ТЕМА: Сок од дренки

Мислење 28 Сеп 2011, 17:42

Здр знае ли некоја од вас рецепт за сок, нема врска дали се раствара или не.. имам ќеркичка мала сакам да и правам сокови што нема да и наштетат...
Аватар на корисникот
SANY4E

Фем почетничка
 
51
Мислења: 37
Зачленет: 23 Сеп 2011, 11:47

Мислење 28 Сеп 2011, 19:45

И јас сакам рецепт од сок од дренки :) .

Мислам дека има нешто, отприлика вака се прави: во соковник се прави сок од дренки, кој се вари накратко со шекер и по потреба до чаша вода. Ама ништо подетално не знам..
Аватар на корисникот
girl.23

Жолто цветче
 
16511750
Мислења: 2133
Зачленет: 02 Јул 2011, 11:09
"Čovjek samo srcem dobro vidi, bitno je očima nevidljivo."

Мислење 28 Сеп 2011, 19:48

Се стават дренките да се варат со малку вода, кога ќе омекнат се тргаат и се гмечат се цедат во посебен лонец, а остатоко, семките се фрла. На исцедениот сок се става шеќер, а мислам и малку вода, ама не сум сигурна. На овој начин се праве сок за зимото во шишиња.
Аватар на корисникот
starbucks

Жолто цветче
 
66205379
Мислења: 3065
Зачленет: 12 Апр 2011, 15:32

Мислење 29 Сеп 2011, 11:19

А женски сокот се варе ли или не? дајте точна бројка за вода шеќер...
Аватар на корисникот
SANY4E

Фем почетничка
 
51
Мислења: 37
Зачленет: 23 Сеп 2011, 11:47

Мислење 29 Сеп 2011, 11:26

За сок не знам но мајка ми прави компот од дренки :)
Аватар на корисникот
Hiii

Жолто цветче
 
15403454
Мислења: 1423
Зачленет: 05 Апр 2011, 22:07
Локација: во Камп ноу
"Me no study, Me no care, Me go marry a millionaire.If he die Me no cry, Me go marry another guy!" Слика

http://www.youtube.com/watch?v=d5wO0fbOsZo

Мислење 29 Сеп 2011, 12:15

Мајка ми исто прави компот но и сок за расворање од дренки.Бидејки пиша дека се работи за мало дете јас би ти препорацала да му правиш компот зошто така поубав е.Мое мислење.Инаку компотот го прави вака.ке измиеш тегли,во секоја ке ставиш негде помалку од пола дренки,2 или 3 лажици шеќер(Ние ставаме по две зошто не сакаме да ни биде многу благ) и ја полниш теглата со вода.Ги ставаш сите тегли во поголемо тенџере или сад поголем.Го полниш садот со вода и ги вриеш теглите додека не зовријат.Е сега ова на електричен шпоред не можеш да го направиш,само на шпоред на дрва.
Се надевам дека ти помогнав.Ако нешто не ти е јасно пиши ми пак.
Аватар на корисникот
femina11

Зелено цветче
 
168656
Мислења: 513
Зачленет: 15 Окт 2010, 13:52

Мислење 30 Сеп 2011, 09:45

Za kompot znam epa na malata ke i davam kompot a za nas sok sakam da napravam..aj pisi mi go receptot za sokot,imam goooooolemo kolicestvo na drenki nasi se ne kupuvam taka da se sakam da napravam od niv....da ne imas nekoj recept od zdem...........

Потсетување од модератор

Ве молиме пишувајте на кирилица. Ако не знаете како, прочитајте овде.
Аватар на корисникот
SANY4E

Фем почетничка
 
51
Мислења: 37
Зачленет: 23 Сеп 2011, 11:47

Мислење 30 Сеп 2011, 12:53

Овој сок од дренки се раствора.
Се ставаат дренките во сад со вода.Односот на вода и дренки е на 2кг.дренки се става 5 литри.вода.Ова треба да се вари се додека не почнат да вријат.Кога ке почнат да вријат некаде околу 20 минути така се оставаат да вријат.Потоа се прецедуваат дренките и се мери течноста.На 1 кг.течност се става 1 кг.шеќер.Се става да се вари и да зоврие.По потреба и желба се става лимонтос.Се собира топли шишиња,топол сок.
Се надевам дека ти помогнав.поззз :)
Немам рецепт за џем.
Аватар на корисникот
femina11

Зелено цветче
 
168656
Мислења: 513
Зачленет: 15 Окт 2010, 13:52

Мислење 01 Окт 2011, 13:24

Da pomogna..jas za kompot znam ama sakav i sok ako ne za malata za nas drenki imame ne kupuvam..aj koga ke go napravam ke ti dadam da go probas.. :D :D :D
Аватар на корисникот
SANY4E

Фем почетничка
 
51
Мислења: 37
Зачленет: 23 Сеп 2011, 11:47

Врати се на Рецепти

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 5 гости