1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Приготвување на брокула...Се јаде ли свежа?

Дискусија во 'Рецепти' започната од kikuuus25, 8 декември 2009.

  1. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Јас брокулата ја јадам и свежа и варена,но само со дип(американски зачин,го нема кај нас).
     
  2. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Брокулата ја јадам обарена. Сосема малку за да не и исчезнат витамините, а пак да биде мека и вкусна. :)
     
    На Belisima му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    ЕВЕ И ЕДЕН РЕЦЕПт ОД МЕНЕ МНОГУ ВКУСЕН
    брокулата обарија или подсварија и од кога ќе се олади стави една лажица мајонез и 2-3 лажици павлака мрсна. е сега зависи колку брокула имате јас ова го ставам во една пајнца нормално полна и си ја правам со ова. ако сакате можите да ставите и поќе или помалце зависи каква сакате да биди.... пробајте.... мн вкусна е... ;)
     
    На Ema.Sk и Belisima им се допаѓа ова.
  4. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    јас минатата сабота си купив од една зеленчукова продавница овде кај нас за 10 денари. Продавачката ми вика дека многу била убава кога била свежа, да ја потопиш во јогурт и да ја јадеш .. пробав, ја сецнав на ситни парченца и после и ставив јогурт, убаво е .. пробајте, можеби ќе ви се допадне :) ако така не ви се допадне малце подварете ја (ама ептен малце) и после си ја потопете со јогурт :)
     
  5. Belisima

    Belisima Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2010
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    26
    Jas ja obozav brokulata podvarena so sol i biber ili so pavlaka i biber bilo kako . Isto taka cesto ja pravm prvo obarena po potoa so jajca kajgama i mnogu e vkusna
     
  6. independent

    independent Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Јас брокулата ја јадам на следниов начин: Ќе ја ставам во вода да се вари и откога ќе почне да врие водата уште три минути и ја вадам( за да не омекне). И и ставам оцет, зејтин, сол и обавезо лукче :)
     
  7. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Јас ја јадам варена, варена во супа и свежа. Свежа ако имате сецко, исецкате ја на ситни парчиња и промешајте ја со павлака. Одлична е и така!
    Инаку брокулата е преполна со витаминЦ и интересно е дека е една од ретките зеленчци кои кофга ќе се сварат губи многу малку од хранливоста.

    Nutritional value per 100 g (3.5 oz)
    Energy 141 kJ (34 kcal)

    Carbohydrates 6.64 g
    Sugars 1.7 g
    Dietary fibre 2.6 g
    Fat 0.37 g
    Protein 2.82 g
    Water 89.30 g
    Vitamin A equiv. 31 μg (3%)
    - beta-carotene 361 μg (3%)
    - lutein and zeaxanthin 1121 μg
    Thiamine (Vit. B1) 0.071 mg (5%)
    Riboflavin (Vit. B2) 0.117 mg (8%)
    Niacin (Vit. B3) 0.639 mg (4%)
    Pantothenic acid (B5) 0.573 mg (11%)
    Vitamin B6 0.175 mg (13%)
    Folate (Vit. B9) 63 μg (16%)
    Vitamin C 89.2 mg (149%)
    Calcium 47 mg (5%)
    Iron 0.73 mg (6%)
    Magnesium 21 mg (6%)
    Phosphorus 66 mg (9%)
    Potassium 316 mg (7%)
    Zinc 0.41 mg (4%)

    Source: USDA Nutrient database
     
  8. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Свежа брокула, испржете ја 2 минути во соја сос! Ммммм
     
  9. ma4enceEdno

    ma4enceEdno Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    465
    Јас ја јадам свежа со изрендан морков и лимон одозгора. убава е ,пробајте!
     
  10. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    јас ја подварив многу малку, после си ја ставив во чинија, си ставив малку зејтин, оцет и вегета (ако сакате може и сол) и ептен е вкусно :)
     
  11. blubell

    blubell Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2010
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    13
    Мене ми се допаѓа кога е малку подварена и после на ситни парчиња се сецка се додава свежа краставица лук и магданос.
    се зачинува со сол,зејтин и оцет...мммммммм превкусно освежително и многу здраво
     
  12. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Де4ки мислам најдобро е брокулите да се јадат свежи исецкајте ги ситно како за салата, ако не можете само така да ги јадете можете во салата со морков и зелка јас така ги правам, А, најздраво е ако ги за4инете со свежо исцеден сок од лимон, морска сол и со ладно цедено малсо, може сончогледово или маслиново тоа по ваш избор. Бидејќи доколку ги варите подолго време губат дел од витамините а исто така и дел од глукосинолатите (состојки кој ги уништуваат канцерогените состојки, а исто така го зголемуваат и производството на антитокси4ни ензими). Така да девојки јадете свежи брокули.
     
  13. unique.lady

    unique.lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    69
    треба да се јаде свежа брокула еве зошто
    Најновата студија покажала дека свежата брокула ја намалува стапката на смртност кај пациентите со рак на мочен меур за 43%.Во студијата која траела 8 години учествувале 230 пациенти со рак на мочен меур...
    треба да се јаде брокула а во супа е најубава.
     
  14. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Јас ја правам и во ќофтиња ..е сега не е баш здрава ко жива ама е вкусна.
    ЈА подварувам брокулата и ситно сецкам,рендам еден кромид, додавам две јајца, лажица голема брашно,сол, пипер, и лажица соја во трошки. Формирам топчиња стискајки со раце убаво за да не распаднат и ги пржам.. :inlove:
     
  15. Sienna

    Sienna Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    25
    Mене лично брокулата ми е највкусна кога ја конзумирам свежа..ќе ја исечкам..масло,сол,киселина..исто како салата..и многу ми се допаѓа.. :inlove:
     
  16. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.588
    Допаѓања:
    23.028
    Пол:
    Женски
    Ние дома ја јадеме на следниов начин, превкусно е!
    Значи брокулата минимално обарена, колку да се рече, не да се распаѓа.
    После требаат варени моркови. И сеа, се ставаат во сад морковите и брокулата и се прави сос од мајонез,лимон,малце јогурт,лук во прав,бибер и уште некој зачин ако сакате по желба.
    Најубаво нешто..
     
  17. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Уф што ми требаше да ја видам темава, којзнае од кога немам јадено брокула.
    Инаку ја јадам малку обарена, одозгора зачинета со многу малку масло, малку сол и сок од лимон. Повкусна салата нема.
     
  18. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Мене најомилено јадење ми е брокула со макарони :)
    Значи ке земете замрзната брокула(поубаво) и ке ја оставите да се одмрзне ке ја сварите и одкако ке се свари ке загреете зејтин и во зејтинот ке ставите малку лук, колку да добие вкус и одкако лукот ке добие потемна боја ке го извадите од зејтинот и ке ја ставите брокулата за да ја запржите малку . И после како таква ке си ја ставите во макарони и може да ставите малку сирење ,а ама убаво би било доколку би можело да се најде Parmigiano и со него да се помеша цело.
     
  19. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Чери, ќе сакаш ли да ми кажеш зошто е подобро со замрзната брокула? Искрено до сега многу пати сум правела макарони со брокула, но само со свежа, па незнам што е разликата :)
     
  20. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    ^ Епа сега кога пробав видов дека нема разлика,исто ми беше вкусна, како порано не ми текнало незнам :)