :?:
    Некој совет , бидејќи не сум правела до сега колку да ставам, какви бои да земам ( у смисла кои се најбезбедни) :?:
     
  17. Butterfly.girl5

    Butterfly.girl5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    114
    Јас најчесто земам од прехрамбените бои во прав што се. ги ставам во обична шлаг пена што претходно ќе ја изматам и секогаш ми се погодува. прво ставам малку боја, па ако е премногу бледо додавам уште.зависи каква сакаш да ти испадне бојата. побарај вакви бои - во прав и немаш промашај! :)
     
    На bridetobebt му/ѝ се допаѓа ова.
  18. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    која цена се? да си знам отприлика и од кај ги зимаш? :)
     
  19. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752

    Тие в прав се во пакетчиња како ванила и не се скапи мислам до 10 денари се а оние течните во шишенца се многу по скапи околу 50-60 денри е едно шишенце но повеќе време се користи бидејкибојата е појака и доволно е само една капка за да се добие посакувана боја, но не се лоши и тие во пакетчињата
    побарај во маркетите за делови кај што се продаваат цветови за торти нели циркони оние слики за торти таму има
     
  20. accipiter82

    accipiter82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    21
    Канапеи се мали сендвичи кои на себе можат да имаат комбинација од било што, од Вашите омилени намази, од различни комбинации со сувомеснати производи, сирења и зеленчук.
    Денес Ви подготвивме вкусен намаз од туна кој одлично оди во варијанта канапе сендвичи. Рецептот е без строго дефинирани мерки за да може секој по свој вкус да додаде што му одговара. Во еден поголем сад измешајте конзерва со туна со малку мајонез, неколку ситно исечени кисели краставици, лажица сенф, малку босилек, малку сирење или било која друга состојка по Ваша желба и вкус.

    http://www.zdravjeihrana.mk/brzi-i-fini ... i-so-tuna/
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.