ТЕМА: Приготвување на брокула...Се јаде ли свежа?

Мислење 12 Јан 2010, 18:21

Jas ja jadam kako salata obarena Brokula znaci da krcka po malku potoa se dodava maslinovo maslo,balsamiko ocet i lukce moze i magdonos po vkus sol crn piper super e probaj
Аватар на корисникот
Pla4ka

Сино цветче
 
6910
Мислења: 228
Зачленет: 26 Дек 2009, 17:45

Мислење 17 Јан 2010, 02:35

Jas mislam deka Ivana3 go ima najdobriot recept vo vrska so brokulata,a isto taka mozes da ja brcnes na kratko vo vrela voda, da ja posolis,potkiselis so limon i malce maslinovo maslo,za da dobies ubava krckava salata. Samo taka se zadrzuvaat nejzinite
sostojaki. Inace znam deka ne treba da se vari (gotvi) podolgo vreme. A sekako,dokolku mozete da ja jadete sveza toa e najdobro.
Аватар на корисникот
lina2

Фем почетничка
 
13
Мислења: 34
Зачленет: 07 Дек 2009, 02:16

Мислење 17 Јан 2010, 04:55

jas ja pravam vaka:...ja varam dodeka da omekne i posle stavam zejtin sol i ocet...mmm ubavina
Аватар на корисникот
tamy

Фем почетничка
 
314
Мислења: 40
Зачленет: 29 Ное 2009, 20:21

Мислење 17 Јан 2010, 18:53

Јас брокулата прво ја обарувам,додека не омекне, и потоа со маслиново масло и оцет ко салата.Пробај многу е вкусна а и ги задрзува сите хранливи материи.Пробај :)
kika-kika

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 17 Јан 2010, 18:46

Мислење 19 Јан 2010, 23:31

brokulata e najubava d ja jadete kako salata .. naprimer jas so komsijata ke si sedneme 2 lita rakija i ke napravum salata od brokolula .tka e naj ubavoo svezaa da ja jadete naj zdravo sit vitamini se vo neaa ziva so zajtin4e ocet4ee sol4ee i krkajj jadii :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
gorgi-dzole

Фем почетничка
 
10
Мислења: 2
Зачленет: 19 Јан 2010, 22:33

Мислење 04 Фев 2010, 23:29

Pokraj sto brokulata e zdrava da se jade vo salata sveza mnogu vkusna a i zdrava e ako se stavi vo tursija.Em e vkusna em e zdrava zasto ne se vari
sofi

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 02 Дек 2009, 23:57

Мислење 15 Мар 2010, 22:16

Jas brokulata vaka si ja podgotvuvam:
Se stava vo sad so voda da se obari, ama samo malku kolku da smekne malku, potoa se cedi od vodata, a vo dr sad matime jajce, vo dr sad stavame prezla i normalno se posoluva po vkus, potoa se valka vo jajceto pa vo prezlata i vo zovrieno maslo se przi, ova ti e pohuvana brokula, sea ne e mn zdrava ama mn e vkusna pozzz i ako go probas ova pisi kako ti se bendsa, istoto e i so karfiolot i toj e prevkusen na ovoj nacin pozzzz
Аватар на корисникот
Saraa

Жолто цветче
 
129370
Мислења: 1058
Зачленет: 17 Јан 2010, 01:03
Работите кои најмногу вредат, немаат цена!!!

Мислење 15 Мар 2010, 22:21

100гр маслинки, 100 гр црвена пиперка (свежа), неколку млади кромитчиња, магдонос, половина тегла кисели краставички, и една главичка обарена брокула ситно се сечкаат и се мешаат. Се додаваат 200 гр варени макарони, 1 павлака и неколку лажици мајонез. Се посолува и се служи.
Полесна салата здравје! Брокулата само обарете ја во врела вода, нема потреба од варење :)
Аватар на корисникот
Shelea

Жолто цветче
 
109391941
Мислења: 2780
Зачленет: 27 Ное 2009, 10:49
Scribo i canto!

Мислење 15 Мар 2010, 22:24

Brokulata ja jadam obarena kolku da omekne i posle so maslinovo maslo i namesto ocet si stavam limon i super e
Аватар на корисникот
Melanie

Зелено цветче
 
460
Мислења: 556
Зачленет: 19 Фев 2010, 01:43

Мислење 02 Јун 2010, 09:36

Јас можам само свежа да ја јадам .. поинаку неможам, ми се гади ептен .
Аватар на корисникот
Ema.Sk

Жолто цветче
 
9822754
Мислења: 1043
Зачленет: 06 Дек 2009, 15:35
Локација: Always step ahead
Слика

Врати се на Рецепти

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 17 гости