ТЕМА: Рецепти од 24 Kitchen

Мислење 23 Сеп 2012, 11:03

Emma89 напиша:Абе луѓе од кај го гледате каналов??

Го има на тв. :)
Аватар на корисникот
Maroon5

Жолто цветче
 
854529
Мислења: 1032
Зачленет: 15 Авг 2012, 23:00
Локација: Kреветче.
"Среќата не ја чинат победите,и трофеите собираат прашина, и аплаузите брзо стивнуваат.Среќата ја чинат луѓето кои влегле во нашите животи и собрале храброст да останат тука."
Слика

Мислење 23 Сеп 2012, 11:18

^ Хахаха Знам дека на тв го има, но колку што знам на кабелска каналот го нема, гледав канали на max tv исто така не го најдов. Јас сум на кабелска инаку. Затоа прашав.
Аватар на корисникот
Emma89

Жолто цветче
 
410421
Мислења: 1251
Зачленет: 11 Апр 2010, 11:33

Мислење 23 Сеп 2012, 11:45

Да бе, навистина го нема на Макс ТВ :( Јас на Боом ТВ го гледам.
Инаку, да прашам дали имаат англиска верзија на странава? Барав, ама не успеав да најдам.
Аватар на корисникот
An-na

Сино цветче
 
354158
Мислења: 301
Зачленет: 09 Сеп 2011, 14:14
Слика
Слика

Мислење 24 Сеп 2012, 12:11

Нема англиска верзија, можеш да си уклучиш Google translate, па ќе ти преведе доволно за да можеш да се снајдеш. Инаку, и јас го гледам на Boom TV, знам дека некои кабелски оператори го имаат, ама не сите.
Како и да е, си го пуштам секогаш кога ќе најдам време да седнам пред тв преку ден.
Ми се допаѓаат доста емисии, ама дефинитивно, омилени ми се Easy Meals, Rudolph's Bakery и Donna Hay Fast Fresh Simple. Borderless cooking понекогаш ми фаќа око, a Taste of cooking ми е малку повеќе комплицирана.

Како и да е, си правев некои од рецептчињата, малку ги модифицирав, претежно слатките на Рудолф ги правам, ама знам да искористам некоја идеја од Easy Meals кога не ми текнува што да правам за ручек.

Еве некој рецепт од мене :)
Speculaas (првото што направив, за да видам дали ќе ги биде рецептите или не)

Оригиналниот рецепт оди вака:

Лажица млеко - ставив две
100г шеќер - јас дупло, 200г
150г брашно - пак дупло 300г, поточно, помалку сум ставила, дел заменив со крупно мелени лешници (150г)
75г путер - 150г во мојот рецепт, ама ставив Кристал маргарин
лажичка прашок за пециво - ставив две
75г кафеав шеќер - 100г обичен шеќер
5г сода бикарбона - не ставив
clove powder (немам поим што е ова) - наместо ова ставив какао, една лажица
морско оревче - наместо ова ставив цимет

Млекото се става на оган со шеќерот да зоврие (да се стопи). Во подлабок сад се става брашното, останатиот шеќер, какаото, циметот, прашокот за пециво, се меша убаво и се додава маргаринот. Потоа се додава врелото млеко и се замесува тесто. Треба да биде како бисквитно тесто за ванилици - мене ми излезе како тесто за бомбици. Се става во фрижидер да се стврдне малку маргаринот. После треба да се сука како кора и со модли да се вадат колачи, ама бидејќи мене не ми беше доволно цврсто за сукање, направив топчиња и ги плескав со чаша, што не мора, оти ќе се шират во плехот, па да не ви се спојат. Се печат 10-15 минути на 175 степени и меки се кога ќе се извадат, со ладењето се стврднуваат и стануваат крцкави колчаиња. Превкусни се, за со млеко, за со кафе или така за грицкање.
Слика немам, не стигнав да ги сликам :$ ај нареден пат.

