1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сè од компири

Дискусија во 'Рецепти' започната од kiki-riki, 6 јануари 2010.

  1. The.Pink.Angel

    The.Pink.Angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    497
    Допаѓања:
    132
    Пред некое време експериментирав ама стварно вкусно ептен излезе го здробив компирот ставив врз него кисело млеко малку црвено вино вагета сушено нане,мајчина душичка и златна мешавина од ова зеленото кесе што има грашок морков и пченка многу и го ставив да се пече многу убаво излезе и испржив колбаси + зелка салата :wasntme: еве и сликичка
     

    Прикачени фајлови:

    На Lacrimosa и joy1 им се допаѓа ова.
  2. callmyname

    callmyname Активен член

    Се зачлени на:
    29 март 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    15
    И јас ги правам кроективе од компири, но во пасираниот компир ставам сецкани краставички и салама,и потоа ги правам топчиња во јајца па во презла и се пржат! Превкусни се :)
     
  3. The.king

    The.king Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2013
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    138
    Pa sekogash gi sakam przhenicite od preostanatoto pire i chesto gi pravam
     
  4. Ojesil

    Ojesil Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2014
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    13
    Da go spodelam mojot omilen nacin na kompiri. 1 kg mlad kompir se sece na 4 dela , 1 fildzan voda,1l sol 1l vegeta 1lazicka ruzmarin sitno secen i 1l luk vo prav mmm probajte
     
  5. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    Обично од компири правам: салата, пржени компирчиња, чипс, пире или ги печам. Но, решив утре нешто ново да пробам. ШНИЦЛИ ОД КОМПИР. Еве го рецептот:

    1 кг компири; 250 г кравјо сирење; главица кромид; 20 г лебни трошки; 200 мл масло за готвење; 1 јајце; сол; црвен пипер
    Начин на подготовка: Кромидот исчистете го и изрендајте го ситно.
    Измијте го компирот, потоа излупете го и сварете го. Потоа, убаво истолчете го.
    Во пирето додадете ги кромидот, сирењето, лебните трошки, јајцето, како и сол и црвен пипер по вкус и замесете тесто. Од тестото направете тенки шницли и пржете ги во врело масло.
    Јадете ги топли, а како прилог можете да послужите сос.
     
  6. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    девојки мене ме интересира кога ги пржите компирите што им правете за да не ви останува зејтин во садот кога ги ставате од тавата? бидејќи на мене ми се мрсни и не знам што да правам за да не ми останува зејтин?
     
  7. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.595
    Допаѓања:
    13.290
    Пол:
    Женски
    Кога ќе ги ставиш во сад одозгора стави им од оние големите бришачи за раце и си се упива тоа. Наредната тура пак исто, ќе ја смениш само харитијата и така немаш мрсни компири :lol:
     
    На fifi16 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Јас направив салата (како што погоре ја спомна една девојка) со компир, јајце, кашкавал и мајонез. Супер испадна. Одма ми ја изедоа и примив само пофалби. :angel:
     
  9. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Јас си правам со компири еден превкусен рецепт,значи тенко ги сечете компирите ,ги пржите,потоа ги додавате печурките,морковчиња сецкани,и домати сецкани на парчиња,им ставате зачини по желба.Откако ќе се испржи се тоа го ставате со плех со зејтинот од тавчето во кое сте пржеле и малку вода, го печете половина час на 200степени.Бон апетит :inlove:
     
    На Angel4eeee му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Малку поинаков рецепт со компири.

    Потребно ви е: 200гр. бело брашно, 200гр. пченкарно брашно, 200-300гр. варени компири, изрендани, малку фета сирење.
    Се замесува со квасец, малку путер, малку шекер, сол и топла вода.
    Откако ќе покисне тестото, се прават топчиња и се печат во релна.
    (По желба во тестото се става и јајце)

    [​IMG]
     
    На EMoonlight, jagodka.18 и mims-89 им се допаѓа ова.
  11. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Вчера за ручек имав пире,арно ама многу (скоро цело) не се изеде,денеска од него направив топчиња ги ставив прво во разметено јајце па во презла и ги испржив,преубави излегоа :)
    Еве и сликичка во прилог...
    [​IMG]
     
  12. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Чипс од компири со сецкано лукче, ким ,пипер и сол по желба :)
     

    Прикачени фајлови:

    На Elennaa, Lovely93, mims-89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Со сирење убави се?
    Може со кашкавал да се направи?
     
