ТЕМА: Палачинки

Мислење 08 Мар 2011, 08:10хаххаха ми текна на овој, многу си го сакам човекот бре!
Инаку, јас сакам палачики со нутела, бисквитки, шлаг и чоколаден прелив,баш пред некој ден направив, им се изнајадов...
Ама имам приметено дека кога ги правам со млеко, повеќе лепат и малку потешко оди вртењето, ама па многу убава боја добиваат, таква некоја златесто-жолта
Сакам пак да јадам палачинки, ама нема....Сега на диета сум :D
Аватар на корисникот
pumpkin

Сино цветче
 
113156
Мислења: 240
Зачленет: 23 Јан 2011, 19:25
Ж'т д'г в'к п'н б'ј

Мислење 08 Мар 2011, 08:23

Палачинки ммммм!
Баш вчера зборев по дома дека ми се јадат. И тоа со мармалад од шипки, во комбинација со млеко мх мх мх убавини.
Ајде еве ми мотивација да правам деновиве и онака се ближи колоквиумска, а кога се ближи колоквиумска - готвам. И тоа е подобра опција од учењето хаха :lol:
Аватар на корисникот
FBI

Жолто цветче
 
52605020
Мислења: 1513
Зачленет: 01 Јул 2010, 19:26
Локација: Somewhere in my own world
Од надворешниот изглед не можете да процените... дали јаболкото е црвливо !!!

Мислење 10 Мар 2011, 11:33

Палачинки на тостер
Многу побрзо се прават, може наликуваат на вафли, но потенки се и многу се вкусни.
Јас имам и тостерче во вид на цвет, и многу се убави.
Рецепт:
3 јајца се матат со пола лажица шеќер.
Се додава 300 гр. брашно, 2 филџани зејтин, пола килограм млеко и едно пециво.
Се служат исто како и обичните палачинки.
:)
Аватар на корисникот
Mayyya

Зелено цветче
 
17132062
Мислења: 845
Зачленет: 23 Сеп 2010, 23:51
Локација: Во еден чудесен свет...
Трофеи: 1
Слика
Слика
Everyone thinks of changing the world, but no one thinks of changing himself.

Мислење 24 Мар 2011, 20:57

Една вечер со братучетка ми си бевме в село, и си рековме ајде палачинки да направиме да се облажиме.
И мене ми текна на темава, и ајде и викам прво солено да си касниме.
И во палачинката ставивме салама и кашкавал, тоа имаше дома само. Ја затворивме со чечкалици, во јајце, и после презла и на пржење. После тоа со кечап си ги јадевме.
Превкусни беа.
Аватар на корисникот
Lacrimosa

Жолто цветче
 
26451066
Мислења: 1757
Зачленет: 19 Јул 2010, 01:50

Мислење 11 Апр 2011, 19:53

Сега сакаме да правиме пачинчина, купивме се сто ни треба сакаме да ги бравиме со ерукрем банана и рендани бсквитцина, само дали ке мозе некој да ни казе тоцно смесата како се прави и дали ке мозе да ја направиме добро без миксер односно со маталка. Ч)
Аватар на корисникот
MiiLla

Сино цветче
 
46239
Мислења: 119
Зачленет: 08 Мар 2011, 12:52

Мислење 11 Апр 2011, 23:21

Јас ставам пола кило брашно, четвртина прашок за пециво, сол и ептен малку масло.
Мешам со виљушка додека не се разбијат грутките.
Финтата е да имаш добро тавче и тефлонот да не е изгребан. Од Тефал што имам едно за палачинки, ич зејтин не ставам,само на првата палачинка за да се подмачка и со две капки зејтин 20 палачинки правам.
Аватар на корисникот
irenna

Жолто цветче
 
15471855
Мислења: 2587
Зачленет: 01 Дек 2009, 19:19
Локација: Скопје
There are three ways to do something: good way, bad way and my way

Мислење 12 Апр 2011, 00:33

Јадев пред некоја недела во сендвичара ама одамна немаме правено па може овој викенд или наредниот да правиме ммм ми се пријаде сега :lol:
Аватар на корисникот
Tanjus

Сино цветче
 
5515
Мислења: 240
Зачленет: 28 Ное 2009, 13:12

Мислење 13 Апр 2011, 15:36

emce-kremce напиша:Си имам една рецепта и секогаш според неа си ги правам, 400гр брашно, 400мл млеко, 400мл кисела вода, 2 јајца и еден филџан зејтин, се тоа со миксер убаво се мати и готова е смесата, излегуваат околу 30тина палачинки. Потоа си ги мачкам со крем и бабнана внатре обавезно и така најмногу ги сакам, понекогаш ако имам и шлаг и прелив ставам.

Emce-kremce jas go iskoristiv tvojot recept za testoto i bas bea vkusni falati mnogu.Samo sto nas ni izlegoa okolu 15tina i toa ne gi pravevme mnogu debeli .Naparavivme soleni so kecap, kozjo sirenje i origano i blagi so eurokrem banana i rendani biskviti. :)

Потсетување од модератор

Ве молиме пишувајте на кирилица. Ако не знаете како, прочитајте овде.
Аватар на корисникот
MiiLla

Сино цветче
 
46239
Мислења: 119
Зачленет: 08 Мар 2011, 12:52

Мислење 22 Апр 2011, 22:27

Најмногу сакам кога ќе си ги наполнам со-шунка ,кечап,оригано,кашкавал и маслинчиња или кисели краставички,ќе ги свиткам,па во јајце и презла-и ги пржам....калорично но слатко,тука не се може :inlove:
Eве гиииииии :inlove: Слика
Аватар на корисникот
Iceberg

Сино цветче
 
47127
Мислења: 120
Зачленет: 22 Апр 2011, 21:38

Мислење 28 Апр 2011, 20:16

многу лесно се поготвуваат палачинки: вода брашно едно или две јајца и да биде течно и само ги пржиш после шо сакаш стави му
argentina

Бело цветче
 
109
Мислења: 85
Зачленет: 27 Апр 2011, 17:17

Врати се на Рецепти

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 18 гости