Друго:
Fryske Dumkess

110г лешници
250г брашно
малку сол
150г шеќер
150г омекнат путер
лажиче цимет
лажиче ѓумбир
лажиче анис
2 јајца
Крупно мелените или сечкани лешници се мешаат со брашното и солта. Се додаваат шеќерот, путерот, зачините и јајцата. Се меси убаво меко тесто, се остава во фрижидер барем половина час.
Се сука кора и се сечат коцки од тестото (големина по избор, може и со модли). Се редат на хартија во плех, се печат 15-20 минути на 180 степени.
Треба да се втисне отисок од прстот кога малку ќе се оладат :^) не ми беше сфатливо, па не го направив тоа.
Колачите се супер, јас сакам вакви да имам по дома за секој случај, затоа што стојат подолго време без проблем. Е сега, овие дозите се мали, може да ги дуплирате, триплирате... колку сакате :)

Coffee caramel truffles
20г инстант кафе
200мл слатка павлака
150г шеќер (во оригиналот има 100г шеќер и 100г мед, ама јас ставив 150 г шеќер, да не се многу благи од медот)
200г млечна чоколада (во рецептот е 500г :tmi: )
200г црна чоколада (исто и ова во рецептот е 500г, ама многу е)
Се меша кафето со павлаката и се загрева, а од шеќерот се прави карамел. Се истура топлата павлака во карамелата и се чека да се истопи. Се додава млечната чоколада и се меша убаво да се стопи.
Оставаме да се олади, формираме топчиња и ги натопуваме во црната чоколада претходно растопена со малку масло. Може топчињата да се замрзнат, па така замрзнати да се потопат во чоколадо, тоа веднаш ќе се стврдне.

Ај доста е за денес... нареден пат повеќе ;)
Annath

Црвено цветче
 
549410414
Мислења: 5334
Зачленет: 09 Јан 2010, 16:01

Мислење 24 Сеп 2012, 12:20

Ама сте биле вредни, и рецепти сте напишале, :) јас досега немам испробано ниту еден рецепт, ама уживам да гледам 24 Kitchen, празник за очињата ми е.
Омилен ми е Рудолф, n.1, човекот работи толку прецизно, како хирург е, и рецептите не му се прекомплицирани, објаснува фино, навистина човекот ми е срце. Џејми Оливер, неприкосновено добар, само многу плука додека готви бре. Say it, don't spray it. :?:
А најсмотан ми е Лако може свако, |( многу ми е утепан, ко втор братучед на Дени-4 сезони.
Врска нема реално.
И една црнкиња, со разделени предни запчиња, ја даваат ли уште, ја имам начекано неколкупати, грдичка е вака, ама пријатна за гледање, едноставни и лесни рецепти за реализација. :)

Ќе испробам наскоро некој рецепт и ќе напишам, со фото-документација ;)
И поздрав до сите зависници од каналчето, многу пријатно освежување, поубаво ми е од гледање филмче некогаш. :lol:
Аватар на корисникот
Trendafilka

Црвено цветче
 
2680812903
Мислења: 5945
Зачленет: 28 Дек 2009, 15:12
Локација: 221B Baker Street
Don't Trust Anything That Bleeds for Five Days and Doesn't Die . . .
Што е убав овој свет - онде го*но, овде цвет.
СликаСлика

Мислење 24 Сеп 2012, 12:34

Аааа темава. Ќумрам :)

Гледам, следам, и имам една маана - ништо не запишувам. Рудолф и неговата пекарница, плус лесните оброци, мерак за душа. Ко што рече Тренди, едноставно објаснува, секогаш е иновативен, лесни му се за правење работите, чисто и практично изгледа се’ што готви и е душа да го гледаш.

Ја сакам и онаа Анџелик, што прави мини фјужн оброци со интересни додатоци, ма да неа секогаш јадењата и се за висока класа и порции за дипломатски кор и протоколи :)

Имам запамтено само еден сјаен оброк на Рудолф, пире од компир со кељ во него и крцкаво пилешко пржено со сос од павлака, шафран и грашок. Многу едноставно и вкусно изгледаше, и го пробав и дома, и според мерките што ги имав во домашни услови еве што ви треба:

За пирето:
1 кг црвен компир
300 гр кељ (мали зелчиња)
100 гр путер
100дл слабо згреано млеко
сол
млад лук

За пилешкото:
2 парчиња пилешки стек од по 200 гр.
1 павлака
100 дл млеко
1 лажица брашно
малку шафран
200 гр. смрзнат грашак.


