1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сè од компири

Дискусија во 'Рецепти' започната од kiki-riki, 6 јануари 2010.

  1. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    Јас го пробав овој рецепт и многу ми се свиѓа.
    Инаку компирите ги обожавам во сите варијанти и гледам дека повеќето начини на приготвување веќе сте ги напишале.Ми текнува уште дека може компирите да се исецкаат на ситни парчиња и кога ќе бидат готови да се додадат матени јајца.Вкусно е ама малку е помрсничко така да мене повеќе ми одговара за јадење во зима :)
     
    На Jowe му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Winter.Girl

    Winter.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    177
    Гледав пред некој ден на тв рецепт и ги направив,многу беа вкусни.Значи постапката е следна.
    Земаш компири колку што сметаш дека ти се доволни.Ги лупиш,ги сечеш на парчиња помали,ама не многу мали да не ти се исушат во печењето.Во тава за печење ставаш хартија за печење.На хартијата ги редиш претходно исечените компири.Ги “премачкуваш„ компирите со со рузмарин и лук.Т.е. претходно ги пасираш заедно рузмаринот и лукот.После тоа компирите ги попрскуваш со масло и тураш сол по вкус.Се печат додека не се испечат :D Се шегувам.Гледај да се печени средно,затоа што ако ги печеш многу долго ќе се исушат.Јас откако ги извадов од рерна им ставив одозгора и пармезан за поубав вкус.прсти да излижеш беа.А ќе заборавев.Стави во печењето и неколку цели парчиња лук. :)
     
  3. Beluvce84

    Beluvce84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    71
    Polneti kompiri

    -20gr. puter
    -600gr. kompiri
    -50gr. kaska.val
    -malku biber
    -1 jajce
    -malku sol

    Kompirite se varat se prepolovuvaat i se vadi vnatresnosta, ostavajki dzidovi ne se da se izvadi.
    nastrana se mati jajceto i se renda kaskavalot. Srcevinata od kompirot znaci vnatresnosta sto prethodno ja izvadivme od kompirot se mesa so kaskavalot i se dodava jajceto i puterot pa se zacinuva so sol i biber, ako e potrebno ako e tvrdo se dodava i malku melko ama sosem malku.
    So taka prigotvena smesa se polnat kompirite, so cetkicka se mackaat so puter i se pecat vo rerna 10 do 15 min.

    se sluzat so zelencuk!
     
  4. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Компирот најмогу го сакам вака. излуете го и исечкајте го на поголеми парченца. Полијте ги со вода која претходно сте ја зовриле и покријте ги со капак, така нека постојат 6-7 минути. Потоа исцедете ги и веднаш полијте ги со ладна вода. Вака стојат една минутка до две. Потоа наредете ги во подмачкано тавче посолете и печете на 200 степени. Добиваат вкус ко правени на жар...превкусно.. :inlove:
     
  5. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    *солени колачиња од компири

    - 3 поголеми компири
    - 150 гр растителен кашкавал
    - 1/2 кафена лажица сол
    - 1/2 кафена лажица црвен пипер
    - сечкан магдонос
    - бибер
    - малку брашно
    - зејтин

    излупете ги компирите и ставете ги да се варат 30 мин. откако ќе се сварат извадете ги од тенџерето и испасирајте ги. во изладеното пире додадете го изренданиот кашкавал, посолете го, додадете го црвениот пипер, наросете со биберот, додадете го сечканиот магдонос и промешајте да се соедини смесата.
    со набрашнети раце формирајте мали колачиња (како ќофтиња). оставете ги малку да отстојат.
    во тава со загреано масло пржете ги колачињата од компири од двете страни.
     
    На LUNA.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    девојки немам време да пишувам па ви го праќам линкот се е детално објаснето на англиски ова се моите омилени компири се надевам ќе ви се допадне


    http://www.videojug.com/film/how-to-mak ... e-potatoes
     
  7. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Видов дека овој рецепт го нема,па да го споделам со вас :D
    Ги варете компирите и ги пасирате со вилушка.
    Испасираните компири ги ставате во загреан зејтин и ставате црвен пипер (препорачливо толку колку што ставате во манџите) и додавате сол,вегета и црн пипер.Запржувате околу 2 мин и го тргате од шпоретот.
    Многу е вкусно,пробајте :D
     
  8. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.522
    Допаѓања:
    2.425
    обожавам компири.. и можам секој ден да ги јадам...
    може изгледа чудно но јас МРАЗАМ ПРЖЕНИ КОМПИРИ... не можам да ги јадам, некако мрсни ми се, па и помислата колку калорични се :x ...а и нејкам многу сосови и зачини со компири.. нив си ги јадам со сирење или само сол... зависи како ке ми чукне во главата :D
    најчесто ги јадам како пире, варени обично( компирите со се лушпа се варат), и печени во рерна исто така со се лушпа.. ем не се мрсни ем се прекрасни...
     
