ТЕМА: Рецепт за ликер

Мислење 04 Мар 2011, 18:49

девојки знае ли некоја некој рецепт за ликер?
а да го сподели со нас? :wasntme:
Аватар на корисникот
cindy

Сино цветче
 
14851
Мислења: 307
Зачленет: 12 Фев 2011, 22:59
Слика
Да не постоеше, ќе те измислев и пак ќе ТЕ САКАВ
како што те сакам ОТСЕКОГАШ...
и тоа секој ден се повеќе и повеќе ...
ЗАСЕКОГАШ!

Мислење 04 Мар 2011, 18:51

еве од мене еден

3 фил. вода
3 фил. шеќер
3 пакетчина за нескафе (од оние по 5 ден.)
сето тоа се става на оган се додека не почне да врие. тогаш се трга од оган и се чека да се излади. потоа му додавате
3 фил.ракија

пробајте ептен е убав :$ :) :*
Аватар на корисникот
cindy

Сино цветче
 
14851
Мислења: 307
Зачленет: 12 Фев 2011, 22:59
Слика
Да не постоеше, ќе те измислев и пак ќе ТЕ САКАВ
како што те сакам ОТСЕКОГАШ...
и тоа секој ден се повеќе и повеќе ...
ЗАСЕКОГАШ!

Мислење 05 Мар 2011, 20:33

Се зема половина или цел литар рум(во зависност од тоа колку сакате количински да испадне).
Ова се прави на поцеток на пролет/лето,кога ке почне да излегува сезонско овошје!
И се става
1 чаша шеќер една чаша овошје(ова се прави неколку месеци,како што излегува овошјето така се дополнува теглата-голема тегла од 5 килограми)
Се ставаат малини,цреши,вишни,јагоди,праски,кајсии,рибизли,се по желба!
многу е вкусно,и имате после тоа преку цела година!И да-повремено се меша,да се стопи шеќерот!
Значи колку чаши овошје,толку чаши шеќер! :clap:
Аватар на корисникот
blondini

Фем почетничка
 
74
Мислења: 29
Зачленет: 09 Јул 2010, 03:46

Мислење 10 Мар 2011, 16:43

Ликер од ореви (ореховача, ораховача)

40 млади оревчиња
1.5-2 л ракија (зависи од вкусот)
1 кг. мед (може и шеќер, ама поубаво е со мед)
Се остава да стои 40 дена.
:P
Аватар на корисникот
Mayyya

Зелено цветче
 
17132062
Мислења: 845
Зачленет: 23 Сеп 2010, 23:51
Локација: Во еден чудесен свет...
Трофеи: 1
Слика
Слика
Everyone thinks of changing the world, but no one thinks of changing himself.

Мислење 12 Мар 2011, 01:53

Еве еден од мене:
1л. Вино црвено
700гр. шеќер
1 винала
1, 2 мали чашина рум
Виното и шеќерот заедно се мешат се додека не се стопи шеќерот се додава ванилата и румот и спреми се за пиење :D
Поздрав !
Последна редакција: k.i.m на 12 Мар 2011, 15:34; редактирано еднаш.
Причина: Користете болд само кога сакате да потенцирате нешто!
Аватар на корисникот
ackaa91

Фем почетничка
 
20
Мислења: 9
Зачленет: 27 Ное 2010, 01:49
Не би рекла дека сите мажи се исти, има и полоши :D

Мислење 09 Мај 2011, 17:34

Еве еден и од мене :) имам многу ама повеќето се коктели

Чоколаден лиќер (јас вака го знам)

200мл водка
100мл вода
500мл млеко
100гр чоколадо
500гр шеќер

Се мешаат млекото, шеќерот, чоколадото и водата. Откако ќе проврие мешавината и добро ке се излади, се додава 200грама алкохолот
Кога ке сатвете во чаша можете да украсете со сечкано чоколадо.

Текна ми уште еден :D

Ликер од ракија

500гр шеќер
1000мл ракија
500мл млеко
100гр кокосово брашно

Ракијата и кокосот се мешаат во еден сад и се оставаат да стојат 48 часа. Потоа во половина литар млеко се става 500гр шекер, За тоа време додека млекото со шекерот се варат (од кога ке се сварат се остават да оладат) , ракијата се цеди со газа и се меша со сирупот од шеќер.
Аватар на корисникот
SanjaKirchner

Зелено цветче
 
738709
Мислења: 512
Зачленет: 27 Апр 2011, 02:25
Локација: Kulmbach
whatever happens, happens for a reason

Мислење 09 Мај 2011, 20:07

Ликер од портокал

1 литар ракија
1кг шеќер
1 печиво од ванила
рендана кора од 24 портокали ..

Сите состојки измешајте ги и ставете ги во поголем сад. Покријте го со крпа и да стои на темно место .
Промешувајте го ликерот секој ден и потоа процедете ја течноста низ неколку слоеви газа за да нема остатоци од кората. Потоа сипајте го ликеров во едно шише.
Ова јас го пробав за роденденот и на сите му се допадна .. не се познава дека е домашно правен ама јас си кажав :) :)
Аватар на корисникот
firequeenn

Жолто цветче
 
16381009
Мислења: 1119
Зачленет: 15 Дек 2010, 18:58
Битката ја добива само оној кој одлучил да победи .. :)

  Мислење 16 Мај 2011, 15:22

  Ајде сега од мене еден ликер :
  земете една рака вишни ставетеги во стаклено или пластично шише.
  додадете две лажици шекер во шишето
  послем това прелијтего со домашна ракија

  за две недели имате супер ликер
  АЈДЕ ЖИВЕЛИ :rofl:
  Аватар на корисникот
  PParaskeva

  Сино цветче
   
  21342
  Мислења: 190
  Зачленет: 09 Фев 2011, 17:12

  Мислење 16 Мај 2011, 18:12

  еве еден од мене

  500г пиво
  500г ракија
  500г шекер
  се става на шпорет да зоврие да се растопи шекерот и се додава
  1 шишенце екстракт од ментол.
  АЈДЕ ЖИВЕЛИ
  Аватар на корисникот
  ruzmarinka

  Фем почетничка
   
  9112
  Мислења: 45
  Зачленет: 07 Ное 2010, 23:37

  Мислење 11 Сеп 2011, 22:23

  ЛИКЕР ОД МЕНТОЛ
  СТАВАТЕ ВО ШИШЕ ПРИМЕР ОД 750МИЛИЛИТРИ ГРАНЧИЊА НАНЕ КОЛКУ САКАТЕ НО СЕПАК ДА НЕ БИДЕ ЕПТЕН ПОЛНО ПОТОА СТАВАТЕ РАКИЈА НЕКА ОТСТОИ НАЈМАЛКУ 10 ДЕНА ГО ЦЕДИТЕ ВО ДРУГО ШИШЕ И ДОДАВАТЕ 200 ГРАМА ШЕКЕР МОЖЕ И ШЕКЕР ВО ПРАВ ЕДЕН ЕКСТРАТ ОД МЕНТОЛ ЗНАЕТЕ ОНИЕ ВО ШИШЕНЦА МОЖЕ И МАЛКУ ПРЕХРАМБЕНА БОЈА ЗЕЛЕНА ИЛИ СИНА И ОДЛИЧНО Е .... ПОЗЗЗ
  interistka

  Бело цветче
   
  144
  Мислења: 97
  Зачленет: 21 Јун 2011, 11:59

  Врати се на Рецепти

  Кој е онлајн

  Оваа категорија моментално ја разгледуваат: SelinaKyle и 14 гости