Сварените црвени компири треба да ги испасирате, но како што вели Рудолф, не до таа мера да бидат како крем, туку да се чувствува вкус на компир. Кељот исто така сварен, се додава во смесата од компир и се гмечи. Стопен путер му стави на крај, а и млекото слабо згреано, за да не ја смени густината на пирето. Стави свежо сечкано лукче и сол. Пирето не треба да има конзистентна боја, туку да се прелева во зелено и жолто. Така и изгледаше!

Пилешкото полесно здравје. Исчистените две парчиња (за двајца) ги посоли само и ги пржеше на грил тава, без масло. Треба да бидат крцкави и румени озгора.
Во тава стопи малку путер, додаде лажица брашно, и млекото полека, за да се направи бешамел сос, малку поводлест од вообичаено. Се додаваше бибер мислам, и на крај павлаката, да добие густина. Стави шафран за да добие црвеникава боја сосот. Грашокот го вареше кратко, и го процеди и стави во сосот. На крај во таа негова сјајна шарена чинија со црвено бели коцки стави топка пире, парче стек и го прели сосот.

Дур го напишав ова, подголтнав едно 3546464 пати :lol:
Аватар на корисникот
Shelea

Жолто цветче
 
109391941
Мислења: 2780
Зачленет: 27 Ное 2009, 10:49
Scribo i canto!

Мислење 24 Сеп 2012, 12:54

Е баш ми е криво. И тоа многу. :devil: Да не случајно некоја од вас знае линк на интернет да го гледам?
Аватар на корисникот
Emma89

Жолто цветче
 
410421
Мислења: 1251
Зачленет: 11 Апр 2010, 11:33

Мислење 24 Сеп 2012, 13:09

Има на YouTube, еве на пример, пиши Rudolph's bakery, и ќе ти излезе. И на официјалната страница ги има клиповите, ама збори холандски, нема превод. И плус треба да се регистрираш.

Јас обично го барам рецептот на официјалната страница откако сум го видела на тв, бидејќи може да заборавам некоја состојка. А фала му на Гугл Транслејт, доволно добро ми ги преведува.

ЕДИТ: еве овие ги препорачувам. Fryske Dumkess ми се правени, а Rudolph's candy bars не... ама ги меркам... вкусни изгледаат :)
Annath

Црвено цветче
 
549410414
Мислења: 5334
Зачленет: 09 Јан 2010, 16:01

Мислење 24 Сеп 2012, 19:30

Мене ме интересира околу саморастечково брашно, во многу рецепти го употребуваат. Јас го заменувам со обично, но чувствувам дека нешто недостига.
Нити сум купила, нити пак знам дали кај нас може да се најде вакво брашно. Дали со додавање на пециво во обичното брашно ќе се добие истиот ефект?
Аватар на корисникот
Peppermint

Зелено цветче
 
32294006
Мислења: 646
Зачленет: 17 Јан 2011, 18:56
Локација: Во мојот топол дом
The grand essentials of happiness are: something to do, something to love, and something to hope for.

Мислење 24 Сеп 2012, 23:15

Се дрогирав од гледање :D дека ми го немаше извесен период каналот , надохнадувам .....инаку DONNA HAY ми е омилена засега......
а преѓе господин Рудолф тоа што го нарави со овошјето во голема прозирна чинија ....е не мозев да му се изнагледам.
Аватар на корисникот
ines.h

Зелено цветче
 
34301978
Мислења: 993
Зачленет: 23 Авг 2011, 22:57
Локација: МАЛЦЕ ТАМУ,МАЛЦЕ ВАМУ
Слика

Врати се на Рецепти

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 4 гости