1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Романтична вечера

Дискусија во 'Рецепти' започната од bluberry, 25 ноември 2009.

  1. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    devojki kazete nekoe jadenje koe mozam da go prigotvam za da napravam romanticna vecera so decko mi,znaci nesto ubavo i vkusni,imate li nekoi predlozi ;)
     
  2. Anna.M.Gerasimova

    Anna.M.Gerasimova Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    6
    predjadenje: pohovani lignji
    vecera: pilesko vo sos: 500gr stek seckan na parcenca, se proprzuva vo zejtin se trga nastrana potoa se przi kromid pa se dodavaat svezi pecurki i tie se proprzuvaat potoa se dodava mesoto se dodava voda i se stava da se dinsta, ako vo tekot na dinstanjeto snemuva voda se dotura ama po malku. koga mesoto ke bide ubavo razvareno se dodava malku senf,vegeta, biber pavlaka ili hopla i se dinsta uste malku za da se zgusne. Se servira toplo.
    desert: cokoladen puding
     
    На jloves му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.243
    Допаѓања:
    43.085
    Можеш ова:
    Предјадење: крокети од компир и шунка во сос од павлака.
    Варени компири (околу половина кг) се пасираат, се додаваат 2 јајца, малку брашно и 200 грама ситно сечкана шунка. Додај вегета и бибер по вкус. Обликувај топчиња и пржи ги во врело масло. Сосот е наједноставен - една главичка кромид пропржена во масло додека не се стопи и омекне, па додај една павлака и малку бибер. Пржените крокети полиј ги со сосот.
    Главно јадење: Љубовни ќофтиња! :)
    Смеса можеш и готова да купиш (за плескавици)
    обликувај ги како срциња и пржи ги. Пробај со модла, мене ми успеа :) Служи ги со некое вариво од пченка или со крокетите објаснети погоре.
    Десерт: Купи конзерва ананас и туба шлаг... Фантазијата прави чуда! :)
     
    На jloves, 215 и Magnolija им се допаѓа ова.
  4. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    eeee ova so ljubovnite koftinja e super predlog. ke probam i ke vi gi kazam impresiite :) a a ko ne mi se pogodat :? ? ke jademe spageti :D :D :D :D
     
  5. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.243
    Допаѓања:
    43.085

    Хехе, ќе ти успеат, само смесата нека не биде премногу мека, за да не ти се распаднат. Јас со купечка смеса за плескавици ги правев.
    А и да не ти успеат, само пропржи ги распаднати со многу доматен сос и ете ти прелив врз шпагетите! :)

    Имај убава вечера :)
     
  6. Pla4ka

    Pla4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    160
    Za mene romanticna vecera podrazbira nesto malku za jadenje vo koe dekoracija e glavna znaci nekoja zelena salata servirana vo list od zelka na primer so dodatok od pileski prsti kako cezar salatata ili pak ovosje raznovrsno koe go valkas vo topeno cokolado i go degustiras zaedno so partnerot .
    Za vakva vecera em nema da se umoris od pravenje em ke bide primamliva za oci.
     
    На elenkata20 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Unnaa

    Unnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2010
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    40
    Од дамна планирам романтична вечера за нас двајца :inlove: Уште да можеме некогаш да си останеме сами кај некој од нас, би му спремила прекрасна вечера исполнета со романтика романтика и само романтика :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
     
  8. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Што да се зготви за романтична вечера?

    Eeeepa vaka,jas do sega mu gotvev na decko mi testenini i ednas pica,no ne mi se vklopuvase vo atmosferata so svekicki.ok,testenini moze,so ubavo vino,no niso drugo ne mi tekinja.meso mi e nekako pretesko...
    Aj dajte nekoj predlog ;)
     
  9. Tadija

    Tadija Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    14
    Што да се зготви за романтична вечера?