  9. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    секој ден си јадам пржени компирчиња, не можам да живеам без нив :lol:
     
    На peperutkaa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    http://www.femina.mk/%D1%80%D0%B5%D1%86 ... 1%82%D0%B5

    епа обожователки на компири еве ви рецепт како да ги подготвувате компирите, јас го пробав тој за печени и се превкусни ммм :) :) :)
     
  11. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    Манџа од компир

    Ајде рецептче некое за манџа од компир. Треба да направам, а не знам како , не сум правела до сега. Поздрав
     
  12. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.817
    манѓа со компири

    Вакааа... :) Го сечеш месото на парчиња колкави сакаш да бидат во јадењето. Го ставаш во тенџере со зејтин и пржиш... треба убаво да порумени. После додаваш кромид (и пак пропржуваш). (Обично прво го ставаат кромидот да се пржи, ама така кромидот се препржува, прво сам, па со месо, а лекар ми има кажано треба само малку, колку да пушти вкус). Па додаваш компири сечкани на парчиња (исто колкави што сакаш, ама немој премногу мали, да не се распаднат), зачини по вкус-јас ставам зачинал, многу малку бибер, црвен пипер. Некогаш ставам и трклаца морков. Потоа се налева со топла вода и се остава да си крчка полека.
     
  13. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    манѓа со компири

    а со суво мевце,исто кромидот се прзи ,потоа се налева топла вода па компирот на парченца и мевцето да се вари па потоа запршка???
     
  14. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Имам еден проблем со Компир манџата, абе никако не ми излегува убава како на мајка ми :( , па ве молам дај те ми некој рецепт ама сакам се детално ;)
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.654
    Пол:
    Женски
    Вака ја правевме дома кај моите: ако ја правиш со месо, прво го вариш месото убаво, со ловоров лист.
    После тоа, пропржуваш малку кромид, па му го додаваш компирот исечен на коцки (големина по твоја желба), додаваш лук, доматен сос или црвен пипер, малку црн пипер, вегета, зелена свежа пиперка (ако имаш) и водата во која се варело месото. Потоа ја оставаш да крчка на тивко некое време без месото, а после го додаваш и него да го добие вкусот на манџата. Кога татко ми ја прави, повкусна е од онаа на мајка ми (а исто ја прават), не знам зошто :?:
     
  16. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Annath и јас ја правам исто само без вагета и ловоров лист, па затоа ве прашав не знам зошто не ми излегува како на мајка ми :)
     
  17. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Јас вака ја приготвувам.
    Прво сецкам кромид, морков (пиперка ако имам) на коцкицки и ги пропржувам со месото исто сецкано на коцки, потоа додавам вегета, сол (по вкус), патлиџан или кечап и додавам малку водичка за да издинстаат. Потоа додавам црвен пипер и го полнам тенџерето со вода. После отприлика 1 саат варење на тивко ги додавам сецканите компири и оставам да се вари. Кога компирите ќе се сварат, во едно тавче или тањирче вадам неколку компирчиња, ги гмечам со вилушка и ги враќам назад во тенџерето, промешувам, оставам малку да поврие и готово.
     
    На Zaljubena111 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    ВАКА ПАК НОВ РЕЦЕПТ! ;)
    се варат компирите, се пасираат како за пире,
    им се додава ситно сецкан магдонос,
    вегета,
    оригано.
    се прават топчиња
    се валкаат во јајце и во презла
    потоа се пржат
    одлични се за мезе, брзо се приготвуваат, нема ништо посебно во нив а се многу интересни и вкусни!!!
    може да се декорираат со павлака меѓу нив и магдонос гранче!
     
    На mili4ka123, miss-bootylicius, lolyta777 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Јас го направив ова само што додадов вегета, малку сол, малку маргарин и две јајца (убаво е и со млеко, но тешко се прават топчиња потоа) и ги валкав во јајце и презла (без брашно), а внатре ставав парче кашкавал. Превкусни се, прсти да излижеш, не можам да прастанам да јадам :D еве втор пат кај што ги правам во рок од три дена. Пробајте, нема да згрешите.
    Гледам и на Лина рецептот е сличен
    Еве точно вакви ми дојдоа, само што јас ги правев малку помали:
    [​IMG]
     
  20. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    И јас ги пробав овие крокетите, само малку вегета сум им ставила не ми беа солени, уфф многу се нервирам, ама за другпат ке ги погодам со сол, еве и како ким што вели ќе додадам и јајца и маргарин, инаку убаво излагаат. Паметно рекле, тајната на вкусот е во зачините. ;)