1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Mесен леб

Дискусија во 'Рецепти' започната од wolf4e, 19 октомври 2010.

  1. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Месев леб еве сега се пече, прв пат во животов....се молам да не излезе катастрофа :worried:
     
    На tweety26 и anabel-a им се допаѓа ова.
  2. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Да не зборам пред време, кога ќе биде готов, кажувај дали испаднал добро ;)
     
  3. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    ммм обожавам месено лепче,додека е топло :)
    кога мама ќе го извади лепчето од рерна сите трчаме да си земеме :D
    многу ми се свиѓа и лепчето што го прави со суво грозје,благо лепче :)
     
  4. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Eве јас сега замесив и го оставив да се кисне,но тестото некако ми испадна како гума или мене ми се чини :$ првпат да ми е вакво потврдо појако,ај после ке видам како ке испадне :wasntme:
     
  5. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Вчера прв пат месев лепче...и тоа со паричка, за вечер, а по упатство на една феминка (INSIDIOUS) и добро прочитана тема :) . Кога го извадив од релна ми се виде тврдо, ама сега гледам омекнало. Со повеќе информации вечер...
     
    На Zumbulche му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.450
    Допаѓања:
    34.380
    Пол:
    Женски
    И јас прв пат годинава сама ке месам лепЧе. Којзнае какво ке испадне ... :?:
     
  7. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Значи добрар испадна вака на лика беше убав и крцкав од надвор а мек од внатре. Генерална проба завршена, попладне ќе месам со паричка јеееееееееее ;)
     
  8. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.138
    Допаѓања:
    88.589
    Пол:
    Женски

    Може и малку да биде влажна крпата за помека да биде кората.
     
  9. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    имам правено 2 пати...брасно малце сол и малце секер и квасец со млака вода.....онака го направив потоа два пати го меШав кога ке станесе и потоа подготовка за пецејне...вака мама ме уцесе и убаво испадна..
     
  10. dancing.queen

    dancing.queen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2010
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    1.087
    А има и некој рецепт за леб во машинка за леб, правевме дома по еден рецепт ама нешто не испдна. Со готова смеса е многу убав лебот ама по маркетите во мојот град нема.
     
  11. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.020
    Допаѓања:
    5.943
    Што мислите за тоа во месен леб да се стават мали маслинки( со извадена коска која се вади со специјална машина) оригано, и екстракт од домат?? :) Да има вкус нешто слично на БејкРолс :D
     
  12. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Денес ќе месам пченкарен леб со малку јачменово и пченично брашно од полно зрно па ќе кажам како испаднало :).
     
  13. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Лебот испадна прекрасен само му требаше многу повеќе брашно него во рецептата така да некаде испадна 1000 гр мешано брашно и 550 мл вода.

    Раскрстив со леб од продавница од сега сам ќе си печам, прсти е да излижеш :P :D
     
    На nela.oh, irenna и bubemconia им се допаѓа ова.
  14. bidermaerka

    bidermaerka Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Дали некој знае да ми напише рецепт за месено лепче (погача) со сода бикарбона - излегува жолт. Дали се става квасец? Дали 2 пати стасува и.т.н.? Обично се прави за да се јаде заедно со домашна пача.
     
  15. nela.oh

    nela.oh Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    270
    Хмен, блазе си и на жената што ќе те земе :lol: Денешниве одвај знајме асолен ручек да зготвиме :$ а па маж да месе леб... браво! :)
     
  16. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Одлична идеја, инаку има маслинки со веќе извадени семки, има црни и зелеи, зелените обично ги полнат со црвен лупен пипер. Можат да се купат во Веро, Тедико но и на Зелено пазарче ако сте од/во Скопје.
     
  17. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Порано баба ми секогаш месеше,и го печеа во фурна по стар начин,така испечен го вадеја од фурната на едни ко штици.Мала бев тогаш не се сеќавам баш најдобро.Иначе фурната ја имаше изѕидано дедо ми и сеуште стои.Сега за жал купуваме леб.Но немате појма колку е вкусен домашниот леб..мммм па така само со сиренце мх мх :D
     
  18. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Го видов овој рецепт. Ова е стандарден, универзален сигурен начин за месење леб.

    Месењето леб нема некоја филозофија: брашно, топла вода, квасец, малку сол и вода. Тоа е се`. По желба може да ставите малку масло или путер. Мене така ми е помек и повкусен.
    Понекогаш ставам р`жано или шченкарно брашно. (70% да е бело брашно.)
     
  19. tinan

    tinan Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    1.275
    Пол:
    Машки
    Девојки, да ви се позлати форумов :lol:

    Сум печел лепче повеќе пати но има многу добри совети. Како на пример, да ставам пекарска хартија и одозгора пред да биде лепчето готово (thnx).

    Тестото го поделив во два дела, пола го печам сега а, пола ќе го печам утре.
    Утре си ги земам децата и сакам да им испечам топло лепче за доручек ;) Моооооооооогу сакаат кога им месам леб.

    Оваа тура ја поделив на 3 дела од кои еден не го замесив по втор пат, колку да видам каква ќе биде разликата. Овој пат не ставив сусам одозгора. Многу ми прави ѓубре по дома а денес се отепав од чистење :)

    Леле почна убаво да мириаааааааааааааааа на лепче печенооооооо
     
  20. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Сакам месен леб, знам да месам лепче :D и до сега убаво излегло :D малку се пофалив, ама немат везе :D :wasntme: :$