    I mene osven testenini ne mi teknuva nesto po taka :) Lazanji, i oni imaat testenini :D
     
  10. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Што да се зготви за романтична вечера?

    ako pravite pica mozete salamcinjata da gi iseckate vo forma na srcenca, ili celata pica da ne bide okrugla tuku da bide vo forma na srce... ili desertot da bidat kolacinja vo forma na srce, ili kjoftinja, ili kriskite leb, ili bilo sto nesto taka sto ke potsetuva na ljubov :inlove:
     
    На katty13 и praski4e им се допаѓа ова.
  11. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Што да се зготви за романтична вечера?

    inaku moze i pileski stek vo bel sos, garnirano so varen zelencuk...btw pilesko e afrodizijak ;)
     
    На glosipgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Што да се зготви за романтична вечера?

    Го сакам рецептот на ова , кога прочитав почнам да замислувам и да се лигавам :P
    А сега за темата ..ретко романтична вечера , почесто романтичен доручек ..понекогаш палачинки , омлет , домашно приготвени бели печива ... :)
     
  13. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Што да се зготви за романтична вечера?

    Mmmmm prekrasna prekrasna ideja.Bas super:))) Tnx.Kje isprobam nareden pat,samo neznam kolku spretno kje napravam srcenca :lol: Pozz
     
  14. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Што да се зготви за романтична вечера?

    sinoka bez nekoj povod po trenerki otidov kaj nego doma i mu velam gladna sum vo friziderot naidov na patlizani,piperki i jajca.Gi iscistiv piperkite od semeto gi iseckav sitno dodeka se przea piperkite go izlupiv patlizanot isitno zdroben go staviv da se przi so piperkite otkako dobro se poprazi,izvrie direktno vo tavata gi iskrsiv trite jajca uste deset minuti brkav i bese gotova vecerata dodadov i sol.Toj otrca do najbliskata pekara da zeme topol leb a jas za toa vreme servirav staviv na masata uste sirenje i maslinki.ubavo namestenata masa i skromnata romanticna vecera ne pravese cela vecer srekni duri dodeka jadev me i si poljupci nezni razmenuvav me.Mi bese ubavo a i vecerata slatka dobiv mnogu komplimenti.Pozdrav ova ti e mojot predlog.
     
    На Sahlene му/ѝ се допаѓа ова.
  15. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Што да се зготви за романтична вечера?


    Pa kupi kalapcinja za kolaci vo forma na srce i lesna rabota :D
     
  16. Tadija

    Tadija Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    14
    Што да се зготви за романтична вечера?

    Да :) Калапчињата се супер, ги има во сите форми и со нив е најлесно, секако за саламата или за колачиња, за тестото од пица ќе треба малку да се потрудиш :) Јас на мојот дечко,сега веќе сопруг :D му правев колачиња во форма на срценце, и одозгора ги намачкав со прехрамбена боја, и ги испишав со друга боја :) и навистина изгледаа супер, беа и вкусни и симпатични на изглед :) И нему му се допаднаа, па можете да пробате :) поздрав
     
    На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. April87

    April87 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    551
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Што да се зготви за романтична вечера?

    Згответе го она што и на двајцата ви се допаѓа - особено на партнерот/ката, штом го/ја воодушевите тоа е вистинскиот рецепт!!! Добар апетит :!: :)
     
    На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Што да се зготви за романтична вечера?

    Me bendisuva ;)
     
  19. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Што да се зготви за романтична вечера?

    Imam ama mnogu se malecki minijaturni,ama mislam za kolacinja kje bidat ok,znaci vo petok pravam romantika ;) poz
     
  20. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Што да се зготви за романтична вечера?

    Дефинитивно за романтична вечера, ги препорачувам тестенините!
    Лазањи - може!
    Друго, би можела и морска храна! Но ако не сте по готвењето, порачајте си пица :lol: !
    А за десерт, чоколадни колачиња - чисто ради излачување на серотонин ;) !