  14. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    бидна :D со кашкавал убаво ми испадна :lol: :lol: ;) ;)
     
  15. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    Немам време да ја листам темата ајде некоја да се најди ми треба рецепт за виџис.
    Ќе ни идат луѓе на ручек/вечера па да се покажам :)
     
  16. Ruzica00

    Ruzica00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2012
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    172
    Вчера ги правев, повкусни немам пробано. Се сече на крупни коцки и се вари со додаен сол и вегета. Одкако компирот ке се свари, се цеди и се става во тава со загрејано масло да се пржи. Излегува прекрасно, внатре мек, а одозгора крцкав
     

    Прикачени фајлови:

    На Elennaa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Еве нешто од вчера што експериментирав. :)
    Би му дошло како мусака без месо. :D Дури и вкусот е сличен на мусака. Со вилушка смешав 3 јајца и млеко од прилика.
    [​IMG]
    Го ставив во тавчето со исецкани компири и додадов плус зачини, зејтин и нецела лажичка сол. Меѓутоа за нареден пат, би ставила лажичка ипол. :wasntme: Можеби би било убаво и со урда.
    [​IMG]
    Кога беа скоро готови, ставив неколку парчиња одозгора кашкавал. :)
    [​IMG]
    И еве што излезе. :)
    [​IMG]
    [​IMG]
    На моите им се допадна, само на сестра ми не и' се допадна. Треба малку да се доработи на рецептата. И нареден пат би го правела без ким. :)
    [​IMG]
    И ондак то. :rofl:
     
    На Elena69221, EMoonlight, 1209 и 5 други им се допаѓа ова.
  18. Tina12

    Tina12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    9
    Мајка ми ги прави на пареа, вели дека така се најздрави.Ги сецка на коцкички, посолува со вагета ги става во метална цедалка за шпагети, онаа со дупчиња кои се поситни.Цедалката ја става во тенџере со вода и на тивок огин.Од пареата на водата се готват компирите, оди споро но многу се вкусни. Јас некогаш подоцна си ги пржам, и многу се вкусни :D
     
  19. TheBlueMoon

    TheBlueMoon Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    645
    Пол:
    Женски
    Мојот омилен рецепт со компири:
    И моркови :lol:
    -Морковите и компирите се сечат на долгнавести тенки парчиња. Од прилика како показалецот. Се мешаат и се распоредуваат во тава. Се става малку маслиново масло и се истура чаша вода, за да бидат посочни. Се става бибер и веѓета и убаво се размешува. Се печат во рерна, на околу 250 степени. Кога ќе почне да омекнува компирот, ако испарила цела вода, се става уште малку. После тоа се става сецкан рузмарин, Им дава преубав вкус. Само не дозволувајте да загорат или да се исушат.
    Многу се сочни, а и убави! :D
     
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.551
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Јас сум воодушевена од плескавиците со соја (и компир) по рецептот на Серафима!

    Премногу едноставни дури и за почетници како мене. :)
    Дозата е супер, излегоа навистина многу, ги правев во некоја средна големина. И плус, додадов неколку рендани моркови за да ми бидат малку шарени внатре.
    Е сега, првите 2-3 ги утнав, ми станаа разлеани и ги бркав низ тавчето, ама потоа им го фатив теркот и испаднаа преубави и за око и на вкус. Дури и на татко ми му се допаднаа, а имајте на ум дека не е баш некој љубител на соја. :lol:
    Сакав да направам неколку фотографии, ама ми ги изеле сите, нека остане за некој следен пат, сигурна сум дека ќе ги направам пак. :)
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.